Trešnje

Trešnje – kalorije, zdravlje i recepti sa trešnjama

    Sadržaj:
  • 1. Trešnje i kalorije
  • 2. Trešnje i zdravlje – svi benefiti trešanja
  • 3. Recepti sa trešnjama – ovo voće lako je uključiti u svakodnevnu ishranu
  • 4. Kako se pravi čaj od trešanja?

Trešnje cvetaju među prvim biljkama, kod nas već od aprila/maja, kada nas zasene svojim gustim cvetovima bele i rozikaste boje.

Cvetanje trešnje u nekim kulturama se slavi! Na primer, kada procvetaju prve trešnje u Japanu, to obično bude i prva informacija u TV vestima i izveštajima, a poznato je da drvo trešnje predstavlja i jedan od simbola ove zemlje.

Plodovi trešnje su zreli za branje već u maju, a sezona trešanja traje sve do kraja jula.

Kao i drugo crveno voće, trešnje su zdrave i preporučuje se da tokom cele sezone budu na vašem dnevnom meniju. Tačne zdravstvene dobrobiti trešanja, recepte za čajeve od trešnje ili njenih peteljki (da, ne morate ih bacati!), kao i mnogo drugih korisnih informacija o trešnjama, čeka vas u nastavku teksta.

Trešnje i kalorije

Koliko kalorija ima u trešnjama?

Imamo odlične vesti za sve koji žele da održavaju liniju ili smanje kalorijski unos i pokušaju da izgube višak kilograma – trešnje će vam biti odličan saveznik na ovom putu.

U 100 grama trešanja ima samo 50 kalorija (kcal).

Jedna trešnja ima svega oko 4 kalorije.

Niska kalorijska vrednost, uz dodatne zdravstvene benefite koje ćemo otkriti u narednim pasusima, ono je što trešnje preporučuje kao fenomenalnu užinu!

Trešnje i zdravlje – svi benefiti trešanja

Osim što ćete uneti malo kalorija, uz trešnje ćete svom organizmu obezbediti niz zdravstvenih koristi. Evo svih razloga zbog kojih treba maksimalno iskoristiti sezonu trešanja.

Nutritivni profil trešanja: bogat sastav hranljivih materija

Trešnje nisu samo ukusne već su i bogate hranljivim materijama.

Trešnje su dobar izvor vitamina, minerala i antioksidanasa. U ovoj tabeli predstavljamo nutritivne vrednosti trešanja, da biste mogli bolje da razumete kako ovo voće može doprineti vašem dnevnom unosu hranljivih materija. Tabela nutritivnih vrednosti će vam pružiti opšti utisak o benefitima ovog voća i njegovom bogatom sastavu.

NutrijentKoličina na 100 grama
Proteini1,3 grama
Ugljeni hidrati16,2 grama
Vlakna1,9 grama
VItamin C12% 
Kalijum6%
Bakar3%
Magnezijum3% 

* Procenti se odnose na ukupan broj preporučene dnevne doze određenog nutrijenta. Na primer, 100 grama trešanja zadovoljiće 12% od ukupne dnevne potrebe organizma za vitaminom C.

Trešnje su pune antioksidanasa

Trešnje su zaista izvanredno voće koje nudi niz potencijalnih zdravstvenih benefita. Ovo je prevashodno zbog visoke koncentracije antioksidanasa koji krase sastav ovog voća.

Nekoliko studija je pokazalo da bi antioksidansi koji se nalaze u voću i povrću, uključujući i trešnje, mogli preventivno da deluju na pojavu raka i kardiovaskularnih bolesti, kao i na gojaznost.

U odnosu na mnoge druge vrste voća, trešnje sadrže veće količine fitojedinjenja, posebno fenola, pri čemu je najveći sadržaj fenola u višnji, trešnjinoj kiseloj dvojnici.

Međutim, treba imati na umu da genetika, faktori životne sredine i tehnike uzgoja mogu modulirati sastav i koncentraciju makronutrijenata, mikronutrijenata i fitonutrijenata u trešnjama.

Dnevna i noćna temperatura pre berbe, intenzitet svetlosti i zrelost ploda mogu uticati na sadržaj i stabilnost fitohemikalija. Upravljanje trešnjevim voćnjakom i njegovo đubrenje su takođe važni i mogu snažno uticati na snagu stabala i konačno – na sadržaj fenolne kiseline i flavonola u voću.

