
Rozacea – uzroci, vrste, simptomi, terapijske opcije
- Sadržaj:
- 1. Kako i zašto nastaje rozacea?
- 2. Kako se manifestuje rozacea?
- 3. Terapijske opcije u lečenju rozacee
Rozacea je hronična kožna bolest koja najčešće zahvata lice, manifestujući se crvenilom, proširenim kapilarima, čvorićima i osetljivošću kože. Iako se često može pomešati sa aknama ili alergijskim reakcijama, rozacea je specifično stanje koje može varirati u intenzitetu i trajanju simptoma. Najčešće se javlja kod osoba svetle puti, naročito kod žena u srednjim godinama, ali se može javiti i kod svih drugih tipova kože i u svim dobima.
Za rozaceu još uvek ne postoji lek koji će u potpunosti dovesti do trajnog izlečenja, ali uz pravilnu terapiju, prilagođeni stil života i negu, moguće je kontrolisati simptome i poboljšati kvalitet života pacijenata. U nastavku ćemo istražiti uzroke, faktore koji pogoršavaju rozaceu, najčešće simptome, kao i dostupne metode lečenja.
Kako i zašto nastaje rozacea?
Rozacea je kompleksno i multifaktorsko oboljenje čiji tačni uzroci još uvek nisu u potpunosti poznati, ali istraživanja ukazuju na to da kombinacija genetskih, imunoloških i faktora spoljašnje sredine igra ključnu ulogu u njenom razvoju. Neki od glavnih razloga i mehanizama koji dovode do pojave rozacee su:
Genetska predispozicija – rozacea je češća kod osoba koje imaju porodičnu istoriju ove bolesti, što ukazuje na to da postoji genetska komponenta. Osobe svetle puti, posebno severnoevropskog porekla, sklonije su razvoju ovog stanja.
Imunološki odgovor – abnormalan imunološki odgovor kože takođe je jedan od ključnih faktora u razvoju rozacee. Smatra se da kod osoba koje pate od rozacee imunosistem kože preterano reaguje na određene nadražaje, što izaziva upalu i crvenilo. Istraživanja su pokazala povećane nivoe antimikrobnih peptida (poput katelicidina) u koži obolelih, što dovodi do prekomerne upalne reakcije.
Vaskularni poremećaj – prošireni kapilari i crvenilo često su jedan od glavnih simptoma rozacee. Pretpostavlja se da su krvni sudovi kod obolelih preosetljivi, zbog čega lakše dolazi do dilatacije i kontrakcije (širenja i skupljanja), što uzrokuje trajno crvenilo lica. Takođe, sama upala može dodatno oštetiti krvne sudove.
Uticaj faktora sredine – mnogi spoljašnji faktori mogu pogoršati simptome rozacee ili je čak izazvati. Među njima su najznačajniji izloženost suncu, ekstremne temperature (vrućina ili hladnoća), jaki vetrovi, začinjena i ljuta hrana, alkohol, stres i emocionalni faktori.

Fotografija: Shutterstock.com
Paraziti iz roda Demodex – istraživanja su pokazala da osobe sa rozaceom često imaju povećan broj parazita iz roda Demodex na koži, posebno u folikulima dlake. Iako ti paraziti normalno žive na koži većine ljudi, kod osoba sa rozaceom mogu izazvati upalu i iritaciju.
Mikrobiom kože – ravnoteža bakterija koje su normalni stanovnici površine kože može igrati ulogu u razvoju rozacee. Poremećaj u mikrobiomu može dovesti do iritacije i upale kože, što doprinosi pojavi simptoma.
Rozacea uglavnom nije posledica jednog uzroka, već se razvija kao rezultat kombinacije navedenih činilaca. Upravo zbog toga lečenje zahteva individualnii pristup koji uzima u obzir specifične okidače i simptome za svakog pojedinca.
Kako se manifestuje rozacea?
Rozacea se manifestuje u različitim oblicima, a simptomi variraju od osobe do osobe. Postoji nekoliko glavnih podtipova rozacee, svaki sa specifičnim karakteristikama. Najčešći oblici rozacee su:
Eritematozno-telangiektatična rozacea (ETR) – ovaj oblik je najčešći i često se povezuje sa trajnim crvenilom na licu. Glavni simptomi uključuju: trajno crvenilo (eritem) u središnjem delu lica, naročito na obrazima, nosu, čelu i bradi; vidljive proširene kapilare (telangiektazije); osetljivost kože, osećaj peckanja ili žarenja; suva i koža koja se peruta. Crvenilo se može pogoršati izlaganjem suncu, vetru, toploti ili hladnoći, konzumacijom začinjene hrane i alkohola, ili pod uticajem stresa.
