Krf.

Detaljan vodič za letovanje na Krfu – saveti, preporuke, cene…

Kristalno čisto more, koje je (za lični ukus) dosta toplo, čiste plaže, ne preterano požrtvovani ugostitelji i bujna vegetacija – tako bih ukratko mogla da opišem kako je na Krfu.

To je za slučaj da vas ne zanima više od toga, i da vam nisu bitne informacije o cenama, prevozu, usluzi ili hrani.

U slučaju da planirate odlazak na ovo zeleno ostrvo koje pripada Jonskom arhipelagu i površine je 590 kvadratnih kilometara, pokušaću da vam prenesem svoje utiske i savete – koje plaže da obiđete, gde da pojedete dobar giros, i naravno, kako da uštedite.

Odlučila sam da ovog leta posetim Krf, glavni grad istoimenog ostrva, koga krase palate, tvrđave, razni muzeji i nezaobilazni Stari grad.

Tokom Prvog svetskog rata Krf je bio „ostrvo spasa” za srpsku vladu i vojsku, ali je važan i za mnoge druge kulture. Tokom istorije, tuda su prolazili Rimljani, Goti, Normani, Venecijanci, Francuzi, Rusi, Mlečani i Englezi. Iako su u periodu od 16. do 18. veka neprestano ratovali za njega, Turcima nikada nije pošlo za rukom da ga osvoje.

Potrudiću se da vam ovim tekstom prenesem svoje iskustvo, u nadi da će vam pomoći, ukoliko nekada budete planirali da letujete na Krfu.

Stari grad

Stari grad se nalazi između dve tvrđave – stare i nove, ulepšavaju ga trgovi, fontane i uske popločane ulice prepune taverni i barova. Nalik, na primer, starom gradu u Kotoru ili Budvi, samo dosta veći i razvijeniji, mesto je susreta raznih nacija i generacija. Čak i po najvećem suncu tamo ćete naći turiste, dok se u noćnom periodu uske ulice napune toliko da možeš i da se sudariš s nekim, ali se vrlo brzo navikneš na to.

Cene u Starom gradu su veće, kao što verovatno i očekujete, i oko toga ne bi trebalo da se nervirate, već makar jednom sedite u neki lep lokal i uživajte u čarima tog mesta. Ukoliko ste ljubitelj piva, mogu vam preneti utiske mog momka. Njemu se grčko pivo nije naročito svidelo, ali to je sve na ličnom nivou. U kafićima je ono uglavnom koštalo oko 4‒5 evra, dok je cena koktela varirala od 8 do 15 evra (ovo su cene na osnovu onoga gde smo mi sedeli, ali pretpostavljam da su to otprilike cene kao i u drugim lokalima u tom delu grada).

Gužva u Starom gradu.

Uske ulice Starog grada uvek pune turista

Mi smo voleli da prošetamo kejom pored mora, ili da se provozamo gradskim prevozom. U oba slučaja, stizali smo brzo, a bili smo smešteni na oko dva kilometara razdaljine od Starog grada. Preporučujem ipak šetnju, jer je uvek dobro pobeći od saobraćaja i prevoza.

Gde kupiti hranu, voće, piće, suvenire…

Cene hrane i pića po marketima uglavnom su slične onima u beogradskim trgovinama, nema preteranih varijacija. Ono što je jeftino kod njih je flaširana voda, koju će vam svako preporučiti da pijete pre nego onu sa česme. Bolja opcija je da kupite paket od šest boca po 1,5 litar, i to vas neće koštati više od 1,5 – 2 evra.

Pivo je, na naše iznenađenje, bilo skuplje nego što smo očekivali, pa smo tako u omanjoj prodavnici, limenku Mythosa od 0,5 l plaćali oko 1,8 do 2 evra. Ako ste smešteni u apartmanu i kupujete hranu, a želite da uštedite, važi pravilo kao i u našim marketima, kupujte suhomesnato na meru, pre nego ono upakovano.

Šetnja po Krfu.