Ishrana bogata polifenolima može zaštititi od mnogih bolesti, odnosno redukovati rizike za pojavu istih. Tu se pre svega misli na: bolesti srca, dijabetes i određene vrste kancera. Ovo koštičavo voće sadrži i karotenoidne pigmente kao što su beta karoten i vitamin C, koji takođe imaju antiinflamatorna i antioksidativna svojstva.

Visok sadržaj antioksidanasa može pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa, stanja koje je povezano sa više hroničnih bolesti i preranim starenjem. Pokazalo se da konzumiranje trešanja efikasno smanjuje upale i oksidativni stres, čineći trešnje odličnim dodatkom zdravoj ishrani.

Trešnje su odlične za oporavak od treninga

Rezultati istraživanja pokazuju da antiinflamatorna i antioksidativna jedinjenja u trešnjama mogu pomoći u ublažavanju bolova u mišićima izazvanih vežbanjem. Čini se da su kisele trešnje i njihov sok efikasniji od slatkih sorti, iako obe vrste mogu pomoći sportistima.

Utvrđeno je da trešnje ubrzavaju oporavak mišića, smanjuju bolove u mišićima izazvane vežbanjem i sprečavaju gubitak snage kod sportista kojima je potrebna izdržljivost, kao što su biciklisti i maratonci.

Pored toga, neki dokazi pokazuju da trešnje mogu poboljšati performanse vežbanja.

Studija sprovedena na 27 ljudi koji se bave trčanjem, pokazala je da su oni koji su deset dana pre polumaratona svakodnevno konzumirali 480 mg trešanja u prahu, u proseku imali 13 odsto bolje rezultate i imali manje bolova u mišićima od placebo grupe.

Iako većina studija koje istražuju veze između trešanja i vežbanja uključuju profesionalne sportiste, sok od trešanja može koristiti i rekreativcima.

Studija na 20 aktivnih žena primetila je da su se one koje su pile 60 ml soka od trešnje, dva puta dnevno tokom 8 dana, brže oporavile i imale manje oštećenja i bolova u mišićima nakon sprinta, u poređenju sa placebo grupom.

Iako obećavajući, ovi nalazi se odnose na koncentrovane proizvode od trešanja, kao što su sok i prah. Nejasno je koliko bi svežih trešanja trebalo da pojedete da biste postigli slične rezultate.

Dakle, sledeći put kada budete vežbali zadnjicu, noge, ruke ili radili vežbe za stomak – nakon treninga obavezno „počastite” organizam porcijom trešanja, obradovaćete ga!

Trešnje mogu da unaprede zdravlje srca

Istraživanja pokazuju da ishrana bogata voćem može smanjiti rizik od srčanih oboljenja, pri čemu su trešnje posebno korisne zbog sadržaja hranljivih materija i jedinjenja, kao što su kalijum i polifenoli, koji promovišu zdravlje srca.

Oko 150 grama trešnji bez koštica obezbeđuje 10 odsto dnevnih potreba za kalijumom, mineralom neophodnim za održavanje pravilnog rada srca i regulisanje krvnog pritiska uklanjanjem viška natrijuma iz tela. Visok unos kalijuma povezan je sa manjim rizikom od srčanih bolesti i moždanog udara. 

Trešnje su, takođe, bogate moćnim antioksidansima polifenolima, uključujući antocijanine, flavonole i katehine, koji sprečavaju oštećenje ćelija i upale. 

Unapredite kvalitet sna konzumacijom trešanja

Trešnje mogu da ponude blagodati za spavanje zbog visoke koncentracije biljnih jedinjenja i sadržaja melatonina. 

Melatonin pomaže u regulisanju ciklusa spavanja i buđenja i prisutan je u trešnjama. Dakle, ako imate problema sa insomnijom i muči vas nesanica – trešnje će vam i te kako prijati!

Napominjemo da su sva dosadašnja istraživanja koja povezuju bolji san sa konzumacijom trešanja rađena na pojedincima koji su konzumirali visokokoncentrovane suplemente trešanja. Potrebno je više studija da bi se utvrdilo da li bi konzumacija svežih trešanja imala iste efekte na san.

