
Ešerihija u urinu – sve što treba da znate o ovoj upornoj bakteriji
Pripremila Senka Milinković, dipl. farm.
Bakteriju Escherichia coli (E. coli) prvi je otkrio nemački lekar i bakteriolog Teodor Ešerih (Theodor Escherich) 1885. godine kada ju je izolovao iz stolice novorođenčadi i po kome je dobila ime.
Mikrobiološki, radi se o gram-negativnoj štapičastoj bakteriji, koja može biti samostalna ili u paru. Važno je naglasiti da joj je metabolizam fakultativno anaeroban, što znači da može rasti bez kiseonika.
Escherichia coli (E. coli) je bakterija koja je prirodno prisutna u organizmu ljudi. Pojedini tipovi ove bakterije su stanovnici creva i imaju zaista važnu ulogu jer učestvuju u varenju hrane, stvaranju vitamina K i sprečavanju naseljavanja drugih, toksičnijih mikroorganizama u želudac.
Neki tipovi ešerihije su zaista opasni i mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, izazivajući urinarne i digestivne upale, kao i upalu moždane ovojnice.
Iako tokom boravka u crevima skoro nikad ne stvara probleme, kada dospe u mokraćne ili polne organe, ova uporna bakterija izaziva upalu.
Ešerihija koli je najčešći uzročnik urinarnih infekcija, a zbog anatomske građe, žene su podložnije infekcijama nego muškarci. U urinarni sistem uglavnom dospeva iz vagine ili rektuma, a do toga može doći nakon polnog odnosa, naročito kod parova koji upražnjavaju analni seks.
Pročitajte o simptomima, prenošenju/prevenciji, kao i o lečenju.
Ešerihija koli u mokraći – simptomi
U zavisnosti od dela mokraćnog sisitema koji bakterija E. coli napada, razlikuju se i simptomi urinarnih infekcija. Simptomi se uglavnom javljaju u roku od pet dana nakon infekcije.
Ešerihija u mokraći – simptomi:
• Dizurija – bol i peckanje prilikom mokrenja
• Mutan urin
• Urin neprijatnog mirisa
• Nokturija (nikturija) – noćno mokrenje
• Krv u urinu
• Polakizurija – učestalo mokrenje tokom dana
• Neodgodiva potreba za mokrenjem
• Blaga temperatura i groznica
Kada govorimo o prisustvu ešerihije u urinu važno je naglasiti da simptomi nastaju naglo.
Kao što smo već rekli, zbog anatomske građe češće obolevaju žene nego muškarci, a razlog tome je kraća mokraćna cev kod žena i to što se zbog blizine debelog creva bakterija lakše širi. Upalu često prate jaki i neugodni bolovi, koji se pojačavaju pri kraju mokrenja. Infekcija mokraćnih kanala je naročito učestala kod žena u menopauzi, jer hormonske promene izazivaju promene na sluznicama koje su osetljivije na mikroorganizme.

Shutterstock.com
Ešerihija koli u mokraći kod trudnica
Zbog proširenja mokraćovoda, pristunosti glukoze u urinu i visokih koncentracija hormona estrogena i progesterona, drugo stanje je pogodno za razmnožavanje bakterija. U oko 80 odsto slučajeva, cistitis u toku trudnoće uzrokovan je bakterijom E. coli.
Cistitis u toku trudnoće može izazvati komplikacije opasne po majku i bebu, a to su prevremeni porođaj, niska porođajna masa novorođenčeta, ali i sepsa i upala pluća kod bebe.
Dakle, u skladu sa nalazom urinokulture, trudnica treba što pre da se obrati lekaru kako bi se započela adekvatna terapija.
Ešerihija koli u mokraći – prenošenje
Ešerihija se zaista brzo prenosi, a ključni putevi prenosa su:
• Konzumacija kontaminirane hrane i vode
Hrana koja nije pravilno oprana ili nije na adekvatan način termički obrađena, svakako u sebi može sadržati bakterije. Najkritičnija je konzumacija mlevenog mesa, jer dolazi od različitih vrsta životinja. Ukoliko je hrana pripremljena u neadekvanim uslovima, ili ukoliko je korišteno neoprano posuđe ili pribor, takođe može doći do infekcije bakterijom.
