Filmovi na Festivalu autorskog filma: Raznovrsnost čovekovog putovanja
Festival autorskog filma (FAF), koji ove godine proslavlja 30 godina postojanja, održaće se od od 22. do 29. novembra. Svečano će biti otvoren projekcijom filma Susedna soba, koji je španskom reditelju Pedru Almodovaru ove godine doneo Zlatnog lava.
Filmovi koji se prikazuju na FAF-u teže dubljim i kompleksnijim istraživanjima tema koje se tiču današnjeg sveta, pa se može reći da se razlikuju od onih koje ćete pronaći na svakodnevnom bioskopskom repertoaru.
Program ima četiri celine: Glavni program, Hrabri Balkan, Sirovo i Takmičarski program. Predstavljamo vam filmove sa ovogodišnjeg Festivala autorskog filma, kao i kada ćete moći da ih pogledate.
Glavni program
Seme svete smokve (The seed of the sacred fig)
Proslava Imanovog unapređenja na poziciju istražnog sudije u sudu Revolucionarne garde poklapa se sa masovnim protestima nakon smrti žene na ulicama Teherana. Demonstracije i oštra reakcija vlade remete osnose u njegovoj porodici. Dok se Iman bori sa psihološkim teretom svog posla, njegove ćerke, Rezvan i Sana, zatečene su događajima i uzbuđene zbog njih, dok se njegova supruga Nađme trudi da održi porodicu na okupu. Kada Iman otkrije da mu je službeni pištolj nestao, sumnja na svoju porodicu. Uplašen da će izgubiti ugled i posao, postaje paranoičan, započinjući istragu u vlastitom domu.
Film Seme svete smokve režirao je proslavljeni iranski režiser Mohamad Rasulof koji je, iako osuđen na osam godina zatvora u svojoj zemlji, uspeo da pobegne i pojavi se ove godine u Kanu, gde je njegov film osvojio Specijalnu nagradu (Prix Spécial), nagradu FIPRESCI (koju dodeljuje Međunarodna federacija filmskih kritičara i novinara), kao i Nagradu ekumenskog žirija.
Ova drama će se emitovati 25. novembra u 19 časova u MTS dvorani.
Emilija Perez (Emilia Perez)
Prekvalifikovana i potcenjena, Rita je advokat u velikoj firmi u čijem je interesu da se najveći kriminalci sklone sa ulice pre nego da se izvedu pred lice pravde. Jednog dana ona dobija neverovatnu ponudu. Vođa kartela Manitas angažuje je kako bi mu pomogla da se povuče iz posla i ostvari plan koji je tajno pripremao godinama, da postane žena o kojoj je oduvek sanjao.
U ovoj drami, sa elementima komedije i trilera, naslovnu ulogu tumači Karla Sofija Gaskon, a tu su i Zoi Saldana, Selena Gomez, Adrijana Paz – njih četiri su ove godine na Kanskom festivalu ravnopravno podelile nagradu za najbolju glumicu. Režiju potpisuje istaknuti francuski reditelj Žak Odijar.
Film Emilija Perez biće prikazan 23. novembra u MTS dvorani u 19 časova, a u Cineplexx bioskopima će se naći od 28. novembra.
Susedna soba (The room next door)
Susedna soba, osim što je Almodovaru doneo Zlatnog lava, ujedno je i njegov prvi film na engleskom jeziku. Zasnovan na romanu Sigrid Nunez, film istražuje obnovljeno prijateljstvo između nekadašnjih bliskih prijateljica (u tumačenju Tilde Svinton i Džulijen Mur). Dve žene ponovo se susreću u trenutku kada se Marta suočava sa smrtonosnom bolešću. Film istražuje emotivnu dimenziju njihovog prijateljstva, dok junakinje pokušavaju da prepoznaju i prihvate smrt. Jedna od tema koju pokreće film Susedna soba je i ona o eutanaziji.
Kao što smo već napisali, film Susedna soba otvoriće ovogodišnji Festival i biće emitovan 22. novembra u MTS dvorani od 19 časova. Karte za ovu projekciju prodale su se u rekordnom roku, ali za dodatnu projekciju od 22 sata još uvek ima karata.
Veliko putovanje (Grand tour)
U četvrtak, 28. novembra u 19 časova, u sali 1 MTS dvorane, biće održana projekcija filma Veliko putovanje Migela Gomeša, portugalskog kandidata za ovogodišnjeg Oskara.