Recepti sa trešnjama – ovo voće lako je uključiti u svakodnevnu ishranu

Trešnje je dovoljno oprati, skinuti peteljke i, po želji, očistiti od koštica. One će i ovako, sveže i sirove, biti ukusne i spremne za konzumaciju.

Za one koji žele da sa trešnjama pokažu kreativnost u kuhinji, tu su recepti!

Bakin kolač sa trešnjama

Možete da ga pravite i sa trešnjama i sa višnjama – znate na koji kolač mislimo.

Probudite sećanje na mirise i ukuse iz detinjstva pripremom starinskog kolača sa trešnjama.

Sastojci:

  • 2 šolje brašna
  • 1-2 šolje šećera (po ukusu)
  • 1 kašičica praška za pecivo
  • 1/2 kašičice sode bikarbone
  • prstohvat soli
  • 1 šolja mleka
  • 1/2 šolje ulja
  • 2 jaja
  • 1 kašičica ekstrakta vanile
  • 2 šolje trešanja (opranih, očišćenih i izdvojenih koštica)

Priprema

  1. Zagrejte rernu na 180 stepeni.
  2. U velikoj činiji pomešajte brašno, šećer, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i so.
  3. U drugoj činiji penasto umutite jaja , pa im polako dodajte druge „mokre” sastojke: mleko, ulje i ekstrakt vanile.
  4. Dodajte „mokre” sastojke suvim sastojcima i mešajte dok se ne sjedine.
  5. Na kraju, dodajte trešnje i pažljivo ih umešajte u smesu.
  6. Sipajte smesu u podmazanu tepsiju za pečenje kolača.
  7. Pecite u zagrejanoj rerni oko 35-40 minuta, dok ne porumeni i ne bude pečeno u sredini.
  8. Izvadite kolač iz rerne i ostavite ga da se malo ohladi pre sečenja.
  9. Poslužite kolač sa trešnjama uz omiljeni napitak i uživajte u ukusu!

Recept za džem od trešanja

Pripremite divan džem od trešanja, a najbolje dok su one još uvek sveže, u sezoni.

Sastojci:

  • 1 kg trešanja
  • 800 g šećera
  • sok od 1 limuna
  • 1 kesica vanilin-šećera

Priprema

  1. Operite trešnje, očistite ih od koštica i stavite u lonac.
  2. Dodajte šećer i limunov sok, promešajte i ostavite da odstoji 1-2 sata kako bi se šećer otopio i trešnje pustile sok.
  3. Zagrejte na srednjoj temperaturi dok ne provri.
  4. Smanjite temperaturu na nisku i kuvajte oko 40-50 minuta, mešajući povremeno, dok se džem ne zgusne. Tokom kuvanja povremeno uklonite penu koja se stvara na površini.
  5. Proverite gustinu džema sipajući kapljicu na hladan tanjir – ako se zgusne i ne razlije se – džem je gotov.
  6. Na kraju dodajte vanilin-šećer i dobro promešajte.
  7. Vruć džem sipajte u sterilne tegle i dobro zatvorite.
  8. Ostavite džem da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim odložite na tamno, hladno mesto.

Smuti od trešanja – ukusna i zdrava užina koju će i deca voleti

Smuti sa trešnjama je ukusan i zdrav napitak, idealan za osveženje tokom toplih, letnjih dana. Lako se pravi, a i deca ga obožavaju, pa je ovo sjajan način da im „poturite” vitamine i minerale!

Evo jednostavnog recepta:

Sastojci:

  • 2 šolje očišćenih trešanja
  • 1 šolja jogurta
  • 1/2 šolje mleka
  • 1 kašičica meda
  • nekoliko kocki leda

Priprema

  1. Operite i očistite trešnje, izvadite im koštice.
  2. U blender sipajte očišćene trešnje, jogurt, mleko i med (ako želite slađi ukus).
  3. Uključite blendanje, koje treba da traje dok ne dobijete glatku smesu.
  4. Ako smuti nije dovoljno gust, možete dodati još trešanja ili leda.

Vaš smuti sa trešnjama je sada spreman za uživanje! Možete ga poslužiti sa svežim trešnjama ili mentom kao sjajnim ukrasom.

