Vlasnica ljubi svog psa.

Modna kuća Dolce & Gabbana lansirala parfem za pse Fefé

Modna kuća Dolce & Gabbana lansirala je novi bezalkoholni parfem za pse, nazvan Fefé, u čast pudlice Domenika Dolčea. Međutim, nisu svi veterinari i vlasnici kućnih ljubimaca saglasni da je to sigurno ili prikladno.

Parfem košta 108 dolara (99 evra) za 100 mililitara i sertifikovan je kao pogodan za upotrebu kod životinja. Modna kuća Dolce & Gabbana tvrdi da prati „Protokol za bezbedne kozmetičke proizvode za kućne ljubimce”, koji garantuje nivo sigurnosti proizvoda za životinje sličan onom koji se zahteva za proizvode namenjene ljudima.

Fefé dolazi u „glatkoj, zeleno lakiranoj staklenoj bočici, koja je ukrašena živopisnim crvenim metalnim poklopcem i dragocenom šapom pozlaćenom 24-karatnim zlatom”.

U paketu ide i D&G ogrlica za pse (dostupna u dve veličine), sa etiketom (graviranje je opciono).

U promotivnom spotu, na njihovom zvaničnom sajtu, prikazuju se negovani psi i, dok u pozadini svira klasična muzika, narator kaže: „Ja sam delikatan, harizmatičan, autentičan, osećajan, zagonetan, buntovan, svež, neodoljiv, čist. Jer nisam samo pas. Ja sam Fefé.”

U uputstvu se vlasnicima preporučuje da naprskaju Fefé na svoje ruke ili na četku i nastave sa trljanjem ili četkanjem krzna psa od sredine tela prema repu.

Podeljena mišljenja veterinara

Glas Amerike piše da se na stranici kompanije posvećenoj parfemu za pse navodi da su vlasnici pasa, koji su bili konsultovani, saglasni da je miris „blag i dobro prihvaćen od strane njihovih ljubimaca”, a da se proizvod dopao i veterinarima.

Međutim, nisu svi veterinari saglasni sa korišćenjem parfema za pse, jer oni mogu ometati čulo mirisa životinja i prikriti loše mirise koji mogu biti simptom bolesti.

„Psi prepoznaju druge i sebe po mirisima”, rekao je veterinar Federiko Koča (Federico Coccia) iz Rima. „Kada pas dođe, on vas vidi, maše repom, ali prvo vas pomiriše i tada vas prepozna jer ste smešteni u jednoj od njegovih ʼfioka za mirisʼ. Zbog toga ovaj svet mirisa ne bi trebalo menjati”, dodao je Koča.

On je istakao da bi prekrivanje prirodnih mirisa pasa moglo otežati dijagnostikovanje dermatoloških bolesti. „Na primer, u slučaju seboreičnog dermatitisa, miris na neki način dopunjuje moju dijagnozu. Miris psećeg daha ili ušne masti maskira se parfemom. Dakle, to može biti problem čak i za nas veterinare”, rekao je Koča.

Preterano ili taman kako treba?

Među entuzijastima koji bi koristili parfem za kućne ljubimce su i frizeri za pse koji se brinu o estetici i nezi njihove dlake.

Aliof Rilova Tano, frizer za pse iz Rima, rekao je da je generalno za korišćenje mirisa za kućne ljubimce.

„Naši psi žive s nama, pa je uvek prijatno imati malog psa na kauču pored nas koji miriše na parfem”, prenosi Glas Amerike njegove reči.

Međutim, postoje i vlasnici kućnih ljubimaca koji nikada ne bi koristili parfeme na svojim životinjama. „Pogotovo brendirane parfeme; čini se da je to vrlo preteran proces humanizacije”, rekla je Frančeska Kasteli, vlasnica psa iz Rima.