Ave je spremnio za sadnju lukovica, zemlja, saksije, lukovice, lopatica.

Vreme je za jesenje lukovice: Šta sve treba da znate o sadnji lala, narcisa i zumbula?

Vreme je da sadite jesenje lukovice ako biste da uživate u prolećnim cvetovima lala, narcisa, zumbula, krokusa, ukrasnog luka, muskarija, carskih kruna. Mnogo je izbora ako ste spremni da rascvetate proleće. I, što je dobra vest za sve koji nemaju bašte, lukovice možete da gajite i u saksijama. Takođe, neke vrste vam mnogu cvetati i u zatvorenom prostoru na svetlom mestu, ali za takvu sadnju neophodno je da nabavite hlađene lukovice.

Kada kupujete jesenje lukovice bilo lala, bilo narcisa ili zumbula, važno je da znate neka osnovna pravila održavanja, čuvanja i nege. Svaki početnik može da pomisli da je uzgajati lukovice komplikovan posao, ali to nije istina. Svako može da sadi lukovice lala, zumbula, narcisa, krokusa ili ukrasnog luka, ali za uspešnu negu, morate da sledite neka osnovna uputstva.

Osnovno što treba da znate o jesenjim lukovicama

Recimo da ste se odvažili kao početnik i doneli odluku da ćete ove jeseni posaditi lukovice lala, narcisa i zumbula. Odakle da krenete?

  • Pre svega, kada birate i kupujete vrste, vodite računa o periodu sadnje i vremenu cvetanja. Na svakom pakovanju proizvođači navode sve potrebne podatke i njih treba slediti.
  • Gledajte da podzemni izdanci (lukovice) budu čvrsti i bez oštećenja i do sadnje ih čuvajte na prohladnom, tamnom i suvom mestu. Dobro je da ih čuvate u papirnim kesama, jer se tako neće uhvatiti buđ zbog vlage.
  • Neophodno je da poštujete vreme sadnje, jer sve vrste imaju svoj specifični razvojni ciklus koji zavisi od spoljašnje temperature.

Vrste s prolećnim periodom cvetanja (jesenje lukovice) uvek se sade u jesen kada se noćna temperatura spusti na oko 5‒7 stepeni Celzijusa i konstatntna je. Zašto je to tako?

Žena sadi lukovice, oko nje je opalo lišće, jesen...

Shutterstock.com

Ovim lukovicama neophodan je neprekidni period niskih temperatura koje stimulišu razvoj korena i zametanje cvetnih pupoljaka. Poslednji termin za sadnju je sve do prvih snegova, tako da možete do tada da sadite. Zemlja ne sme da bude smrzla.

U našim krajevima lukovice se uglavnom sade do kraja novembra. U protivnom, neće se adekvatno formirati koren. Ni previsoke temperature nisu pogodne, jer u toploj i vlažnoj sredini izbojak počinje sa rastom. Visoke temperature su lukovicama prolećni znak i one počinju da rastu, što nikako nije dobro. Kada temperature padnu, nakon što su lukovice ’krenule’, rast će biti zaustavljen, pa postoji rizik od izmrzavanja i iscrpljivanja podzemnog izdanka. Ukratko, ranija sadnja nije dobra zbog potencijalnih visokih temperatura. A ovaj oktobar bio je najbolji primer kada su temperature dostizale i 20 stepeni Celzijusa, što jesenjim lukovicama nikako ne odgovara.

Sadnja korak po korak

Pre nego što posadite lukovice, potrebno je malo pripreme.

  • Mesto sadnje očistite od korova i prekopajte na dubinu ašova (oko 30 cm), zemljište usitnite i izravnjajte.
  • Obezdedite dobro drenirano, humusno zemljište kao i sunčane do polusenovite položaje.
  • Prilikom sadnje izbegavajte da koristite pregoreli stajnjak već odaberite dobar supstrat za sadnju cvetnica ili kvalitetan kompost. Kao dodatak može se koristiti koštano brašno.
  • Dubina sadnje zavisi od dimenzije podzemnog izdanka (lukovice) i treba da je 2‒3 puta veća od njegove visine. Ovo je, naravno, preporuka, kako biste se lakše snašli. Ali, ako ih preduboko posadite, teško će izbojci uspeti da izađu na površinu i zato ne sadite preduboko. Na dubinu sadnje utiče i tip zemljišta. U lakom, peskovitom zemljištu sadi se dublje, a u teškom, glinovitom pliće.
  • Prilikom sadnje lukovice se lagano utiskuju na dno sadne jame, kako bi se smanjio pritisak na korenov venac i omogućilo lako ukorenjavanje. Prekrivaju se zemljom koja se blago utisne.
Iskopano udubljenje u zemlji u koje se polažu lukovice.

Shutterstock.com

Nakon sadnje potrebno ih je zaliti. Jesenje lukovice obično imaju dovoljno vlage u zemljištu, pa dodatno zalivanje nije potrebno. Ali, to opet zavisi da li je bilo kiša ili je zemlja suva. Znaćete i sami kada budete sadili.