Verovatno znate da Grci imaju svoj „frape”, što je u suštini nes kafa (birate da li želite s mlekom ili vodom), ali rekla bih da se jačina i ukus njihovog nesa razlikuje od onog u Srbiji. Svakako je piće osvežavajuće i pije ga dosta turista, ali i samih Grka. Cena tog frapea varira, od 2,5 do 4 evra, zavisi gde ga nađete. Uvek će vas pitati da li želite mleko i šećer ili vodu, a cena ne utiče na vaš izbor.

Ukoliko ste ljubitelji hleba, Grci imaju svoju verziju slatkog, koji je uglavnom unutra punjen nekim nadevom i preporuka je da ga makar probate. Možete probati i susam s medom, alvu, šta više volite.

Ono što je odlično u ovom mestu, prema rečima lokalnog vodiča, jeste da Krfljani po zakonu ne smeju da prskaju voće i povrće koje uzgajaju. Što bi se reklo, to im je što im je. Fenomenalan način da budeš siguran u ono što jedeš i ne razmišljaš kojim hemikalijama je poprskano. Iz tog razloga, topla preporuka je da to iskoristite dok ste tamo, i uživate u fantastičnim ukusima raznog voća! Savet je da ih kupujete u lokalnim piljarama ili marketima. Nećete pogrešiti ni ako kupite kod nekog usamljenog prodavca na ulici, samo što ćete platiti veću cenu.

Grčke smokve.

Krf je poznat po kumkvatu (kod nas je to fortunela) i na svakom ćošku ćete pronaći proizvode od te voćke. Tako možete, na primer, za poklon kupiti liker od kumkvata, lepog je ukusa.

Savet koji bih vam dala je da suvenire ili, primera radi, liker od kumkvata, kupite u marketima, pre nego u radnjama u Starom gradu. Prvi razlog je što ćete tako biti sigurni da ste stvarno kupili liker od te voćke, a ne neko ofarbano čudo, a drugo je što ćete bocu od 300 ml u Starom gradu platiti 20 evra, dok će ista takva u marketu koštati od 6 do 8 evra, zavisi gde kupujete.

Gradski prevoz

Što se tiče gradskog prevoza, najbitnija informacija je da nema „švercovanja”.

Karta se kupuje kod vozača i košta dva evra u jednom smeru. Karte možete kupiti i u centru grada gde je zvanična prodaja i tu ćete jednu platiti 1,2 evra za zonu A. Ako se krećete po gradu, uglavnom će vam ona trebati. Svakako, pri kupovini karte objasnite kuda se krećete i na osnovu toga će vam reći da li treba da kupite za zonu A ili B (za koju je jedna karta 1,6 evra).

Kada je u pitanju dnevna karte, rečeno nam je da nemaju tu opciju, ali na njihovom sajtu piše da postoji i da košta pet evra. Možete kupiti više jednokratnih i jednosmernih karata i koristiti ih kada želite. Pri ulazu u autobus, kod vozača postoji aparat u koji stavite kartu i očita vam određeni serijski broj, tako da je ne možete koristiti više puta.

Ako ostanete duže u gradu, računajte na to da posle ponoći nema gradskog prevoza, poslednji kreću u 23.45. Taxi zaista nismo ni uzimali u obzir, jer nam je rečeno da nisu nimalo jeftini.

Plaže koje morate posetiti

Ovo je možda i najbitniji deo teksta, kao što je i dobra plaža najbitnija za kvalitetan odmor i uživanje. U samom gradu Krf nema plaža, ali smo našli lep plažni bar sa dobrom muzikom i hranom. Zove se Imabari i nalazi se u blizini Starog grada.

Plaža kod kafića Imabari.

Ulazak u more ispred plažnog bara Imabari

Verovatno znate da vam je na Krfu potreban automobil ili motor kako biste išli na okolne plaže koje su uglavnom udaljene oko 30‒40 minuta. One su zaista lepe i more je prozirno čisto, da vam bude žao da izađete iz vode. Podeliću s vama koje sam plaže obišla, i šta na njima možete da očekujete.