Veliko putovanje je vizuelno zadivljujući film koji deluje kao ljubavno pismo Aziji, slaveći njeno bogato kulturno nasleđe i pejzaže. Upotreba stvarnih lokacija obogaćuje film dubinom i autentičnošću, čineći prostor ključnim elementom priče, umesto da bude samo pozadina.
Film počinje u Burmi 1917. godine i prati Edvarda koji, na dan venčanja, beži od svoje verenice Moli. Tokom putovanja, panika prelazi u melanholiju, a Edvard se pita šta je sa njegovom verenicom. Moli, odlučna da se uda, kreće u potragu za njim, upuštajući se na putovanje po Aziji.
Pored mnogobrojnih nagrada koje je na svetskim festivalima osvojio ovaj film, izdvaja se nagrada za najbolju režiju Filmskog festivala u Kanu.
Selekcija „Sirovo”
Selekcija Sirovo predstavlja jedinstvene autorske perspektive i savremene žanrovske filmove koji preispituju i pomeraju granice konvencionalnog. Ove godine program donosi četiri filmska ostvarenja:
- Popodneva samoće (Afternoons of Solitude)
- Nisam ja (It is Not Me)
- Pokrov (The Shrouds)
- Pojesti noć (Eat The Night)
Izdvajamo film Pokrov (The Shrouds), telesni horor (body horror), koji će se emitovati u subotu, 23. novembra u 22 časa u sali 1 MTS dvorane.
U ostvarenju kultnog kanadskog režisera Dejvida Kronenberga, glavne uloge igraju Vensan Kasel, Dajana Kruger i Gaj Pirs. Priča prati Karša, inovativnog preduzetnika i ožalošćenog udovca koji pravi uređaj koji omogućava komunikaciju sa mrtvima.
Pokrov je Kronenbergov duboko lični pogled na gubitak (njegova supruga je preminula nakon duge i teške bolesti), to je film kojim režiser traži odgovor na pitanje kako se nositi sa gubitkom osobe koju volite, tim više što ona nastavlja da živi u vama i nakon smrti.
Film je svetsku premijeru imao na ovogodišnjem festivalu u Kanu.
Takmičarski program
Ovaj deo programa, kako piše na zvaničnom sajtu, obeležava motiv puta i prelaska, bez obzira da li je reč o putovanju u vlastitu prošlost ili u traumatičnu istoriju vlastite zemlje, odnosno kreće li junak u avanturu samootkrivanja i prosvetljenja ili u proces promene vlastitog pola i identiteta.
Svako putovanje je puno neizvesnosti, a tokom njegovog trajanja čovek potpunije upoznaje sebe i demone vlastite prirode.
Sve što zamišljamo kao svetlost (All we imagine as light)
Film Sve što zamišljamo kao svetlost autorke Pajal Kapadije je prvi indijski film koji je, u poslednjih 30 godina, učestvovao u glavnoj konkurenciji u Kanu, osvojiviši Gran pri.
Radnja ovog ostvarenja dešava se u Mumbaju, jednom od najkosmopolitskijih gradova u Indiji, koji je ujedno i dom Prabi i Anu, dve medicinske sestre. Život Prabe biva uzdrman kada primi neočekivani poklon od supruga sa kojim dugo nije u kontaktu. U međuvremenu, njena cimerka Anu je u tajnoj vezi s mladim muslimanom, što bi moglo izazvati osudu njene porodice zbog društvenih pritisaka i prisutne islamofobije.
Film povezuje njihove lične živote sa širim društvenim temama i izazovima radničke klase u Indiji. Publika će imati priliku da ga pogleda u okviru takmičarskog programa, 24. novembra od 19 časova.
April
April je još jedan film gruzijske autorke Dee Kulumbegašvili koji će biti prikazan na 30. FAF-u (pored njenog filma Početak). Svoju premijeru je imao na Filmskom festivalu u Veneciji, gde je nagrađen Specijalnom nagradom žirija.
Film će biti prikazan u okviru Takmičarskog programa 30. FAF-a u ponedeljak, 25. novembra u 16h u MTS dvorani (Sala 1).
Nina radi kao ginekološkinja u jednoj maloj bolnici u provincijskom gradu. Bezuslovno je odana položenoj Hipokratovoj zakletvi. Kada novorođenče umre pod njenim nadzorom optužena je za lekarsku grešku koja je dovela do njegove smrti. Tokom istrage svaki detalj Nininog ličnog i profesionalnog života je pod lupom. Uprkos rizicima, Nina ostaje posvećena svojim lekarskim dužnostima, rešena da uradi ono što niko drugi neće.
