Kokosovo ulje

Kokosovo ulje – benefiti za kosu, kožu, lice i ishranu

    Sadržaj:
  • 1. Kokosovo ulje za kosu – kompletan vodič za upotrebu i negu kose
  • 2. Kokosovo ulje za kožu – koje efekte možete očekivati?
  • 3. Kokosovo ulje za lice – da ili ne?
  • 4. Kokosovo ulje u ishrani - kalorije, nutritivna vrednost i sastav
  • 5. Kokosovo ulje za jelo – recepti i saveti za zdraviju kuhinju
  • 6. Kokosovo ulje kao lek – da ili ne
  • 7. Vrste kokosovog ulja – kako da da odaberete najbolje?

Kokosovo ulje je poslednjih godina veoma popularna namirnica, kako za ishranu, tako i za negu. Dobija se od kokosove palme, odnosno ekstrakcijom iz mesa kokosovog oraha.

Da li znate koji su njegovi benefiti?

Jedan od glavnih sastojaka kokosovog ulja, laurinska kiselina, poznata je kao važan borac protiv bakterija i gljivica i sjajan štit od infekcije virusima.

I to nisu sve koristi koje ovo blagotvorno ulje donosi!

Popularno je i u svetu kozmetike, posebno kokosovo ulje za kosu, jer ima izuzetan efekat na njen izgled, kvalitet i rast. Spisak dobrobiti koje ovo ulje donosi se ovde ne završava!

Zato, ako želite da saznate za šta je dobro kokosovo ulje, kako se upotrebljava u ishrani i nezi kože, kao i kako najbolje iskoristiti kokosovo ulje za kosu, nastavite da čitate naš tekst i informišite se!

Kokosovo ulje za kosu – kompletan vodič za upotrebu i negu kose

Da li ste probali kokosovo ulje za kosu?

Mnogi koji jesu, oduševljeni su rezultatima!

Šta je to što ovo blagotvorno ulje čini jednim od omiljenih ulja za negu kose?

Kokosovo ulje za kosu ističe se kao jedno od najboljih, kada se uporedi sa drugim uljima.

Jedan od glavnih razloga za njegovu superiornost na ovom polju jeste što uspeva da zadrži proteine kose, i na taj način smanji njeno opadanje. Međutim, to nije jedina korist koju ima za kosu. Neki od pozitivnih efekata koje možete očekivati upotebom ovog ulja na vašoj kosi su:

  • pospešuje rast kose;
  • hidrira kosu i smanjuje lomljenje krajeva;
  • štiti kosu od negativnih efekata iz spoljašnje sredine kao što su vetar, sunce i dim;
  • deluje kao tretman protiv peruti. S obzirom na to da ima antigljivično dejstvo, a da je perut izazvana upravo gljivicama, pokazalo se kao sjajan izbor za sve koji se bore protiv peruti.

Osim što dubinski hidrira i obnavlja kosu, kokosovo ulje pokazalo se kao odlično rešenje za održavanje zdravog izgleda sede kose. Kokosovo ulje za sedu kosu pomaže u smanjenju njene suvoće i lomljivosti, čineći sede vlasi mekšim, sjajnijim i lakšim za oblikovanje.

Njegovi efekti kad je u pitanju nega kose su impresivni, zar ne?

Kako koristiti kokosovo ulje za kosu?

Da li ste se pitali kako se koristi kokosovo ulje za kosu da biste osetili sve navedene efekte i učinili kosu zdravom i negovanom?

Možete ga koristiti kao:

  • Balzam za kosu. Operite kosu, a nakon ispiranja šampona nanesite ulje od sredine kose do krajeva i dobro utrljajte. Ostavite da odstoji neko vreme, pa isperite.
  • Maska za kosu od kokosovog ulja. Na suvu kosu nanesite ulje, posebno na krajeve kose, i ostavite da odstoji nekoliko sati, ili čak preko noći, a zatim operite kosu. 
  • Tretman protiv peruti. Manju količinu kokosovog ulja pred spavanje dobro utrljajte u kožu glave. Ujutru temeljno operite kosu šamponom.
  • Tretman bez ispiranja. Nakon pranja kose, dok je još mokra, nanesite manju količinu ulja na krajeve kose, kako biste ih zaštitili tokom češljanja.
Kokosovo ulje za kosu.

