
Aloe vera – uzgoj i nega biljke u kućnim uslovima
- Sadržaj:
- 1. Aloe vera odličan izbor
- 2. Odabir prave saksije za aloe veru
- 3. Najbolja zemlja za aloe veru
- 4. Koliko joj svetla i sunca treba?
- 5. Zalivanje aloe vere u zatvorenom prostoru
- 6. Temperatura i vlažnost
- 7. Prihranjujte aloe veru
- 8. Presađivanje aloe vere
- 9. Uobičajeni problemi sa uzgojem aloe vere u kući
- 10. Razmnožite aloe veru
- 11. Lekovite sorte aloe vere
- 12. Kako da koristite aloe vera gel?
- 13. Aloe vera kao deo enterijera
Aloe vera (pronaći ćete je i kao aloe barbadensis ili barbados aloe) je atraktivna sobna biljka sa šiljatim, mesnatim listovima koji su nazubljeni po ivicama. Najvažnije za negu što treba da znate o ovoj biljci jeste da je sukulenta poreklom iz toplih, sušnih krajeva sveta. Kao i većina sukulenti, aloe vera u svojim listovima skladišti vodu. Zbog toga ne zahteva često zalivanje niti posebnu negu, što je čini odličnim izborom za početnike.
Ipak, kao i svakoj vrsti kojoj unutrašnji prostori, stanovi i kuće, nisu prirodno okruženje, i aloe vera traži da joj se obezbede osnovni uslovi kako bi bila bujna i zdrava. Ovo je u osnovnim crtama sve što treba da znate o uzgoju aloe vere, čvrste sukulente koja dobro stoji svakom enterijeru.
Aloe vera odličan izbor
Ako volite biljke čvrste forme, čvrstih listova, koje su same po sebi atraktivne, aloe vera će ispuniti vaša očekivanja. Laka je za održavanje i uzgoj, kao na primer i zeleni ljiljan. Odlično se kombinuje s drugim sukulentima i kaktusima na svetlim pozicijama u sobi. To su najčešće prozorske daske okrenute ka jugu ili zapadu. Tokom leta, sadnicu možete izneti napolje, na terasu, balkon ili trem kuće, i tu će uživati celo proleće, leto, pa i dobar deo jeseni, ukoliko je topla. Ipak, dobra je preporuka da je sklonite s direktnog sunca, pogotovo popodne, jer će sunce oštetiti listove.
U njenim prirodnim uslovima u prirodi, aloe vera cveta žutim cevastim cvetovima, ali u kontinentalnim uslovima kakvi su ovde, uzgaja se zbog atraktivnog oblika i skromnosti, kada je nega u pitanju.
Prvo što treba da procenite ako planirate da udomite jednu aloe veru jeste njena pozicija u stanu. Dobro je da to bude što dalje od grejnih tela (centralnog grejanja pogotovo), i da ima što više svetla. Takođe, važno je i kada kupujete sadnice da proverite da li su listovi čvrsti, zdravi, bez fleka, i da nema tragova insekata ili bolesti.
Odabir prave saksije za aloe veru
Kada je u pitanju uzgoj ove biljke u zatvorenom, izbor prave saksije je ključan. Pošto je sukulenta, što znači da korenje voli da ostane suvo, neophodna je i zemlja koja dobro drenira. Evo šta treba imati na umu:
- Veličina saksije. Izaberite saksiju koja je nešto šira od osnove biljke. Aloe vera nema veliki korenov sistem, pa duboka saksija nije potrebna. Uradićete pravu stvar ako odaberete saksiju koja je iste veličine kao i koren biljke.
- Materijal. Saksije od terakote su odličan izbor jer su porozne i omogućavaju isparavanje viška vlage. Ovakve saksije omogućavaju zemlji da se osuši između zalivanja, što nije slučaj sa plastikom. Plastične saksije inače nisu za preporuku, jer u toplim danima, kada se pregreju, mogu da izazovu ’kuvanje’ korena, što je opasnost za svaku biljnu vrstu.
- Drenaža. Uverite se da saksija ima bar jednu rupicu na dnu, kako bi se izbeglo nakupljanje vode i truljenje korena. Pravi baštovani uvek pri sadnji na dno saksije posipaju kamenčiće ili pak stiropor, kako se zemlja ne bi sabijala pod pritiskom vode i kako bi voda slobodno oticala kroz drenažne otvore.
