predjelo

Predjelo, meze, zakuska – recepti i zanimljivosti o uvertriri za glavno jelo

Predjelo je, kao što sama reč kaže, jelo koje se služi pre glavnog obroka. 

Predjela stimulišu apetit i često idu uz neki aperitiv. Postoje u svim delovima sveta, sa različitim nazivima, izborom jela i dekoracijama. Od kraja 19. veka, u Engleskoj se nazivaju apetajzeri, od engleske reči apetizer, a u Francuskoj hors d’oeuvre.

Mi ih još zovemo i “meze” ili “mezetluk”, a zastupljen je i sinonim “zakuska”. 

Iako se ne zna tačno odakle potiče običaj pripremanja i služenja predjela, moguće je da je njegova kolevka Rusija, gde su se riba i kavijar ili neko suvo meso služili posle dugih putovanja.

Običaj konzumacije predjela datira iz različitih istorijskih perioda, pa ima pretpostavki, na primer, da se iz Persije preneo u Italiju, Grčku i na Balkan, odnosno iz Rusije u Kinu, Skandinaviju, Francusku i u Istočnu Evropu.

U Rusiji se ova jela nazivaju zakuska, u Švedskoj smorgasbord, u Italiji antipasto, a na Bliskom istoku, u Turskoj, Grčkoj, pa i kod nas, to je čuveno – meze.

Od kanapea do mezetluka – šta je tačno predjelo? 

Predjela, ili mezutluci, su mala jela koja se služe pre glavnog obroka, a mogu biti i topla i hladna. Toplo predjelo je ono koje se sprema “na vatri”, a obično i služi toplo, dok je “hladno predjelo” uglavnom meze koje ne zahteva paljenje šporeta za pripremu.

Nekada se služe za stolom, a ako se radi o koktelima, mogu se služiti dok gosti stoje i pijuckaju piće – u tom slučaju, osoblje pronosi zalogajčiće koji se, uglavnom, pridržavaju salvetom. Ovo su najčešće kanapei, mali sendviči i slične vrste predjela koje najčešće za ove događaje prave ketering agencije.

Na različitim geografskim širinama razlikuju se i sama hrana koja se služi, kao i način na koji se služi predjelo.

Sa predjelom oko sveta – kako gde izgleda “meze”?

U Engleskoj se služe, na primer, pržene ostrige umotane u slaninu, glazirana smokva sa maskarpone sirom umotana u pršutu, topli suflei, suve šljive umotane u slaninu, lignje, škampi ili punjene pečurke.

U Africi, odnosno u Keniji, kao predjelo služi se sveže povrće sa raznim umacima, a u Južnoj Africi koštana srž sa hlebom. Predjela se u Engleskoj nazivaju apetajzeri, u Francuskoj hors d’oeuvre, u Rusiji zakuska, a kod nas meze.

Antipasti u Italiji služe se pre glavnog jela i to su većinom artičoke, masline, sirevi, najčešće provalone ili mocarela, pečurke, dimljeno suvo meso, ringlice…

… a kako su kanapei postali tako popularno predjelo? 

Kanapei su mali komadi hleba, lisnatog testa ili krekera, na kojima se nalazi neki slani, ali slasni zalogaj. Oni su pretežno začinjeni i dobro se slažu uz piće. Inače, naziv kanape potiče od francuske reči za sofu, što je analogija sa – hrana koja „sedi” na postolju, odnosno hlebu ili krekeru, slično kao što ljudi sede na sofi. Za kanapee se, na primer, koriste integralni hleb, puter, razni drugi premazi, parče dimljenog lososa i mirođija…

U anglosaksonskom svetu ovakva hrana često se naziva „finger food” – hrana koja se jede prstima. Ova vrsta predjela je svoju popularnost stekla uglavnom kao vrlo praktično jelo za služenje na većim događajima, kao što su seminari, konferencije, tribine i slično. 

U Engleskoj se za predjelo služe pržene ostrige umotane u slaninu, a u Južnoj Africi koštana srž sa hlebom. 

Meze – da li je mezetluk sinonim za predjelo? 

Meze je selekcija više manjih jela koja se poslužuju u delovima zapadne Azije, severne Afrike, u Turskoj i na Balkanu. U muslimanskim zemljama služi se više manjih jela uz koja se uživa, bez alkoholnog pića. S druge strane, u Grčkoj i na Balkanu jede se uz čašicu pića (kod nas je to piće obično rakija) i razgovora. Inače, reč meze potiče od persijske reči „maza”, što znači probati.

Kod nas se često čitav obrok sastoji od više mezetluka, kao što su razni umaci, pita hleb, ćufte, sarmice u vinovom lišću, salata od hobotnice, pitice, kiflice, sirevi, šunke, salame, sudžuk, pečeni sirevi, salate sa krstavcem i jogurtom, kajmak, ajvar, pindžur…

Reč “meze” inače potiče od persijske reči „maze”, što znači probati.

Pa, probajte! 

Saznajte zanimljive recepte i ideje za predjela u narednim pasusima! 

