Lice devojke, koja drži jesenji list prislonjen

Vodič za negu kože u jesenjem periodu

Bilo da je proleće, leto, jesen ili zima naša koža zahteva posebnu pažnju. Leto i zima su dve sezone u kojima preovlađuju ekstremni faktori okoline koji ostavljaju posledice na našoj koži.

Posebno na koži lica, dekoltea i ruku, kao najizloženijim delovima tela, zbog čega i zaslužuju najtemeljniju negu i zaštitu. Sa druge strane, proleće i jesen predstavljaju idealno vreme da se koža obnovi, osveži i pripremi za hladnije vreme.

Sanirati posledice leta

Sa promenom godišnjih doba menjaju se i potrebe kože. Nakon letnjih meseci koža postaje isušena i dehidrirana zbog delovanja sunca, soli, hlora, zbog udara peska i česte primene repelenata. Tada je koža zategnuta, opuštena, bez sjaja i sklona perutanju. Zato je neophodno sanirati posledice leta i dobro pripremiti kožu za jesen.

Sa dolaskom jeseni veće su promene temperature, hladan, suv vazduh i vetrovi predstavljaju stres za našu kožu. Ona postaje znatno zahtevnija. Gubi vlažnost, postaje suvlja i osetljivija. Da bismo sačuvali njenu lepotu i zdravlje, potrebno je pružiti joj adekvatnu negu odgovarajućim preparatima. Neophodna je bogata nega za regeneraciju koja sadrži dosta vitamina i hidrirajućih elemenata.

Nega podrazumeva pravilno čišćenje kože i pripremu za nanošenje preparata koji je hrane, hidriraju i koriguju nepravilnosti.

Dve bundeve, sa peškirima na glavi kao simbol jesenje nege

Čišćenje kože

Čišćenjem kože uklanjaju se prirodne izlučevine kože, odumrle ćelije i nakupljene nečistoće iz spoljašnje sredine, čime se smanjuje verovatnoća zapušenja pora i broj bakterija na koži. Izbor odgovarajućeg preparata zavisi od tipa kože, starosnog doba, pola i, naravno, godišnjeg doba. U hladnijem periodu godine mleko za čišćenje lica ima prednost nad sapunima, jer omogućava kvalitetno čišćenje bez isušivanja i bez znatnije promene prirodne pH vrednosti kože. Postoje mleka za osetljivu kožu, za normalnu, za mešovitu kožu, pene i gelovi namenjeni za masnu kožu.

Nakon čišćenja potrebno je nanošenje tonika ili losiona koji osvežavaju, hlade i smiruju kožu. Upotreba tonika važna je da bi se koži vratila pH ravnoteža. Za uklanjanje šminke oko očiju postoje posebni proizvodi u obliku kremova ili ulja, izuzetno su blagog dejstva i ne iritiraju oči.

Piling – jednom nedeljno

Pravilna nega podrazumeva i piling lica jednom nedeljno, kao i povremeno nanošenje odgovarajućih maski i seruma za kožu. Piling lica uklanja nečistoće i oštećene ćelije površinskog sloja, podstiče regeneraciju kože i ujednačava ten. Ne istanjuje kožu, već je jača, ukoliko se pravilno primenjuje, jer omogućava lakši prodor hidrirajućih agenasa.

Leti posebno dolazi do nagomilavanja ćelija na površini koje ’guše’ kožu, a pravilnim izborom pilinga efikasno će se ukloniti mrtve ćelije sa kože i ostaviti je glatkom i nežnom.

Preporuka je da se koriste blago kisele, prirodne formulacije koje podržavaju funkciju kože i pripremaju je za bolju apsorpciju hranljivih materija. Treba izbegavati agresivne pilinge koji mogu dovesti do iritacije.