Kokosovo ulje za rast kose

Kokosovo ulje može pomoći osobama čija je kosa retka i slaba, i koja pojačano opada. Iako neće sanirati uzrok opadanja, ono vam može pomoći u ublažavanju simptoma. Sve što je potrebno jeste da ga ravnomerno nanesete na teme glave i masirate najmanje 5 minuta. 

Preporučuje se da nakon ovog koraka na glavu stavite kapu za tuširanje kako bi toplota dodatno podstakla dejstvo ulja. Ulje ostavite da deluje nekoliko sati, može i preko noći, a zatim operite kosu.

Vaša kosa će nakon tretmana biti mekša, sjajnija i vidljivo nahranjena, a redovnom upotrebom može postati otpornija na lomljenje i isušivanje.

Prirodna ulja mogu da budu odličan izbor za negu kose, te možete pružiti dodatnu negu vašoj kosi uz arganovo ulje za kosu.

Kokosovo ulje za kosu – najbolje maske za hidrataciju i obnovu kose

Ako vam je kosa suva, beživotna ili oštećena, kokosovo ulje za kosu može biti pravi spas. Njegova jedinstvena struktura omogućava duboku hidrataciju i hranjenje dlake, sprečavajući pucanje i lomljenje krajeva. Osim toga, ono stimuliše folikule dlake i može pomoći bržem rastu kose.

Ako želite dodatnu obnovu oštećene kose, možete napraviti masku od kokosovog ulja, meda i avokada. Kašiku kokosovog ulja pomešajte sa pola izgnječenog avokada i kašičicom meda, nanesite na kosu i ostavite da odstoji oko 30 minuta, a zatim kosu operite blagim šamponom.

Ukoliko vam je kosa sklona lomljenju i fali joj sjaj, pomešajta kašiku kokosovog ulja i jedno žumance, a zatim dobijenu smesu ravnomerno nanesete od sredine kose prema krajevima. Nakon 20 do 30 minuta kosu dobro isperite mlakom vodom i operite blagim šamponom.

Redovnom primenom ovih maski, vaša kosa će postajati sve sjajnija, gušća i otpornija.

Da li kokosovo ulje za kosu ima negativne efekte?

Iako je kokosovo ulje veoma korisno za mnoge tipove kose, važno je znati da ne odgovara svima. Ukoliko imate masnu kosu ili kosu sklonu brzom mašćenju, kokosovo ulje može dodatno pogoršati ovaj problem, jer otežava vlasi i daje im dodatnu masnoću. Takođe, ukoliko ga koristite prečesto ili u prevelikim količinama, može doći do nakupljanja masnoće na temenu, što dovodi do zapušenih pora, pojave peruti ili svraba kože glave. Zato ga koristite pažljivo i umereno, prilagođavajući upotrebu svom tipu kose.

Stoga, postepeno ga uvedite u svoju negu kose.

Kokosovo ulje za kožu – koje efekte možete očekivati?

Osim u ishrani, ulje kokosa se koristi za negu kože ili kose. Kako biste dobili očekivane efekte i zaista iskoristili pun potencijal ove namirnice, važno je da se upoznate sa njegovim benefitima i načinom upotrebe za negu kože.

Od momenta kada je postalo popularno, često se postavlja pitanje da li je kokosovo ulje za kožu dobro i kako utiče na nas, a mnogi se pitaju i da li je dobro za lice.

Hajde da otkrijemo te misterije!

Pre svega, istaći ćemo šta ovo blagotvorno ulje sadrži, što će nam reći mnogo toga o njegovom dejstvu i uticaju na kožu.

Već smo otkrili da ono sadrži laurinsku kiselinu u najvećem procentu, ali pored nje, prisutne su i masne kiseline:

  • Laurinska kiselina 49 odsto
  • Miristinska kiselina 18 odsto
  • Kaprilna kiselina 8 odsto
  • Palmitinska kiselina 8 odsto
  • Dekanska kiselina 7 odsto
  • Oleinska kiselina 6 odsto
  • Linolna kiselina 2 odsto
  • Stearinska kiselina 2 odsto

1. Antibakterijsko i antigljivično dejstvo na koži

Trigliceridi srednjeg lanca koji se nalaze u kokosovom ulju imaju antigljivično i antibakterijsko dejstvo koje pomaže kod različitih stanja kože koja izazivaju ovi mikroorganizmi, kao što su:

  • akne
  • celulit
  • folikulitis
  • atletsko stopalo

2. Antiinflamatorno dejstvo – za kožu sklonu infekcijama

Mnoga kožna stanja zapravo se opisuju kao upale, odnosno inflamacije kože, poput psorijaze i različitih vrsta ekcema. Naravno, kod ozbiljnih stanja, uvek je potrebno posavetovati se sa lekarom i odabrati provereni preparat namenjen lečenju ili smanjenju upale.