Predjelo ideje – recepti za predjela na koja niko ne ostaje ravnodušan

Predjelo može da bude toliko ukusno da postane zvezda obroka, a uglavnom je najjednostavnije za pripremu. Uz dobar recept za predjelo, originalne ideje za meze i zakusku, već sledećeg puta možete da oduševite goste, a i sebi priredite spektakularan užitak pre glavnog jela!

U nastavku vam dajemo 5 ideja za recept za predjelo u kojima ćete sigurno uživati. 

Toplo predjelo – recept za ukusni sufle sa sirom

Ukusan, ekstravagantan i neodoljiv, njegovo veličanstvo –  sufle od sira. Recept za ovo ukusno toplo predjelo sledi u nastavku.

Količina

6 porcija 

Ukupno vreme pripreme

45 minuta

  • Sastojci:
  •  65 g putera
  •  4 kašike parmezana
  •  40 g brašna
  •  250 ml mleka
  •  100 g izmrvljenog kozjeg sira
  •  malo aleve paprike
  •  so i sveže mleveni biber po želji
  •  4 jaja, razdvojiti žumanca i belanca
  •  1 belance
  •  100 g kačkavalja, izdeljenog u 6 grumena

Priprema predjela: 

  1. Zagrejati rernu na 200 stepeni Celzijusa. Istopiti 25 g putera i polovinom premazati unutrašnjost 6 posudica za sufle; najbolje je koristiti silikonsku četkicu. Unutrašnjost posuti 1 kašikom parmezana – izdeliti između 6 posudica. Ohladiti posudice u frižideru desetak minuta, premazati unutrašnjost preostalim istopljenim puterom i posuti još jednom kašikom parmezana. Ostaviti u frižideru dok nisu spremne za korišćenje.
  2. Istopiti preostalih 40 g putera, dodati brašno i kuvati 30 sekundi. Polako dodavati mleko i mešati dok ne provri, smanjiti vatru i mešati dok se ne zgusne. Presuti u dublju činiju i umešati kozji sir i preostale dve kašike parmezana. Dodati alevu papriku i so i biber po želji. Umešati žumanca u smesu sa sirom. U drugoj činiji dobro umutiti belanca.
  3. Postepeno dodavati umućena belanca u smesu sa sirom i polako mešati. Tom smesom puniti posudice za sufle, otprilike do 3/4 njihove zapremine. Peći na srednjoj polici u rerni, oko 10–15 minuta ili dok ne narastu i postanu zlataste boje. Izvaditi iz rerne, u svaki sufle ubaciti po grumen kačkavalja i poslužiti.

Tortice sa čeri paradajzom – recept za toplo predjelo koje zadovoljava sva čula

Klasične, a originalne, ove tortice su idealno toplo predjelo koje možete poslužiti uz mezetluke različitog tipa. Kada nasečete suhomesnate proizvode i sireve, pa ih iskombinujete sa torticama sa čeri paradajzom, dobićete predjelo koje je mnogo hranljivije i ukusnije nego što bi bilo bez ovih zanimljivih, slanih tortica. 

Evo i recepta da ih napravite

KOLIČINA

4 Porcije

UKUPNO VREME

40 minuta

Sastojci:

Lisnato testo, koje se može razvući u kvadrat, 25 cm x 25 cm

  •  1 šolja neslanog mladog sira
  •  1/4 šolje parmezana
  •  so i biber po želji
  •  12 čeri paradajza
  •  malo maslinovog ulja
  •  malo mocarele

Priprema:

  1. Zagrejati rernu na 180 stepeni Celzijusa. Iseći razvučeno lisnato testo na 4 kvadrata. Izmešati sir, parmezan i začine i smesom premazati isečeno lisnato testo. Poređati kvadrate u pleh obložen papirom za pečenje. Poređati po tri čeri paradajza na fil od sira i poprskati maslinovim uljem. Pri kraju pečenja posuti sa malo mocarele. Peče se oko 25–30 minuta ili dok testo ne naraste i postane zlatne boje. Po vađenju iz rerne, tortice se mogu ukrasiti listićima bosiljka.

Hladno predjelo – ideje za mezetluke koje uvek možete da poslužite 

Meze se može sastojati od svega jedne kvalitetne namirnice (obično sira ili pršute) pa sve do na desetine njih, jer kada je dobro meze u pitanju – nema ograničenja. Najbolje od svega je što mezetluci mogu da se jedu u najrazličitijim situacijama, a ne samo kao predjelo.

Uz čašicu rakije, ili flašu vina sa prijateljima, ili kao zamena za doručak ili za večeru – meze će biti savršen saveznik u raznovrsnim prilikama.

U nastavku vam dajemo predloge i ideje za meze koje nikog ne ostavlja ravnodušnim!

Zakuska sa sirom – mezetluk koji ćete obožavati 

Ako ste siroljupci, onda znate koliko je ovaj mlečni proizvod moćan kao deo mezetluka. Pošto ima na desetine, ako ne i na stotine vrsta sireva, među njima uglavnom svako pronađe “miljenika”, pa ga koristi na najrazličitije načine i meša sa raznovrsnim suhomesnatim proizvodima, sa voćem, povrćem i drugim namirnicama.

