Prokelj – recepti za jela sa prokeljom i sve o ovoj namirnici
Prokelj, nažalost, nije često prisutan u našoj kuhinji, nasuprot njegovom srodniku kupusu. Razlog možda leži u tome što nismo sigurni kako da ga pripremimo da bi bio isto tako ukusan kao npr. kupus i bez njegovog poznatog gorkastog ukusa.
U nastavku teksta saznajte razne načine kako da pripremite ukusna jela od ovog manje popularnog povrća koja će vas iznenaditi, kao i o drugim bitnim karakteristikama ovog „kupuščića”.
Od toga da je odličan izvor vlakana, vitamina, naročito vitamina C, kao i o karakteristikama po kojima je na vrhu liste namirnica koje su odlična prevencija za nastanak zloćudnih ćelija, zapaljenja itd – obradili smo sve što treba da znate o prokelju!
Uživajte u čitanju i – prijatno!
Šta je prokelj?
Prokelj, kao i njegovi bliski srodnici kupus, kelj, karfiol, brokoli, pripada familiji Brassicaceae. On nas, kao i sve sićušne stvari, može privući, jer podseća na minijaturne glavice kupusa. Pisani tragovi govore da potiče iz 13. veka, iz okoline Brisela, odakle i potiče njegov popularni naziv briselski kupuščić, kako ga neki zovu, ili kelj pupčar.
U našem podneblju sezona mu je od oktobra do marta.
Sigurno vas najviše zanima kako spremiti prokelj na najlakši način.
Prokelj recept – kako se sprema prokelj?
Prokelj – kelj pupčar – lako se priprema, tako da se nadamo da ćemo uspeti da vam otkrijemo kako da ga spremate i da će oni koji ga zaobilaze sada redovno uključiti u ishranu.
Kada kupujemo prokelj vrlo je bitno da bude svež, glavice čvrste, kompaktne – listovi čvrsto slepljeni jedni za druge i jarkozelene boje. Ako listići deluju sparušeno, ako su žućkasti ili bledozelene boje, to je znak da prokelj nije svež. Na to nam ukazuje i prisutvo neprijtanog sumporastog mirisa.
Samo da pomenemo da je definitivno najsvežiji kelj onaj koji na pijacama ponekad prodaju na stabljikama.
Najbolje je odmah ga spremiti, jer držanje u frižideru može pojačati njegovu lošu osobinu – gorčinu.
Može se kupiti i zamrznuti prokelj. Iako on zadržava sve hranljive sastojke, često i ukus, ipak se može desiti da isto kao i kada dugo stoji, zamrzavanje pojača njegovu gorčinu.
Pre spremanja prokelj treba dobro oprati i blago ukloniti zadebljali deo osnove kojim je glavica bila pričvršćena za stabljiku. Takođe se mogu odstraniti i čvrsti/tvrdi spoljni listići.
Da bismo bili sigurni da će se prokelj ravnomerno skuvati, dovoljno je da se iseče mali krst, odnosno da krstasto zasečete njegovu osnovu
Dok se bavimo pripremom prokelja za kuvanje, možemo staviti vodu da proključa – dovoljna je jedna šolja vode na jednu šolju prokelja. Kada voda proključa, spustiti prokelj u vrijuću vodu i kuvati bez pokrivanja suda dok ne postane hrskavo mekan.
U slučaju da se prekuva, ne samo što će to uticati na gubitak vitamina C, već će prokeljčićima dati onaj neprijatni gorkast ukus.
Kada se bari na pari, bitno je podizati poklopac svakih dva do tri minuta da se ne bi gomilali gasovi sumpora.
Koliko se kuva prokelj?
Koliko dugo ćemo bariti prokelj zavisi od toga da li više volimo hrskavo povrće ili mekše. Mi više volimo hrskavo, nekako je svežije, bogatije hranljivm materijama, a i više zadržava ukus. Ako je povrće prekuvano (a to se odnosi i na prokelj), ima manje hranljivih materija.
Prokelj se, inače, može jesti i svež, nekuvan, jer ne sadrži antinutrijente.
S druge strane, prednost kuvanja je u tome što se tako uklanja njegov sumporast miris. Preporuka je da prilikom kuvanja prokelja uključite aspirator, jer prostorija neće lepo mirisati, zbog jedinjenja sumpora koje prokelj sadrži.
Mi prokelj kuvamo od 8 do 12 minuta, nikako duže. Ako se kuva duže, površina mu može preći u braonkastozelenu nijansu, a unutrašnjost postati meka, što možete da proverite ubadanjem čačkalicom.
Ako budete prokelj počeli redovno da spremate, ako to već ne činite, odredićete tačno šta vam se više sviđa ili prija, onaj baren 6 minuta, 10 ili 12.
Kako spremiti prokelj da ne bude gorak?
