
Šta gledati u junu – najbolje predstave koje ne smete propustiti
- Sadržaj:
- 1. Atelje 212
- 2. Madlenianum
- 3. Dorćol platz
- 4. Pozorište na Terazijama
- 5. Narodno pozorište
Pozorišna sezona bliži se kraju. Pre letnje pauze, imate priliku da u junu pogledate neke od predstava sa repertoara beogradskih pozorišta.
Ponuda je, kao i uvek, raznovrsna, od klasika do savremenih tekstova, od predstava koje se dugo igraju do premijera, a biće i nekih zanimljivih gostovanja.
Atelje 212
Jedan Pikaso
Jedan Pikaso, predstava Ateljea 212, slavi 2. juna mali jubilej – 50. izvođenje.
Reč je o drami savremenog američkog dramskog pisca Džefrija Hačera, koji smešta Pikasa u okupirani Pariz 1941. godine i otvara prostor za uzbudljivu spekulaciju, istražujći kako bi izgledao mogući susret poznatog slikara (koji je zaista jedan period okupacije proveo u Gradu svetlosti) i predstavnice nacističkog režima, privlačne i obrazovane Gospođice Fišer. Istovremeno, komad se bavi položajem umetnika u teškim vremenima, odnosom umetnosti i rata, stvaranja i cenzure.
Pikasa igra Tihomir Stanić, Gospođicu Fišer Sofija Juričan, a reditelj predstave je Erol Kadić.
Predstava se igra 2. juna od 20.30 na sceni Petar Kralj. Karte još možete pronaći po ceni od 2000 dinara.
Bella Figura
Jasminu Rezu publika je zavolela gledajući predstave Art, Tri verzije života i Bog masakra (sve u režiji Alise Stojanović), upravo u Ateljeu 212, koji nas je i upoznao sa jednom od najznačajnih francuskih dramskih autorki.
Komad Bella Figura, u prevodu Ivane Dimić, priča je o neočekivanom susretu pet likova, koji žive pokušavajući da se stalno predstave u najboljem svetlu i o tome šta se sve krije iza naizgled savršene površine i blistave spoljašnjosti.
U timu predstave su rediteljka Đurđa Tešić, scenografkinja Vesna Popović, kostimografkinja Zora Mojsilović, kompozitor Vladimir Pejković, a u glumačkoj postavi su Gorica Popović, Jovana Gavrilović, Uroš Jakovljević, Milica Trifunović i Vahid Džanković.
Pretpremijera je 21. juna u 20 časova na sceni Mira Trailović, premijerom ove predstave, 22. juna, otvara se festival Mucijevi dani, a Bella Figura se do kraja meseca igra još i 23. i 27. juna od 20 časova. Karte možete kupiti po ceni od 1.500 i 2.000 dinara.

Prva proba predstave Bella Figura u Ateljeu 212. © Foto Anđa Brstina
Madlenianum
Tvoje tajno oružje protiv neukrotivog celulita
Iza ovog neobičnog naslova koji vas može zavesti, krije se intelignentna komedija u kojoj se, kako kaže njen autor Injigo Ramirez de Aro, španski aristokrata, dramski pisac, filolog, diplomata, filozof i aeronautički inženjer, pod prividom gluposti i zabave otkrivaju duboke istine naše stvarnosti, koje nas intimno dotiču i povređuju. Predstavu, koja kritikuje užurbanost današnjice i naviku da se sve kupuje i prodaje, režirala je mlada rediteljka Tijana Vasić, scenografiju i kostim potpisuje Mina Miladinović, Julija Kasteluči je kompozitor, a Rade Stamenković dizajner svetla. Poseban doprinos predstavi dala je dr Bojana Kovačević Petrović koja je sa svojim studentima prevela dramu sa španskog na srpski jezik. U predstavi, koja je premijerno izvedena sredinom maja, igraju Goran Jevtić, Paulina Manov, Milan Kovačević i Aleksandar Vučković.
Predstava se, na Maloj sceni Madelnianuma, igra 2. juna od 20 časova. Ako požurite, još možete pronaći karte (cena 1.500 dinara).
Dorćol platz
Recite nam nešto o sebi…
Kako odgovoriti na pitanje iz naslova monodrame, nastale po romanu Napomene Milana Mrđe, u kojoj se Nikola Rakočević pojavljuje u dvostrukoj ulozi, kao glumac i kao reditelj? Da li je iko, ikad, dobro odgovorio na ovo pitanje? Ili još tačnije – da li je iko, ikad, iskreno odgovorio?
Nikola Rakočević igra čoveka koji dolazi na razgovor za posao i trudi se da na pitanje „Recite nam nešto o sebi…” odgovori iskreno. Prateći nebrojene meandre njegove ispovesti, saznaćemo životnu priču ovog junaka (a saznaće i on dosta toga o sebi).