Kako se pravi čaj od trešanja?

Čaj od trešanja je ukusan, a izuzetno lak za pravljenje.

Prvo ćemo razjasniti za šta je dobar čaj od trešanja,  zatim slede i dva recepta za čaj od trešanja: od ploda i od peteljki trešnje.

Zašto je dobro piti čaj od trešanja?

Čaj od trešanja je bogat antioksidansima i drugim korisnim hranljivim sastojcima, što ga čini  blagotvornim za organizam. Koji su sve potencijalni benefiti čaja od trešanja?

  • Konzumiranje čaja od trešanja može pomoći u poboljšanju kvaliteta sna i ublažavanju problema sa nesanicom.
  • Čaj od trešanja može pomoći u ublažavanju upalnih stanja kao što su artritis, upala sinusa i druga stanja, zbog toga što je bogat antioksidansima.
  • Trešnje su bogate kalijumom, mineralom koji je važan za zdravlje srca i regulisanje krvnog pritiska. Konzumiranje čaja od trešanja može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti, o čemu smo pisali i u posebnom odeljku (o tome kako tešnje mogu da unaprede zdravlje srca).
  • Na kraju, čaj od trešanja sadrži vitamine i minerale koji su važni za jačanje imunosistema, uključujući vitamin C, koji igra važnu ulogu u održavanju zdravog imunosistema.

Važno je napomenuti da ovi potencijalni benefiti nisu potvrđeni kliničkim studijama i da se pre upotrebe čaja od trešanja u terapijske svrhe treba konsultovati sa lekarom!

Čaj od trešanja

Sastojci:

  • 1 šolja svežih ili suvih trešanja (bez koštica)
  • 2 šolje vode
  • med ili drugi zaslađivač po želji

Priprema

  1. U šerpu sipajte trešnje i vodu, zatim ih zagrejte na srednjoj temperaturi dok voda ne proključa.
  2. Smanjite temperaturu i ostavite da se krčka 10-15 minuta, dok trešnje ne omekšaju i ne otpuste sokove.
  3. Sklonite šerpu sa ringle i procedite čaj, kroz cediljku ili gazu, u drugu posudu.
  4. Po želji, zasladite čaj medom ili drugim zaslađivačem.
  5. Poslužite topao ili ohlađen čaj, uz dodatak sveže narendanog đumbira ili limuna, ako želite osvežavajući ukus.

Napomena: Ukoliko koristite suve trešnje, pre nego što ih stavite u šerpu, potopite ih u vodu na sat vremena kako bi omekšale i otpustile sokove.

Čaj od peteljki trešnje

Veruje se da je čaj od peteljki trešnje dobar za reumu, bubrege, mokraćne kanale, a da pomaže i kod srčanih tegoba. Dobar je diuretik, pomaže u detoksikaciji i može uticati i na smanjenje celulita.Vrlo je jednostavan za pripremu. Takođe, sjajno je što su peteljke nešto što će nužno preostati nakon pripreme bilo kog recepta sa trešnjama – nemojte ih bacati, već ih iskoristite na kreativan način, za pripremu čaja!

Evo jednog jednostavnog recepta:

Sastojci:

  • 1 šolja svežih peteljki trešanja
  • 4 šolje vode
  • med ili drugi zaslađivač po ukusu (opciono)

Priprema

  1. Dobro operite peteljke trešanja i ostavite ih da se osuše.
  2. U loncu zagrejte vodu do ključanja.
  3. Dodajte peteljke trešanja i smanjite temperaturu na srednju.
  4. Poklopite lonac i pustite da se kuva oko 10-15 minuta.
  5. Sklonite lonac sa ringle i ostavite da se čaj ohladi oko 5-10 minuta.
  6. Procedite čaj kroz cediljku i sipajte u šolje.
  7. Po ukusu, dodajte med ili drugi zaslađivač.

Napomena: Možete eksperimentisati sa vremenom kuvanja i količinom peteljki trešanja, u zavisnosti od jačine ukusa koji želite da postignete. Takođe, možete dodati i druge začine, kao što su cimet ili đumbir, za dodatnu aromu i još zdravstvenih benefita.