
Leto svira – kraj, urinarna infekcija – početak!
Pripremila Senka Milinković, dipl. farm.
Urinarne infekcije spadaju u veoma česte zdravstvene tegobe, koje remete i ograničavaju svakodnevne aktivnosti, a samim tim negativno utiču i na kvalitet života. Mogu se javiti kod osoba svih starosnih dobi i kod oba pola, s tim što su žene tokom života češće podložne ovim infekcijama, jer imaju kraću mokraćnu cev, pa je prodor patogenih organizama u urinarni sistem češći.
Letnji dani posebno su pogodni za razvoj kako gljivica tako i bakterija, koje narušavaju kvalitet života svake žene.
Šta su, zapravo, urinarne infekcije?
Urinarne infekcije su bakterijske infekcije od kojih oboleva veliki broj žena. Mogu zahvatiti bilo koji deo mokraćnog sistema, pa ih prema tome delimo na infekcije donjih i gornjih mokraćnih puteva.
Najčešći uzročnici urinarnih infekcija su bakterije E. Coli, i to oko 80 odsto, zatim Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis.
Najčešća je infekcija mokraćne bešike, koja u slučaju pravovremenog lečenja ne ostavlja veće komplikacije. Kada se ne leči na vreme, ili se leči neadekvatno, može se proširiti ka bubrezima. Infekcija bubrega je opasno oboljenje koje može ostaviti trajne posledice i oštećenja.
Simptomi urinarnih infekcija
Simptomi urinarnih infekcija mogu varirati, u zavisnosti od toga koji deo urinarnog trakta zahvataju.
Ukoliko se radi o infekciji donjeg dela (bešika i mokraćna cev), simptomi su sledeći:
• Bol ili peckanje prilikom mokrenja
• Česta potreba za mokrenjem
• Mutan ili krvav urin
• Neprijatan ili jak miris urina
• Osećaj nepotpunog pražnjenja bešike

Shutterstock.com
Ukoliko se radi o infekciji gornjeg dela (bubrezi), simptomi su ipak nešto drugačiji i uključuju:
• Visoku temperaturu
• Bol u leđima ili ispod rebara
• Mučninu i slabost
• Povraćanje
A zašto je došlo do toga da se inficiramo?
Do urinarnih infekcija najčešće dolazi zbog ulaska bakterija u urinarni trakt gde se razmnožavaju i razvijaju infekcije. Glavni uzorčnici su bakterija, najčešće E. Coli, koja prirodno živi u crevima, ali može dospeti i do urinarnog trakta.
Takođe, postoje i faktori rizika, koji značajno povećavaju šansu za razvoj urinarnih infekcija, a neki od njih su:
• Dehidriranost organizma, koja nastaje usled povećanog znojenja koje je intenzivnije u letnjim danima
• Tokom letnjih dana povećana je seksualna aktivnost, što direktno dovodi do nadražaja mokraćnog kanala i samim tim povećava mogućnost prodora bakterija u mokraćnu bešiku.
• Dugo kupanje u hladnoj vodi na moru ili u bazenu.
• Najpogodnije područje za razvoj bakterija i gljivica je upravo mokar kupaći kostim.

Shutterstock.com
Lečenje urinarnih infekcija
Lečenje urinarne infekcije zavisi od težine infekcije, njenog uzročnika, ali i opšteg stanja pacijenta. Zbog toga što je većina urinarnih infekcija izazvana bakterijom E.coli, upotreba antibiotika je neizbežna.
Nakon urađene urinokulture, lekar će na osnovu antibiograma prepisati antibiotik na koji je bakterija osetljiva. Svakako je važno naglasiti da je lečenje potrebno sprovesti do kraja, a prekidanje upotrebe antibiotika dovodi i do recidiva, ali i do rezistencije bakterija.
U lečenje urinarnih infekcija potrebno je uvesti i nefarmakološke mere, koje daju izuzetne rezultate u kombinaciji sa odgovarajućom antibiotskom terapijom.
Neke od osnovnih nefarmakoloških mera su:
• Unos minimalno osam čaša vode dnevno. Na taj način sprovodi se bolje filtriranje patogenih bakterija mokrenjem.
• Češće mokriti i ne zadržavati urin.
• Obavezno mokriti nakon polnog odnosa, jer se bakterije često prenose polnim putem, a u tim slučajevima potrebno je lečiti oba partnera.
• Ispravno sprovoditi higijenu brisanja i pranja, i to u smeru prema debelom crevu, a nikako ne obrnuto.
Osim lekova iz kategorije antibiotika i uroantiseptika, farmakologija nam pruža širok spektar suplemenata koji imaju potvrđeno kliničko delovanje, a to su:
• Američka brusnica
• Ulje divljeg origana
• Probiotici
• D-manoza
Američka brusnica
Američka brusnica raste na vlažnim, kiselim područjima na severu SAD, a i na jugu Kanade. Bogata je vitaminima A i C, mineralima i vlaknima.
Brusnica je popularna kao prirodni lek za prevenciju, ali u manjoj meri i za lečnje UI. Ona sprečava da se E.coli veže na zidove mokraćne bešike, što svakako može smanjiti rizik od razvoja infekcija.

