Deca u šarenoj garderobi hodaju školskim hodnicima.

Septembar – modne dileme i prvi koraci školskim hodnicima

Prvi septembar – datum obavijen mešavinom uzbuđenja, treme i neizbežnih modnih nedoumica. Ulice postaju šarene modne piste na kojima su mališani, ali i oni stariji, glavni akteri. Za prvake, to je dan kada zvanično postaju veliki i prvi put ulaze u svet školskih hodnika. Njihov modni izbor, međutim, više je od pukog pokušaja da se dopadnu drugima; to je izraz ličnosti, prvi dodir sa samostalnošću i način da se suoče sa onim što dolazi.

Prvaci u velikom stilu

Mnogi roditelji unapred se pripremaju za ovaj trenutak, često sa istim žarom s kojim su nekada birali venčanicu ili odelo za svoje venčanje. Razlog? Prvi utisak. Prva torba, patike koje svetle pri svakom koraku, i neizostavne modne kombinacije koje obuhvataju sve od šarenih haljinica do minijaturnih verzija elegantnih košulja i pantalona. Roditelji, naravno, žele da njihovo dete izgleda posebno, ali i da se oseća prijatno i samopouzdano.

Nasmejano dete sa knjigama iznad glave.

Za devojčice, izbor često pada na lepršave haljinice u svetlim bojama, sa uzorcima cvetića ili junaka iz omiljenih crtanih filmova. Kombinacije sa šarenim rančevima i patikama koje imaju svetleće elemente u sebi gotovo su neizbežne. Dečaci pak ne zaostaju mnogo za svojim drugaricama iz klupe – moderan džins, košulje na dugmiće ili čak mali sako za one koji žele da se istaknu kao prava mala gospoda. Rančevi sa superherojima ili autićima, u kombinaciji s patikama, čine ih spremnim za osvajanje školskih hodnika.

Ali nije samo estetika u pitanju. Odeća za prvake mora biti, pre svega, funkcionalna. Mnogi roditelji biraju tkanine koje su prijatne za kožu, lako se peru, i mogu izdržati avanture koje čekaju njihove mališane – od prvih pauza za igru do likovnih radionica u kojima boje nisu jedini medij za umetničko izražavanje.

Stariji đaci: Između trendova i komfora

Dok prvaci žele da izgledaju posebno i da se pokažu u najboljem svetlu, stariji đaci balansiraju između želje da prate modne trendove i potrebe za komforom. Srednjoškolci, na primer, često biraju odeću koja odražava njihovu individualnost, ali koja istovremeno omogućava i određenu dozu slobode. Helanke, farmerke visokog struka, majice s printovima, pa čak i sportski kompleti, postaju standardni deo garderobe.

Ovde dolazi do izražaja fenomen street style mode, mešavina sportskog i urbanog, koja omogućava tinejdžerima da se osećaju moderno, ali i opušteno. Kapuljače, oversajz duksevi i patike, često su prvi izbor, dok je ranac zamena za bilo kakvu drugu torbu, jer je praktičan, a i izgleda atraktivno i dodatno je polje za pokazivanje individualnog izraza.

Nasmejani srednjoškolci.

Međutim, u svim tim modnim izborima, najvažnija stvar je da deca i tinejdžeri osete da su svoji. Kako idu iz razreda u razred, kroz različite životne faze, moda postaje način da se izraze, ali i da se uklope u društvene grupe, pa čak i pobune protiv njih.

Povratak tradiciji – uniforme?

Svaki septembar, između ostalog, pokreće i pitanje da li je pametnije uvesti stroge kodekse oblačenja, pa čak i uniforme, ili je sloboda u oblačenju simbol demokratičnosti. Ipak, treba se podsetiti da su uniformisane kombinacije često praktične i oslobađaju decu svakodnevnog stresa biranja šta obući.

U tom kontekstu, trend uniformi se vraća u modni svet, ali ovaj put sa stilom. U zemljama i školama u kojima se nezaobilazno praktikuju, uniforme su postale šik, s modernim krojevima i materijalima koji prate trendove.

Moderna školska uniforma.

Bez obzira na to kako se odeća uklapa u život, prve dane u školi obeležava osmeh na licima učenika i njihovih roditelja. A moda? Ona ostaje nezaboravni deo školskih uspomena – jer prvi dan škole nije samo korak u obrazovanje, već i u svet modnih avantura.