Paleokastrica

Počeću od one koja se nama lično najviše dopala, a to je u selu na Krfu koje ima prelepe plaže. U pitanju je Paleokastrica, do koje smo putovali sigurno sat vremena, ali uzmite u obzir gužvu na putu i uske puteve. To ne bi trebalo da vas obeshrabri, jer sigurno nećete zažaliti.

Ima mnoštvo plažnih barova i na prvi pogled smo pomislili da ne želimo baš toliku gužvu, pa smo platili da nas brodićem povezu do plaže iza brda koja se nalazi na 10 minuta vožnje. Cenu prevoza plaćate u zavisnosti od toga koliko vas ide, nas je bilo sedmoro i platili smo po 15 evra da nas odveze tamo i vrati kada želimo. Dali su nam i suncobrane, jer na plaži nema ničega osim belih kamenčića i neverovatne plave boje mora. Opremite se vodom, nekim grickalicama ili sendvičem, i ne brinite. Gužve nije bilo, uglavnom dolaze Grci ili oni koji preko njih saznaju za to mesto. Garantujem vam da ćete uživati!

Skrivena plaža na Paleokastrici.

Skrivena plaža na Paleokastrici

Ako se odlučite da ipak ostanete na plažnim barovima, par koji smo upoznali nam je rekao da su našli mesto gde su platili ležaljke 25 evra, i u toj vrednosti su imali da jedu i piju. To, naravno, nije univerzalno pravilo, zavisi od lokala do lokala.

Dasija

Ovo mesto je poznato za boravak na plaži, mada nama zaista nije bilo ništa posebno. Mi smo, doduše, malo šetali, pa smo tako stigli do kraja i pronašli prirodan hlad i praznu plažu, gde je kasnije došlo par Grka, ali je svakako bio pravi odmor. Cvrkut ptica, čisto more i prazna plaža, zar može bolje?! Putićem iza plaže, pronašli smo kafić i prodavnicu, tako da smo bili opremljeni.

Plaža na Dasiji.

Na samoj plaži, gde je bilo dosta ljudi, možete popiti piće i sedeti u kafiću, ili da iznajmite ležaljke. Cene ležaljki zaista ne znamo, jer nam nisu bile potrebne, a savetovala bih vam da ipak sednete u kafić i ne bacate pare na njih.

Glifada

Nama je, što kažu, kao za baksuza, na moru dva dana padala kiša, pa smo to vreme koristili za šetnju po gradu ili odlazak na plažu, pa ako padne neka slabija kiša, nije strašno, svakako smo u vodi i u kupaćem. Na plažu Glifada otišli smo kada smo mislili da će tog dana biti sunčano. Ujutru je i bilo, ali je već popodne počelo da duva i pravi talase (koji nam opet nisu smetali). Koristili smo vreme na toj peskovitoj i prostranoj plaži, sve dok se toliko nije natmurilo da se sve zacrnelo. Onda smo se sklonili u plažni bar i sačekali da prođe nevreme.

Plaža Glifada.

Plaža je peskovita, ali na ulazu u more prvo vas dočeka veliko kamenje, a tek posle toga opet nailazi pesak. S obzirom na to da nismo znali koliko ćemo se zadržati na toj plaži, nismo uzimali ležaljke, a na kraju se to ispostavilo kao dobra odluka.

Sidari

Do ovog mesta, na severu ostrva, putovali smo oko sat i po. Preporučujem ‒ ako se odlučite da ga posetite, uradite to negde na početku letovanja. Mi smo to uradili poslednjeg dana, i kada je trebalo da koristimo vreme na plaži, mi smo bili u putu.

Sidari uglavnom posećuju Britanci, koji imaju čudan način da se odmore – slabo posećuju plaže, više borave u apartmanima s bazenima i barovima, pa je većina smeštaja u tom mestu, u stvari, tako koncipirano.

Cene su jeftinije nego u drugim mestima, jer Grci pokušavaju da „izvuku” Britance napolje, pa ih na taj način, reklo bi se, mame. Kada kažem niže cene, ne mislim da ćete kafu platiti jedan evro, ali ćete osetiti razliku u odnosu na druga mesta.

Kanal ljubavi.