Kada je reč o antiinflamatornom dejstvu, istraživanja na ovom polju pokazuju da ovo ulje utiče na smanjenje upalnih stanja na koži i ispoljava antioksidativno dejstvo. To bi značilo da učestvuje u borbi protiv slobodnih radikala koji narušavaju „harmoniju” u organizmu i izazivaju različite inflamatorne procese, uključujući i one na koži.

Pomenućemo da su istraživanja na ovom polju izvedena na životinjama, te ovi efekti još nisu naučno dokazani na ljudima.

3. Nega i zaštita suve kože

Kokosovo ulje je izuzetno blagotvorno za suvu kožu.

Njegov sastav i masna tekstura učiniće kožu tela mekanom i nežnom na dodir.

Čak i koža sklona ekcemima pokazaće poboljšanje nakon njegove upotrebe. Dakle, ne samo da će uticati na usporavanje napretka i širenja ekcema, već i na izgled kože na mestima gde se ekcem ispoljio.

Redovna nega kokosovim uljem, odnosno redovna hidratacija kože tela, doprineće da se očuva njena zaštitna funkcija i spreči prodor bakterija, ubrza proces zarastanja rana i ožiljaka.

Kombinacija kokosovog ulja i šećera čini savršen piling za telo, ostavljajući kožu hidriranom i glatkom.

Kokosovo ulje za kožu.

Kokosovo ulje za lice – da ili ne?

Po ovom pitanju stručnjaci imaju podeljena mišljenja. Mnogi ga preporučuju za lice kao negu preko noći, dok su drugi protivnici ove metode nege.

Kako da znate da li je ovo ulje dobro za negu vašeg lica?

Probajte ga!

Nekoliko noći zaredom probajte da negujete jedan deo kože ovim uljem i uočite reakcije svog lica. Stavite sirovo ekstra devičansko ulje u manjoj količini na jedan deo lica i pronađite odgovore na sledeća pitanja:

  • Da li imate težak osećaj na koži?
  • Da li vam je koža masna i imate utisak da ne upija ulje?
  • Da li je iziritirana?

Pratite reakcije i tako ćete znati da li je kokosovo ulje pravi izbor za vas i vaše lice.

Svi benefiti koje smo naveli, mogu se ispoljiti i na vašoj koži lica, a neki od efekata koje može da pruži vašem licu su:

  • hidratacija
  • smanjenje fleka na licu
  • pospešivanje proizvodnje kolagena
  • smanjivanje upalnih procesa

Ko ne treba da koristi kokosovo ulje za lice?

Iako je blagotvorno za našu kožu, pojedinci ne bi trebalo da ga koriste.

Pre svega, ovde mislimo na sve koji imaju mešovitu i masnu kožu. Upotreba ovog ulja na masnoj koži može da zapuši pore, što će kasnije izazvati pojavu mitisera. Najbolji način da izbegnete ovakav efekat jeste da probate da ga koristite na jednom manjem delu kože tokom određenog perioda.

Pratite stanje kože i njene reakcije na ulje. Isto važi i za one koji imaju osetljivu kožu sklonu iritacijama.

Za koji tip kože je kokosovo ulje idealno?

Kokosovo ulje može biti odličan izbor za negu lica, ukoliko je vaša koža suva. Suva koža ima problem sa nedostatkom prirodne masti, koja pruža koži zaštitnu barijeru, i omogućava joj da ostane hidrirana. Mala količina kokosovog ulja može da nadomesti nedostatak prirodnog sebuma, ali pazite da ne preterate sa količinom, jer možete da iziritirate kožu i zapušite pore.

