Priče o ljubavi i gubitku koje povezuju ljude: vodimo vas u Muzej prekinutih veza u Beogradu
Venčanica koja nikad nije nošena, čestitka za rođendan od preminulog oca, neotvoren rođendanski poklon, ruža od čelika, lažne grudi… Pomenuti, ali i ostali izloženi predmeti, imaju svoju priču. Nekome je srce slomljeno, nekome se ljubav ugasila sama od sebe, a nekome nedostaju roditelji, bake, deke…
U nekim pričama možemo i sami pomalo da se pronađemo, neke se čine filmskim, a dok se čitaju – kao da vam omča steže grudi. U tom trenutku shvatamo koliko smo u stvari povezani, iako je otuđenost svakim danom sve izraženija.
Naizgled sasvim obična izložba na kojoj su izloženi razni predmeti koje možete pronaći i u svojoj kući, u stvari je deo putujuće izložbe zagrebačkog Muzeja prekinutih veza, koja gostuje u Beogradu do 30. septembra. Predmeti dolaze sa raznih strana sveta, pa su tako i u Beogradu bili pozvani svi oni koji žele da im doniraju svoje predmete za koje ih vezuje neka priča.
„U arhivi muzeja u Zagrebu imamo preko 3.500 predmeta i priča, većinu toga skupili smo na gostovanjima. Uobičajeno je da se skupi oko 40 priča i predmeta, tako da je tu Beograd malo iznad proseka. Inače, u Beogradu se može videti 60 predmeta iz naše arhive i 15 prikupljenih za ovu priliku, lokalno”, rekao je za naš portal jedan od osnivača Muzeja prekinutih veza, Dražen Grubišić.
Emocije brišu granice i povezuju ljude
Originalni umetnički projekat su 2006. godine osmislili Olinka Vištica i Dražen Grubišić i od tada je Muzej prekinutih veza obišao više od 30 zemalja širom Evrope i sveta, sa preko 60 putujućih izložbi. Predmeti i priče prikupljeni na lokalnom mestu spajaju se sa eksponatima iz međunarodne zbirke čineći originalnu i jedinstvenu postavku. Svi oni postaju autentična arhivska zagonetka, nastavljajući da pričaju svoje priče širom sveta.
Tako su se, pored lokalnih donacija, na beogradskoj izložbi našli predmeti iz celog sveta: Sjedinjenih Američkih Država, Finske, Poljske, Irske, Nemačke, Izraela, Bugarske, Danske, Češke, Turske… Sledeći grad u koji odlaze je malo mesto na Sardiniji gde postavljaju izložbu u saradnji sa arheolozima iz Venecije. „Jedna zanimljiva kolaboracija”, ocenio je Grubišić.
Misija ovog projekta je da ljude širom sveta poveže kroz priče o ljubavi i gubitku i uspostavi vezu sa publikom i zajednicom. Onima sa slomljenim srcem pruža priliku da, deljenjem emotivnih priča, na kreativan način prebole tugu i gubitak.
Muzej već 16 godina dokazuje da se geografske i kulturološke granice brišu kroz prizmu emocija, odnosa i događaja koje u nekom trenutku života proživljava svako biće ili saoseća sa njima.
Emotivne reakcije posetilaca
Iz Kulturnog centra Grad, uz čiju pomoć je organizovana izložba, poručuju da su zadovoljni odzivom građana.
Na pitanje kakve im utiske prenose posetioci, Jelena Pavlović iz produkcije KC Grad kaže da je primetna emotivna reakcija.
Ljudi često izađu iznenađeni sa izložbe, jer nisu očekivali tako emotivnu reakciju, poručuje Grubišić. „Ponekad imaju potrebu i da podele neka svoja iskustva i neke svoje priče ili da ih zapišu, a ponekad ih zaposleni u našem muzeju teše”, ispričao nam je on.
Sreća je veća kada se sa nekim podeli, dok je podeljena tuga upola manja. Ostaviti iza sebe deo života je izazov za koji je potrebna velika snaga i volja, a Muzej prekinutih veza čini se kao odlično mesto da mu poklonite sve ono što u vama izaziva bol i patnju, kako bi proputovalo svetom i urezalo se u sećanje svakog posetioca.
Svi zainteresovani mogu videti izložbu u izložbenom prostoru Muzeja grada Beograda (Vuka Karadžića 2), svakog dana od 10 do 20 časova; ulaznica je 600 dinara.