Gvinet Paltrou i vibrator koji podmlađuje – reklama ili…
Nedavno se u redakciji povela reč o lansiranju novog projekta Gvinet Paltrou. Reč je o vibratoru sa crvenim svetlom koji podmađuje i regeneriše. Dobro zvuči, ali šta je to u stvari? Istraživala sam umesto vas i mogu da vam kažem da posao uopšte nije bio lak.
Na internetu vas prvo preplave reklame za terapiju crvenim svetlom. Ova terapija, kažu reklame, može da se radi u svim uslovima, od kuće do klinike, a preporučuje se za redukciju bora, za pojačanje sinteze kolagena, za gubitak kose, smanjenje akni… Uglavnom, sve leči.
Sledeća stvar koja se pojavljuje je ogroman broj proizvoda sa crvenim svetlom, koji se nude na Alibabi, od lampi, ploča i svih drugih mogućih oblika, po ceni od pedeset evra pa naviše. Na nekim sajtovima engleskih kompanija koje proizvode ove uređaje cene se kreću i do par hiljada funti.
Takođe, postoje knjige koje promovišu crveno svetlo i kažu da je korisno za koncentraciju, za gubljenje težine, smanjenje gubitka kose, depresiju, gubitak bora i još puno stvari. Jednom rečju, deluje ko Sveti gral, uz to svugde piše da nema nuspojava osim što se ne preporučuje u slučaju nekih oboljenja i ako uzimate određene lekove.
Šta kažu naučna istraživanja
Kad bolje pogledate knjige o terapiji crvenim svetlom, uglavnom ih povežete sa proizvođačima uređaja. Pošto to gotovo nikad nije dobro, pokušala sam da pronađem stručne radove u ozbiljnim medicinskim časopisima.
Prve svega, istakla bih koji su sve sinonimi za ovu terapiju – terapija mekim laserom (soft), terapija laserom niske snage, hladna laserska terapija, biostimulacija, fotomodulacijska i fototerapija, nezagrevajuća terapija LED svetlom. Posle upoznavanja sa sinonimima, stvari su malo jasnije.
Medicina je meke lasere upotrebljavala u kombinaciji sa fotoosetljivim lekovima koje je ta svetlost aktivirala. Ova terapija se zove fotodinamička terapija i koristi se za karcinome kože, psorijazu, ali to je potpuno druga tema od kućnih i kozmetičkih aparata na bazi crvene svetlosti.
Kada potražimo studije o efikasnosti ove terapije za nabrojane probleme, situacija je drugačija. Naučnici kažu da publikovane studije pokazuju neke potencijale, ali da su neophodna dalja istraživanja da bi se doneli zaključci. U isto vreme, ispitivanja mnogih od predloženih upotreba kažu da nema dovoljno podataka da bi ih nauka podržala. Ono što je najvažniji zaključak je da ova terapija nema nuspojava ako se koristi kratko vreme na propisani način.
Istraživanja u medicini za ovu terapiju idu dalje u pravcu tretmana virusa herpes simpleksa, bolova kod reumatskih promena i osteoartritisa kolena.
Druge upotrebe, kao što su gubitak težine, tretman celulita, tretman depresije i mnoge indikacije nabrojane u reklamama, nemaju nikakvu naučnu evidenciju da bi nauka podržala neki od ovih tretmana. E, to vam je, otprilike, realnost o terapiji crvenom svetlošću.
Crvena svetlost i vibratori
Ostaje nam još da ukrstimo terapiju crvenom svetlošću sa vibratorom. Prvi vibratori su napravljeni za lečenje histerije kod žena polovinom devetnaestog veka. Od tada do danas seks-industrija je toliko porasla i toliko razbila sve tabue ženske seksualnosti da je sad priča o vibratoru postala prihvatljiva u potpunosti. O tome se više i ne priča. Ali, kakva kombinacija: crveno svetlo, vibrator i Gvinet Paltrou! Marketinški – bez greške. Seksualno zadovoljstvo, a imate izgovor da to radite zbog terapije i podmlađivanja. Dobitna kombinacija. Nauka kaže da će zadovoljstvo doneti, ali podmlađivanje neće biti onakvo kakvo očekujete kada ga platite 313 funti.
Ali, ako ćete se bar malo osećati kao Gvinet Paltrou, možda vredi razmisliti. Ili ćete shvatiti da je zarada od ovog proizvoda neverovatna, a efekti verovatno psihološki. Kad se setite koliko košta, morate sebe ubediti da ste podmalađeni.
Naslovna fotografija © Lev Radin / Shutterstock.com