Primena maski dva puta nedeljno

Nakon pilinga, dodatnu negu možete obezbediti primenom maski za lice, čime se postiže dodatna hidratacija i regeneracija kože. Maske mogu povećati elastičnost kože, pomoći u čišćenju pora ili zatezanju lica. U svakom slučaju, koži daju svež i blistav izgled. Preporučuje se primena maski dva puta nedeljno, uveče na očišćenu kožu lica i dekoltea. Postoji veliki izbor maski za lice, različitih proizvođača. Sadrže aloa veru, morske alge, arganovo ulje, glinu, kolagen ili vitamine, a to je upravo ono što je neophodno koži početkom jeseni.

Obavezna je dodatna, dubinska hidtaracija

Sa promenom godišnjih doba menja se i naša koža. Osobe koje su imale masnu kožu često primećuju da ona postaje normalna i mešovita, dok osobe čiji je tip kože normalan dobijaju suvu kožu. U svakom slučaju, koža mora biti hidrirana. Tokom leta gubi vlagu i postaje suva i gruba. Stoga se u jesenjem periodu zahteva dodatna dubinska hidratacija. Preporučuje se upotreba krema sa većim sadržajem emolijenata, supstanci koje duže zadržavaju vlagu u koži i čine je elastičnom, daju joj zdrav izgled i sjaj. Krema mora odgovarati tipu kože, ali je svakako važno znati da svaki tip kože zahteva dobru zaštitu dnevnom kremom, a takođe i hranljivom noćnom kremom.

Jesenja dekoracija, koja simbolično predstavlja negu u jesenjem periodu

U podloge ovih krema mogu biti inkorporirani anti-age sastojci kao što su voćne alfa hidroksi kiseline, hijaluronska kiselina, ili antioksidansi kao što je koenzim Q10. Veliki broj preparata je oslobođen parabena i drugih potencijalno štetnih supstanci.

Nega kože oko očiju

Neophodna je i nega tanke i osetljive kože oko očiju. Ujutru i u toku dana koristi se lagani krem ili gel koji štiti i vlaži, a noću regenerativne kreme. Ova regija je posebno osetljiva i može odreagovati na male količine supstanci kao što su boje, mirisi i konzervansi. Veliki broj žena ima osetljive oči, što se manifestuje kao svrab, peckanje, suzne oči i crvenilo, zbog čega je važan izbor kvalitetnih i bezbednih proizvoda.

Serumi za intenzivniji tretman

Da bi se postigao negovan izgled kože preporuka je da se u svakodnevnu negu, koja podrazumeva čišćenje lica, toniranje i upotrebu odgovarajuće kreme, uvrsti i adekvatan serum za lice.To su intenzivni tretmani koji se koriste kao dodatak nezi i daju relativno brze i vidljive rezultate. Sadrže manje molekule, lakše prodiru u dublje slojeve kože, šire pore i omogućavaju kremi da efikasnije deluje. Sadrže iste molekule kao i kreme, ali u znatno većoj koncentraciji, zbog čega se nanose u manjoj količini. Formulisani su tako da ciljano deluju na određeni problem kože kao što je crvenilo, dehidratacija, akne, sitne ili dublje bore. Mogu se koristiti i na mlađoj i na starijoj koži.

Iako se jesenje sunce čini slabijim, i u ovim mesecima preporučena je primena krema i pudera sa zaštitnim faktorom koji će blokirati negativan uticaj UVA i UVB zraka.

U zavisnosti od boje Vaše puti, koristite hidratantnu kremu sa SPF 6 do 20, a po potrebi kombinujte sa nekom jačom kremom sa zaštitnim efektom.

Tretiranje fleka

Nakon leta, usled dejstva UV zraka pojavljuju se pege i fleke na koži. Češće su kod osoba svetle puti i nastaju zbog veće koncentracije pigmenta melanina na pojedinim mestima, uglavnom nosu, čelu, obrazima i rukama. Fleke mogu biti posledica i hormonskih promena, različitih oboljenja ili upalnih procesa. Primena odgovarajućih preparata za zaštitu od sunca, kao i ograničavanje vremena izlaganja suncu, smanjuje rizik nastanka hiperpigmentacija i sprečava pogoršanje već postojećih.

