
Muzeji u Beogradu koje možete posetiti besplatno
Poseta muzejima je pravo kulturno putovanje kroz vreme i umetnost, ali nas često cena ulaznica može odvratiti od te avanture. Srećom, mnogi beogradski muzeji nude besplatan ulaz određenim danima u mesecu, omogućavajući svima da uživaju u bogatom nasleđu, umetničkim delima i istorijskim eksponatima. Takođe, jedan broj muzeja ima slobodan ulaz samo određenim danima tokom godine.
Bilo da ste ljubitelj klasične umetnosti, istorijskih priča, nauke, etnografskih blaga ili savremenih umetničkih izraza, postoji dan kada možete obići omiljeni muzej potpuno besplatno!
U nastavku saznajte kada i gde možete iskoristiti ovu pogodnost i obogatiti svoje kulturno iskustvo bez novčanih izdataka.
Narodni muzej Srbije
Narodni muzej Srbije je najstariji i najznačajniji u Srbiji, osnovan 1844. godine. U njemu se nalaze neprocenjiva umetnička dela, uključujući remek-dela Paje Jovanovića, Uroša Predića, Đure Jakšića…, kao i zbirka srednjovekovnih fresaka i arheoloških nalaza.
U njegovom sastavu su i Galerija fresaka (privremeno zatvorena za posete), Vukov i Dositejev muzej, Spomen-muzej Nadežde i Rastka Petrovića (nije otvoren za posetioce, priprema se njegova temeljna obnova), a van glavnog grada Muzej Lepenski vir i Arheološki muzej Đerdapa u Kladovu. Najstariji i najdragoceniji ćirilični rukopis, nastao oko 1190. godine – Miroslavljevo jevanđelje, najveća je vrednost koja se čuva u ovoj instituciji.
U Narodni muzej možete ući besplatno (odnosi se na stalnu postavku) svake nedelje od 10 do 18 časova.
Etnografski muzej
Muzej je posvećen proučavanju i očuvanju narodne kulture Srbije i Balkana. Svečano otvaranje prve stalne izložbe Etnografskog muzeja bilo je 20. septembra 1904. godine, povodom proslave stogodišnjice Prvog srpskog ustanka.
Izložbe u Etnografskom muzeju prikazuju tradicionalnu nošnju, rukotvorine, običaje i način života naroda sa ovih prostora. U sastavu Etnografskog muzeja je i Manakova kuća (ne radi nedeljom i ponedeljkom).
Ukoliko odlučite da posetite ovaj muzej, to možete besplatno uraditi svakog ponedeljka.
Muzej savremene umetnosti
Smešten na Ušću, Muzej savremene umetnosti (MSUB) predstavlja domaću modernu i savremenu umetnost 20. i 21. veka. Zgrada muzeja je remek-delo brutalističke arhitekture. Pored te zgrade, u sastavu Muzeja savremene umetnosti su i Salon Muzeja savremene umetnosti i Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića.
Ovde možete uživati u brojnim programima i izložbama najznačajnijih umetnika, razdoblja, pokreta i tendencija jugoslovenske, srpske i strane umetnosti 20. veka.
Svake prve srede u mesecu ulaz je besplatan.
Muzej primenjene umetnosti
U ulici Vuka Karadžića, na ćošku sa Čubrinom, nalazi se zgrada Muzeja primenjene umetnosti u kojoj se čuva bogata zbirka dela primenjene umetnosti (dizajn, moda, tekstil, keramika, nameštaj) kroz različite epohe. Kolekcija ovog muzeja obuhvata veliki istorijski raspon, od srednjovekovnih rukotvorina do savremenog dizajna.
U Muzeju primenjene umetnosti često se organizuju i tematske izložbe o dizajnu i arhitekturi, a ukoliko želite da istražite njegovu bogatu postavku, ulaz je besplatan poslednje subote u mesecu.
Muzej Jugoslavije
Muzej Jugoslavije je, očekivano, posvećen nasleđu nekadašnje države. Nudi uvid u političku, društvenu i kulturnu istoriju kroz eksponate vezane za eru Josipa Broza Tita i svakodnevni život tog perioda.