Karte su u prodaji na blagajni MTS dvorane kao i onlajn.
Srpska premijera filma Mogućnost raja
Srpska premijera dugometražnog dokumentarnog filma Mogućnost raja Mladena Kovačevića biće održana u ponedeljak, 25. novembra, u 20.30 časova u sali 6 MTS Dvorane, u okviru takmičarskog programa 30. Festivala autorskog filma.
Film je nastao u srpsko-švedskoj koprodukciji, a svetsku premijeru je imao na Filmskom festivalu u Veneciji, u selekciji Dani autora.
Reditelj Mladen Kovačević se osvrnuo na tematiku svog novog filma i povodom premijere na FAF-u rekao: „Ovaj film je donekle inspirisan Danteovom Božanstvenom komedijom, konkretno Čistilištem. Božanstvenu komediju sam uvek razumeo kao priču o životnoj krizi, o putu ka samoostvarenju, i tako Mogućnost raja ispituje tu neumornu ljudsku potragu za srećom, tenziju između ljudskih očekivanja i realnosti sveta u kome žive, koja je očigledna čak i ako žive na rajskom ostrvu. A izuzetno mi je drago što će domaća premijera biti na FAF-u. To je festival koji nam svima puno znači, i idealno mesto za premijeru ovog filma.”
Hrabri Balkan
Selekcija Hrabri Balkan, koja privlači sve veću pažnju publike, ove godine i sama slavi mali jubilej – deset godina. Ovaj program istražuje nove pravce u autorskom filmu, otkrivajući upečatljive glasove i njihove filmove svih rodova, žanrova, formata i trajanja, a koji dolaze sa Balkana ili govore o Balkanu. U okviru ovog programa manje poznati reditelji i rediteljke stoje rame uz rame sa etabliranim imenima, a tročlani žiri svake godine bira najsmelije ostvarenje, formalno ili tematski provokativno.
„Filmovi iz ovogodišnje selekcije povezani su kroz obračun sa pripadnošću i nasleđem, sa praksama ćutanja i zaborava. Njihov okršaj je i poziv na osećajnu i društvenu odgovornost”, kazali su Maša Seničić i Stefan Ivančić, selektori programa.
U programu Hrabrog Balkana biće prikazano 12 filmova, a većina autora i autorki biće gosti festivala. Selekciju čine filmovi: Ništa na svom mestu (Burak Čevik), Ono što tražimo od statue je da se ne pomera (Dafne Heretakis), Miris sveže farbe (Nađa Petrović), Radije bih bila kamen (Ana Hušman), Krila radnika (Ilir Hasanaj), Na putu (Samir Karahoda), Sunce nikad više (David Jovanović), Bonaca (Luka Vlaho), Majka je rođena grešnica (Hoda Taheri, Boris Hadžija), Šta Marija nije znala (Konstantina Kocamani), Osam razglednica iz Utopije (Radu Žude, Kristijan Ferenc-Flac), Dobra djeca (Filip Peruzović).
Mreža festivala Jadranske regije
Četvrtu godinu zaredom na FAF-u se održava program Mreže festivala Jadranske regije koja je nastala sa ciljem promocije i dostupnosti kvalitetnog filmskog sadržaja široj publici, a članice su Sarejvo film festival, Film festival Herceg Novi, Liffe Film festival, Festival autorskog filma, Zagreb film festival i Manaki Brothers.
Ove godine gledaćemo četiri ostvarenja:
- Tok (Flow)
- Hipnoza (The Hypnosis)
- Tri dana pecanja (Three Days of Fish)
- Mleko (Milk)
Publika će, kako su najavili iz organizacije, ponovo imati priliku da glasa i odluči kome će pripasti Adriatic Audience Award.
Savremene gruzijske autorke
Bogato umetničko nasleđe Gruzije, oblikovano raznim imperijama, odražava se u njenoj kinematografiji. U poslednjoj deceniji, gruzijske autorke stvaraju psihološki duboke svetove, oslanjajući se na antikonformističku tradiciju.
Kroz atmosferske i provokativne priče, istražuju političke i društvene teme. Ove godine, na 30. FAF-u, poseban deo programa posvećen je gruzijskim rediteljkama. Biće prikazani filmovi:
- Početak (Beginning)
- Nasmešite se (Keep Smiling)
- Anin život (Anna’s Life)
- Horizont (Horizon)
- Strašna majka (Scary Mother)
Program će biti održan u Jugoslovenskoj kinoteci (u Uzun Mirkovoj ulici), a neke od rediteljki će biti gošće festivala.