Kanal ljubavi

Plaža se nama lično nije mnogo svidela, ali koliko smo videli, bila je idealna za decu i starije osobe. Otprilike je kao da ste na ulcinjskoj plaži (šetate u moru i nikako da pronađete dubinu), samo što je ovde voda bila dosta mutnija, jer se na određenim mestima nalazi glina koju možete napipati nožnim prstima. Mi smo tada na plaži platili 25 evra ležaljke i imali hranu i piće u toj vrednosti.

Ono zbog čega se najčešće posećuje Sidari je Kanal ljubavi koji, kao i svaka atrakcija, mora da bude puna turista. Ta plaža zauzima relativno malu površinu, a sa obe strane je zagrađena stenama, te se u moru protežu izduženi rtovi, praveći tako mali kanal u obliku slova V. Postoji verovanje da ukoliko s voljenom osobom preplivate taj kanal, ostaćete zauvek zajedno. Kanal je napravljen u steni i svakako je lepo da tu plivate, jer je voda čista i malo hladnija.

Hrana i piće

U bilo kom tekstu o Grčkoj nepotrebno je savetovati da se proba giros, suvlaki, caciki (tzatziki) ili uzo. Međutim, ovde ću vas posavetovati da probate neka od jela koja su karakteristična za sam Krf.

Pastićado (pastitsado) jedno je od omiljenih jela na ostrvu, koje je nastalo od venecijanskog specijaliteta spezatino i sastoji se od govedine i sosa kuvanog s krompirima i testeninom.

Bila sam oduševljena ukusom i mekoćom kuvane govedine u belom sosu, što Krfljani zovu sofrito, a jelo je francusko-venecijanskog porekla.

Pošto je momak ljubitelj morskih plodova, on je u restoranima uglavnom to poručivao i s tim sigurno nećete pogrešiti. Riba i plodovi su sveži i odličnog ukusa.

Postoji i jelo savoro, koje se sastoji od pržene ribe uz sos od ruzmarina ili bianco, riblji specijalitet (najčešće škarpina), koje se poslužuje s limunom i lukom. Velika porcija usoljenog i dimljenog mesa je Charcuterie, a tu su i kobasice sa začinima, salame, slanina…

Dobar giros pronašli smo u Starom gradu, ali nećete promašiti gde god da ga poručite. Ipak, redovna gužva je ispred lokala u Starom gradu čiji naziv nisam zapamtila, jer je na Grčkom, ali znam da datira iz 1948. godine. Lako ćete ga pronaći, garantujem, samo prošetajte malo i gde budete videli red za čekanje, tu je!

U vezi sa pićem, već sam spomenula da momak nije bio oduševljen pivom, ali se ograđujem, jer to je lični izbor.

Vina na Krfu su jako lepa. U taverni sam tražila njihovo domaće belo, i nisam pogrešila. Kada je u pitanju uzo, to je već ukoliko volite. Za one koji ne znaju, to je grčka rakija koja u dodiru s ledom, tj. vodom, postaje bela. Simpatičnog je ukusa, ali ga ne bih pila na duže staze.

Atrakcije

Nama je odmor bio više aktivan, pa smo tako vreme koristili i da malo istražimo grad. Naravno, postoji još mnoštvo zanimljivih mesta koja možete obići, ovde su ona koja smo mi stigli da vidimo.

Srpska kuća

Obišli smo Srpsku kuću, koja se nalazi u blizini Starog grada i Trga Spianada. Muzej je posvećen stradanju srpske vojske tokom Albanske golgote 1915‒1916. godine, a postavka sadrži mnogobrojne fotografije, dokumenta i eksponate kojima se ilustruje period Prvog svetskog rata, odbrana Srbije 1915, stradanja srpske vojske tokom povlačenja preko Albanije i prihvata na Krfu, pa sve do odlaska vojske sa Krfa 1916.

Srpska kuća na Krfu.