Jugonostalgičari posebno uživaju u ovom muzeju, dok se, pomoću jedinstvenih zbirki i sačuvanim svedočanstvima o Jugoslaviji, mlađi posetioci upoznaju sa istorijom. Inovativno osmišljeni izlagački, edukativni i interaktivni programi omogućavaju posetiocima da uđu u život nekadašnje „Juge”.
Kompleks muzeja uključuje i Kuću cveća, gde je Titov grob.
Ulaz je besplatan za individualne posete svakog prvog četvrtka u mesecu, kao i 4. i 25. maja.
Muzej Zepter
Odlukom Ministarstva kulture Republike Srbije, Muzej Zepter je registrovan kao prvi privatni umetnički muzej u Srbiji. Stalna postavka radova domaćih i međunarodnih umetnika druge polovine 20. i 21. veka nalazi se u samom centru Beograda, u Knez Mihailovoj.
Ljubitelji moderne i savremene umetnosti mogu besplatno da posete Muzej Zepter svake nedelje.
Muzej grada Beograda
Muzej grada Beograda čini sistem muzeja koji obuhvataju više kulturno-istorijskih objekata, kao što su Konak kneginje Ljubice, Muzej Paje Jovanovića, Muzej Jovana Cvijića, Muzej Ive Andrića, Muzej Banjičkog logora, Arhološko nalazište „Belo brdo” u Vinči…
Svake poslednje subote u mesecu je besplatan ulaz u sve ustanove kulture koje su pod okriljem Muzeja grada Beograda.
Fascinantne zbirke će vas upoznati sa bogatom kulturnom, istorijskom i umetničkom baštinom Beograda, a vaše je samo da se opredelite kada ćete koji posetiti.
Istorijski muzej Srbije
Na Trgu Nikole Pašića smeštena je zgrada u kojoj možete otkriti istoriju Srbije kroz arheološke, etnološke i umetničke zbirke. Takođe, zahvaljujući privremenim izložbama o važnim događajima i ličnostima, bolje ćete se upoznati sa određenim istorijskim činjenicama. U sastavu Muzeja nalazi se i Konak kneza Miloša Obrenovića u Topčideru.
Godišnjica osnivanja Muzeja obeležava se 20. februara, kada je omogućena i besplatna poseta.
Vojni muzej
Vojni muzej je smešten u okviru kompleksa Beogradske tvrđave, jednog od najprepoznatljivijih turističkih obeležja grada Beograda. Prikazuje vojnu istoriju Srbije, od srednjovekovnih bitaka do savremenih ratova. Ovde se između ostalih čuva Strategija – veština ratovanja, Živojina Mišića, štampana u Beogradu 1908. godine.
Sigurno ste videli razne tenkove kada ste se šetali Kalemegdanom, a ukoliko niste znali, to je dvorište Vojnog muzeja u kome su izloženi vojna oprema, tenkovi i avioni.
Rečni monitor Sava je takođe deo Zbirke eksterijera Vojnog muzeja i otvoren je za posetioce, koji mogu obići stalnu postavku i naučiti mnogo pojedinosti o ovom, na našem prostoru, jedinstvenom rečnom ratnom brodu. Usidren je na beogradskom Savskom pristaništu, na desnoj obali reke Save, nizvodno od Brankovog mosta.
Svake poslednje nedelje u mesecu ulaz u stalnu postavku Vojnog muzeja je besplatan, dok bez iakkve nadoknade možete ući tokom Dana državnosti Srbije, 15. i 16. februara,.
Muzej afričke umetnosti
Jedinstven muzej u ovom delu Evrope, posvećen afričkoj umetnosti i kulturi, sa eksponatima iz Zapadne Afrike, nalazi se na Senjaku.
Ovde se često organizuju razni kulturni događaji i festivali, kreativne radionice za decu, likovni konkursi… Svake godine se organizuje i Afro festival, kada stručnjaci, predavači i prijatelji Muzeja organizuju izložbe, predavanja i projekcije filmova o umetnosti i kulturama Afrike.
Besplatan ulaz u ovaj Muzej je tokom Dana državnosti Srbije, 15. i 16. februara.