Devojka u sportskoj opremi, figurativno se boksuje sa cigaretom.

Zašto je pušaču teško da prestane da puši?

Mislim da pravi problem nije samo u tome da se objasni zašto je pušačima teško da prestanu da puše, već i zašto neko uopšte puši.

Pušači čitavog života tragaju za odgovorima na ova pitanja.

• Neki pušači smatraju da je najčešći razlog zbog kojeg su počeli da puše taj da pokažu da su ODRASLI I ZRELI.

• Neki misle da je obrnuto, da puše zbog MAČO efekta koji se postiže kada se izbacuje dim iz usta ili nozdrva.

• Ima i onih koji kažu da puše kako bi imali čime da „zaposle” RUKE.

• Drugi veruju da pušenje ubija DOSADU! Ali to je još samo jedna zabluda. DOSADA JE STANJE UMA.

• Neki pušači kažu da puše samo zato što i njihovi PRIJATELJI puše. DA LI STVARNO NISTE TOLIKO SVOJI? Raditi nešto samo zato da biste pripadali grupi i bili kao oni!?!

Grupa  mladih sedi i svi puše, gledaju u daljinu ili su na mobilnim telefonima. koji pu

Shutterstoc.com

Najčešće objašnjenje koje preostaje jeste da je to NAVIKA. Nažalost, ni ovo objašnjenje nije zadovoljavajuće. Ima toliko dobrih navika pa ih se odričemo.

Zbog čega onda mislimo da je teško da se odviknemo od nečega što ima odvratan ukus, što nas ubija, košta nas čitavo jedno malo bogatstvo, nezdravo je, čega bismo voleli da se oslobodimo… kada je sve što je potrebno da uradimo samo da prestanemo da pušimo?

Odgovor je: pušenje nije navika. TO JE ZAVISNOST OD NIKOTINA!

I zato govorimo da pušenje jeste oblik ZAVISNOSTI!

Zbog toga izgleda kao da je teško „ostaviti” cigarete.

Pušači veruju da im pušenje pruža neko istinsko zadovoljstvo i/ili oslonac i veruju da će se stvarno

žrtvovati ako ostave cigarete.

Muška ruka koja je gigurativno lisicama vezana za cigarete. Ispred na stolu stoji ključ.

Shutterstock.com

Šta pokazuju istraživanja?

Savremena istraživanja su potvrdila da pušenje, zajedno sa narkomanijom i alkoholizmom, spada u bolesti zavisnosti, s obzirom da razvija PSIHIČKU I FIZIČKU zavisnost.

Pušenje je „hronično loša navika”, zato mnogi ljudi teško izlaze s njom na kraj! A u želji da mentalno i fizički ojačate, nemojte očekivati trajne rezultate preko noći.

Mnogi pušači, kada pokšavaju da prestanu da puše, treba da urade dve stvari:

1. Da odluče da više nikada neće pušiti.

2. Da ne budu snuždeni i da ne kukaju zbog toga.

Umesto toga, RADUJTE SE!

Cilj ovog teksta je da počnete da razmišljate na drugačiji način. Zbog kojeg ćete, umesto da prestanete da pušite oslanjajući se na neki od uobičajenih metoda koji dovode do toga da na početku ovog puta osećate kao da se penjete na vrh najvše planine i žudite za cigaretom, zavideći drugim pušačima, ODMAH POČETI DA OSEĆATE RADOST, kao da ste se izlečili od neke teške bolesti.

Na tom putu mnogi pokušavaju da povećaju MOTIVACIJU kako bi prestali da puše. ISTRAŽIVANJA urađena u interakciji tri instituta u Beogradu zaključuju da je motivacija značajna karika za odvikavanje od pušenja, ali je različito stepenovana.

1. Briga za svoje zdravlje zastupljena je kod 38% pušača.

2. Prisustvo oboljenja u vezi sa pušenjem sledi sa 31,1%.

3. Poboljšanje kondicije kao motivaciju navelo je 12,3% ispitanika.

4. Zasićenost cigaretama, dosadila im zavisnost, odgovor je 10,2% ispitanika.

5. Kulturu, moral, etiku, religiju navodi 8,1%.

Slede:

6. Pritisak porodice 7,7%

7. Strahovi 7,0%

8. Ušteda novca 6,7%

9. Primer deci 6,0%

10. Socijalno okruženje, društvo 4,6%

11. Trudnoća, reprodukcija 3,6%

Rezultati pokazuji da je briga za zdravlje i zaštita svog zdravlja kao motivacija zastupljena kod 38% pušača. Ova motivacija je na prvom mestu među našim pušačima, a tumači se poznavanjem problema koje pušenje cigareta nanosi zdravlju.