Postoji više stvari koje mogu pomoći da prokelj ne bude gorak. Neke smo već pomenuli (kupiti svež prokelj, ne držati ga u frižideru, ne zamrzavati), a i biranje manjih/sitnijih glavica je isto dobar izbor, jer su one slađe.
Međutim, kada se postavi pitanje kako spremiti prokelj da ne bude gorak, onda je najbolji savet da se ne kuva već peče, ili bar da se ne prekuva, jer tada postaje bled i suviše mekan, gorak bezukusan i sivkast.
Ako se poštuju navedena pravila, obaren prokelj ne bi trebalo da bude neprijatnog ukusa, koji većina nas pamti iz detinjstva, zbog čega možda nije previše često na našim trpezama, što je velika šteta, jer je vrlo, vrlo zdrav.
Ako hoćemo da budemo sigurni da će biti prijatnog ukusa i da neće biti gorak, uz već pomenute savete, i ako planiramo da ga koristimo u salati, treba da ga izmasiramo maslinovim uljem ili balzamiko sirćetom.
A ako ga dodajemo jelu, najbolje je preseći ga na polovine, preliti uljem i peći u plehu na 200 stepeni Celzijusa, 15–20 minuta ili dok ne porumeni.
Nutritivna vrednost prokelja – kalorije, vitamini i minerali
Prokelj i zdravlje su u vrlo bliskoj vezi. „Kuglice” ovog minijaturnog kupusa su jako bogate vitaminom C, jedna šolja prokelja obezbeđuje čak više od 100 odsto preporučene dnevne doze vitamina C, koji znamo koliko je bitan u sprečavanju ili borbi protiv prehlada. Ne treba zanemariti ni ulogu koju vitamin C igra u apsorpciji gvožđa iz namirnica biljnog porekla.
Ne zaostaje ni u sadržaju vitamina K, neophodnog za zgrušavanje krvi, zdrav rast i uopšte formiranje koštanog tkiva, a samim tim i za prevenciju osteoporoze.
Takođe sadrži i oko 40 odsto i više procenata folata u odnosu na preporučenu dnevnu dozu. Folat je odličan za kardiovaskularni sistem, bitna je i njegova uloga u lakšem pretvaranju ugljenih hidrata u glukozu, odnosno energiju, a ne u masnoće. Tu je i beta karoten, vitamin B6, magnezijum, fosfor.
Ova namirnica je vrlo nisko kalorična, jedna šolja sadrži samo 35 Kcal.
Prokelj u ishrani – koji su zdravstveni benefiti konzumacije prokelja?
Impresivni sadržaj antioksidanasa čini prokelj superhranom. Smatra se da ima visok nivo bioflavonoida i indola, biljnih hemikalija, koje su u literaturi poznate kao prevencija u razvoju tumora. Bioflavonoidi deluju antioksidativno i na taj način sprečavaju, odnosno neutrališu delovanje slobodnih radikala (nestabilnih molekula koji se stvaraju kada organizam koristi kiseonik), koji izazivaju mutacije i uopšte oštećenja ćelija.
Bioflavonoidi, indoli, kao i pojedine fitohemikalije, inhibiraju hormone koji kod određenih vrsta tumora stimulišu razvoj loših bolesti ili ćelija (npr. kod nekih tumora dojki). Pojedina istraživanja ukazuju da preventivno deluju i u sličnim bolestima materice i prostate.
S obzirom da je bogat vitaminom C, jača imunitet, gvožđe se bolje usvaja, učestvuje u sintezi kolagena, vrlo bitnog proteina.
Prokelj sadrži puno vlakana i samim tim je izuzetno značajan za zdravlje digestivnog sistema, bolje varenje i probavu, dobre bakterije u crevima.
Da li prokelj može dovesti do nekih nuspojava?
S obzirom da prokelj sadrži zavidnu količinu vitamina K, osobe koje uzimaju terapiju za razređivanje krvi trebalo bi da budu obazrive i da ga jedu retko i umereno.
Takođe, on može uticati na nadimanje, kao i njegovi rođaci – povrće iz porodice kupusnjača.
Kako lako i sa uživanjem uključiti ovu super namirnicu u ishranu?
Lako, uz naše recepte!
Prokelj recepti – recepti za različita kuvana i pečena jela sa prokeljom
Donosimo ideje za pripremanje prokelja. Koristite ga kao prilog, u salati, fritati, pasti, u kineskim jelima (kratko propržen), uz dodatke koji idealno idu uz njega, kao što su parmezan, puter, balzamik sirće kada je u salati, ili braon šećer, kesten, sir, pirinač, ili uz neku žitaricu koja će dodati amino-kiseline i obrok sa prokeljom pretvoriti u kompletan protein.
Sigurni smo da nećete zažaliti, ako pripremite vitaminsku čorbu od prokelja koja će vas sigurno zagrejati ovih zimskih dana.