• Kontakt sa kontaminiranim površinama
Bakterija ima moć preživljavanja i tako se može naći na raznim površinama koje svakodnevno dodirujemo, npr. kuhinjske površine, daske za sečenje, ručke od vrata, slavine i toaleti.
• Nepravilna higijena genitalija
• Ešerihija se može preneti i putem seksualnih odnosa. Savetuje se pražnjenje bešike pre odnosa.
Kako bismo sprečili pojavu ešerihije koli u mokraći, svakako je važna prevencija jer, kao što znamo, prevencija je pola zdravlja.
Veoma je važno da hranu adekvatno termički obrađujemo i da ne pijemo vodu sa česme ukoliko je kontaminirana. Održavanje redovne i pravilne higijene predstavlja možda i najvažniju kariku u ovom lancu.
Ešerihija u urinu i ishrana
Na razmnožavanje ešerihije utiče i kiselost organizma. Kako bi se sprečilo razmnožavanje ove uporne bakterije, važno je da se koriguje ishrana, a to znači da je potrebno izbaciti masne namirnice, ali i namirnice koje su bogate šećerom. Takođe, potrebno je izbaciti gazirana i alkoholna pića, kao i cigarete.
Važno je da organizam bude dovoljno hidriran, a svakako se preporučuje konzumacija biljnih čajeva, vode i soka od brusnice (koji nije zaslađen). Hidriranjem organizma bakterije se ispiraju iz mokraćnog sistema, a to svakako može pomoći u izlečenju.
Postoji niz namirnica koje su dozvoljene, ali i koje, uz adekvatnu terapiju, skraćuju put ka izlečenju. Neke od njih su:
• Probiotici (kefir, jogurt sa živim kulturama), jer sprečavaju digestivne probleme i dijareju.
• Hrana bogata vitaminom C jača imunitet, ali i zakiseljava organizam, što stvara nepovoljne uslove za bakterije.
• Lisnato povrće (kelj, spanać, rukola) spada u snažne antioksidanse.
• Integralne žitarice sadrže vlakna koja pomažu u detoksikaciji organizma.
Ešerihija koli u mokraći – lečenje
Za razliku od mnogih drugih enterobakterija koje su prirodno rezistentne na neke antibiotike, E. coli dobro reaguje na lečenje antibioticima.
Urinokultura se radi pre početka terapije. Ukoliko se utvrdi da je u urinu pristuna ešerihija, lekar prepisuje odgovarajuću terapiju. Dve nedelje nakon završetke terapije svakako je potrebno ponoviti urinokulturu.
Ovde je bitno napomenuti da ukoliko se uzimaju antibiotici, neophodno je uzimati i probiotike, da se ne bi potpuno uništila crevna flora i dobila kandidijaza.
Na našim prostorima, kada se radi o ešerihiji u urinu, tradicionalno se koriste biljni lekovi.
Neke od lekovitih biljaka koje daju izuzetne rezultate kod ešerihije u urinu su majoran (Origanum majorana), medveđe grožđe (Uva ursi), brusnica, ali i D-manoza.
Divlji origano
Ulje divljeg origana je poznato po svom jakom antibakterijskom, antivirusnom i antimikrobnom delovanju, te se često koristi kao prirodni lek za infekcije koje su izazvane ešerihijom koli, naročito ukoliko se radi o urinarnim infekcijama.
Glavni aktivni sastojak ulja divljeg origana je karvakrol, snažan animikrobni agens, koji uništava bakterije razbijanjem njihove ćelijske membrane; sprečava razmnožavanje bakterija – samim tim smanjuje i širenje infekcije; deluje kao prirodni antiseptik – pomaže kod smanjenja upale i bola; jača imunitet – pomaže organizmu da se efikasnije bori protiv infekcije.
Iako je prirodni lek, ulje divljeg origana može izazvati nuspojave. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama jer može izazvati kontrakcije materice, zatim osobama sa osetljivim želucem jer može doći do iritacije i gorušice, kao ni osobama koje imaju alergijske reakcije na biljke iz porodice usnatica (nana, origano, bosiljak). Dugotrajna upotreba može narušiti crevnu floru, pa se preporučuje upotreba probiotika.
