U pozadini su biljke, a ispred kontejneri sa suplementima.

Kvercetin, prirodni saveznik u borbi protiv alergija

    Sadržaj:
  • 1. Terapijske mogućnosti kod sezonskih alergija
  • 2. Oralni antihistaminici
  • 3. Prirodni preparati u borbi protiv alergija
  • 4. Kvercetin – snažan biljni flavonoid
  • 5. Mehanizam delovanja kvercetina
  • 6. Doziranje i upotreba kvercetina
  • 7. Interakcije kvercetina sa drugim lekovima
  • 8. Podsetnik

Pripremila Senka Milinković, dipl. farm.

Dolazak proleća i toplijeg vremena označava i početak sezone najčešćih alergena, koji kod 25 odsto populacije izazivaju alergijske reakcije.

Alergiju mogu izazvati različite supstance. Razlikujemo specifične lokalne ili sistemske reakcije.

Ako govorimo o sezonskim alergijama, tada su najčešći uzročnici polen drveća, trava, korov, a takve alergijske reakcije nazivamo polinoze.

Karakteristika polenskih alergija je njihovo periodično ponavljanje.

Simptomi polenske alergije obuhvataju vodenu rinoreju, kijanje, nosnu kongestiju, svrab nosa, a vrlo često je zahvaćeno i područje očiju, praćeno svrabom, crvenilom, peckanjem i suzenjem.

Terapijske mogućnosti kod sezonskih alergija

Svetska zdravstvena organizacija donela je smernice za lečenje alergijskog rinitisa.

Pre svega, postavlja se dijagnoza i procenjuje težina bolesti. S obzirom na brojne neugodne simptome s kojima se pacijenti susreću, a koji narušavaju svakodnevni život, cilj lečenja obuhvata mogućnost obavljanja normalnih dnevnih aktivnosti, kvalitetan san i izbegavanje neprijatnih simptoma, ali i primenu lekova s minimalnim nuspojavama ili čak bez njih.

Na samom početku, kratko ćemo objasniti lekove koji se najčešće koriste kod alergija, a to su oralni antihistaminici i dekongestivi.

Devojka koja kija, drži maramicu na nosu, a nude joj mleko, limun i  
dr.

Shutterstock.com

Oralni antihistaminici

Antihistaminici su lekovi koji blokiraju delovanje histamina, a to je supstanca koju telo proizvodi kao reakciju na alergene. Histamin je odgovoran za mnoge alergijske simptome kao što su kijanje, svrab, suzenje očiju, curenje iz nosa.

Ukoliko histamin prekomerno reaguje na neki alergen (polen), izaziva upalu i nelagodnost. Glavni cilj antihistaminika je smanjivanje efekata histamina – samim tim, ublažavaju se i simptomi alergija.

Dekongestivi

Dekongestivi su lekovi koji se koriste za olakšavanje nazalne kongestije (nosno zapušenje) u gornjem respiratornom traktu. To su lekovi koji deluju izuzetno brzo, ali njihovu primenu treba ograničiti na 5–7 dana kako bi se sprečio razvoj povratne kongestije.

Njihova primena isušuje sluznicu nosa, samim tim dekongestive treba kombinovati sa nazalnim sprejovima koji u svom sastavu sadrže hijaluronsku kiselinu i dekspantenol. Oni imaju ulogu da održe vlažnost sluznice i zaštite epitel.

Lokalni dekongestivi se na tržištu nalaze u obliku kapi i sprejova za nos.

Prirodni preparati u borbi protiv alergija

Alergije spadaju među najčešće bolesti savremenog čoveka, a broj obolelih iz godine u godinu raste. U tom kontekstu, savremena medicina nudi brojna terapijska rešenja, ali sve češće se pažnja usmerava ka prirodnim preparatima koji mogu doprineti ublažavanju simptoma.

Iako konvencionalni lekovi za alergije, poput antihistaminika, efikasno ublažavaju simptome, sve veći broj ljudi okreće se prirodnim preparatima koji nude blažu, ali dugoročno prihvatljiviju podršku organizmu.

Biljni preparati često imaju dodatne benefite, poput anitoksidativnog delovanja i mogu se koristiti kao monoterapija, ali i u kombinaciji sa antihistaminicima.

Kvercetin – snažan biljni flavonoid

U svetu biljnih mikronutrijenata, posebno mesto zauzima kvercetin.