Lukovice većih dimenzija sade se pojedinačno, najlakše uz pomoć sadilice koja ima obeleženu skalu za dubinu. One manjih dimenzija lakše je saditi ako se iskopa zajednička sadna jama za veći broj.

Korpa za lukovice je odlično pomagalo pri sadnji, za jednostavnije vađenje kao i zaštitu od krtica.

Još malo nege i baštenskog iskustva

Atraktivan i prirodan izgled bašte postiže se sadnjom većeg broja lukovica iste vrste ili varijeteta u grupama. Naravno da treba dobro da isplanirate gde ćete koju vrstu posaditi – vodićete se bojama, visinama rasta, ali i vremenom cvetanja. Postoje sorte lala koje, recimo, rano cvetaju, već početkom marta, a ima i onih kasnih koje počinju u aprilu i maju. Zato je važno da ih sadite zajedno kako biste imali cvetnu baštu celog proleća, pa i leta. Kada kupujete lukovice, proizvođači uvek navode vreme cvetanja, pa se tim i vodite kad planirate sadnju.

Zalivanje je neophodno u toku sušnog perioda, ali u našim uslovima tokom kasne jeseni i zime u zemlji ima dovoljno vlage, pa će lukovice biti snabdevene vodom. Još ako padne i sneg, to će ih dodatno snabdeti vlagom i to na duže.

S prihranom počinite kada se pojave listovi. Najbolje je da koristite vodorastvorljivo đubrivo s nižim sadržajem azota, na svakih 15 dana. Ako se koristi sporootapajuće đubrivo, ono se dodaje u trenutku sadnje i na početku svake nove vegetacije. U tom slučaju, nema potrebe za dodatnim prihranjivanjem.

S prihranjivanjem prestanite krajem leta. U tom periodu postepeno smanjite i zalivanje kako bi biljka dobila znak da je potrebno da pređe u fazu mirovanja i povuče hranljive materije u podzemne izdanke.

Precvetale delove treba da odsečete što niže, dok se listovi ostavljaju kako bi stvorili hranu koja će biti skladištena za period mirovanja. Narcisi, recimo, imaju jaku lisnu masu, pa će lukovice do sledeće sezone dobiti dovoljno hrane i biljke će i naredne sezone bujno cvetati. Od kvaliteta ishrane u toku vegetacije zavisi i cvetanje naredne godine. Ali, to je sve deo nege koji vas tek čeka pošto lukovice završe vegetaciju, što je period od kraja proleća i početka/sredine leta, zavisno od vrste i sorte.

Deo nege lukovica je i period nakon vegetacije. Vrste koje prezimljavaju ne vade se iz zemlje, osim u cilju proređivanja, kad su se previše razmnožile. U protivnom, biljke neće imati dovoljno prostora i hrane. Lukovice lala i narcisa, recimo, formiraju ’piliće’ ili manje lukovice i tako formiraju čitav busen. Iskusni baštovani u jesen izvade ceo busen, razdele ga, dezinfikuju i ponovo posade na novo mesto.

Forsiranje lukovica za cvetove u sobi

Sve što je navedeno važi i ako lukovice sadite u saksijama.

Recimo da nemate baštu, ali biste na terasi gajili lale ili narcise. Naravno da možete. Pravila su ista, s tim da morate voditi više računa oko zalivanja, jer se zemlja u saksijama brzo isušuje i potrebno je redovnije zalivati. Takođe, trebaju vam osunčane pozicije da bi lukovice cvetale, a postoji opasnost i da lukovice posađene u saksijama izmrznu, ako se više dana zaredom zadrži veliki minus. Zato nije loše da saksije zaštitite stiroporom ili da napravite bilo kakvu izolaciju oko saksije dok ne prođe opasnost od velikih mrazeva.

Ako želite rascvetane zumbule, lale ili narcise u proleće na prozoru sobe, možete s lakoćom da proizvedete cvetove iz lukovica. Ali, obavezno je da one budu forsirane (izaziva im se cvetanje kada mu vreme nije).

Kod jesenjih lukovičastih vrsta, preduslov za ranije cvetanje je prolazak kroz hladnu, vlažnu i mračnu fazu u trajanju od 4‒6 sedmica. U tom periodu formira se korenov sistem i obrazuje cvetni pupoljak. Nakon ovoga perioda, lukovice se iznose na toplo i svetlo mesto gde će cvetati. Ovih 4‒6 neophodnih sedmica hladne i mračne faze možete da obezbedite i u frižideru ili u podrumu, na terasi, tako što će lukovice biti posađene u zemlji. U frižideru ih možete držati i u papirnim kesama, pa posaditi nakon šest sedmica u saksije i postaviti ih na svetle prozorske daske.

Ili, čak vam i nije potrebna zemlja. Kada su lukovice forsirane (prošle su hladnu i mračnu fazu), možete ih poređati po ukrasnom kamenju u staklenim posudama i one će u svetlim i toplim uslovima nići i cvetati. Samo ih ne potapajte u vodu, jer će sigurno istruliti.

Poseban je ugođaj provesti poslednje dane zime i one prve prolećne uz rascvetane i mirisne zumbule na prozoru sobe. Parfemski miris će ispuniti svaki kutak vašeg doma.

Naslovna slika – Shutterstock.com