Ilustracija bolesne jetre.

Ishranom protiv masne jetre

Ako često osećate umor i malaksalost, vrtoglavicu, otečenost u abdominalnom predelu, bolove u gornjem desnom predelu stomaka, primećujete crvenilo na dlanovima ili smanjen apetit, savet bi bio da prekontrolišete stanje jetre. Svi pobrojani simptomi mogu da signaliziraju da je jetra postala masna, a takvo stanje poznato je i kao steatoza. Ono može biti uzrokovano različitim faktorima, uključujući gojaznost, dijabetes, visok unos alkohola, kao i genetsku predispoziciju.

Ključne uloge jetre su metabolizam makromolekula, detoksikacija tela i skladištenje hranjivih materija, kao što je rezervni šećer glikogen. Kada se više od 5 do 10 odsto mase jetre sastoji od masti, može doći do ometanja funkcija jetre, što dovodi do bolesti poznate kao bolest masne jetre. Zato je zdravlje jetre od suštinskog značaja za opšte stanje organizma, a hrana može da bude naš verni saveznik u održavanju zdravlja.

Koje namirnice se preporučuju ako je jetra masna?

Najefikasniji način prevencije i lečenja bolesti masne jetre je adekvatan način ishrane – dijeta. Gubitak telesne težine, čak i skroman (od 3 do 5 odsto ukupne telesne težine) može da dovede do značajnog poboljšanja zdravlja jetre, jer se tako smanjuje količina masti u jetri, ali i povećava osetljivost ćelija tela na insulin, čime se poboljšava celokupno metaboličko zdravlje i smanjuje rizik od komplikacija.

Sledeće namirnice se preporučuju u stanjima masne jetre:

Voće i povrće – jer su bogati hranljivim materijama, a ujedno i podržavaju gubitak telesne težine. Pored toga, bogati su antioksidansima koji mogu smanjiti upalu i oštećenje jetre.

• Hrana bogata vlaknima (mahunarke i integralne žitarice) – može pomoći u kontroli apetita i podsticati gubitak telesne težine. Dijetna vlakna mogu regulisati upotrebu šećera u telu, pomažući da se glad i šećer u krvi drže pod kontrolom.

• Ekstradevičansko maslinovo ulje – odličan je izvor mononezasićenih masti koje pomažu u smanjenju upale i oksidativnog stresa u jetri.

• Nemasni proteini (riba, živina, tofu i mahunarke) – mogu obezbediti esencijalne amino-kiseline bez dodavanja viška kalorija i masti u ishranu.

• Orašasti plodovi i semenke – bogati su zdravim mastima i antioksidansima koji podržavaju zdravlje jetre.

• Kurkuma – poznata je po svojim antiinflamatornim svojstvima i može pomoći u smanjenju upale u jetri.

• Semenke suncokreta – jer su odličan izvor vitamina E, koji je prirodan antioksidans.

• Zeleni čaj – sadrži bioaktivna jedinjenja koja imaju antioksidativna i antiinflamatorna dejstva.

Žena koja se drži za gornji desni deo stomaka. Ima bolove.

Shutterstock.com

Koje namirnice treba izbegavati ako je jetra masna?

• Smanjite unos hrane i pića (naročito gaziranih) sa visokim sadržajem šećera, soli, rafinisanih ugljenih hidrata, aditiva i zasićenih masti. Ove vrste hrane mogu dovesti do povećanja telesne težine i povećanja masnoće u jetri.

• Crveno meso takođe treba smanjiti jer je bogato zasićenim mastima.

• Margarin – zbog visokog sadržaja trans masnih kiselina.

• Alkohol – može izazvati i pogoršati oštećenje jetre, pa ga treba potpuno izbegavati ili ograničiti na vrlo male količine.

Suplementi

U regeneraciji jetre mogu da pomognu suplementi koji deluju kao antioksidansi, na primer vitamin C. Za čišćenje jetre koriste se biljke poput divlje artičoke, maslačka, kleke, crne rotkve i žutog šipka. Veoma su važni i oligoelementi, kao što su omega 3 masne kiseline, selen i cink.

Narodni lekovi za lečenje masne jetre

Surutka je najpoznatiji narodni lek za lečenje jetre. Ovaj nusprodukt fermentacije mleka sadrži amino-kiseline, minerale (magnezijum, cink, kobalt, natrijum, fosfor, mangan, kalijum bakar, molibden), enzime i vitamine, a bogata je i belančevinama (alfa-laktalbuminom, monoglobulinom i laktoferinom), kao i proteinima, pa čuva i regeneriše jetru.