Ali, ukoliko već nastanu fleke, problem možemo rešiti primenom specijalnih preparata koje imamo u apotekama. Oni rastvaraju nagomilani pigment u koži i na taj način uklanjaju ili ublažavaju postojeće pigmentne mrlje.

Nega usana

Ne treba zaboraviti negu usana. One zahtevaju posebnu hidrataciju. Često su  ispucale od hladnoće, vetra i suvog vazduha, tako da samo hidriranje neće pomoći, potrebna je noćna nega masnim melemima.

Nega ruku

Ruke takođe trpe zbog promene vremena, postaju grube, suve i ispucale, zbog čega ih je potrebno više puta u toku dana mazati. Dostupni su različiti kremovi koji sadrže kamilicu, neven, aloju i druge supstance koje kožu ruku čine nežnom i mladom. Ne treba dozvoliti da koža ruku bude suva i da ostari pre vremena, zato uvek pri sebi treba imati odgovarajuću kremu za njenu negu.

Žeena u džemperu nanosi kremu za ruke

Svakodnevna nega tela, stopala, peta

Suvu kožu tela obično ne zanemarujemo, jer se promena godišnjih doba odražava i na nju. Usled hladnoće dolazi do njenog isušivanja, perutanja, svraba i peckanja, što nas podseća da je potrebno svakodnevno je negovati. Nega kože tela počinje tuširanjem blagim sapunima i kupkama. Sva sredstva za pranje, pa i sama voda, posebno vruća, isušuju kožu. Zato je preporuka da je tuširamo mlakom vodom, laganim tapkanjem peškirom osušimo i nanesemo odgovarajući emolijentni losion.

Emolijentnim sredstvima postižemo hidrataciju, odnosno povećanje sadržaja vode u koži i time je činimo glatkom i nežnom, smanjujemo osećaj svraba i peckanja.

Stopala i pete takođe zaslužuju odgovarajuću negu. Nakon leta, kada dosta vremena provodimo bosi na plaži, bazenu ili u prirodi,  pete postaju grube i nastaju zadebljanja koja ne izgledaju nimalo lepo. U nekim sličajevima toliko su ispucale i suve da nastaju bolne ragade. Preporuka je svakodnevna nega preparatima sa odgovarajućim sadržajem uree, ili nekim drugim hranljivim i hidrirajućim sastojkom. Piling peta jedanput nedeljno, ili uklanjanje zadebljanja sa peta, takođe doprinosi nezi i lepšem izgledu vašeg stopala.

Par lepih, ženskih listova , na gomili jesenjeg lišća

Povećati unos tečnosti

Topikalna hidratacija kože lica u jesenjem periodu izuzetno je važna, međutim,  neophodna je i hidratacija tkiva iznutra. Potrebno je unositi što više tečnosti, preporučuje se najmanje 8 čaša vode u toku dana, kako bi se toksini efikasno eliminisali iz organizma i kako bi koža bila hidrirana.

Takođe, preporučuje se unos prirodnih sokova, blagih biljnih čajeva, zelenog lisnatog povrća i voća bogatih vitaminima C, E i A. Pored navedenog, pravilna nega podrazumeva i dug, kvalitetan san, fizičku aktivnost.

Izdvajamo medicinsku kozmetiku, u čijem sastavu su visoko prečišćene supstance za koje se rade klinička ispitivanja na osetljivoj koži, pa je mogućnost alergijskih i drugih neželjenih reakcija svedena na minimum. Takođe, posebno efikasni i bezbedni preparati su iz linije organske kozmetike, koji sadrže isključivo prirodne sastojke.

Ovi proizvodi su na bazi meda, pčelinjeg voska, etarskih i biljnih ulja, čokolade i drugih prirodnih sastojaka. Podloge u koje se dodaju supstance, sve dodatne sirovine, konzervansi i parfemi  takođe su potpuno prirodnog porekla.