Kokosovo ulje u ishrani – kalorije, nutritivna vrednost i sastav

Da bismo se upoznali sa dobrobitima i načinom upotrebe ovog ulja, neophodno je da ga razložimo i upoznamo se sa njegovim sastavom i nutrijentima. Kokosovo ulje je vrlo kalorično, i ima čak 862 kalorije na 100 grama. Nutritivne vrednosti 100 grama kokosovog ulja obuhvataju:

Vitamin K: 0,3 µg (približno 0% preporučene dnevne doze)

Ukupne masti: 100 g

Zasićene masti: 86,5 g

Mononezasićene masti: 6,3 g

Polinezasićene masti: 1,8 g

Ugljeni hidrati: 0 g

Proteini: 0 g

Vlakna: 0 g

Vitamin E: 0,1 mg (približno 1% preporučene dnevne doze)

Kokosovo ulje sadrži najveći procenat masti, u odnosu na druge vrste ulja, malo ugljenih hidrata i nimalno proteina. Ovakav sastav ne čudi, s obzirom na to da govorimo o ulju, a ne o samom plodu biljke. Kada je reč o mikronutrijentima, u ulju se nalaze se kalcijum, gvožđe i cink u manjim količinama, kao i vitamin E.

Odličan je izvor laurinske kiseline, koja čini oko 50 odsto triglicerida srednjeg lanca, poznatih kao MCT (Medium Chain Triglycerides), jedne od vrsta zasićenih masti.

Iako su zasićene masne kiseline poznate kao loše, mišljenja stručnjaka o MCT-u govore drugačije. Istraživanja o trigliceridima srednjeg lanca govore da pozitivno utiču na:

  • Kontrolu gojaznosti kroz smanjen osećaj gladi
  • Alchajmerovu bolest
  • Sportske performanse
  • Snižavanje LDL holesterola (takozvani loš holesterol).

Osim toga, u toku su istraživanja o drugim koristima koje ova masna kiselina ima na ljudski organizam. Međutim, još nema dokaza koji bi potvrdili njenu efikasnost.

Laurinska kiselina jedan je od triglicerida srednjeg lanca koji čini čak 50 odsto MCT-a u kokosovom ulju. Njene dobrobiti se, između ostalog, ogledaju u antibakterijskom, antivirusnom i antigljivičnom dejstvu.

Kokosovo ulje za jelo – recepti i saveti za zdraviju kuhinju

Da li znate kako se koristi kokosovo ulje u ishrani i da li je dobar izbor?

Naravno!

Istraživanja su pokazala da čak i ako sadrži visoku količinu masti, ono je odličan izbor i zamena za suncokretovo ulje.

Možete ga upotrebiti za:

  • termičku obradu hrane;
  • kao zamenu za margarin i druga ulja u receptima, u odnosu 1 : 1;
  • za pripremu smutija.

Na kokosovom ulju možete pržiti hranu, kokati kokice ili ga koristiti kao zamenu za klasična ulja tokom pečenja i kuvanja namirnica. Dobra je zamena za suncokretovo ulje prilikom termičke obrade namirnica i istraživanja pokazuju da nema negativnog uticaja na zdravlje kada se zagreje na visokim temperaturama.

Kako bismo vas inspirisali da ga uključite u ishranu, u nastavku vam dajemo nekoliko recepata u koje se sjajno uklapa!

Za pripremu slanih recepata najbolje je upotrebiti rafinisano ulje koje nema slatkastu aromu kokosa, a za pripremu torti i kolača, možete koristiti i sirovo, nerafinisano, koje će dati predivnu aromu svakoj poslastici.

Naravno, ukoliko želite da date poseban šmek vašem obroku, upotrebite sirovo organsko ulje bogatog slatkastog ukusa.

Piletina u kari sosu pripremljena na kokosovom ulju

Jednostavno, ukusno i brzo – piletina u kari sosu sa kokosovim mlekom i uljem oduševiće sve ljubitelje aromatičnih jela neobičnog ukusa. Ako ste ljubitelji piletine, pogledajte recept za neobičnu piletinu u sosu od nara ovde.

