Doboš-torta – recept za originalnu doboš-tortu
Doboš-torta, prepoznatljivi mađarski slatkiš, zbog svojih sočnih korica i bogatog čokoladnog fila, nikoga ne ostavi ravnodušnim i na „samo jednom parčetu”.
Prvi put je predstavljena na Nacionalnoj izložbi u Budimpešti 1885. godine, a među prvima su doboš-tortu probali austrougarska kraljica Elizabeta od Bavarske i njen suprug Franc Jozef I. Bili su oduševljeni ukusom, pa su je i kasnije rado i često konzumirali.
Poslastičar Jozef C. Doboš je „krivac” za naše uživanje u ovom kremastom zadovoljstvu kome je nemoguće odoleti.
U nastavku teksta pročitajte kako se uz malo volje i strpljenja pravi najukusnija doboš-torta!
Originalna doboš-torta – recept za doboš-tortu nalik na prvobitnu
Legenda kaže da je dečak, koji je mešao puter kada je doboš-torta prvi put pravljena, napravio grešku i u posudu za kuvanje umesto soli dodao šećer. Zahvaljujući toj omašci, Jozef Doboš je napravio savršen puterasti krem, koji je uz čokoladni preliv i karamel učinio tortu neodoljivo ukusnom i nadaleko poznatom širom sveta.
Srećom po nas, kolač nije „rezervisan” samo za podneblje Mađarske, već je vrlo rado viđen gost i na našim prostorima.
Kada je u pitanju doboš-torta, recepti uglavnom podrazumevaju dosta strpljenja i volje, ali će na kraju jedan zalogaj ove čokoladne poslastice biti dovoljan da zaboravite sve! Biće potrebno malo prakse i vremena da biste usavršili tehniku pravljenja, ali će vam zato kasnije biti sve lakše da pravite ovu tortu, a verujemo da će svaki put biti i sve ukusnija!
Torta se sastoji iz tri dela, a svaki je podjednako bitno dobro napraviti kako bi celokupan doživljaj bio potpun. Postoje i određene „cake” koje možete da upotrebite kako biste olakšali proces pravljenja. U nastavku teksta pročitajte šta vam je sve potrebno za korice, krem i karamel preliv koji čine ovaj čokoladni vanvremenski užitak!
Potrebni sastojci za 8 korica:
- 250 grama omekšalog putera
- 50 grama šećera u prahu
- ½ kašičice praška za pecivo
- prstohvat soli
- 1 vanilin-šećer
- 1 kašičica sitno rendane korice limuna
- 8 žumanaca
- 170 grama brašna
- 170 grama šećera
- 8 belanaca
Potrebni sastojci za čokoladni puter krem:
- 4 jajeta
- 150 grama šećera u prahu
- 1 burbon vanilin-šećer (aromatizovani šećer)
- 1 kašika arome vanile
- 2 kašike kakaoa u prahu
- 200 grama čokolade sa više od 50% kakaoa
- 350 grama omekšalog putera
Potrebni sastojci za karamel:
- 200 grama šećera
- prstohvat krupne soli
Priprema kora:
- Na devet papira za pečenje iscrtajte krugove prečnika 26 cm (koristite dno obruča kalupa za torte)
- Belance umutite u čvrst sneg.
- U žumance dodajte šećer i umutite mikserom dok ne dobijete penastu smesu.
- U žumance dodajte brašno i sjedinite smesu miskerom.
- Umućena belanca dodajte žumancima i lagano sjedinite mutilicom (žica za mućenje).
- Papire za pečenje rasporedite na radnu površinu, a iscrtani deo neka bude sa donje strane.
- Na svaki krug dodajte četiri kašike smese i rasporedite je u obliku iscrtanog kruga. Trudite se da smesa bude u iscrtanim okvirima kako bi se kasnije formirale okrugle kore za doboš-tortu.
- Smesu pecite oko 5 minuta na 180 stepeni. Pečene kore zatim možete da složite jednu na drugu i ostavite ih tako da se ohlade. Nemojte brinuti da će im se nešto desiti – neće, a vi ćete sebi uštedeti prostor.