Pored surutke, jaku moć na isceljenje obolele jetre imaju i prirodni sokovi. Evo recepata za neke od njih:

U blenderu izmiksajte šest svežih limunova bez kore, koren đumbira, tri grejpfruta, četiri čena belog luka, tri prstohvata kima u prahu, četiri lista sveže mente, tri kašike lanenog ulja i pola litre vode.

U blenderu izmiksajte i procedite: cveklu, nekoliko listova kelja, koren celera veličine cvekle, krastavac srednje veličine, vezicu peršuna, pola limuna bez kore i komad đumbira.

U blenderu izmiksajte 125 g svežeg kupusa, 25 g celera, krušku, limun bez kore, par grančica sveže mente, komad đumbira i pola litre vode.

Saveti za zdravu jetru

Kao i inače kada vodimo računa o svom zdravlju, i kod problema sa masnom jetrom planiranje obroka unapred najviše pomaže u održavanju balansirane ishrane i izbegavanju nezdravih namirnica, koje narušavaju funkcije ovog vitalnog organa. To podrazumeva i glavne obroke, ali i užine, ukoliko su vam potrebne. Ako za užinu koristite orašaste plodove i sveže voće, to će vam pomoći ne samo u isceljenju masne jetre, već i u boljoj kontroli gladi između obroka. Takođe, unos dovoljne količine vode pomaže u detoksikaciji jetre i održavanju optimalnog zdravlja, a smanjen unos soli može pomoći u smanjenju natečenosti i opterećenja jetre. Uvođenjem mediteranske ishrane, koja je bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima, možete značajno poboljšati zdravlje jetre.

Voće, avokado, losos, orašasti plodovi, u sredini je kredom iscrtana jetra.

Shutterstock.com

Najbolji recepti za zdravu jetru

Šarena salata

Sastojci: 1 veći pečeni batat, šolja kuvanih leblebija, 1 sveža crvena paprika, pola svežeg manjeg brokolija, 1 šargarepa, 100 g tofua, 3 kašike suncokretovih semenki, 1 kašika lanenih semenki, 2 kašike indijskog oraha, 2 kašike susama, suvi začini po ukusu.

Preliv: maslinovo ulje, sok od pola limuna, so, kurkuma.

Sve sastojke iseckajte na sitne kockice, pomešajte, prelijte unapred pripremljenim prelivom i začinite po ukusu.

Smoothie od borovnica

Sastojci: 1 šolja borovnica, pola šolje svežeg spanaća, sok od pola limuna, 1 šaka badema, 1 ravna kašičica cimeta, 1 kašičica peruanske make, 3 dl vode.

Sve sastojke sjedinite u blenderu.

Domaća pašteta od sardine

Sastojci: 1 konzerva sardine, 2 kašike tahinija, malo senfa, šaka semenki suncokreta, začini po ukusu: so, origano, suvi peršun, bosiljak, vlašac… Može i kašika krem sira i/ili pola avokada.

Sve sastojke blendirajte do kremaste teksture. Služite uz integralni hleb sa semenkama.

Salata od kinoe, paprike i krastavca

Sastojci: 1 šolja kuvane kinoe, 1 crvena paprika iseckana na kockice, pola glavice crvenog luka, sitno iseckanog, 1 krastavac iseckan na četvrtine, 1 veza sitno iseckanog peršunovog lišća, 1 šaka bundevinih semenki.

Preliv: 3 kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja, 1 kašika limunovog soka, so i biber po ukusu.

Stavite sve sastojke u činiju. Izmešajte dresing, a potom ga prelijte preko salate, koju možete servirati uz sveže zeleno lisnato povrće i protein (meso, riba, pečurke ili mahunarka) po izboru.

Oslić (ili bilo koja riba po ukusu) sa bademima

Mlevene bademe pomešajte sa iseckanim belim lukom, peršunom, bosiljkom i malo maslinovog ulja. Izmešajte i filete oslića uvaljajte u ovu mešavinu. Stavite u foliju i zatvorite, prebacite u vatrostalnu posudu i pecite 40 minuta na 200 stepeni.

Naslovna fotografija – Shutterstock.com