Zato je važna PREVENCIJA, koja treba da bude i medijski ispraćena (novine, televizija, socijalne mreže, kao i rezultati raznih istraživanja na ovu temu).

Zlokobna zamka

Pušenje je jedina zamka u prirodi u kojoj nema nikakvog mamca, nema „komadića sira”. Ono što aktivira zamku nije predivan ukus cigarete, nego nešto sasvim suprotno – TO ŠTO JOJ JE UKUS TAKO ODVRATAN.

Da prva cigareta ima predivan ukus, mi bismo, kao inteligentna ljudska bića, shvatili zašto polovina odraslog stanovništva plaća da bi trovala samu sebe. Ali pošto prva cigareta ima odvratan ukus, naši mladi umovi su tada sigurni DA SE NIKADA NEĆE NAVUĆI, a mi mislimo da možemo prestati da pušimo kada god to poželimo, jer ne uživamo u pušenju!!!

Zašto nastavljamo da pušimo?

Čitava stvar sa pušenjem je poput lutanja ogromnim lavirintom. Čim uđemo u lavirint, um nam postaje zamagljen, kao da je prekriven oblacima, i onda čitavog života pokušavamo da pobegnemo odatle. Mnogi od nas na kraju uspeju da pobegnu, ali i da ponovo ulete u istu zamku kada prođe neko vreme.

Svi pušači, sa znanjem koje sada imaju, odlučili bi da nikada ne počnu da puše, kada bi im neko ponudio mogućnost da se vrate u vreme pre nego što su se „navukli”. Mnogi pušači su ubeđeni da, ako im kao terapeuti pomognemo da prestanu da puše, više nikada neće ni poželeti da zapale cigaretu. Ali hiljade pušača se uspešno oslobodi te navike, godinama ne puše i savršeno srećno žive, a onda ponovo ulete u zamku.

Detetu u kolikma smeta dim od cigarete.

Shutterstock.com

Uputstva koja bi mogla da vam pomognu da prestanete da pušite

1. Zakunite se da više nikada nećete pušiti, žvakati ili otapati u ustima bilo šta što u sebi sadrži nikotin i držite se te zakletve.

2. Imajte na umu da u pušenju nema nikakvog istinskog zadovoljstva, niti vam ono pruža bilo kakav oslonac. To je samo iluzija, kao kada biste udarili glavom o zid da biste osetili zadovoljstvo kada prestanete to da radite.

3. Okoreli pušači ne postoje. Vi ste samo jedan od milion onih koji su upali u ovu prepredenu zamku, s obzirom da su se mnogi oslobodili ove zavisnosti.

4. Kada donesete odluku o prestanku pušenja, za koju znate da je ispravna, nemojte nikada da mučite sebe sumnjajući u nju.

5. Nemojte pokušavati da ne razmišljate o pušenju i nemojte da vas brine to što razmišljate o pušenju sve vreme. Ali kad god pomislite na pušenje – svejedno da li je to danas, sutra ili tokom čitavog života – pomislite: JA SAM NEPUŠAČ.

6. NEMOJTE da koristite bilo koji oblik zamene.

NEMOJTE da „štekate” paklu cigareta.

NEMOJTE da izbegavate pušače.

NEMOJTE da menjate svoj stil života ni na koji način samo zbog toga što ste prestali da pušite.

Ako sledite ova uputstva, uskoro ćete doživeti trenutak otkrovenja.

Ali nemojte da čekate da vam se taj trenutak desi. Uživajte u usponima i borite se s padovima.

VIDEĆETE DA ĆE TAJ TRENUTAK DOĆI VRLO BRZO.

PRESTAĆETE DA PUŠITE!

Opušak cigarete je crvenom špenadlom pričvršćen na kalendar. Datum je 31.1., dan borbe protiv pušenja.

31.1. Dan bez duvanskog dima – Shutterstock.com

Naslovna fotografija – Shutterstock.com