Da li su vitaminske infuzije čudotvorni lek?
Infuzija je način davanja krvi, lekova, vode, hranljivih materija i drugih tečnosti direktno u krvotok preko vena. Omogućava lekarima da brzo i efikasno daju tečnost pacijentu. Iako je uobičajena, infuzija je invazivna procedura koja nosi određene rizike. Infuziju treba ordinirati u bolničkom okruženju, prema medicinskim indikacijama.
Međutim, i u Srbiji postoje tzv. vitaminske medicinski neindikovane infuzije koje služe za podmlađivanje, poboljšanje zdravlja i sveukupni wellness. Kao i druge kontroverzne medicinske metode, vitaminska infuzija, u velikoj meri, duguje popularnost uticaju Holivuda i kampanjama na društvenim mrežama. Lična svedočenja slavnih ličnosti znatno su povećala interesovanje i njihovu popularnost.
Shutterstock.com
Kim Kardašijan često prikazuje svoje sesije intravenskih terapija. Jedan od njenih favorita sadrži mešavinu vitamina B, elektrolita i antiinflamatornih komponenti za koje kaže da poboljšavaju zdravlje njene kože i kose.
Glumica i zagovornica dobrog zdravlja Gvinet Paltrou još jedna je koja se zalagala za infuzije kroz svoju wellness platformu Goop.
Mnoge američke klinike, kao što su Revive, NutriDrip, The Hangover Club i The Dripbar (https://thedripbar.com/), koje nude širok spektar vitamina i drugih infuzija, doživele su pravi procvat. Kao i u inostranstvu, i naše poznate ličnosti angažovane su u reklamiranju vitaminskih infuzija.
Ono što je važna klinička procedura, postalo je traženi metod koji obećava lepotu i vitalnost, a klijenti se nadaju da će dobiti mešavinu makro i mirko nutrijenata i hidratacije, koji ne samo da će obnoviti sjaj kože već i povećati energiju tela.
Mnoge klinike infuzijom daju vitamine, minerale, elektrolite, a ponekad i intravenske lekove. Kombinacija odabranih sastojaka meša se sa fiziološkim ili Ringerovim rastvorom i daje se direktno u krvotok. Predstavnici klinika koje daju infuziju govore o apsorpciji hranljivih materija, ističući da kada hrana ili suplement uđe u digestivni sistem, značajan deo može biti neapsorbovan, u zavisnosti od uzrasta, stanja organizma, bolesti i interakcija s hranom i drugim supstancama u digestivnom sistemu.
S druge stane, ističu da se infuzijom tečnost i supstance daju direktno u krvotok i da je apsorpcija potpuna. Neke infuzije, kao Majersov koktel, postale su posebno popularne, a sastoje se od različitih doza vitamina C, kalcijuma, magnezijuma i nekoliko vitamina B za lečenje dehidratacije i jačanje imunosistema. Kompleks vitamina C namenjen je podmlađivanju kože neutralisanjem slobodnih radikala i stimulisanjem proizvodnje kolagena. Infuzija se najčešće prima nekoliko dana vezano, a nakon toga, nekoliko nedelja tri puta nedeljno, a kasnije se nastavlja po šemi održavanja, jednom do dva puta mesečno. Vitaminske infuzije preporučuju se zbog lečenja mamurluka, neuropatija, sagorevanja masti, podizanja energije, ali pre svega zbog oporavka, znatno bržeg i skraćenog perioda trajanja bolesti, boljeg imuniteta, hidratacije i poboljšanja zdravlja. Infuzija je posebno davana tokom pandemije kovida 19.
Prednosti upotrebe infuzije u zdravstvenom okruženju
1. Brzina
Davanjem lekova, hranljivih materija i tečnosti direktno u venu može se pomoći pacijentu da se brzo oporavi. Ovo može biti posebno korisno ako su osobi brzo potrebne tečnosti ili elektroliti, na primer, tokom teške dehidratacije.
2. Efikasnost
Infuzija zaobilazi digestivni sistem, tako da telo može da apsorbuje više tečnosti, a da one ne moraju da prođu kroz digestivni sistem. Ovo olakšava brzo davanje lekova ciljnim organima.
3. Pogodnost
Ubacivanjem infuzije braunilom može da se obezbedi redovan tretman, bez stalnog umetanja igle, kako bi se terapija redovno davala, a apsorpcija je stopostotna.