Sastojci:

  • 450 g pilećih grudi
  • 1 kašika kokosovog ulja
  • 2 tikvice srednje veličine
  • 1 crvena paprika
  • 1 crni luk
  • 1 kašičica narendanog svežeg đumbira
  • 2 čena belog luka
  • 2 kašike kari sosa
  • 300 ml kokosovog mleka
  • so i biber

Priprema:

Naseckajte piletinu i začinite je uljem i biberom. Zagrejte ulje na tiganju, dodajte piletinu i pržite nekoliko minuta sa obe strane. Kada poprimi zlatnu nijansu, sklonite je sa šporeta i u isti tiganj dodajte naseckano povrće: tikvice, paprike i luk. Začinite i pržite na tihoj vatri oko 8 minuta. Na samom kraju stavite beli luk i đumbir. Potom, vratite piletinu, sipajte kari pastu i mleko od kokosa i mešajte oko 2-3 minuta dok se sve ne sjedini.

Ovo jelo služite sa kuvanim pirinčem i uživajte u punom i neobičnom ukusu piletine i povrća!

Smuti sa bananom, jagodom i kokosovim uljem – napitak pun vitamina

Ulje od kokosa u smutiju?

Zašto da ne!

Dodajte vašem zdravom napitku šmek kokosa i učinite ga još ukusnijim i zasitnim. Jednostavna i brza priprema je razlog zbog koga mnogi obožavaju ovaj recept. Zbog svog bogatog sastava, idealan je za kao napitak pre ili posle treninga, za profesionalne sportiste i rekreativce.

Sastojci:

  • 400 ml vode
  • 1 zaleđena banana
  • oko 100 g svežih ili zaleđenih jagoda
  • 1 merica proteina od vanile
  • 1 kašičica sirovog ekstra devičanskog kokosovog ulja
  • nekoliko kockica leda

Priprema:

S obzirom na to da je sirovo kokosovo ulje u čvrstom stanju na sobnoj temperaturi, važno je da na pravilan način pripremite ovaj smuti, kako se ne bi zalepilo na ivice blendera.

Prvo u blender sipajte vodu, zatim sve preostale sastojke i na kraju ulje. Dodajte ga u centar blendera i počnite sa sporijim blendiranjem, a potom pojačajte aparat, kako biste osigurali da se svi sastojci izblendaju adekvatno.

Uživajte!

Kolač sa kokosom – brza poslastica koja će zadovoljiti sva vaša čula

Ako, osim u kokosovom ulju, uživate i u ukusu drugih proizvoda od ove namirnice, onda su poslastice sa kokosom idealna opcija za vas. Pun ukus i jednostavna priprema ovog recepta učinili su ga cenjenim među ljubiteljima slatkiša, te vam u nastavku predstavljamo sastojke i način pripreme.

Sastojci za podlogu:

  • 4 jaja
  • 10 kašika šećera
  • 12 kašika brašna
  • 1 dl mleka
  • 100 g kokosovog ulja
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašika kakaoa

Sastojci za preliv:

  • 500 ml mleka
  • 100 g kokosovog brašna
  • 4 kašike pšeničnog brašna
  • 4 kašike šećera

Priprema:

Umutite jaja i šećer mikserom, dok smesa ne postane duplo veća i glatka. Zatim dodajte mleko, kokosovo ulje i brašno koje ste prethodno pomešali sa praškom za pecivo. Pažljivo promešajte sastojke.

Smesu podelite na dva dela približno iste količine. U jedan deo stavite kakao i umešajte. Postavite papir za pečenje na pleh, preko njega izlijte deo sa kakaom i pecite u rerni ugrejanoj na 180°C do pola (kora ne treba da bude gotova, već „poluživa”). Zatim napravite preliv. Odvojite malu količinu brašna i mleka i dobro ih sjedinite, da bude što manje grudvica.

Stavite preostalo mleko i šećer da se kuvaju na srednjoj temperaturi, a kada provri sipajte mešavinu brašna i mleka i mešajte dok se sve ne sjedini tako da ne zagori. Kad se smesa već zgusne, dodajte kokos i dobro promešajte. Napravljenom smesom prelijte koru, a preko sipajte i drugu smesu. Potom vratite u rernu i ispecite kolač do kraja. Možete posuti kokosom, narendanom čokoladom, a čak i istopljenom crnom čokoladom – po vašem ukusu!

Prijatno!