Najbolja zemlja za aloe veru
Aloe vera uspeva u zemlji koja dobro drenira ili ne zadržava vodu. Treba joj zemlja koja je simulacija zemlje iz njenog prirodnog, pustinjskog okruženja. Kada je uzgajate u zatvorenom prostoru, koristite smešu zemlje specifičnog sastava za kaktuse ili sukulente. Možete je nabaviti u svakom bolje opremljenom garden centru, i uglavnom su pakovanja od pet litara. Ova zemlja u sebi ima peska i sitnog šljunka, pa je lagana, prozračna i pomaže u sprečavanju zadržavanja viška vlage oko korena. Voda veoma brzo protiče kroz nju i brzo se suši, što aloe veri i treba za zdrav rast.

Fotografija: Shutterstock.com
Ako želite sami da napravite smešu za zemlju, pomešajte jednake delove baštenske zemlje, grubog peska i perlita. Ovo će osigurati dobru drenažu i imitiraće peskovito tlo koje aloe vera voli i koje je veoma slično njenom prirodnom staništu.
Koliko joj svetla i sunca treba?
Aloe vera voli sunce. I to je pravilo koje ne smete da zaboravite. Kada uzgajate aloe veru u zatvorenom prostoru, postavite je na svetlo, sunčano mesto gde može dobiti najmanje šest sati sunčeve svetlosti dnevno. Prozori okrenuti ka jugu ili zapadu su idealni, jer primaju najviše svetlosti. Severne pozicije nisu odgovarajuće za aloe veru i druge sukulente.
Ako vaš dom nema dovoljno prirodne svetlosti, razmislite o korišćenju lampe za uzgoj biljaka. Možete ih naći u bolje snabdevenim prodavnicama koje su specijalizovane za rasvetu. Ako joj nedostaje svetla, ona će se izdužiti ili nagnuti listove ka izvoru svetlosti, što će narušiti lepotu biljke. Ukoliko ne dobija dovoljno svetlosti, aloe vera će mirovati, neće rasti ni napredovati, izgledaće bledo i umorno. Možda biljka neće uginuti, ali neće izgledati nimalo reprezentativno i zdravo.
Zalivanje aloe vere u zatvorenom prostoru
Uzgoj aloe vere u zatvorenom prostoru je jednostavan, sve dok su obezbeđeni pravi uslovi. Biljka uspeva na toplim, sunčanim mestima, s minimalnom količinom vode, što je čini savršenim izborom za one koji traže biljke koje ne zahtevaju mnogo pažnje.
Zalivanje je možda najvažniji segment nege aloe vere. Važno je da je ne zalivate prekomerno. Zalijte tek kada se nekoliko centimetara gornjeg sloja zemlje osuši između zalivanja. Jednostavno, zabodite prst u zemlju i proverite da li je i na kojoj dubini vlažna. Takođe, pošto zalijete, uverite se da je voda potpuno iscurila kroz otvore na dnu saksije. Nemojte dozvoliti da biljka stoji u vodi ili da u tacni ostane voda pola sata nakon zalivanja. Ako biljka ne ’popije’ svu vodu i nešto ostane u tacni, uklonite je. Višak vode izaziva truljenje korena i teško da se biljke mogu spasiti kada se koren natopi vodom.
Aloe veri je potrebna veoma mala količina vode tokom zime. Nećete pogrešiti ako je u zimskom periodu uopšte i ne zalivate. Učinićete joj uslugu, jer je biljka u fazi mirovanja i malo joj treba za opstanak do proleća i nove vegetacije.
Kako da zalivate aloe veru?
- Što se učestalosti zalivanja tiče, nema pravila, kao ni u slučaju zalivanja bilo koje biljne vrste. Otprilike, zalivajte aloe veru svake 2–3 sedmice. Tačnije, dozvolite da se zemlja potpuno osuši između zalivanja.
- Kako da zalivate? Dobro natopite zemlju dok voda ne procuri iz saksije. Ispraznite tanjirić ispod saksije, kako biste izbegli nakupljanje viška vlage.
- Prekomerno zalivanje znači smrt za aloe veru. Može dovesti do truljenja korena, što je najčešći problem kod uzgoja ove vrste. Ako listovi postanu mekani ili smeđi, verovatno prekomerno zalivate. Nažalost, kad primetite ovakve simptome, biljkama ćete teško pomoći. Zato, sledite pravilo – uvek je bolje manje nego više.
Temperatura i vlažnost
Aloe vera je poreklom iz sušnih predela, pa voli tople, suve uslove i u takvim uslovima je najlepša. Idealno, temperatura bi trebalo da bude između 15 i 24 stepeni Celzijusa. Ova biljka može podneti toplije uslove, ali ne podnosi hladnoću, pa je držite dalje od promaje ili hladnih prozora tokom zime. Niske temperature su njen neprijatelj, pored prekomernog zalivanja i manjka svetlosti i sunca.
