
Karijera ili majčinstvo – da li žene žive u laži?
Džordan Piterson je klinički psiholog čije se mišljenje rado sluša. U jednom od izlaganja pokušao je da ukaže ženama da možda žive u svetu lažnih kriterijuma
Kanađanin Džordan Piterson jedan je od cenjenijih psihologa današnjice. Njegovo mišljenje se traži i rado sluša, a njegove knjige oborile su rekorde u prodaji.
Bogato iskustvo u radu s ljudima može da zahvali pre svega elitnom obrazovanju, ali i kliničkom iskustvu i znatiželji koja ga je dovela do saradnje s različitim profilima ljudi na različitim oblastima – od advokature i mitologije do Ujedinjenih nacija i privatne psihoterapeutske prakse. Možete ga čitati i na srpskom, a za preporuku je knjiga 12 pravila za život, ako želite bolje da se upoznate s Pitersonovim idejama.
Zanimljivo je kako Piterson danas kao iskusan psiholog posmatra ženu i njene uloge – od majke do uspešne direktorke koja postavlja standarde. U jednom od izlaganja, ovako je opisao savremenu ženu i podelio svoje iskustvo s milionskom publikom.
Šta je važno i kada?
„Koliko su važni karijera i majčinstvo u životu jedne žene”, započeo je Piterson.
„Imam 62 godine i ceo život radim s muškarcima i ženama. Posmatrao sam i analizirao ovo pitanje i stvar je prilično očigledna.
Sa 19 godina sve se vrti oko karijere.
Do 30. godine to više nije slučaj. Nisam siguran da sam ikada sreo ženu – a da nisam pomislio da ima neki psihološki problem – koja nije značajno promenila svoj stav prema ravnoteži između porodice i karijere do trenutka kada je napunila 30 godina.
A onda, vidite mnoge žene koje sa 40 godina nisu imale decu, a možda su želele. I to nije prijatna situacija”, navodio je Piterson.

Shutterstock.com
Razgovor s jednom ženom
Psiholog je tokom izlaganja naveo primer jedne žene čija ga je situacija navela da razmišlja o spolja nametnutim postavljenim standardima.
„Razgovarao sam s jednom ženom, imala je oko 39 godina. Bila je profesionalno ostvarena – atraktivna, sređena, kompetentna, dobro obrazovana, uspešna u svojoj profesiji, ali neudata. Bila je u vezi sa starijim muškarcem, ali nije bila u braku. Očajnički je želela dete. Rekla mi je da joj niko nikada nije rekao da treba da pomisli da bi možda želela porodicu, niti je ohrabrivao da razmišlja o tome. Kao da nije bilo ni u domenu mogućnosti da bi jedna od njenih ambicija mogla biti da postane majka. A to jednostavno nije prihvatljivo.
Bilo je kao da se probudila u kasnim tridesetim i prvo što je pomislila bilo je:
ʼMoja profesija uopšte nije ni približno toliko ispunjavajuća koliko su me reklame u to ubeđivale.ʼ
I to je nešto što gotovo svi shvate kako napreduju u karijeri. Jer, generalno, razlog zbog kojeg vas plaćaju za vaš rad jeste to što obavljate nešto što ne biste izabrali da radite da za to ne dobijate platu. Ideja da će vam karijera biti glavni izvor ispunjenja u životu važi samo za vrlo mali broj ljudi. A čak i kod njih, to je komplikovano.
Tako smo došli do stanja u kome je ona uplakana i uznemirena zbog toga što joj je trebalo toliko dugo da otkrije da postoje i druge važne dimenzije života i da se majčinstvo ispostavlja kao…”, Piterson je ovaj odgovor ostavio otvoren.
Pitanje za svaku ženu
Pa, koliko suštinski važnih stvari uopšte radite u životu, zapitao je Džordan Piterson sve žene.
„Imate svoju karijeru i obrazovanje, što je deo vašeg profesionalnog razvoja i deo onoga što vas čini korisnim za društvo. Možda je to i mesto gde nalazite smisao i svrhu.
Imate prijatelje.
Imate porodicu – roditelje, braću i sestre.
Imate decu.
Imate partnersku vezu.
To je to. To su četiri stvari. Možete to malo i da proširite, jer ste možda pritom i kreativni, i dobro koristite svoje slobodno vreme. Postoje i drugi važni faktori. Ali, te četiri stvari su suštinske. Ako jednu od njih propustite, platićete cenu.
Naše društvo mora ponovo da promisli kako vrednuje karijeru u odnosu na majčinstvo. Ne znamo kako da rešimo ovaj problem, ali makar o tome možemo da vodimo inteligentnu raspravu. A možemo početi tako što ćemo priznati da je ideja koja se plasira većini mladih žena koje imaju 19 da će im karijera biti primarni smisao života, zapravo –laž”, jasno je poručio klinički psiholog Džordan Piterson koji je ovim i probudio na stotine hiljada žena da preispitaju svoje prioritete i stil života. To bi se moglo zaključiti iz broja komentara, poziva i reakcija, pošto je ovo izlaganje pušteno u etar.
Naslovna fotografija – Shutterstock.com