Ipak, sve svetske stručne asocijacije smatraju da za davanje infuzija bez medicinskih indikacija ne postoje dokazi. Veruje se da je kod većine najverovatnije u pitanju placebo efekat.
Indikacije za infuziju
Za infuzije, kao i druge načine lečenja, postoje indikacije, a apsorpcija hranljivih materija i tečnosti krvotokom nije prirodna. Lekari infuziju daju kao brz način da unesu esencijalne nutrijente i tečnost u organizam sa ciljem rešavanja određenih kliničkih stanja. Indikacije za infuziju su:
1. Teška dehidratacija, sepsa i šok
2. Davanje lekova za bol
3. Transfuzija kod gubitka krvi
4. Teška malnutricija i neuhranjenost ili nemogućnost uzimanja hrane
Shutterstock.com
Infuziona vitaminska terapija – dodatne indikacije
1. Infuzija magnezijum sulfata za akutnu astmu. Studija iz 2018. godine otkrila je da je ovaj tretman korisniji od upotrebe nebulizatora, uređaja za inhalaciju lekova kroz masku za lice ili nastavak za usta, za decu sa akutnom astmom. 1
2. Infuzija kod akutnog respiratornog distres sindroma.2
3. Infuzija kod bolesnika s malignim oboljenjima
Međutim, studija iz 2020. godine zaključila je da nema dovoljno dokaza da se preporuči upotreba terapije multivitaminskom infuzijom van medicinskih ustanova, uz zaključak da je potrebno više istraživanja.3
Organizam ima ograničenje koliko može da unese bilo koje supstance, vitamina ili minerala, a višak se izlučuje urinom, što znači da više nije i bolje.
Oni koji nemaju medicinske indikacije treba da se konsultuju sa svojim lekarom kako bi razmotrili sve pozitivne i sve neželjene efekte i nedostatke, kao što su na primer problemi s bubrezima, sastav infuzije, priprema, standard kvaliteta i bezbednosti, jer je organizacija jako važna, odnosno da sve bude, sterilno i čisto, uz strogo poštovanje protokola. Ordinacije koje daju infuziju moraju da se pridržavaju mera kontrole infekcije, kvaliteta i bezbednosti. Podjednako je važno ordinirati kvalitetne sastojke.
Neželjeni efekti infuzione terapije
1. Oštećenje krvnih sudova
2. Krvarenje na mestu umetanja braunile
3. Otok u tom području
4. Zapaljenje vena ako je kanila prisutna duže vreme
5. Modrice na mestu umetanja kanile
Rizici i komplikacije
Prema studiji iz 2020. godine, komplikacije infuzione terapije mogu uključivati:
1. Alergijsku reakciju na lepljivu traku koja pričvršćuje kanilu
2. Hematom ili otok od zgrušane krvi ispod kože
3. Formiranje krvnog ugruška
4. Celulitis ili otok u dubokim slojevima kože
5. Nekroza kože ili prerano odumiranje ćelija kože
6. Razvoj apscesa
Ekstremnije vrste komplikacija nakon infuzione terapije obično se javljaju nakon tri ili više dana od uvođenja infuzije. Rizik od komplikacija raste ako osoba koje je daje nije adekvatno obučena, ili ako to nije procedura koju redovno sprovodi. I to je razlog, zašto je bolničko okruženje sa obučenim stručnjacima najbolje mesto za primanje infuzije.
Shutterstock.com
Unutar medicinske zajednice debata se nastavlja. Entuzijasti hvale sposobnost vitaminskih infuzija da brzo poprave određena stanja, ali i da utiču povoljno na oporavak i izgled, dok većina dovodi u pitanje kliničku i naučnu osnovu ove vrste terapije.
Istraživanja su u toku, ali za sada izgleda da marketing i društvene mreže imaju više uticaja.
Izvori:
1: (Su Z, Li R, Gai Z. Intravenous and Nebulized Magnesium Sulfate for Treating Acute Asthma in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pediatr Emerg Care. 2018 Jun;34(6):390-395.)
2: (Mahmoodpoor A, Hamishehkar H, Shadvar K, Ostadi Z, Sanaie S, Saghaleini SH, Nader ND. The Effect of Intravenous Selenium on Oxidative Stress in Critically Ill Patients with Acute Respiratory Distress Syndrome. Immunol Invest. 2019 Feb;48(2):147-159.)
3: (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK567072/)
Naslovna fotografija: Shutterstock.com