
Amarilis – kako se sadi i neguje čuveni kameni cvet
Amarilis je cveće sa velikim i raskošnim cvetovima u obliku trube, koji će sigurno ukrašavati vašu prostoriju tokom proleća ili tokom hladnih zimskih dana. Njegovi jarki cvetovi su uvek u centru pažnje i oduševljavaju svojom lepotom, bez obzira da li ga uzgajate u bašti ili u saksiji. Uz parvilnu negu i održavanje, vaš amarilis će redovno cvetati iz godine u godinu i ukrašavati vaš dom.
Amarilis – poreklo i priča o kamenom cvetu
Amarilis (rod Hippeastrum) je cveće koje vodi poreklo iz tropskih i suptropskih oblasti Srednje i Južne Amerike i spada u egzotično cveće.
S obzirom na to da ovo cveće u prirodi raste na suvim i kamenitim mestima, moguće je da je zbog toga dobilo naziv kameni cvet. Još jedan potencijalni razlog zbog kog amarilis nazivaju i kameni cvet je taj što su njegove lukovice veoma tvrde i otporne, što ovom cveću omogućava da preživi nepovoljne uslove. A moguće je i da je amarilis ovo ime dobio zbog samog izgleda lukovice, koja je velika i robustna.
Amarilis je biljka koja razvija izuzetno lepe cvetove različitih boja – od jarkocrvene, preko nežne nijanse roze i boje lavande, do živopisne narandžaste.
Ime amarilis potiče od grčke reči amarus, što znači sjajan ili blistav, što potpuno odgovara izgledu ovog prelepog cveta. Može da se gaji u kućnim uslovima, u saksiji, ali se gaji i u baštama.

Shutterstock.com
Vrste amarilisa koje se gaje na našim prostorima
Na našim prostorima se najčešće gaji Amarylis belladonna, poznat i kao beladona ljiljan. Ima duguljaste i velike mirisne cvetove, uglavnom ružičaste ili bele boje, koji cvetaju tokom kasnog leta.
Zatim, pojedine vrste iz roda Hippeastrum se takođe uzgajaju na Balkanu, a one su poznate po velikim šarenim cvetovima jarkih boja. Uglavnom se gaje kao sobne biljke. Gaje se i pojedine hibridne vrste, najčešće za cvećare ili za ukrašavanje.
Amarilis – sadnja
Amarilis je cveće koje se sadi početkom februara ili u rano proleće, kako bi vegetativni period počeo u vreme kada su temperature i svetlost za razvoj najpovoljniji. Može se zasaditi i na jesen, ali je veoma bitno da uslovi za njegov razvoj budu optimalni.
Za sadnju koristite saksiju koja ima dobru drenažu, kako bi višak vode mogao da otiče, jer nakupljanje vode može da uzrokuje truljenje lukovice. Zemlja treba da bude lagana i kvalitetna, sa dodatkom perlita ili peska, a pH vrednost zemlje između 6 i 7.
Lukovica bi trebalo da bude udaljena od saksije najmanje 2-3 cm. Na dno saksije sipajte šljunak, a zatim napunite saksiju zemljom. Pokrijte polovinu lukovice zemljom i odmah je zalijte sa malo vode, pa dodajte još zemlje.
Nakon sadnje, biljku držite nedelju dana na tamnom mestu, kako bi koren mogao da se razvije, a nakon toga je premestite na mesto gde je temperatura oko 20 stepeni.
Prve nedelje nakon sadnje ne zalivajte cveće. Prvi izdanci bi trebalo da se pojave nakon 10 dana, a kada se pojave, biljku zalivajte svaki drugi dan.
Amarilis – nega i uzgoj
Amarilis voli svetlost, i za optimalan rast i cvetanje je bitno da ga postavite na osunčano mesto. Međutim, iako voli puno svetla, ne podnosi direktnu sunčevu svetlost. Idealno bi bilo da veći deo dana bude izložen svetlu, ali da se izbegava direktno sunce, jer može da prouzrokuje opekotine na listovima.