Priprema čokoladnog krema:
- Umutite jaja sa šećerom i stavite da se smesa kuva na pari.
- Dodajte čokoladu čim smesu skinete sa vatre i sve polako sjedinite.
- Prebacite kremu u drugu posudu i ostavite da se ohladi. Nemojte je stavljati u frižider, krem ne treba da bude mnogo čvrst, kako bi se lakše razmazivao.
- U kremu dodajte puter (sobne temperature) i sjedinite smesu.
Priprema kore sa karamelom:
- Kako biste dobili karamel, otopite šećer na laganoj vatri.
- Čim sklonite istopljeni šećer s vatre, odmah ga prelijte i brzo rasporedite na koru.
- Obično su na vrhu torte „urezani” trouglovi – mada to nije obavezno, nekako je obeležje torte. Kako biste ih napravili na najbolij način, obrnutom stranom noža obeležite trouglove na kori, ali pre svakog poteza, nož prvo „provucite” kroz margarin kako se karamel ne bi lepio.
- Zatim okrenite nož na pravu stranu i opet ga pre svakog rezanja „provucite” kroz margarin. Svaki put po obeleženom delu „lupnite” nožem, kako bi se isekli trouglići.
Slaganje doboš-torte:
- Kore pažljivo odvojite od papira za pečenje i slažite ih po redosledu: kora pa krema, dok ne završite sa sedmom korom (jedna od kora je iskorišćena za glazuru od karamela).
- Pomešajte šlag kremu od čokolade sa mlekom i celu tortu premažite tom smesom.
- Kako biste mogli bez problema da postavite trougliće sa karamelom, čokoladni krem nanesite na vrh torte iz dva dela – na spoljnom delu neka bude u debljem sloju, a na unutrašnjem u tanjem. Ovo je naravno opciono, ali je najbolji način kako ne biste razmišljali o tome hoće li trouglići stajati kako treba.
- Izrezane trouglove složite ukoso i ostavite tortu da se stegne u frižideru.
Ovaj mađarski specijalitet vas može izgledom podsetiti i na reform tortu, a iako je doboš-torta zahtevnija za pravljenje, fenomenalni čokoladni ukus je zagarantovan kod obe!
Još jedan klasik među desertima je definitivno i Šubertova torta koja je dobila ime po čuvenom austrijskom kompozitoru Francu Šubertu, čiji je talenat inspirisao stvaranje ove slatke kreacije. Njena zanimljiva tekstura i bogatstvo ukusa su zaslužili da se i ovaj slatkiš nađe na vašoj listi omiljenih slatkiša.
Jednostavna doboš-torta sa gotovim korama – brža i lakša varijanta recepta
Proces pravljenja doboš-torte jeste malo zahtevniji, možda najviše zbog domaćih kora koje su i njena osnova. Potrebno vam je vreme, ali i malo prakse, kako bi ispale onakve kakve ih je mađarski poslastičar nekada zamislio.
Kako danas skoro sve možemo nabaviti u samoposluzi, ukoliko vas mrzi da pravite korice, možete ih kupiti u marketima. Skroz je u redu da kore budu kupovne, ukoliko ne želite da mnogo vremena potrošite na pravljenje domaćih ili jednostavno smatrate da ćete se bolje snaći sa onima iz prodavnice.
Nemojte se obeshrabriti ukoliko na internetu ne budete pronašli mnogo recepata koji umesto napravljenih uključuju kupovne kore. Uvek možete sami, „na svoju ruku”, modifikovati određeni deo, a u ovom slučaju je to u potpunosti opravdano.
Doboš-torta sa gotovim korama neće se mnogo razlikovati od one sa domaćim, ukoliko se potrudite da vam bogati čokoladni fil i karamel preliv budu autentični, kako bi ukus bio potpun i ostao nepromenjen. Ako ništa drugo, sigurni smo da oni koji budu jeli tortu sigurno neće znati da li su kore došle iz rerne ili marketa.