Shutterstock.com
Preparati na bazi brusnice imaju izuzetne rezultate kod osoba koje imaju ponvaljajuće urinarne infekcije. Brusnicu možemo konzumirati u obliku svežeg voća, soka, čaja, a na tržištu se nalazi i u obliku kapsula, ali i šumećih tableta.
Ulje divljeg origana
Kod pacijenata s ponavljanim infekcijama urinarnog trakta, koji su kao posledicu česte upotrebe antibiotika razvili i gljivce (Candida), možemo preporučiti ulje divljeg origana.
Lekovita supstanca u origanu je karvakrol koji ima antibakterijsko, ali i izraženo delovanje protiv virusa i gljivica.
Ulje divljeg origana ima izuzetne rezultate, kako na eliminaciju bakterija i gljivica tako i na jačanje imuniteta.
Ulje divljeg origana na tržištu možemo naći u obliku kapsula ili kapi.
Kapsule imaju manje neprijatan miris i zbog toga se pacijenti češće odlučuju za njih. Doziranje kapsula zavisi od jačine karvakrola.
Postoje preparati koji u sebi sadrže veće doze aktivne supstance i samim time njihovo doziranje je komfornije, a to znači da se uzima jedna tableta dnevno.
Sa druge strane često nalazimo i preparate koji imaju manju koncetraciju aktivne supstance i njihovo doziranje je onda tri puta dnevno po jedna kapsula.
Kapi su dosta koncentrovanije u odnosu na kapusle a doziraju se na sledeći način, koristi se deset dana u toku jednog meseca i to : 3 puta dnevno po 2 kapi. Ulje se konzumira pre obroka razređeno u kafenoj kašičici jestivog ulja ( suncokretovo, laneno, maslinovo, kokosovo).
Ukoliko se nakon desetodnevne terapije simptomi urinarne infekcije ne povuku, pacijent svakako treba da se posavetuje sa lekarom ili farmaceutom o upotrebi nekog drugog preparata, a za upotrebu ulja divljeg origana svakako treba sačekati sledeći mesec.
Ukoliko se poštuje preporučena dnevna doza, ulje divljeg origana može ispoljiti samo svoje pozitivne rezultate, ali ukoliko se uzme veća količina od preporučene, može imati štetne efekte.
Ovo može biti delimično zbog timola – jednog od fenola koje sadrži. U visokim dozama timol je iritans koji može uticati na kožu ili unutrašnje organe. Od neželjenih delovanja javljaju se mučnina, povraćanje i hiperaktivnost.

Shutterstock.com
Probiotici
Česta upotreba antibiotika može dovesti do disbalansa urogenitalnog trakta. Već je pomenuto da je glavni uzročnik urinarne infekcije E. Coli, bakterija koja je prirodno prisutna u debelom crevu. S obzirom da je u većim koncentracijama i u urogenitalnom traktu patogena, često izaziva probleme i rekurentne infekcije.
U tom slučaju, opravdana je upotreba probiotika. Dva soja bakterija pokazala su se kao izuzetna kada se primenjuju u takvim situacijama, i to Lactobacillus plantarum i Lactobacillus acidophilus.
Osim oralnih probiotika, svakoj dami preporučuje se i upotreba vaginalnih probiotika, koji štite vaginalnu sluznicu i ne dozvoljavaju da se razvijaju gljivice.
D-manoza – moćni šećer
D-manoza se koristi u svetu više od 30 godina kao prirodni preparat za eliminaciju bakterija iz urinarnog trakta.
D-manoza je prirodni šećer koji se nalazi u nekim vrstama voća, poput brusnice, jabuke i borovnice. Ekstrakcijom iz prirodnih izvora i obradom dobija se proizvod u obliku praška koji je lako rastvorljiv i komforan za primenu.
Ovaj izuzetni preparat deluje tako što privlači bakterije (naročito E. Coli) u urinu, vezuje ih za sebe i na taj način sprečava njihovo prodiranje na epitel urinarnog trakta. Formirani kompleks D-manoza i E. Coli se potom izlučuje putem urina.
Preporuka je da se koristi u prevenciji ponavljajućih infekcija, ali i u terapiji postojeće akutne, manje komplikovane urinarne infekcije.
Preporučena dnevna doza je od 1,5 do 3 g i to u obliku praha ili kapsula. Kod akutne infekcije potrebno je uneti tri puta po 1 g dnevno, dok kod rekurentnih infekcija efikasan terapijski učinak možemo postići i sa 1 g dnevno. Upotreba antibiotika u kombinaciji sa D-manozom daje izuzetne rezultate u eliminaciji bakterija iz urinarnog trakta, skraćuje vreme koje je potrebno za ozdravljenje i ženu brzo vraća u svakodnevne obaveze.
Kako bismo na moru sprečili E. Coli, a samim tim i urinarne infekcije, preporuka je da se D-manoza nađe u osnovnoj putnoj apoteci.
Podsetnik
Bakterijske infekcije, posebno one rekurentne, danas predstavljaju veliki izazov, jer je rezistencija bakterija visoka, a tome u prilog ne ide ni činjenica koja potvrđuje neopravdano široku upotrebu antibiotika.
Osim rezistencije, neopravdana upotreba antibiotika dovodi i do sekundarnih infekcija, poremećaja gastrointestinalnog trakta, razvoja Candide, učestalih dijareja.
Važno je da podignemo svest o svemu navedenom i da se usmerimo na široku paletu biljnih preparata, D-manoze, probiotika, koji uveliko pridonose rešavanju infekcija, olakšavaju simptome i jačaju kvalitet života.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com