Divlji origano na tržištu možemo naći u obliku kapsula i kapi raznih proizvođača.
U toku dana se uzimaju jedna do dve kapsule divljeg origana (u zavisnosti od koncetracije karvakrola), odnosno dve do tri kapi origano ulja pomešane sa kašičicom maslinovog ulja (ili nekog drugog jestivog ulja). Kapi se koriste 10 dana u toku jednog meseca.

Shutterstock.com
Uva ursi
Uva ursi, poznata i po nazivu uvin čaj, ima dugu tradiciju primene kod urinarnih infekcija, uključujući i one infekcije koje su izazvane ešerihijom koli.
Uva ursi deluje antibakterijski – uvin čaj sadrži aktivna jedinjenja, kao što je arbutin, koji deluje antibakterijski. Ova svojstva mogu pomoći u suzbijanju rasta E. coli i drugih bakterija koje mogu izazvati urinarne infekcije.
Uvin čaj ispoljava i diuretičko delovanje, a to znači da može dovesti do češćeg mokrenja. Na taj način može doprineti ispiranju bakterija i toksina iz urinarnog trakta, olakšavajući proces izbacivanja bakterija i smanjujući simptome urinarne infekcije.
Uvu možemo naći u obliku tinkture, ali i čaja koji pripremamo na sledeći način: 1-2 kašičice suvog lista uve prelijemo sa 200 ml vruće vode, ostavimo da stoji 15–20 minuta i tek onda procedimo. Dnevna doza je 2-3 šolje, ali nakon obroka.
Tinkture uvek koristimo prema preporuci dobavljača, i uglavnom ide 20–30 kapi rastvorenih u čaši vode, maksimalno tri puta dnevno.
Američka brusnica
Američka brusnica je jedan od najpoznatijih prirodnih lekova za prevenciju i pomoć u lečenju urinarnih infekcija koje su izazvane ešerihijom.
Kako američka brusnica deluje na ešerihiju u mokraći?
Ona ometa adheziju bakterija na zidove bešike i mokraćnih puteva, čime se bakterije izlučuju mokrenjem.
Zakiseljava urin i tako stvara nepovoljne uslove za razmnožavanje bakterija.
Deluje antioksidativno i protivuplano – smanjuje upalu bešike i pomaže u bržem oporavku.
Brusnicu možemo konzumirati u obliku svežeg voća, čaja, soka, ali na tržištu se nalazi i u obliku kapsula i šumećih tableta.
D-manoza – jedini šećer koji je dozvoljen kod ešerihije u urinu
D-manoza je šećer koji se koristi za prevenciju i lečenje ešerihije u urinu. Deluje tako što sprečava bakteriju da se veže za zidove mokraćnih kanala i omogućava izbacivanje bakterija putem urina.
D-manoza predstavlja prirodnu alternativu antibioticima kod blažih infekcija, dok je kod težih urinarnih infekcija svakako potrebno uključiti antibiotike. Važno je da znamo da se D-manoza može korisiti u kombinaciji sa antibioticima.
Preparati na bazi D-manoze izuzetno brzo deluju i to u roku od 24 do 48 sati, a mogu se koristiti i duži vremenski period, naročito kod osoba koje često imaju urinarne infekcije.
Preporučena dnevna doza je 1,5 do 3 g i to u obliku praha ili kapsula. Kod akutne infekcije potrebno je uneti 3 g u toku jednog dana, dok kod rekurentnih infekcija i doza od 1 g daje rezultate.
Mali podsetnik
• Potpuno eliminisanje E. coli nije moguće, niti je neophodno, s obzirom da većina sojeva živi u našim crevima i pomaže probavu.
• Važno je sprečiti patogene sojeve da izazovu infekciju, a najbolji način da to uradimo je da pravilno i redovno održavamo higijenu, korigujemo ishranu i adekvatno pripremamo hranu.
• Redovno pranje ruku, izbegavanje nepasterizovanih proizvoda, pranje voća i povrća i pravilna obrada mesa, svakako su ključne mere kojih bi svi trebalo da se pridržavamo.
Naslovna fotografija – Shutterstock.com