Čorba od prokelja
Sastojci:
- 300 g prokelja
- 3 šargarepe
- 1 celer
- 2 paškanata
- 1 crni luk
- 2 čena belog luka, isceđenog
- ulje,
- so, biber, aleva paprika
- iseckano lišće peršuna
Priprema:
1. Propržiti iseckan crni luk, a kada je skoro upržen dodati beli luk, ako želite.
2. Dodati kolutove šargarepe, paškanata, celer iseckan na kockice, naliti vodom, pustiti da proključa i potom kuvati 20 minuta.
3. Ubacitii prokelj (može se iseći na polovine) i nastaviti sa kuvanjem,10–12 minuta.
4. Pred kraj kuvanja prokelja može se dodati testenina.
5. Na kraju se začini solju, biberom, alevom paprikom, po ukusu.
6. Neposredno pre služenja dodaje se iseckan peršun.
Zašto ne biste pripremili odličan, a malo drugačiji obrok za ručak ili večeru.
Zapečeni prokelj recept – prokelj u rerni
Sastojci:
- 500 g prokelja
- 2-3 jaja, zavisi od veličine
- 200 ml kisele pavlake, može se zameniti mešavinom: 100 ml pavlake i 100 ml mleka
- 150–200 g sira, izmrvljenog
- 1 kašika prezli
- 2 kašike ulja
- 2 čena belog luka, isceđenog, opciono
- malo soli
- peršun
Priprema:
- U ključalu vodu spustiti prokelj i kuvati 5 minuta.
- Ocediti i staviti u podmazanu vatrostalnu posudu.
- Umutiti jaja i kiselu pavlaku.
- Dodati prezle.
- Beli luk, po želji.
Prženi prokelj recept
Hrskavi prženi prokelj može biti idealno predjelo, ali i prilog, i treba samo nekoliko minuta da se pripremi. Ovo je izuzetno ukusno jelo, ali ga treba jesti umereno, jer je prženi prokelj, naravno, kaloričniji od, na primer, kuvanog.
Sastojci:
- svež prokelj – količina po želji
- maslinovo ulje
- so
Priprema:
- Prokelj oprati, odstraniti osnovu, ali tako da listići ostanu kompaktni.
- Ubaciti prokelj u ključalu vodu, par minuta, da bi izgubio gorkast ukus.
- Vaditi rešetkastom kašikom i ređati na ubrus, da bi upio vlagu.
- Zagrejati ulje, treba da bude visine 3-4 cm.
- Kada se ulje zagrejalo, lagano spuštati prokelj u turama.
- Pržiti prokelj nekoliko minuta, dok ne postane zlatast.
- Vaditi rešetkastom kašikom i ređati na tanjir obložen ubrusom da bi upio višak masnoće.
- Služiti toplo.
Kuvani prokelj recept
Prokelj se vrlo jednostavno kuva, odnosno bari, kako smo naveli u gornjem delu teksta. Ne kuva se kao jelo od kelja, već se služi samo obaren, kao prilog i to posut sa dosta parmezana.
Sledi recept za nešto neobično, jednu od retkih svežih salata, naročito za one koji ne vole turšiju ili kiseli kupus. Iako sveža, može se pripremiti nekoliko sati ranije, a dobra je i kao malo drugačija opcija kada imamo goste, na primer na ručku.
Uz meso, ovo je savršen prilog, ali može biti i jelo za sebe!
Prokelj salata – sveža salata od prokelja
Sastojci:
- 4 šolje prokelja, izrendanog na trenici – na delu za krupnije rezance
- ⅓ šolje sušenih brusnica
- ½ šolje pinjola, opciono
- ⅓ šolje pekorino sira, ili nekog drugog tvrdog sira
- ⅓ šolje iseckanih peraca od mladog luka, po želji i ukoliko ga ima
Preliv:
- ¼ šolje maslinovog ulja
- ¼ šolje soka od limuna
- so i biber, po želji
Priprema:
- Oprati i izrendati prokelj.
- Dodati brusnice, pinjole i perca luka, ako ih koristimo.
- Pripremiti preliv, preliti salatu i promešati.
- Odozgo posuti izmrvljenim sirom.
Prokelj za bebe – recept za pripremu prokelja za bebe
Bebe će sigurno voleti ovu šarenu kašu koja se lako priprema. Bebama mogu da se pridruže i mame i tate, ako se količina sastojaka poveća i jelo naknadno posoli. I bebe koje navrše godinu dana mogu jesti blago posoljena jela.
Sastojci:
- 70 g piletine
- 4 prokelja
- ⅛ crvenog luka
- 1 srednji krompir
- 1 srednja šargarepa
Priprema:
- Piletinu spustiti u vodu i kada voda proključa, pokupiti penu.
- Dodati povrće, prethodno iseckano.
- Kuvati 25 minuta.
- Kada je povrće kuvano, ocediti i ispasirati viljuškom ili izblendirati.
Nadamo se da će vam naš tekst pomoći da zavolite prokelj, ako to već nije slučaj.
Prijatno!