Amarilis je cveće koje voli umerene temperature, između 18 i 24 stepena. Niske temperature mogu da uspore rast i razvoj biljke, dok visoke mogu da osuše zemlju, izazovu propadanje cvetova i dehidrataciju biljke. Na niskim temperaturama verovatno neće cvetati.
Kao što smo spomenuli, čim se zasadi lukovica, potrebno je da se zalije. Nakon toga se biljka ne zaliva dok se ne pojave pri izdanci.
Tokom faze rasta, zemlja treba da bude umereno vlažna, te je zalivajte svaki drugi dan sa malo vode. Vodite računa da pre svakog zalivanja gornji sloj zemlje bude suv. U trenutku kada se pojavi cvetni pupoljak, biljku počnite da hranite tečnim đubrivom za cvetnice.
Idealno je da jednom mesečno koristite đubrivo bogato fosforom.
Kada počne da cveta, smanjite zalivanje na otprilike dva puta nedeljno, ali ne dozvolite da zemlja bude suva. Tokom faze cvetanja smanjite učestalost đubrenja na 6 do 8 nedelja.
U fazi mirovanja, nakon cvetanja, suše se listovi i ostaje lukovica. Biljka se priprema za sledeći period rasta, a u ovom periodu zalivanje treba da bude samo povremeno, jednom u dve do tri nedelje. U fazi mirovanja ne treba da đubrite biljku.
Amarilis se zaliva odozdo, odnosno sipanjem vode u tacnu ispod saksije.

Shutterstock.com
Kada amarilis cveta?
Cvetanje amarilisa je uobičajeno tokom zime ili na proleće, obično od 4 do 6 nedelja nakon sadnje. Cvetovi mogu da traju i nekoliko nedelja. Ukoliko su uslovi optimalni, oni mogu ostati sveži i lepi tokom celog perioda cvetanja.
Cvetovi i listovi će, kako vreme prolazi, početi da se suše. Uvenule cvetove odsecite kako bi se biljka podstakla na novo cvetanje. Suvi listovi, kada padnu u saksiju, mogu da nahrane lukovicu hranljivim materijama koje biljka može da iskoristi za sledeće cvetanje.
Zdrave listove ne odstranjujte kada lišće počne da vene. Važno je da se uklone truli ili bolesni delovi biljke, kako bi se sprečilo širenje bolesti.
Zašto Amarilis ne cveta?
Cvetanje amarilisa može da izostane iz više razloga, ali uglavnom se svi svode na neadekvatno održavanje.
Jedan od najčešćih razloga je neodgovarajuća temperatura i količina svetlosti, koje su neophodne za razvoj biljke. Ukoliko je cvet izložen direktnoj sunčevoj svetlosti, ili ukoliko ne dobija dovoljnu količinu svetlosti, to će u velikoj meri sprečiti razvoj cvetova. Ista je situacija i sa niskim i visokim temperaturama.
Još jedan od uzroka zašto amarilis ne cveta je – nepravilno zalivanje. Ako vaš cvet zalivate češće nego što bi trebalo, lukovica vrlo lako može da istruli. Nedovoljno zalivanje će gotovo uvek isušiti biljku.
Amarilisu je potrebno i redovno đubrenje, te vodite računa da vaš amarilis uvek bude nahranjen, kako bi dobio lepe cvetove. S druge strane, prevelika količina đubriva može da oslabi kapacitet za razvijanje cvetova.
I na kraju, problem može biti i u samoj lukovici, ukoliko je premala ili oštećena.
Ovo su najbitniji faktori o kojima bi trebalo da vodite računa ukoliko se pitate kako vaš amarilis da procveta.
Amarilis je idealan kako za sve ljubitelje cveća, tako i za one koje žele da tokom zimskog ili prolećnog perioda uživaju u baštovanstvu ovim divnim cvetovima, koji će im uneti boje, dodatnu energiju i svežinu u dom.
Naslovna fotografija – Shutterstock.com