Glumac Kilijan Marfi

Kilijan Marfi – šarmantni Irac o kojem bruji ceo svet

Muškarac sa svetloplavim očima, podjednako izraženim i ujednačenim crtama lica, uz blagi osmeh i apsolutnu nezainteresovanost za društvene mreže, zvuči kao imaginarni ideal. Ili ipak ne?

Iako je imao više uspešnih ostvarenja i nije tek tamo „neki glumac”, šira javnost bila je opčinjena irskim glumcem i fenomenalnim načinom na koji je odglumio lik Tomasa Šelbija (Thomas Shelby) u poznatoj TV seriji Birmingemska banda (Peaky Blinders). Sada vam je verovatno jasnije da se radi o Kilijanu Marfiju (Cillian Murphy), koji je prethodnih dana bio u žiži interesovanja zbog osvojenog Zlatnog globusa, u kategoriji za najboljeg glumca za film Openhajmer (Oppenheimer).

Ono što je očaravajuće i za današnje vreme pomalo neverovatno, ovaj svetski poznat četrdesetsedmogodišnjak je prilično povučen čovek, nema nijedan profil na društvenim mrežama i nije u toku sa novitetima koji se tamo pojavljuju. To je dokazao davno, kada su ga u jednom intervjuu ispitivali o mimovima koji se tiču njega (uglavnom to bude fotografija sa određenim likom i tekstom), na šta je on odgovorio da nema pojma šta je mim (meme).

Tomas Šelbi je opčinio publiku širom sveta

Ukoliko niste među onima koji su bili opčinjeni Tomasom Šelbijem još 2013. godine kada je počelo emitovanje britanske kriminalističke dramske serije, onda je pravo vreme da ispravite tu grešku i počnete sa strimovanjem!

Mali spojler – zarazićete se već posle prve sezone, a kako budete napredovali kroz šest sezona, od kojih će poneka biti i manje zanimljiva, jedno je sigurno – nećete se pokajati. Birmingem nakon Prvog svetskog rata možda ne deluje primamljivo, ali će sigurno postati zbog dešavanja u kojima je glavni akter kriminalna banda. Prepliću se i teme ljubavi, požude, požrtvovanosti, privrženosti porodici, ali i međuljudskih odnosa.

Potpuna posvećenost poslu

Za potrebe snimanja pomenute serije, Marfi je čak i prestao da bude vegetarijanac nakon 15 godina. Kako bi mogao da odigra čuvenu ulogu, morao je da dobije mišiće, te je bio primoran da jede meso i proteine. Kakva odlučnost i želja da gledaocima pruži što bolji doživljaj lika kojeg je tumačio!

Marfi je opisao da je uloga Šelbija bila „poklon”, ali i da je ujedno bilo iscrpljujuće glumiti ga. On je za Gardijan (The Guardian) 2016. godine rekao da su na setu provodili po 16 sati dnevno, a da su glumci likove gradili na osnovu dijaloga, odnosno da nisu imali detaljne opise likova i radnje. 

Dok je snimao u Liverpulu, u Engleskoj, Marfi nije imao vremena za privatni život. „Na kraju dana odeš kući u svoj mali stan, jedeš, naučiš svoje tekstove za sledeći dan i pokušaš da odspavaš što više možeš”, ispričao je on ranije.

Njegova posvećenost se na kraju isplatila i dobio je nagradu za najbolju ulogu u dramskoj seriji na dodeli nacionalnih televizijskih nagrada. Nakon finalne sezone serije, nominovan je za TV nagradu BAFTA za glavnog glumca.

Marfijeva filmografija

Ne bi trebalo zanemariti glumački potencijal i doprinos koji je Marfi dao mnogim filmovima pre Openhajmera.

Pored velikih budžetskih blokbastera reditelja Kristofera Nolana (Christopher Nolan), kao što je trilogija Betmen počinje (Batman Begins) iz 2005, Mračni vitez (The Dark Knight) iz 2008. godine i Uspon mračnog viteza (The Dark Knight Rises) iz 2012, često se pojavljivao i u manje poznatim filmovima, dokazujući tako svoju svestranost kao glumac. Takođe je igrao Roberta Fišera (Robert Fischer) u Nolanovom naučnofantastičnom filmu Početak (Inception) iz 2010. i vojnika iz Drugog svetskog rata u njegovoj ratnoj drami Denkerk (Dunkirk) iz 2017.

Glavna uloga u horor filmu 28 dana kasnije (28 days later) iz 2002. u režiji Denija Bojla (Danny Boyle) donela mu je veće prepoznavanje. U ovom filmu, Marfi igra kurira na biciklu po imenu Džim, koji se budi iz kome četiri nedelje nakon što je epidemija smrtonosnog virusa desetkovala Veliku Britaniju.

Film se smatra horor merilom za korišćenje koncepta „brzih zombija“, koji mogu da trče za plenom sa povećanom snagom i podstakao je obnovljeno interesovanje za podžanr horor filmova o zombijima.

Inače, ovih dana je objavljeno da će ista ekipa (režiser Deni Bojl i scenarista Aleks Garland) raditi nastavak (možda čak i dva) filma 28 dana kasnije. Svi se sada pitaju da li će im se pridružiti i Kilijan Marfi, ali to za sada nije poznato.

Bio je nominovan za Zlatni globus za ulogu u filmu Doručak na Plutonu (Breakfast on Pluto) 2005. godine, u kojem je igrao transrodnu ženu u potrazi za majkom, sedamdesetih godina u Londonu, nakon što je napuštena po rođenju.

Godinu dana kasnije igrao je vojnika Irske republikanske armije (IRA) u ratnom filmu Kena Louča Vetar koji njiše ječam (The Wind that shakes the Barley). Film je dobio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu.

Marfi se 2007. ponovo udružio sa rediteljem Denijem Bojlom u sci-fi filmu Sunce (Sunshine), u kojem se astronauti šalju u misiju ponovnog osvajanja Sunca 2057. godine.

Među ostalim filmovima kojima je dao svoj pečat su Gradić Pikok (Peacock, 2010), Glavu gore, ne plači (Aloft, 2014), Virtuelna svest (Transcendence, 2014), Zabava (The Party, 2017) i Ana (Anna, 2019).
Pre Openhajmera, Marfijev film najvišeg profila bio je Tiho mesto, drugi deo (A Quiet Place Part II) nastavak horor hita iz 2020. u kojem igraju Emili Blant i Džon Krasinski.

Naslovna fotografija: Denis Makarenko / Shutterstock.com