Ostrvo Vido

Mesto sećanja i posebne atmosfere koje mnogi srpski turisti posećuju je ostrvo Vido, koje je tokom Prvog svetskog rata služilo kao ostrvska bolnica i karantin za bolesne srpske vojnike nakon Albanske golgote. Veliki broj srpskih ratnika je sahranjen u moru kraj ostrva, u „Plavoj grobnici”, iznad koje se nalazi mauzolej u kojem su zapisana imena onih koji su tu izdahnuli, a čija su imena bila znana. O poseti tom ostrvu i mauzoleju pisaću u zasebnom tekstu.

Ostrvo Vido i mauzolej

Do Vida smo se vozili brodićem desetak minuta, a karta košta pet evra. Prošetajte se do stare luke koja se nalazi iza Starog grada i videćete štand gde možete kupiti karte. Ukoliko se zbunite, samo potražite brodić sa mnoštvom srpskih obeležja i nećete pogrešiti. Na ostrvu posetite mauzolej – otvoren je do 15 sati i ulaz je besplatan. Ostatak vremena možete malo prošetati po ostrvu, a brodić ide na svakih 30 minuta.

Nova tvrđava

Nova tvrđava je sagrađena 1570. godine, kada je dovršeno utvrđivanje grada sa obe strane, a danas se u njoj nalazi i zgrada Ratne mornarice. Zamisao je projektanta Franciska Vitelija koji je, da bi se sagradila tvrđava, dao nalog da se sruši blizu 2.000 kuća, nekoliko crkava i najlepša kapija grada Porta Reale. Na ulazu u tvrđavu nalazi se i kameni lav svetog Marka.

Pogled sa Nove tvrđave.

Pogled sa nove tvrđave

Ulaz se plaća pet evra, i niste vremenski ograničeni koliko možete da ostanete (mada svakako nemate ni razloga za dužim ostajanjem). Odatle je lep pogled na Stari grad, jer onda vidite njegovu lepotu i šarenolikost kuća. U gradu je velika vlažnost, što ćete uvideti i po buđi na fasadama, ali i to ima svoju „dušu”.

Stara tvrđava

Smatra se da su Staru tvrđavu izgradili Vizantijci u 10. veku zbog odbrane od napadača, ali je istovremeno služila i kao utočište od raznih bolesti. Ovde možete da vidite više atrakcija nego u Novoj tvrđavi, pa preporučujem da pre nju posetite. Iako su gužve na ulazu, brzo se prolazi.

Radno vreme im je od 8 do 20 sati svakog dana, ulaz je šest evra, dok je za Evropljane preko 65 godina tri evra. Postoji opcija da platite 17 evra kartu koja obuhvata obilazak više atrakcija, uključujući i četiri muzeja, Staru i Novu tvrđavu.

Grčko veče i usluga

Grčko veče je događaj koji se uglavnom nudi u sklopu turističkih agencija kao jedna od atrakcija. Organizuje se u nekoj od njihovih lokalnih taverni i podrazumeva program grčkog folklora s muzikom i plesom, večeru s menijem iz nacionalne kuhinje i aperitiv.

Mi smo imali ponudu neograničene konzumacije vina, predjela, dva glavna jela i voće za dezert. Mogli smo da učimo sirtaki (ne nešto previše dobro, jer nas je bilo mnogo na plesnom podijumu), ali je svakako lepo i razigrano iskustvo.

Deo grčke taverne.

Na ulazu u tavernu gde se održavalo grčko veče

Ono čime nisam mnogo oduševljena na Krfu jeste usluga. Rečeno nam je da se zbog toga ne nerviramo i ne zamerimo im, jer „oni tako žive, usporeno”. A onda zamislim da neko dođe u Crnu Goru, ili Srbiju, i pošto konobara nema neko vreme da ga usluži, turistima kažu: „Nemojte se ljutiti na njih, oni tako žive”. Čast izuzecima koji su bili ažurni, ali generalno nisu preterano požrtvovani da obleću oko vas kada sednete u lokal.

Sve u svemu, mesto je lepo, i nudi bezbroj mogućnosti da se vidi i nauči nešto novo.

Kada se sve sabere i oduzme, nama je bilo lepo.

Naravno, i do toga je s kim idete na letovanje.

Nadam se da će vam tekst pomoći da odlučite da li je Krf pravi izbor za vas!