Devojka sedi zabrinuta isped laptopa.

Kako da nam problem postane dobra prilika

PROBLEMI nisu ništa više i ništa manje nego frustracija koja još uvek nije pronašla novi oblik. A kada se frustracija izokrene u novu, poželjnu stvarnost, u njoj se tada može pronaći i nešto dobro.

Ako malčice PROMENIMO ugao posmatranja, samim tim ćemo promeniti i način razmišljanja o datoj situaciji. Vidite situaciju takvu kakva jeste i otkrijte šta možete da učinite s njom.

Ako ste PESIMISTA, videćete samo problem u svakoj mogućnosti.

Ako ste OPTIMISTA, videćete mogućnost u svakom problemu.

Prvi korak: Od DA, ALI do DA

Prvi korak u drugačijem načinu razmišljanja jeste da izbegnete ono „da, ali” i dovedete ga do „da”. Bukvalno recite DA situaciji koja se neočekivano pojavila kao problem. Problem svodite na činjenice, uklanjajte sve one „treba da” i ostavljajte „ono što jeste”.

PRIHVATANJE situacije i procenjivanje šta sa njom možemo da uradimo je strategija broj 1.

• Ne odvija se sve uvek sve po planu.

Još jedna iritantna istina s kojom se svi susrećemo. Na primer: rezervisali ste kuću na moru za koju se ispostavi da je već nekom drugom izdata, a godinu dana ste štedeli za svoj odmor. Neprijatnost koju treba prihvatiti i izvući pouku iz nje.

• Život nije uvek fer.

Da, ovo je teška istina. Na primer: Zašto ste baš vi dobili otkaz, a toliko vredno i predano radite? Teško da je mnogo toga pošteno. Pa ipak, borba protiv nepravednosti života obično je izgubljena bitka.

• Bol je deo života.

Posebno je teško o bolu razmišljati na taj zaokrenuti, drugačiji način. Zašto? Zato što, po definiciji, bol osećamo kao problem, ne kao priliku. Činimo sve da ga izbegnemo, a to obično podrazumeva PORICANJE. Ali posmatrano drugačije – bol je signal, upozorenje, kao kada dete dodirne vrelu ringlu i oseti bol. Taj bol ga štiti. Bol nam pomaže da izbegnemo opasnost. Bol je suštinski, ali takođe i neizbežni deo života, zato ga prihvatite.

Drugi korak: ČEKANJE

Strategija broj dva, tj. čekanje da se pojavi nova prilika. Ponekad morate da čekate da biste stvorili novu priliku. A često je baš to najteže. Ne činiti ništa.

• Šta je ishod čekanja?

Okolnosti se s vremenom menjaju. Nepovoljne okolnosti same od sebe se transformišu u prednost. Nesreća postaje blagoslov, npr. ako ste dobili priliku.

• Kada to radite?

U dve situacije: kada su okolnosti podložne promeni i kada vam treba vremena da nesvesno razradite neku ideju.

• Kako to radite?

U nekom delu svog uma razmišljajte o „nesreći”, „problemu”, ili „nemogućnosti”. Za to vreme se prošetajte, popijte kafu ili idite na plivanje. Prilika će se sama ukazati, prilika će sama od sebe iskrsnuti.

Devojka sa maskama.

Shutterstock.com

Treći korak: Strategija ISTRAJAVANJA

Vaš najbolji učitelj je vaša poslednja greška. Ralf Nejder

Ako imamo problem, sposobnost da se istrajno nastavi s pokušajima, da se stalno traže novi načini da se nešto uradi i da se ne odustaje zbog neuspeha – moguće je da su najvažniji preduslovi uspeha. Međutim, ako pitate ljude šta je najbolji pokazatelj uspeha, mnogi će vam reći da je to inteligencija.

Ipak, opsežno istraživanje o vezi između inteligencije i uspeha pokazuje da je inteligencija samo skroman pokazatelj uspeha. Postoji mnogo jača povezanost s jednim potpuno drugačijim talentom, onim koji je izuzetno bitan za strategiju istrajnosti.