Papulopustulozna rozacea, poznata i kao „aknama slična rozacea” – ovaj podtip karakteriše pojava čvorića i gnojanica sličnih aknama, ali bez mitisera. Glavni simptomi su crveni, upaljeni čvorići i gnojanice na licu, trajno crvenilo, osetljivost kože. U nekim slučajevima može doći do oticanja ili edema. Iako izgleda slično aknama, papulopustulozna rozacea ne uključuje mitisere (komedone), što je ključno za razlikovanje od akni.

Fotografija: Shutterstock.com
Fimatozna rozacea – ovaj oblik rozacee zahvata kožu u obliku zadebljanja, naročito na nosu, i češće se javlja kod muškaraca. Najčešći simptomi uključuju zadebljanje kože, naročito na nosu (stanje poznato kao rinofima), kvrgave, neravne izbočine na licu, proširene pore i masnu kožu. Rinofima se razvija postepeno i može ozbiljno deformisati nos, a u težim slučajevima može zahtevati hirurški zahvat. Takođe, fima može zahvatiti i bradu, glabelu i ostale delove lica.
Okularna (očna) rozacea – zahvata oči i kapke, tako da se manifestuje kroz simptome koji uključuju crvenilo, iritaciju i suvoću očiju, osećaj stranog tela u očima, svrab, peckanje i suzenje očiju, oticanje i upalu kapaka. U težim slučajevima, može dovesti do oštećenja rožnjače, što može uticati na oštećenje vida. Često se javlja zajedno sa kožnim manifestacijama, ali se u nekim slučajevima očna rozacea može manifestovati i izolovano.
Steroidna rozacea – ovaj oblik nastaje kao posledica dugotrajne upotrebe topijskih (lokalnih) kortikosteroida na koži, naročito lica. Simptomi mogu uključivati intenzivno crvenilo, osetljivu, istanjenu kožu, kao i čvoriće i gnojanice slične aknama. Lečenje ovog oblika uključuje postupno ukidanje kortikosteroida, uz odgovarajuću zamensku terapiju za smanjenje upale.
Simptomi rozacee mogu varirati od blagih do ozbiljnih i često se javljaju u epizodama pogoršanja i remisije. Rana dijagnoza i pravovremeno lečenje ključni su za kontrolu simptoma i sprečavanje težih komplikacija.
Terapijske opcije u lečenju rozacee
Lečenje rozacee zavisi od vrste, težine simptoma i individualnih karakteristika svakog pacijenta. Budući da ne postoji trajni lek, terapijski ciljevi usmereni su na kontrolu simptoma, smanjenje upale i prevenciju pogoršanja stanja.
Koje su najčešće terapijske opcije?
Topijska (lokalna) terapija
Topijski lekovi su često prvi izbor u lečenju blažih oblika rozacee. Ovi lekovi se nanose direktno na kožu kako bi se smanjilo crvenilo, upala i pojava čvorića.
- Metronidazol je najčešće korišćeni topijski antibiotik koji deluje protivupalno. Dostupan je u obliku gela, kreme ili losiona.
- Azelaična kiselina je protivupalno sredstvo koje pomaže u smanjenju čvorića i gnojanica, kao i u smanjenju crvenila.
- Ivermektin je antiparazitarni lek koji smanjuje upalu i deluje na parazite iz grupe Demodex, često povezane sa rozaceom.
- Brimonidin i oksimetazolin su topijski lekovi koji suzbijaju crvenilo privremenim sužavanjem krvnih sudova. Njihov efekat je brz, ali kratkotrajan, te se koriste za trenutno smanjenje crvenila.

Fotografija: Shutterstock.com
Oralna (sistemska) terapija
U slučajevima umerene do teške rozacee ili kada topijska terapija nije dovoljna, koriste se oralni lekovi.