Kokosovo ulje kao lek – da ili ne

Kada neku namirnicu nazivamo lekom, uvek treba da budemo pažljivi. Lekovima se mogu nazvati proizvodi sačinjeni od jedne ili više hemijskih supstanci, namenjeni lečenju ili sprečavanju pojave određene bolesti.

Stoga, bukvalno posmatrajući, ne možemo ga okarakterisati kao lek.

Ipak, neka od njegovih dejstava zaista su lekovita.

O čemu je reč?

Naime, neka od poslednjih istraživanja laurinske kiseline koja je sastavni deo kokosovog ulja, svedoče da ona ima antibakterijska dejstva i to na neke od najrasprostranjenijih bakterija:

  • Escherichia coli
  • Helicobacter pylori
  • Staphylococcus aureus
  • Streptococcus mutans
  • Streptococcus pyogenes

Naravno, to ne znači da će primena ovog ulja izlečiti infekciju! Ono što će ipak uraditi jeste da će usporiti razmnožavanje bakterija, a u nekim situacijama i ubiti određene bakterije.

Hladno ceđeno organsko ekstra devičansko nerafinisano kokosovo ulje.

Vrste kokosovog ulja – kako da da odaberete najbolje?

Cene kokosovog ulja variraju upravo u zavisnosti od kvaliteta, načina prerade, odnosno vrste. Baš u skladu sa načinom na koji se prerađuje, dobijaju se proizvodi različitog kvaliteta. U rafovima samoposluga i prodavnica zdrave hrane, naići ćete na nekoliko vrsta kokosovog ulja:

  1. Rafinisano kokosovo ulje. Pravi se od sušenog kokosa, odnosno kopre, i podvrgava se brojnim procesima prerade i hemikalijama, kako bi se dobio rafinisan proizvod bez intenzivnog mirisa i ukusa. Ovaj proizvod može se koristiti za prženje i kuvanje, baš zbog izostanka mirisa i ukusa i zbog dobrog podnošenja visokih temperatura pre nego što dosegne tačku dimljenja.
  2. Nerafinisano kokosovo ulje (sirovo). Pravi se od prvog presovanja svežeg kokosovog mesa mehaničkim putem, bez upotrebe hemikalija. Ekstrakcija se vrši na različite načine, odnosno na različitim temperaturama, od čega će zavisiti njegov kvalitet, ukus i miris. Na sobnoj temperaturi ostaje u čvrstom stanju.

Osim ove dve vrste, postoji još mnogo odrednica koje će vam pomoći da odaberete ono najbolje:

  • Organska proizvodnja. Kada na ulju od naiđete na oznaku „organski”, sa nalepnicom koja to i potvrđuje, možete biti sigurni da za uzgoj i preradu ovakvog proizvoda nisu korišćeni pesticidi, niti GMO sastojci. U ovakvim proizvodima hranljive materije su u najvećoj meri očuvane.
  • Ekstra devičansko i devičansko kokosovo ulje. Razlike između ekstra devičanskog i devičanskog propisane su određenim okvirima i smatra se da je ekstra devičansko ulje bogatije nutrijentima. Kada na pakovanju ulja naiđete na dodatak „devičansko” ili „ekstra devičansko” treba da znate da je ono najmanje procesuirano.
  • Hladno ceđeno ulje (hladno presovano). To zapravo znači da tokom proizvodnje ovakvog ulja nije korišćena visoka temperatura, niti mašine za ceđenje. Na ovaj način, ono zadržava više nutrijenata i kvalitetnije je.

Kvalitet ulja takođe zavisi i od porekla plodova, a Filipini, Indonezija, Indija i Brazil poznati su kao proizvođači najkvalitetnijih plodova kokosove palme. Osim toga, njegov ukus, miris i nutruitivna svojstva zavise od kvaliteta ploda i njegove starosti.

Da sumiramo – ako tražite kvalitetno ulje koje ćete koristiti u sirovom obliku (bez termičke obrade) najbolji izbor je – hladno ceđeno organsko ekstra devičansko nerafinisano kokosovo ulje.

Nadamo se da vas je naš tekst detaljno upoznao sa svim dobrobitima ulja od kokosa i dao vam odgovore na neka od važnih pitanja i da ste spremni da jedno mesto u kuhinji, ali i u kupatilu, izdvojite za ovu korisnu namirnicu!