Glamur i veličina – modni osvrt na otvaranje Olimpijade u Parizu 2024.
Jedne, kišom okupane, letnje večeri u Parizu, svet je zastao da bi prisustvovao spektaklu koji je spojio eleganciju visoke mode i veličinu Olimpijskih igara. Otvaranje Olimpijade u Parizu 2024. godine nije bilo samo uvod u sportske igre, bilo je to slavljenje mode, kulture i globalnog jedinstva. I bez obzira na kontroverze koje su obojile ovaj događaj, činjenica je da smo na manifestaciji u slavu sportskih veština imali Pariz i njegov modni značaj kao jednako važne događaje večeri.
Haljina koja je ukrala pažnju
Haljina Selin Dion, koju je osmislila Marija Gracija Kjuri (Maria Grazia Chiuri), kreativna direktorka Diora, bila je ono što bi kolokvijalno mnogi nazvali malim remek-delom. Ova bela haljina, koja oličava suštinu onoga što određenim modnim komadima daje epitet visoke mode, rezultat je preko 1000 sati (prema nekim, nepotvrđenim izvorima) pažljivog rada u Diorovim ateljeima. Izrađena od delikatnog svilenog žoržeta, haljina je izvezena šljokicama i ukrašena sa preko 500 metara resa, od kojih je svaka satavljena od nizova srebrnih perli. Haljina je živela sa svakim pokretom Selin Dion, svetlucajući i sijajući pod reflektorima, savršeno dopunjujući dinamičnost njene izvedbe.
Ogromna vrednost procesa izrade haljine govori dosta i o posvećenosti i o veštini zanatlija u Dioru. Svileni žoržet, poznat kao lagan i prozračan, bio je savršeno platno za složeni vez šljokicama. Svaka šljokica bila je pažljivo postavljena, stvarajući očaravajući efekat koji je zarobio pažnju publike. Dodavanje resa, proces koji sam po sebi zahteva mnogo rada, dalo je element pokreta i gracioznosti, čineći haljinu ne samo komadom odeće, već živim umetničkom delom koje ʼdišeʼ.
Moda na centralnoj pozornici
Uključivanje visoke mode u ceremoniju otvaranja bilo je svedočanstvo statusa Pariza kao svetske prestonice mode. Ceremonija je uvrstila u svoj raspored i modnu reviju koja je istakla najbolje od francuske mode, sa vodećim brendovima kao što su Luj Viton (Louis Vuitton), Šanel (Chanel) i Živanši (Givenchy), koji su predstavili svoje kreacije. Ova integracija mode u ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara bila je omaž bogatom kulturnom nasleđu Francuske i njenom uticaju na globalne modne trendove.
Luj Viton, poznat po svom luksuzu i inovaciji, bio je provučen kroz čitav televizijski prenos, kroz komade koji su kombinovali tradicionalni zanat sa savremenim dizajnom. Prepoznatljiv monogram brenda bio je reimaginiran na smele, nove načine, odražavajući duh Olimpijade – tradicionalno susreće moderno. Šanel, s druge strane, ostao je veran svojoj klasičnoj eleganciji, sa bezvremenim komadima koji su isijavali sofisticiranost. Živanši je, svojim smelim i avangardnim dizajnom, dodao dašak modernog glamura događaju.
Ova modna priča bila je deo šire slike ceremonije, koja je u potpunosti integrisala visoku modu u svoj program. Moda nije bila samo pozadina događaja, već ključni element koji je definisao estetski doživljaj večeri.
Pored Selin Dion, na sceni su se pojavili i drugi istaknuti izvođači kao što su Lejdi Gaga i Aja Nakamura, koje su dodale deo svog sjaja i slave ovoj zvaničnoj i svečanoj prilici. Sve ovo učinilo je ceremoniju ne samo sportskim već i kulturnim događajem, koji je ispisao novu stranicu u knjizi modnih i umetničkih dostignuća.
Modno nasleđe Olimpijade u Parizu 2024.
Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Parizu 2024. postavila je nove standarde za integraciju mode i globalnih događaja, ako ih ponovo bude u nekim novim okolnostima. Prikazujući visoku modu uz atletsku izvrsnost, ceremonija je istakla važnost kreativnosti i kulture u oblikovanju našeg sveta. Učešće vodećih modnih kuća naglasilo je ulogu mode koja, kao ambasador kulture, premošćuje razlike i spaja ljude.
Ipak, da moda u Gradu svetlosti ima budućnost, pokazali su i oni na kojima svet ostaje. Tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu 2024. održana je i velika modna revija mladih francuskih dizajnera, koja je bila jedan od vrhunaca večeri. Revija je održana na mostu Debilly, gde su modeli poneli kreacije uz zvuke klupske muzike koju je puštala di-džej Barbara Buč (Barbara Butch).
Među istaknutim dizajnerima koji su predstavili svoje radove bili su Alphonse Maitrepierre, Gilles Asquin i Kevin Germanier. Njihove kreacije su oduševile prisutne, dok su modeli plesali i privlačili pažnju u prelepom ambijentu mosta, posebno osvetljenog za ovu priliku. Ova revija je pružila mladim talentima priliku da pokažu svoj inovativni i kreativni dizajn na globalnoj sceni, naglašavajući kako Pariz ostaje epicentar modne industrije i u vremenima koja dolaze.
Na kraju, kada se slegnu utisci i kada već uveliko brojni sportisti odlaze kućama ovenčani medaljama, ostaće u zapećku kontroverzni momenti sa otvaranja o kojima se raspravljalo ili kvalitet prenosa i uigranost izvedbe samog spektakla.
Ostaće sećanje na grad svetla i mode koji već vekovima ne ustupa lako mesto potencijalnim naslednicima.
Naslovna fotografija: © Hethers / Shutterstock