
Šta gledati tokom marta: Novi filmovi u bioskopima
Mart je mesec kada se zima polako povlači, a proleće još uvek nije u punom zamahu – savršen trenutak da provedemo večeri uz dobre filmove.
Tokom ovog meseca neće biti premijere nijednog domaćeg ostvarenja, ali uvek možete pogledati Poslednji krug momci, koji je premijeru imao početkom februara.
U nastavku teksta saznajte koja filmska ostvarenja preporučujemo da pogledate!
Sve te sitnice (Small things like these)
Kilijan Marfi (Cillian Murphy), prošlogodišnji dobitnik Oskara i Zlatnog globusa za glavnu ulogu u filmu Openhajmer, ponovo je briljirao u novom irsko-belgijskom filmu Sve te sitnice, koji je nastao po istoimenom romanu Kler Kigan. Ostvarenje je režirao Tim Milants, produkcija je bila u rukama Bena Afleka, Meta Dejmona, Kilijana Marfija i Alana Moloneja, dok su svoje glumačko umeće pokazale i Ajlin Volš i Emili Votson.

Sve te sitinice © Cineplexx
Radnja filma smeštena je u 1985. godinu kada trgovac ugljem (Kilijan Marfi) otkriva dugo skrivane šokantne tajne u samostanu u njegovom gradu. Film Male stvari poput ovih razotkriva istinu o irskim, samostanskim „Magdalenskim vešernicama” (poznatim i kao „Magdalenini azili”), veoma strogim i nehumanim ustanovama za prevaspitavanje „posrnulih mladih žena” koje je vodila Katolička crkva u Irskoj, od 1820. do 1996. godine.
Film je u februaru prošle godine svečano otvorio Berlinski filmski festival, a sada ćemo napokon moći da ga gledamo u našim bioskopima od 20. marta.
Snežana (Snow White)
Čuvena bajka Snežana i sedam patuljaka, nastala iz pera braće Grim pre više od dve stotine godina, ujedno je i prvi crtani film koji je Dizni studio snimio davne 1937. godine kada je i nominovan za nagradu Oskar u kategoriji za najbolju muziku.
Kada je objavljen trejler za film Snežana, nizale su se negativne reakcije. Prvobitna ideja produkcije bila je da, umesto patuljaka, Snežanu prati sedam „magičnih bića” u ljudskoj veličini, sa stvarnim glumcima. U međuvremenu je zbog reakcija odlučeno da je ipak prate stvorenja nižeg rasta, ali koja su animirana i koja nemaju naziv patuljci, zato što Dizni, kako su saopštili, nije želeo da „podgreva stereotipe o ljudima sa nanizmom”.
Dodatno nezadovoljstvo probudila je izjava glavne glumice Rejčel Zegler, da njenoj Snežani neće biti potrebna pomoć princa. Uloga zle veštice je pripala Gal Gadot.
U domaćoj, sinhornizovanoj verziji, Snežani je glas pozajmila mlada muzičarka i glumica Katarina Bogićević. Ironično, ali jednom od najnižih likova, Pospanku, glas je pozajmio naš proslavljeni košarkaš Boban Marjanović. Zlu kraljicu „tumači” glumica Dušica Novaković, princ Džonatan je Vukašin Jovanović, a glasove su ustupili i Milan Antonić, Ognjan Radivojević, Bojan Žirović i drugi.
Uz sve dosadašnje reakcije ostaje nam da, makar iz znatiželje, pogledamo ovaj film od 20. marta u Cineplexx bioskopima.
Miki 17 (Mickey 17)
U filmu Mickey 17 glavna uloga pripala je britanskom glumcu Robertu Patinsonu; on igra mladog volontera u futurističkom programu kloniranja, koji mu omogućava da umire i rađa se iznova i iznova.
Miki je izložen zračenju, udiše toksične gasove i podvrgava se eksperimentalnim vakcinama, da bi se ponovo rodio pomoću ljudskog 3D štampača. Zovu ga ʼpotrošni’, odnosno svaka misija koja je preopasna za ljude, prepuštena je njemu. Do problema dolazi kada jedna varijanta ipak preživi (Miki 17) i sretne se s novim primerkom (Miki 18).
Film je režirao južnokorejski reditelj Bong Džun-Ho, koji je osvojio Oskara za najbolji film za ostvarenje Parazit iz 2019. godine, a ujedno je i prvi reditelj koji je osvojio Oskara za najbolji film na stranom jeziku.
Agencija Frans pres (AFP) pisala je da je zlikovac u ovom filmu – kojeg igra zvezda Osvetnika Mark Rufalo – narcisoidni milijarder koji podseća i na predsednika SAD Donalda Trampa i na njegovog bliskog saradnika Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svetu.
Smešten u bliskoj budućnosti, Rufalov lik kreće na svemirsko putovanje da kolonizuje hladnu planetu, dok se Miki, suočen sa finansijskim poteškoćama, prijavio kao „potrošni materijal” i dobio je najopasniji posao na svemirskom brodu.
Film je snimljen 2022. godine, pre Trampovog povratka u Belu kuću, ali sa povratkom Trampa, Rufalo je priznao da film ima kvalitet „proročanstva”.
„Tri godine kasnije, ovaj film je aktuelniji nego što je bio kada smo ga snimili”, rekao je on.
Na domaćim bioskopskim platnima naći će se od 6. marta.
Divlji dijamant (Diamant brut)
Divlji dijamant je francuski film, debitantsko ostvarenje rediteljke Agate Ridinger. Film prati priču o 19-godišnjoj Lijen, odvažnoj i temperamentnoj devojci opsednutoj snovima o slavi. Kada dobije priliku da učestvuje na audiciji za popularni rijaliti šou „Ostrvo čuda”, gde 15 mladih ljudi živi zajedno u kući na plaži, čini se da je njen uspeh nadohvat ruke.
Ovo ostvarenje pruža britku analizu savremene kulture instant zvezda, društvenih mreža i influensera, gde biti viđen znači postojati, a ispunjenost se postiže dostizanjem slave. Film je premijerno prikazan u glavnoj konkurenciji Filmskog festivala u Kanu 2024. godine.
Glavnu ulogu tumači Malu Hebizi (Malou Khebizi), kojoj je ovo prvi glumački angažman. Za portret Lijen, Hebizi je osvojila nagradu za najbolju glumicu na Festivalu u Stokholmu.
Film možete pogledati u Cineplexx bisokopima i MTS dvorani od 13. marta.
Veni vidi vici
Veni Vidi Vici je austrijski film koji su režirali Daniel Hesl i Julija Niman i predstavlja satiričnu analizu klase i privilegija, fokusirajući se na porodicu Majnard, milijardere koji vode naizgled savršen život bez posledica za svoje postupke.
Glavni lik, Amon Majnard, strastveni je lovac koji ne puca na životinje, dok njegova supruga Viktorija radi kao advokatica za ljudska prava. Njihovo bogatstvo omogućava im da žive potpuno oslobođeni od odgovornosti za svoja dela.
Film je premijerno prikazan na Sandens filmskom festivalu 2024. godine, gde je bio u konkurenciji za glavnu nagradu za najbolji strani igrani film.
Zainteresovani će moći da pogledaju film od 20. marta u Cineplexx bioskopima.
Naslovna fotografija: Miki 17 © Cineplexx