Monodrama Recite nam nešto o sebi igra se 24. i 26. juna od 20.30 u prostoru Dorćol platz-a, a karte možete kupiti po ceni od 2.000 dinara.
Pozorište na Terazijama
Neki to vole vruće
Neki to vole vruće je najdugovečnija predstava na repertoaru Pozorišta na Terazijama, igra se 35 godina! Premijera je bila 27. decembra 1990 pod rediteljskom palicom Soje Jovanović, a predstavu su, prema originalnoj režiji, obnovili Rade Marjanović i Svetislav Goncić 9. februara 2007. Poznati brodvejski hit, i čuveni film Bilija Vajldera (u kome su briljirali Merilin Monro, Džek Lemon i Toni Kertis) nisu „uplašili” rediteljku, legendarnu Soju Jovanović i glumce: Bojanu Stefanović / Ivanu Popović koje u alternaciji igraju Puslicu, Zinaidu Dedakin kao Slatku Džezi, Žarka Stepanova kao Džoa, Svetislava Goncića / Arsenija Tubića kao Džerija, Radeta Marjanovića kao Bizgoua… (ovo je trenutna postava; kada je o ovako dugovečnim predstavama reč, logično je da se postava tokom godina menjala). Naprotiv, oni su, zajedno sa celim timom (balet, hor, orkestar, tehnička podrška), napravili izuzetnu predstavu o dvojici muzičara koji se, da bi dobili posao, preoblače u žene, o plavuši koja sanja „milionera” i o stvarnom milioneru koji se zaljubljuje u muškarca preobučenog u ženu – u stvari, priču o trijumfu ljubavi i lepote.
Predstava traje 2 sata i 30 minuta (sa pauzom), a na repertoaru je 19. i 29. juna od 19.30.
Karte još možete naći po ceni od 2.000 (centralna loža), 1.900 (parter), 1.400 dinara (balkon i bočne lože u parteru). Pozorište na Terazijama rešilo je da obraduje svoje verne gledaoce tradicionalnom akcijom koja podrazumeva popust od 20 odsto za predstave sa junskog repertoara.
Narodno pozorište
Gospoda Glembajevi, gostovanje Crnogorskog narodnog pozorišta
U decembru prošle godine, crnogorska publika ovacijama je ispratila premijeru predstave Gospoda Glembajevi (koja je prvi put rađena u Crnogorskom narodnom pozorištu), a koju je, po tekstu Miroslava Krleže, režirao Danilo Marunović. Dramaturg je Božo Koprivica, adaptaciju su uradili režiser (koji potpisuje i izbor muzike) i Bojana Mijović, scenograf je Valentin Svetozarev, kostimograf Vanja Ciraj Džudža. Uloge tumače: Svetozar Cvetković (Ignjat Glembaj), Kristina Obradović (barunica Kasteli), Mišo Obradović (Leone Glembaj), Una Lučić, Danilo Čelebić, Lazar Dragojević, Emir Ćatović, Kristina Mrkić, Stevan Vuković i Predrag Pavićević.
„Reditelj Marunović svojim postupkom otvara i preispituje značajne filozofske teme, a i one ljudske iskonske (odnos moći, ljubavi i smrti, dekadencije, porodičnih sukoba i unutrašnjih dilema), kreirajući sa glumcima i kompletnom autorskom ekipom koherentnu, emocionalno angažovanu i estetski osnaženu predstavu. Ovakav pristup obezbeđuje da predstava bude intelektualno izazovna i emocionalno dostupna, kombinujući filozofsku dubinu i umetnički doživljaj”, rekla je umetnička direktorka CNP-a Vesna Vujošević Labović.
Režiser Danilo Marunović je istakao da Glembajevi na bezbroj načina funkcionišu i komuniciraju sa publikom, dok je Bojana Mijović istakla da su Glembajevi – nikad aktuelniji, u vreme nikad većih sloboda, a opet nikada manjih prava. Ona i režiser uradili su adaptaciju teksta i odlučili su se za savremeniji pristup, koji nimalo nije izgubio Krležin ton i refren. „Svi naši dragi antijunaci su odbranjivi i u tome je dramska kompleksnost Gospode Glembajevih i genijalnost Miroslava Krleže,” rekla je Bojana Mijović.
CNP gostuje na Velikoj sceni beogradskog Narodnog pozorišta 27. juna od 19.30. Karte su dostupne u rasponu od 300 do 2.000 dinara.
Naslovna fotografija – Jedan Pikaso, predstava Ateljea 212 © Foto: Boško Đorđević