Ilustracija za vaginalno zdravlje, roze i belo cveće u obliku vagine.

Proizvodi za zdravlje i negu intimne regije

Poslednjih nekoliko godina došlo je do prave ekspanzije proizvoda za negu i zdravlje intimne regije. Ma koliko se činilo da je to posledica razvoja industrije suplemenata i nege, kao i dobrog marketinga, to ipak nije tačno. Reč je o tome da su se poslednjih godina mnoga naučna saznanja promenila.

Najveće otkriće u poslednjoj deceniji je detaljno saznanje o mikrobiomu našeg tela.

Analiza mikrobioma našeg tela

Od 2008. godine traje svetski projekat analize ljudskog mikrobioma pomoću najnovijih tehnologija sekvencioniranja DNK. Mikrobiom čine svi mikroorganizmi nastanjeni u našem telu: bakterije, virusi, paraziti, koji su neophodni za normalno funkcionisanje našeg tela i zaštitu od bolesti. Ima ih zaista mnogo. Tek nam je nova tehnologija omogućila da to znamo – više ne moramo da izolujemo mikroorganizam, moguće je analizom DNK pročitati šta sve živi u našem telu. A nauka kaže da živi jako veliki broj mikroorganizama. Tri procenta našeg tela čine mikroorganizmi! U samoj vagini živi preko 200 vrsta mikroorganizama koji su neophodni za naše dobro zdravlje.

Tako smo došli do zaključka da se medicinska mikrobiologija dosta razlikuje od mikrobiologije životne sredine.

Ranije (a to se odnosi na dugi niz godina), iz vagine bismo izolovali neki mikroorganizam i onda primenjivali agresivnu antibiotsku terapiju koja je doprinosila uništavanju normalnog mikrobioma i stvaranju začaranog kruga problema za pacijenta.

Danas znamo da je najvažnija rečenica da se ne leči nalaz nego pacijent.

To zahteva individualni pristup, odnosno poseban pristup svakoj pacijentkinji.

Vaginalni probiotici

Ova otkrića su dovela do toga da se proizvodi za negu intimne regije i probiotici za vaginu ubrzano i uspešno razvijaju.

Ranije, postojali su samo lubrikanti, a i to se dosta stidljivo koristilo.

Do prvog iskoraka je došlo kada se pojavio veliki broj intimnih kupki, jer je utvrđeno da koža intimnog dela ima različit pH (kiselost) od ostalog dela kože i da upravo taj pH, koji je između 4,2 i 4,5, doprinosi očuvanju zdravlja i dovodi do stvaranja normalne vaginalne flore koja je neophodna za odbranu od infekcija.

Zato, kad odlučujete o intimnoj kupki, obratite pažnju i na ovaj podatak.

Vaginalete i probiotici za intimnu regiju.

Shutterstock

Sledeća stepenica bili su vaginalni probiotici koji se koriste kao vaginalete ili uzimaju oralno. Upravo ova nova otkrića o mikrobiomu su dovela do „eksplozije” ovih novih proizvoda. Moram reći – opravdano. Pošto smo decenijama uništavali zdravlje upotrebljavajući agresivne atibiotike, sada nam valjda trebaju godine da to vratimo u normalu.

Svi vaginalni probiotici moraju imati idealan pH – neki to postižu mlečnom kiselinom, a neki sadrže sojeve laktobacila koji obnavljaju vaginalnu floru i čuvaju od infekcije. Vaginalni probiotici su zaista važni i neophodni za svaku ženu. Posebno se savetuje upotreba posle ciklusa, a neophodni su za žene u perimenopauzi i menopauzi. Naravno, postoji još puno dodataka koje svaka žena bira kako joj odgovara, baš kao što bira kremu za lice. Takođe, značajno je da se o ovome posavetujete sa svojim ginekologom da biste dobile detaljne informacije. Ali činjenica je da ova nova grana kozmetike razvijene za intimnu negu nije luksuz već neophodnost.

Za početak, vrlo je važno da se promene stavovi i prihvate nove naučne činjenice, ne samo kod pacijenata već i kod doktora.

Medicina brzo napreduje

Zaista je velika promena u protokolima. Na primer, da kažete pacijentkinji da nalaz mikoplazme u vagini nije bitan i da je ovaj mikroorganizam deo mikrobioma vagine i da je dovoljno koristiti probiotike. A do pre godinu dana davali ste ture najjačih antibiotika uz vaginalete koje deluju antibakterijski. Velika promena i za doktore i za pacijente.

Međutim, to je normalno. Medicina veoma brzo napreduje, posebno zahvaljujući novim tehnologijama, i nove činjenice menjaju ustaljene stavove na dobrobit pacijenata, tako da predviđam da ćemo imati još više novih i zanimljivih proizvoda. I zaista će njihova upotreba promeniti kvalitet života žena.

Nasmejana žena na pregledu kod ginekologa.

Shutterstock

Sada je potpuno jasno da menopauza zahteva obaveznu negu i očuvanje normalne fiziologije vagine pomoću novih proizvoda i, obavezno, vaginalnih probiotika. Verovatno će sledeći korak biti stvaranje potpuno novih proizvoda koji će obuhvatati više funkcija, uz dodavanje hranljivih materija za naš normalni mikrobiom. Mi već sada možemo uraditi genetski test mikrobioma, a za neku godinu, kada to bude još dostupnije, možda će i intimna nega i proizvodi biti potpuno personalizovani.

Naslovna fotografija: Shutterstock