- Tetraciklinski antibiotici, lekovi poput doksiciklina i minociklina, koriste se za smanjenje upale i lečenje gnojanica i čvorića. Iako su antibiotici, ovde se primjenjuju zbog svojih protivupalnih svojstava.
- Izotretinoin se koristi u teškim slučajevima rozacee, naročito kada drugi tretmani ne pomažu. Deluje smanjujući proizvodnju sebuma i sprečavajući upalu, ali treba ga koristiti pod strogim lekarskim nadzorom zbog mogućih nuspojava.
Laserska terapija i svetlosni tretmani
Laserski i svetlosni tretmani vrlo su delotvorni u smanjenju crvenila, proširenih, vidljivih kapilara i ožiljaka.
- Intenzivna pulsna svetlost (IPL): IPL tretman koristi svetlosne talase kako bi smanjio proširene krvne sudove i crvenilo, a može pomoći i u lečenju hiperpigmentacija.
- PDL laser: ovaj tretman koristi usmereni laserski snop za ciljano uništavanje proširenih kapilara, smanjujući trajno crvenilo.
- CO2 laser ili erbium laser: koristi se za uklanjanje zadebljane kože u slučajevima rinofime, kada je došlo do, na primer, zadebljanja nosa.
- Radiofrekventna terapija (RF): koristi nanofrakcijsku radiofrekvenciju i mikroiglice za poboljšanje teksture kože i tretiranje različitih stanja, uključujući ožiljke, fine linije i bore. Jedna od indikacija za upotrebu ove tehnologije je i rozacea – radiofrekventna energija može pomoći u smirivanju hronične upale, smanjujući crvenilo koje je karakteristično za rozaceu. Tretman stimuliše proizvodnju kolagena, što pomaže u obnavljanju oštećene kože i smanjenju ožiljaka i nepravilnosti u teksturi. RF energija poboljšava tonus i elastičnost kože, što može pomoći u balansiranju izgleda zahvaćenih regija. Za razliku od nekih drugih metoda, ovaj tretman ima minimalno vreme oporavka, a radiofrekvencijska energija prodire duboko u kožu, bez značajnog oštećenja površinskih slojeva.
Nega kože
Pravilna nega kože ključna je za kontrolu simptoma rozacee i smanjenje osjetljivosti kože.
- Blagi, neiritirajući proizvodi: potrebno je koristiti proizvode bez alkohola, parfema i drugih iritansa. Blagi čistači i hidratantne kreme prilagođene osetljivoj koži pomažu u održavanju barijere kože.
- Zaštita od sunca: SPF kreme sa širokim spektrom zaštite (najmanje SPF 30, UVA + UVB) neophodne su svakodnevno jer izloženost UV zracima može pogoršati simptome rozacee.
- Hidratacija: korišćenje hidratantnih krema koje umiruju kožu može pomoći u smanjenju suvoće i iritacije.

Fotografija: Shutterstock.com
Promena načina života
Mnogi pacijenti sa rozaceom primećuju da određeni okidači pogoršavaju simptome. Prepoznavanje i izbegavanje tih faktora ključno je za dugoročnu kontrolu rozacee.
- Izbegavanje ekstremnih temperatura: vrućina, hladnoća i nagle promene temperature mogu pogoršati crvenilo.
- Ograničavanje začinjene hrane i alkohola: ove namirnice često deluju kao okidači za pogoršanje simptoma, pored ostalog i tako što podstiču širenje krvnih sudova.
- Upravljanje stresom: stres i emocionalni napor mogu pogoršati rozaceu, pa razne tehnike relaksacije mogu biti od koristi.
Hirurško lečenje
U težim slučajevima rinofime (zadebljanja nosa), može se primeniti hirurško uklanjanje viška tkiva. Ove metode uključuju laserske zahvate, dermoabraziju, hirurško odstranjivanje tkiva.
Zbog vidljivih simptoma, rozacea može uzrokovati emocionalne tegobe i smanjeno samopouzdanje. Psihološka podrška ili savetovanje mogu pomoći pacijentima da se nose sa uticajem rozacee na kvalitet života. Pravilan izbor terapije zavisi od specifičnih simptoma pacijenta i njihovog intenziteta, a uspešno lečenje često zahteva kombinaciju nekoliko metoda. Savetovanje sa dermatologom ključno je za odabir najdelotvornijeg tretmana.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com