Vlažnost vazduha generalno nije problem za aloe veru. Ali, ako je vaš dom posebno vlažan, uverite se da biljku držite u dobro provetrenom prostoru kako biste sprečili pojavu buđi ili gljivica. Previše vlage, bilo u vazduhu bilo u supstratu, aloe veri nikako ne prija.
Prihranjujte aloe veru
Prihranjujte je svakih nekoliko meseci, od aprila do septembra, prihranom koja je namenjena sukulentama. Aloe veri nije neophodna česta prihrana, ali prihranom joj možete pomoći i podstaknuti je na rast tokom sezone rasta u proleće i leto. Koristite đubrivo namenjeno za sukulente i kaktuse, koje se uglavnom nabavlja u tečnom stanju. To su mešavine azota (N), fosfora (P) i kalijuma (K) u sastavu koje odgovara ovim vrstama.

Fotografija: Shutterstock.com
Prihranu uvek koristite po uputstvu proizvođača, a to je uglavnom jednom mesečno. Đubrivo se rastvara u vodi za zalivanje i koristi se u doba vegetacije. Izbegavajte đubrenje u jesen i zimu kada biljka miruje, što će svakako biti navedeno u uputstvu na bočici s prihranom.
Presađivanje aloe vere
Aloe vera sporo raste, pa je presadite kada preraste saksiju, obično svake dve ili tri godine.
Iako raste sporo, može da preraste saksiju u kojoj je posađena, ako joj odgovaraju uslovi i nega. Znaćete da je vreme za presađivanje kada primetite da korenje izbija iz drenažnih rupa na dnu saksije. Pokazatelj će vam biti i kada biljka izgleda ’pretrpano’ u saksiji. Evo kako ćete presaditi aloe veru:
Pre svega, najbolje vreme je proleće ili rano leto. Pažljivo uklonite biljku iz saksije, otresite višak zemlje s korena i stavite je u nešto veću saksiju sa svežom zemljom za sukulente. To ne treba da bude mnogo veća saksija. Broj ili najviše dva je prava mera. Videćete i po veličini korena. Nova saksija treba da bude ’udobna’ za koren vaše aloe vere, ili da lepo popuni saksiju. Prevelika saksija zadržava više vode, a takođe, da bi biljka korenom popunila novu saksiju, ona će više snage trošiti na rast i razvoj korena nego na rast listova. Primetićete da vaša aloe vera miruje, a razlog može da bude prevelika saksija.
Uobičajeni problemi sa uzgojem aloe vere u kući
Iako je aloe vera izdržljiva biljka i nije preterano izbirljiva po pitanju uslova i nege, možete iskusiti nekoliko uobičajenih problema kada se uzgaja u zatvorenom prostoru. Ovo su najčešći problemi i ovako ih možete rešiti.
- Žuti ili mekani listovi. Ovo je često znak prekomernog zalivanja. Dozvolite zemlji da se potpuno osuši pre sledećeg zalivanja.
- Izduženi rast. Ako se biljka proteže i raste u visinu, s manje listova koji su bledi i svetli, verovatno ne dobija dovoljno svetlosti. Premestite je na sunčanije mesto. U proleće i leto iznesite je napolje ako imate terasu.
- Smeđi vrhovi. Smeđi vrhovi listova mogu ukazivati na to da biljka dobija previše direktnog sunčevog svetla ili da je vazduh previše suv. Premestite je na mesto sa indirektnom sunčevom svetlošću i povećajte vlažnost ako je potrebno.
- Povremeno prebrišite listove kako biste sprečili nakupljanje prašine, što je još jedna preporuka za uzgoj aloe vere u zatvorenom prostoru.
Razmnožite aloe veru
Jedna od uzbudljivih faza u uzgoju aloe vere je razmnožavanje. Veoma ju je lako razmnožiti, i to posebno raduje sve baštovane. Vremenom proizvodi ’mlade’ ili izdanke koji su zapravo male biljke koje se pojavljuju u osnovi matične biljke. Evo kako da razmnožavate aloe veru:
- Sačekajte dok izdanci ne dostignu visinu od nekoliko centimetara i ne razviju sopstveni korenov sistem.
- Pažljivo uklonite izdanak od matične biljke nožem.
- Ostavite izdanak da se osuši jedan ili dva dana pre nego što ga posadite u zasebnu saksiju sa zemljom za sukulente.
