
Oskar 2025: Film Anora apsolutni pobednik večeri
Tragikomedija Šona Bejkera Anora osvojila je sinoć u Los Anđelesu glavnu nagradu – Oskara za najbolji film!
Ostvarenje je na 97. ceremoniji dodele nagrade američke Akademije filmskih umetnosti i nauka dobilo ukupno pet Oskara – za najbolji film, najbolju režiju, glumicu, montažu i najbolji originalni scenario.
Za razliku od prošle godine, kada smo skoro pa bili sigurni da će pobedu odneti Openhajmer, sada je bilo drugačije. Velike šanse su imale i priče o izboru pape, Bobu Dilanu, mađarskom arhitekti, transrodnom šefu meksičkog kartela ili veštici koja peva i, na neki način, to je unelo određenu neizvesnost.
Ipak, najveće simpatije žirija je odnela priča o nezgodama striptizete iz Njujorka koja se udaje za sina ruskog oligarha, ali ubrzo postaje razočarana ponašanjem porodice supruga. To nezavisno ostvarenje je snimljeno za samo šest miliona dolara.
Mnogo nominacija, ali malo nagrada
U kategoriji za najbolji film bili su nominovani i Brutalista (The Brutalist), Potpuni neznanac (A Complete Unknown), Konklava (Conclave), Dina: Drugi deo (Dune: Part Two), Emilija Perez (Emilia Perez), Supstanca (The Substance), Zlica (Wicked), Nickel Boys i Još sam tu (I’m Still Here).
Ep Brejdija Korbeta Brutalista imao je 10 nominacija, a odneo je tri nagrade, među kojima je Adrijan Brodi za najbolju mušku ulogu. Po dva Oskara uzeli su Zlica i Dina 2.
Netfliksov film Emilija Perez oborio je rekord kao film sa najviše nominacija za Oskara koji nije na engleskom jeziku. I pored čak 13 nominacija, sa samo dva Oskara, za žensku sporednu ulogu (Zoi Saldana) i pesmu, ne može se svrstati u pobednike večeri.
Međutim, „najveći gubitnik” večeri bila je ekipa filma o Bobu Dilanu, Potpuni neznanac – nisu uzeli nijednu nagradu, i pored 8 nominacija.
Specijalni program bio je posvećen muzici iz serijala filmova o Džejmsu Bondu, ali i pokojnom kompozitoru Kvinsiju Džonsu.
Prva transrodna osoba među nominovanim glumcima
Karla Sofija Gaskon, kandidatkinja u kategoriji za glavnu glumicu, za ulogu u filmu Emilija Perez, prva je transrodna osoba nominovana za Oskara. Ipak, ovo priznanje je otišlo u ruke Majki Medison (Mikey Medison) za glumu u Anori.
Nagradu za najbolju sporednu ulogu je dobila Zoi Saldana, koja je igrala u filmu sa najviše nominacija (Emilija Perez), dok je u istoj kategoriji bila nominovana i Arijana Grande za glumu u fimu Zlica. Ona i njena koleginica iz filma Sintija Erivo, otvorile su dodelu Oskara pesmom Somewhere Over the Rainbow.
Američki voditelj i komičar Konan O’Brajen (Conan O’Brien) bio je domaćin ceremonije, po prvi put nakon što je preuzeo ulogu od Džimija Kimela koji je bio voditelj dve godine zaredom.
Tokom dodele je prikazan kratak video-zapis o požarima koji su u januaru zahvatili Los Anđeles i zbog čega je dva puta bila odložena svečanost saopštavanja nominacija, koja je na kraju bila onlajn.
U trci bio i hrvatski film
Film Čovjek koji nije mogao šutjeti, reditelja Nebojše Slijepčevića, bio je nominovan za Oskara u kategoriji za najbolji kratki igrani film. Na Međunarodnom filmskom festivalu u Kanu, prošle godine, osvojio je Zlatnu palmu u istoj kategoriji za koju je sada bio nominovan za prestižnu nagradu.
Iako je važio za jednog od favorita u kategoriji kratkog igranog filma, nije osvojio Oskara.
U ovom ostvarenju se govori o ratnom zločinu počinjenom nad putnicima u vozu na liniji Beograd–Bar, gde glavnu ulogu igra Goran Bogdan, a uz njega i Dragan Mićanović, Lara Nekić, Robert Ugrina…
Film je osvojio i Evropsku filmsku nagradu, a prikazan je na više od 80 festivala širom sveta. Ovo je prvi put u istoriji da je jedan hrvatski film došao do nominacije za Oskara u kategoriji kratkog igranog filma.
Spisak glavnih dobitnika Oskara
Najbolji film: Anora
Nabolja režija: Šon Bejker, Anora
Najbolji glumac: Adrijan Brodi, Brutalista
Najbolja glumica: Majki Medison, Anora
Najbolja muška sporedna uloga: Kiran Kalkin, Istinski bol (A Real Pain)
Najbolja ženska sporedna uloga: Zoi Saldana, Emilija Perez
Najbolja filmska muzika: Brutalista
Najbolja montaža: Anora
Najbolji strani film: Još sam tu (Brazil)
Najbolja filmska fotografija: Brutalista
Najbolji kratkometražni igrani film: I’m not a Robot
Najbolji dokumentarni film: Nema druge zemlje (No Other Land)
Najbolji originalni scenario: Anora
Najbolji vizuelni efekti: Dina: Drugi deo
Najbolji zvuk: Dina: Drugi deo
Najbolji kratki dokumentarac: Jedina devojka u orkestru (The Only Girl in the Orchestra)
Najbolja originalna pesma: El Mal (Emilija Perez)
Najbolja scenografija: Zlica
Najbolja šminka i frizura: Supstanca
Najbolji adaptirani scenario: Konklava
Najbolja kostimografija: Zlica
Najbolji kratkometražni animirani film: In the Shadow of the Cypress
Najbolji animirani film: Flow (Letonija)
Naslovna fotografija: Frederic J. Brown / AFP / Profimedia