Ukoliko se odlučite na to da koristite bržu i lakšu varijantu poznatog recepta, znajte da se uglavnom u pakovanju nalazi 6 kora, za koje je poželjno da budu tanke. To će količinski biti sasvim dovoljno, ali onda obratite pažnju da smanjite druge sastojke, kako vam ne bi ostajao višak smese (u našem receptu se navode gramaže za tortu sa 8 kora). Naravno, u slučaju da se u pakovanju nađe više kora, gramažu ostalih sastojaka jednostavno prilagodite.
Korišćenjem gotovih kora ubrzaćete pravljenje poslastice, a ukus će ostati gotovo isti. Bitan savet je i da se za čokoladni krem koristi puter, a ne margarin. Ta „caka” će doprineti punijem i lepšem ukusu, a i mnogi sladokusci tvrde da je savršena doboš-torta ona čiji je krem napravljen upravo pomoću putera.
Na pitanje kako se pravi doboš-torta sa gotovim korama, odgovor je poprilično jednostavan – isto kao i sa domaćim, samo za manje vremena!
Karamel glazura za doboš-tortu – saveti za dekoraciju
Očaravajuća karamel glazura je prepoznatljiv sastojak ovog tradicionalnog mađarskog slatkiša. Uglavnom smo navikli da ga viđamo u formi trouglova, nakon što se osušio na jednoj od pripremljenih kora, ali to nije jedini način na koji možemo ukrasiti ovu poslasticu. Kao i uvek, slatkiš možete prilagoditi onako kako vama odgovara, ali ukoliko želite da se držite tradicionalnog recepta, onda bi vaš izbor trebalo da budu svima dobro poznati trouglovi.
Upoznaćemo vas i sa bitnim savetima kako da glazura bude ukusna i pripremljena na što bolji i lakši način. Kada počnete sa procesom prelivanja korice, nećete imati mnogo prostora i vremena za improvizaciju jer se šećer veoma brzo stegne, pa vam savetujemo da sve dobro iščitate pre nego počnete.
Kod pravljenja glazure od karamela, bitno je da se šećer topi na umerenoj vatri, nikako na jakoj, kako ne bi zagoreo.
Pustite da se sam otopi, nemojte ga mešati jer će to stvoriti grudvice. Špatulom možete tu i tamo pomeriti šećer ka sredini ukoliko je potrebno. Ne obazirite se ukoliko se zadimi i jako zamiriše, sve to spada u deo pripreme. Takođe, dok se šećer topi, možete po želji dodati puter i malo limunovog soka.
Kada šećer dobije tamnu boju, sklonite ga sa vatre i brzo sipajte preko korice. Špatulom ga rasporedite u nekoliko poteza i ne opterećujte se ako pređe ivice kruga. Za one koji vole, možete preko karamelizovane glazure posuti morsku so, ukus će biti fenomenalan!
Obratite pažnju kada sečete nožem koricu sa glazurom. Provucite nož kroz margarin kako biste lakše sekli i budite relativno brzi – šećer se jako brzo ohladi i stegne. Nakon nekoliko minuta, kada se karamel u potpunosti stegao, istim nožem, pažljivo, jednim pritiskom po liniji isecite trouglove.
Postoji i drugi način, ukoliko niste ljubitelj tvrde karamelizovane glazure ili niste vični u pretvaranju šećera u tečni oblik.
Koru koju prelijete karamelizovanim šećerom, kada se stegne i ohladi izlomite i sameljite u blenderu. Pospite po torti i toplim nožem naznačite parčiće. Možda vam deluje čudno, ali probajte – možda vam se svidi!
Ne morate da brinete, jer ovim potezom niste odstupili od recepta i ukusa torte, samo ste ga preoblikovali.
Iako je Jozef Doboš naširoko promovisao svoju tortu, nikome nije odao tajnu recepta. Sve se to promenilo kada je 1906. godine otišao u penziju i predao originalni recept jednoj industriji. Danas, nakon 118 godina, u doboš-torti uživamo svi i uvek je možemo napraviti kod kuće, ne moramo da idemo čak do Budimpešte.
Proces jeste malo zahtevniji, ali se uz malo vremena i volje može savladati. Uživajte u svakom zalogaju ovog slatkiša čiji ukus nikada ne može da dosadi!