Kvercetin se industrijski dobija iz cveta japanske sofore. Ovaj biljni flavonoid poznat je po svom snažnom antioksidativnom i protivupalnom delovanju, ali i po sposobnosti da ublaži simptome alergije bez uobičajenih neželjenih efekata.

Antioksidativno delovanje je izuzetno važno jer neutrališe slobodne radikale koji štite od stresa, a kao što znamo – stres je snažan okidač za naš organizam.

Mehanizam delovanja kvercetina

Kvercetin deluje na alergije putem više mehanizama:

• smanjuje degranulaciju mastocita i bazofila;

• smanjuje proizvodnju leukotriena;

• kontroliše lučenje mukusa;

• umanjuje aktivnost Th2 limfocita koji imaju ključnu ulogu u alergijskim reakcijama.

Njegova primena ograničena je slabom bioraspoloživošću. Kako bi se premostila ta prepreka, razvijena je tehnologija fitosoma. Fitosomi su samoemulgujući sistemi u kojima su biljni ekstrakti vezani uz fosfolipide, obično lecitin, a čija je namena da se poveća bioraspoloživost-organizam lakše usvaja.

Kvercetin u fitosomu ima čak i do dvadeset puta veću bioraspoloživost u odnosu na običan kvercetin iste doze.

Namirnice koje sadrže kvercentin, borovnice, pomorandža, grejpfrut, maline.

Shutterstock.com

Prirodni izvori kvercetina

Kvercetin se nalazi u brojnim namirnicama, a neke od njih su:

Crveni luk

Jabuka (kvercetin se naročito nalazi u kori jabuke)

Brokoli

Kelj

Spanać

Zeleni i crni čaj

Bobičasto voće (borovnica, brusnica)

Crveno grožđe

Crveno vino

Peršun

Kao što vidimo, kvercetin se nalazi u namirnicama koje zaista često unosimo u organizam, ali doze ipak nisu dovoljne da bi se reakcije na alergije znatno smanjile. Zbog toga je ovu izuzetnu supstancu potrebno uneti u organizam putem suplementacije.

Doziranje i upotreba kvercetina

U suplementima, kvercetin može biti samostalan ili u kombinaciji sa vitaminom C, bromelainom (enzim iz ananasa) i drugim bioflavonoidima koji imaju zadatak da poboljšaju njegovu apsorpciju, ali i sam efekat.

Preporučena dnevna doza kvercetina je 500–1000 mg, obično podeljena u dve doze. Suplement je najbolje uzimati uz obrok jer se na taj način bolje apsorbuje.

Kako bismo na vreme sprečili alergiju, kvercetin je potrebno uzimati i u preventivne svrhe. To znači da je sa suplementacijom potrebno početi nekoliko nedelja pre same sezone.

Interakcije kvercetina sa drugim lekovima

Iako je kvercetin prirodna supstanca, to ne znači da je uvek i potpuno bezbedan u kombinaciji sa drugim lekovima ili suplementima.

Posebno treba obratiti pažnju na mogućnost interakcije sa lekovima koji se metabolišu putem enzima jetre (naročito CYP3A4 i CYP2C19) jer kvercetin može pojačati ili usporiti njihovo delovanje. Tu spadaju određeni antibiotici (npr. ciprofloksacin), lekovi za regulisanje povišenog krvnog pritiska, antikoagulansi (lekovi za razređivanje krvi, poput varfarina), kao i neki antidepresivi i statini.

Takođe, ukoliko se koristi zajedno sa drugim antioksidansima ili biljnim suplementima (resveratrol, kurkumin ili ginko biloba), može doći do pojačanog efekta.

Podsetnik

Kvercetin, iako prirodni sastojak mnogih biljaka, pokazuje potencijal koji prevazilazi ulogu običnog nutrijenta.

Njegovo delovanje na ćelije imunosistema, posebno kod alergijskih reakcija, čini ga nezaobilaznim dodatkom u terapiji kod osoba koje pate od bilo kog oblika alergija.

Važno je naglasiti da kvercetin ne bi trebalo da bude zamena za medicinsku terapiju, već da se koristi kao podrška celokupnom pristupu lečenja.

Pravilna ishrana bogata prirodnim izvorima kvercetina, uz smanjeno izlaganje alergenima, i dalje ostaje stub borbe protiv alergijskih simptoma.

Uzimajući u obzir njegovu dobru podnošljivost, ali i moguće interakcije sa lekovima, svakako je preporuka da se pre suplementacije konsultujete sa zdravstvenim radnikom.

Naslovna fotografija – Shutterstock.com