- Zalivajte pažljivo, a posađeni izdanak postavite na svetlo mesto, zaštićeno od direktnog sunca. Ovako mlade sadnice nemojte odmah prihranjivati dok lepo ne razviju korenov sistem i adaptiraju se na saksiju.
Lekovite sorte aloe vere
Aloe vera kao vrsta bogata je različitim sortama koje se razlikuju, pre svega po izgledu, bojama i teksturi listova. I, nije svaka sorta aloe vere lekovita, iako mnoge jesu i mogu se koristiti za negu. Ovo je nekoliko najčešće upotrebljavanih lekovitih sorti koje možete uzgajati u zatvorenom:
- Aloe barbadensis Miller. Najpoznatija je i najčešće korišćena lekovita sorta. Aloe barbadensis Miller je ono što većina ljudi naziva aloe verom. Ova sorta je bogata umirujućim gelom koji se koristi za lečenje opekotina, posekotina ili iritacija kože.
- Aloe arborescens. Ova sorta je poznata i kao kandela aloe. Manje je rasprostranjena od sorte barbadensis, ali ima slična lekovita svojstva. Često se koristi u tradicionalnim lekovima zbog antibakterijskih i antiinflamatornih prednosti.
- Aloe ferox. Poreklom iz Južne Afrike, aloe ferox često se koristi u proizvodima za negu kože i u lekovima. Njen gel sadrži veću koncentraciju lekovitih jedinjenja u poređenju sa gorenavedenom aloe barbadensis.
- Aloe maculata je pegava sorta. Nije samo veoma atraktivna već je i lekovita. Njen gel se često koristi za lečenje kožnih promena i oštećenja i podsticanje zaceljivanja.
Sve ove sorte mogu se uzgajati u zatvorenom prostoru uz odgovarajuću negu, a njihova lekovita svojstva čine ih vrednim dodatkom svakom domaćinstvu.
Kako da koristite aloe vera gel?
Aloe vera je takođe poznata kao biljka prve pomoći, jer se njen gel koristi za umirivanje opekotina bilo koje vrste, iritacija kože ili ujeda insekata. U kozmetologiji je posebno atraktivna jer odlično hidrira kožu, pa tako i usporava starenje.
Odsecite list na bazi, isecite ga po dužini i nanesite sok direktno na kožu.

Fotografija: Shutterstock.com
Jedna od najvrednijih stvari u vezi sa uzgojem aloe vere u zatvorenom prostoru je pristup svežem aloe vera gelu. Evo kako da pokupite i koristite gel:
- Odsecite jedan od spoljašnjih listova blizu osnove biljke. Isperite list vodom i ostavite ga da se osuši nekoliko minuta. Isecite list sterilnim nožem po dužini i kašikom izvadite ili ogulite gel.
- Gel za kožu. Aloe vera gel može se naneti direktno na opekotine, posekotine i iritacije kože. Pomaže u smirivanju kožnih upalnih procesa i podstiče regeneraciju i zaceljivanje.
- Čuvanje gela. Gel aloe vere možete čuvati u frižideru do sedam dana. Za duže skladištenje, zamrznite gel u posudi za led za kasniju upotrebu.
Aloe vera kao deo enterijera
Pored lekovitih svojstava, aloe vera je i prelepa sobna biljka koja unosi dašak prirode u vaš dom. Svojim šiljatim, arhitektonskim listovima, dobro se uklapa u moderne, minimalističke ili ’pustinjske’ enterijere. Razmislite o kombinovanju s drugim sukulentama za upečatljiv detalj u zatvorenom prostoru. Dobro joj pristaje i ukrasno kamenje ili rizla koju možete posuti po površini supstrata. U bolje snabdevenim garden centrima u ponudi su rizla i ukrasno kamenje različitih boja, pa saksiju sa aloe verom možete da prilagodite vašem enterijeru.
Uzgoj aloe vere u zatvorenom prostoru je posebno iskustvo, bilo da želite da dopunite životni prostor zanimljivom sadnicom koja ne zahteva mnogo pažnje, bilo da želite da iskoristite lekovita svojstva aloe vere. Ako sledite ove savete o uzgoju aloe vera biljke u kućnim uslovima, osiguraćete da vaša biljka uspeva u zatvorenom prostoru.
Uz pravu saksiju, zemlju, sunčevu svetlost i rutinu zalivanja, vaša aloe vera će rasti zdravo i pružiće vam zadovoljstvo nege kao i svoj umirujući gel, i to godinama.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com