Strategija istrajavanja znači ustati posle svakog pada, obrisati prašinu i nastaviti dalje.

Pomislite na to kako je Albert Ajnštajn objasnio svoj uspeh: Ako pitate ljude da pronađu iglu u plastu sena, prosečna osoba će stati s potragom onda kada je pronađe. Ja nastavljam i dalje da tražim da bih video ima li još igala.

• Šta je ishod istrajavanja?

Sve dok istrajavate, s vremenom će se ukazati nove mogućnosti.

• Kada to radite?

Dokle god imate osećaj da tamo negde ima još mogućnosti i da niste još sve probali.

• Kako to radite?

Isprobavate nove načine rešenja problema. Učite putem pokušaja i pogrešaka i verujete i u srećnu slučajnost.

Četvrti korak: Strategija PREISPITIVANJA

Kada imamo problem i tražimo rešenje, izrazito smo skloni uverenju da će rešenje biti pronađeno u budućnosti. Pa ipak, to ne mora biti tako. Rešenje možda već odavno postoji u prošlosti. Zato razmotrimo i takve mogućnosti.

• Šta je ishod?

Na svet ćete gledati na drugačiji način. Mogućnosti su uvek prisutne.

• Kada to radite?

Ovu strategiju možete skoro uvek koristiti. Toliko je toga o čemu ste već razmišljali, što ste pokušali, pa je moguće iz toga izvući nešto pametno i to iskoristiti.

Ispružena šaka i iz nje "izlaze" znaci pitanja.

Shutterstock.com

• Kako to radite?

Potražite na Guglu. Razgovarajte s ljudima. Istražujte. Postavljajte pitanja i ponovo razmotrite stare ideje koje ste već odbacili.

„Bacite” se na posao

Razmotrili smo nekoliko strategija, a ima ih još. Sada je došao trenutak da se „bacite” na posao.

OKRENITE RAZMIŠLJANJE odlukom da nešto promenite.

Ako vam određeni problem smeta, onda od sada nemojte više o sebi da mislite kao o bespomoćnoj osobi.

Vi stvarate sva iskustva u svom univerzumu. Ne možete da menjate, kišu, grmljavinu i munje, ali MOŽETE da promenite ono što vam znače i što mislite o njima.

U principu je jednostavno: problem možete da rešite, da se okanete rešavanja ili da ga SAGLEDATE NA DRUGAČIJI NAČIN i time PROMENITE viđenje vašeg problema, kao i način njegovog rešenja.

Neka vaš izbor bude jasan.

Odgovorite na sledeća četiri pitanja.

1. Šta je tačno vaš problem?

2. Da li je to zapravo stvarno problem?

3. Jeste li sigurni da vi niste problem?

Ovo pitanje je naročito važno. Kada želite da izmenite situaciju, u mnogim slučajevima dovoljno je da jednostavno izađete iz začaranog kruga mentalne zaglavljenosti u kome se vrtite. Često sami stvaramo svoju muku, pa stoga možemo da prestanemo to da radimo.

4. Da li je problem namera i možemo li ga rešiti posmatrajući ga iz drugačijeg ugla?

Odvažite se da se oslonite na svoju INTUICIJU kako biste zauzeli osnovni stav. Da li ćete datoj situaciji pristupiti kao poslu, borbi, igri ili s ljubavlju? Kadri ste da intuitivno to možete odlučiti.

Upotrebite sada svu svoju inteligenciju da smislite plan delovanja i konkretnu strategiju.

Primenite strategiju kada problem iziskuje nepokolebljivu odlučnost.

Ova vrsta drugačijeg (zaokrenutog) razmišljanja podrazumeva učenje, uz mnogo strpljenja, istrajnosti i ulaganja truda.

Polomljene olovke i jedna u boji koja nije polomljena.

Shutterstock.com

Zato ne zaboravite:

Šta god stane na put, postaje put!

Ono što je smetnja, postaje pomoć!

Ne gledajte prepreke kao zidove koji vam stoje na putu, već kao priliku za jačanje karaktera!

Naslovna fotografija: Shutterstock