Devojčica zaliva plave hortrnzije na terasi.

Ulepšajte terasu hortenzijama

Hortenzije su izuzetno atraktivno baštensko cveće. Čini mi se da jedno vreme nisu bile u trendu, ali polako se vraćaju. Podseća nas na dvorišta naših baka koja se nisu mogla zamisliti bez ovih povećih žbunova s prelepim krupnim cvetovima.

Da li smo tada bežali od njih, sanseverija, fikusa, jer smo hteli da budemo drugačiji? A oni su se, eto, vratili na velika vrata.

Hortenzije, lepotice koje uspevaju i na terasama

Ove lepotice spadaju u cveće koje se može gajiti i na terasama, u većoj saksiji ili žardinjeri, i tu mogu da prezime, napolju, ukoliko ih zaštite. Ako se plašite mrazeva i da će biljka da izmrzne u toku zime, dovoljno je biljku zaštititi grubom tkaninom, listovima novina, kartonom, ko ima može i staro šatorsko platno ili nešto slično. Ovi materijali će sprečiti da zemlja izmrzne. 

Hortenzije su žbunaste biljke, koje u jesen, pred zimu, treba okresati, da žbun ne bi postao prevelik za terasu, a biljke opet lepo bokorile u proleće.

Hortenzije preko zime gube lišće i ostaju samo gole, naoko suve grančice, a u proleće, čim otopli, iz ovih grana izrasta novo, bujno lišće, a potom i pupoljci, pa cvetovi lepih boja.

Hortenzija ima belih, svetloružičastih, intenzivno ružičastih, plavih, pa čak i crvenih, koje se ređe sreću.

Teško je reći koje su lepše.

Hortenzije-crveni cvetovi

Kako gajiti hortenzije na terasi

Ukoliko u prodavnici/rasadniku vidite hortenziju u punom cvetu, kupite je bez razmišljanja, i ako nemate baštu.

Držaćete je na terasi, na mestu zaklonjenom od jakog sunca. Ukoliko je u maloj saksiji, možete je presaditi i u nešto veću saksiju ili u žardinjeru, ali ne mnogo veću od prethodne saksije.

Na dno treba obavezno staviti drenažni sloj od krhotina starih saksija ili ispranog rečnog šljunka, a odozgo hranljivu zemlju, kupljenu u rasadniku ili cvećari, u koju ćete zasaditi biljku.

Hortenzije su uvek „žedne” i traže redovno zalivanje, tako da joj zemlja nikada ne bude isušena. U toku toplih letnjih dana možete je zalivati i dva puta dnevno, rano ujutro i uveče.

Ukoliko zaboravite, opomenuće vas, primetićete da su joj listovi klonuli.

Kao i druge biljke, zaliva se odstajalom vodom, a povremeno, jednom u dve nedelje preporučljivo je da se doda neka prehrana, najbolje ona predviđena za cvetnice, jer dobro negovana hortenzija obilno i dugo cveta.

Hortenzije-plavi cvetovi

Cvetovi hortenzije menjaju boju

Ima i jedna zanimljivost! 

Ukoliko želite da vaše bele hortenzije, pa i ružičaste, daju plave cvetove, dovoljno je samo obezbediti im kiselu sredinu.

Možete se raspitati u rasadniku šta preporučuju, a jedna od opcija je dodavanje aluminijum-sulfata u vodu za zalivanje.

Dešava se da je napadne pepelnica, što prepoznajemo po brašnastim listovima, u tom slučaju treba obaviti prskanje fungicidom.

I još jedna bitna stvar – ukoliko želimo hortenziju koju imamo duže vreme da presadimo u veću saksiju, bitno je da isti deo bude pod zemljom, odnosno da sama biljka koja viri iznad zemlje bude iste visine kao ranije, jer u suprotnom može izostati cvetanje. 

Verujemo da će uskoro neka hortenzija krasiti vašu terasu i da ćete uživati u lepoti ove cvetnice.