Koji god sir imate na raspolaganju dovoljno je da ga naseckate i poslužite uz čašu pića sa kojim se najbolje slaže, a mi vam dajemo 3 ideje za kombinovanje zakuske sa sirom sa drugim namirnicama i sa pićem

1. Fetu uvek poslužite u grčkom stilu 

Feta se najbolje slaže sa drugim grčkim specijalitetima i tipičnim ukusima, kao što su: paradajz, origano i masline. Ako želite da se vaše meze izdvoji i zaista ostavi snažan utisak, eksperimentišite sa istim sastojcima, ali u neobičnoj formi. 

Na primer, fetu blago prelijte sa maslinovim uljem sa ukusom tartufa, ili poslužite uz sušeni paradajz umesto uz sveži. Takođe, možete da iskoristite zanimljive masline punjene šunkom ili paprikom umesto običnih i tako napravite od, naizgled, običnog mezetluka – grčko meze sa fetom koje će se izdvojiti od svih sličnih mezetluka! 

2. Buđave sireve kombinujte sa kvalitetnim mesom 

Buđav sir se odlično kombinuje sa suhomesnatim proizvodima jačeg ukusa, pa se vrlo lepo uparuje sa pršutama, dimljenom slaninom, pečenicom i ostalim kvalitetnim mesnatim mezetlucima.

Plavi sir iskombinujte sa goveđom pršutom, a brie sa pečenicom. Ovom mezetluku možete da dodate i voće i povrće po želji, radi veće svežine predjela i zanimljivijeg ukusa. Količinu hrane procenite prema broju ljudi, računajte da svako prosečno pojede oko 150-200 grama predjela. 

3. Kačkavalj + kulen i krastavac – jednostavna, a efektna ideja za meze 

Koliko god vrsta sireva bilo slobodno za odabir, neki će i dalje najradije odabrati kačkavalj – najklasičniji sir, koji se verovatno najčešće koristi na našim prostorima. 

Probajte da za sledeće meze naseckate malo kačkavalja, kulena i ovoj kombinaciji dodate svež krastavac leti, a kiseli tokom jeseni i zime. Ako imate vremena i potrebne sastojke – napravite i proju. Ona će se savršeno slagati uz meze koje ste pripremili. 

Recept za meze sa voćem

Poslednjih godina su naročito popularne kombinacije sireva i suhomesnatih proizvoda sa voćem. Ne samo da su ukusne, već i beskrajno fotogenične! 

Iz tog razloga su osvojile društvene mreže, pa i trpeze ljudi iz celog sveta!

Evo nekoliko ideja za kombinovanje mezetluka sa voćkama: 

Jabuke i brie – savršen par i prelepo predjelo  

Uparivanje jabuka sa brie sirom je kombinacija kojoj niko neće odoleti!

Blago kiselo-slatki ukus jabuka savršeno se slaže sa specifičnim ukusom brie sira, dok se hrskavost jabuke odlično podudara sa kremastom teksturom bria. Ovu kombinaciju najbolje je da poslužite tako što ćete jabuku da isečete na tanke parčiće, a zatim koristite kao neku vrstu hleba za umakanje ili premazivanje. 

Kamamber sa bademima i kruškama – orašasti plodovi mogu da budu sjajan deo predjela

Kamamber je sir izuzetno bogatog ukusa. Vodite računa da se preporučuje da se on služi dok je sobne temperature, nikada hladan ni direktno iz frižidera. Badem se idealno dopunjuje uz njegov ukus, dozvoljavajući mu da u potpunosti dođe do izražaja, dok kruške ovom predjelu daju dozu slatkoće.

Parmezan i ananas – suprotnosti se privlače

Parmezan je poznat po izuzetno intenzivnom ukusu i aromi, dok se ananas ističe po kiselo-slatkom ukusu i izuzetno sočnoj teksturi. Ovaj par je najbolji primer toga kako se suprotnosti u hrani mogu izuzetno lepo slagati i kombinovati. Dopustite sebi da eksperimentišete sa ukusima i probajte ovu kombinaciju već za sledeće predjelo! Sigurni smo da će vas oduševiti!

Grožđe, kozji sir i pršuta – razmazite svoje čulo ukusa ovim predjelom 

Možete da koristite i crno i belo grožđe, ukus će biti podjedanko spektakularan! 

Pošto je ova kombinacija, naročito zbog pršute, prilično jakog ukusa – savetujemo da koristite baget, slani keks ili neku drugu vrstu slanog peciva ili testa (ugljeni hidrati) kako biste “smirili” ukuse i ovo predjelo učinili savršeno izbalansiranim. 

Naseckajte kozji sir, pored poređajte pršutu, a grožđe pospite po plati, bez pravila i “reda”. Videćete da će meze biti preukusno, a izgledati dovoljno lepo da ćete poželeti da ga okačite na društvene mreže! Zbog ovakve zakuske – i autofagiju vredi prekršiti! 

A kako vi zovete ove divne obroke – predjelo, meze ili zakuska? 

Koje ćete prvo probati? 

Nadamo se da ste zadovoljni našim predlozima i da ćete pronaći predjelo koje će savršeno odgovarati vašem ukusu!