Pozorište.

„Lepota (ne)će spasiti svet” – počinje 58. Bitef i donosi raznovrstan program

Beogradski internacionalni teatarski festival (Bitef), 58. po redu, počinje danas u Beogradu pod sloganom „Lepota (ne)će spasiti svet” i trajaće do 4. oktobra. Tokom tih dana biće izvedeno 10 predstava u glavnom programu (a tu je i uvek zanimljiv prateći program), dok će dve najbolje dobiti Gran pri pri Mira Trailović i Specijalnu nagradu Jovan Ćirilov.

Međunarodnim žirijem predsedava pozorišna rediteljka Marin Man, dok će festival otvoriti švajcarski reditelj Milo Rau i plesna predstava Mekšanjekarakteristična po tome što jedanaest plesača, sinhronizovanim minimalističkim pokretima, grade kolektivne slike.

Publika će, u glavnom programu, gledati produkcije koje stižu iz Nemačke, Francuske, Švajcarske, Bolivije, Brazila, Holandije, Belgije, Slovenije, Hrvatske i Srbije.

I dalje veruju da je moguće da lepota spasi svet

Govoreći za RTS, direktor festivala Miloš Latinović poručio je da Bitef pokazuje da traže nove, mlade reditelje, autore i stvaraoce koji će „verovatno obeležiti pozorišnu sezonu, ali i neki pozorišni period u narednih 10, 15 godina”.

„Festival je tradicionalno avangardan, malo je to zaista paradoksalno, jer avangarda isključuje tu neku tradicionalnost i odnos prema tradiciji. To u slučaju Bitefa nije tačno”, rekao je on.

Inspiraciju za slogan festivala pronašli su kod slavnog ruskog književnika, pojasnio je umetnički direktor i selektor Bitefa, Nikita Milivojević.

„Kada kažemo lepota, naravno da odmah pomislimo na estetsku kategoriju, ali ovo je jedna etička kategorija koja, od trenutka kada je ta misao kod Dostojevskog zaživela u romanu Idiot, neprestano izaziva neku pažnju, neko tumačenje”, rekao je on gostujući na N1.

Dodao je i da znaju da ni lepota ni pozorište ne mogu spasiti svet, ali s obzirom da se bave „poslom koji veruje u iluzije – verujemo da je to još uvek moguće”. Svaka od predstava, kaže Milivojević, brani taj naslov.

Milo Rau i Mekšanje otvaraju festival

Četrdesetsedmogodišnji Milo Rau, rođen u Bernu, reditelj, pisac i rezidencijalni umetnik u NTGentu, od prošle godine je i umetnički direktor Bečkog festivala (Wiener Festwochen). Studirao je sociologiju, germanistiku i romanistiku u Parizu, Berlinu i Cirihu, gde su mu, između ostalih, predavali Pjer Burdje (bio je čuveni francuski sociolog, jedan od najuticajnijih sociologa druge polovine 20. veka) i Cvetan Todorov (bio je bugarsko-francuski pisac, istoričar i teoretičar i jedan od najznačajnijih francuskih intelektualaca). Kritičari ga nazivaju „najuticajnijim” (Cajt), „najnagrađivanijim” (Suar), „najinteresantnijim” (Standard), „najkontroverznijim” (Republika), „najskandaloznijim” (Njujork tajms) ili „najambicioznijim” (Gardijan) umetnikom našeg vremena.

Milo Rau će u Madlenianumu otvoriti Bitef, a ove godine ćemo u glavnom programu gledati njegovu hvaljenu predstavu Antigona u Amazonu. Inače, ovo je njegov prvi dolazak na Bitef.

Plesnu predstavu Mekšanje, Dens on ansambla iz Berlina, rađenoj u koprodukciji sa Onasis Stegi iz Grčke i Nacionalnim koreografskim centrom Rilije-la-Pap iz Francuske, a u koreografiji grčkog umetnika Hristosa Papadopulosa, koja će otvoriti 58. Bitef, Milivojević je opisao kao „nešto potpuno drugačije”.

„Ne mora sve da bude spektakularno, da se sva naša čula zadovolje. Mogu da zamislim da će mnogi biti iznervirani tom vrstom koncentracije kojom se grupa igrača, kao jedan metronom, pomera, terajući nas da iskusimo nešto metafizičko. Najjednostavnije rečeno, ovaj ritam koji svi živimo, koji nije normalan, koreograf Papadopulos i ansambl (čija specifičnost je da ga čine igrači stariji od 40 godina) pokušavaju da promene u tih sat i deset minuta. Predstava je potpuno hipnotička”, rekao je on.

Raznovrstan program

Pored Antigone u Amazonu koju će NT Gent, po konceptu i režiji Mila Raua, odigrati 2. i 3. oktobra u Ateljeu 212, veliku pažnju privukla je predstava Trilogija Snaga kučke I poglavlje: Nevesta i Laku noć Pepeljugo (3. i 4. oktobar, Pozorište na Terazijama), rediteljke Karoline Bjanki, u kojoj ona na radikalan način pristupa temi seksualnog nasilja.

Beogradska publika će imati priliku da pogleda hvaljenu predstavu Hekuba, ne Hekuba, Tijaga Rodrigeša. Nastala u produkciji Komedi franseza, čuvenog pozorišta koje prvi put dolazi na Bitef, ova predstava dovodi vrhunsku postavu francuskih pozorišnih zvezda koje će na originalan način oživeti mit o Hekubi.

U Bitef teatru će 27. i 28. septembra biti izvedena predstava Seksualno vaspitanje II: Borba, mlade slovenačke rediteljke Tjaše Črnigoj, koprodukcija Slovenskog mladinskog gledališča, Maske Ljubljana i Mesta žensk iz Slovenije. U Galeriji „Podrum” Kulturnog centra Beograda biće 28. i 29. septembra izvedena predstava Pravićemo nešto o ratu, rodu i slobodi, zvaće se: Šta bi rekla Čelsi Meni, u izvođenju Hop.La!, autora Irene Ristić i Đorđa Živanovića Grgura.

Kako je najavljeno, Beogradsko dramsko pozorište i Mestno gledališče ljubljansko izvešće u BDP-u 30. septembra Budućnost autora Žige Divjaka i Gregora Zorca.

Centar za dramsku umjetnost iz Hrvatske i Via Negativa i Mesto žensk iz Slovenije donose 30. septembra i 1. oktobra u Bitef teatar predstavu This Is My Truth, Tell Me Yours, autorke Jasne Žmak.

Na programu Bitefa je 1. oktobra u BDP-u predstava Pukotina Mestnog gledališča ljubljanskog, autorke Rouz Selavi u režiji Jana Krmelja.

Iz Bitefa je navedeno da će 1. i 2. oktobra, u Ciglani, biti odigrana predstava Palmasola – Zatvorsko selo, Klara teaterprodukcionen iz Švajcarske i Santa Kruz de la Sijera iz Bolivije, u režiji Kristofa Frika.

Kako do ulaznica?

Ulaznice za neku od predstava možete kupiti onlajn, preko zvaničnog sajta Bitef teatra, uz 10% popusta.

Po redovnim cenama ih možete pronaći na blagajni Bitefa, koja će biti otvorena u festivalskom press centru, na prvom spratu MTS dvorane, na Trgu Nikole Pašića. Radno vreme blagajne do 4. oktobra će biti od 11 do 15 sati, radnim danima i vikendom, a karte možete kupiti i sat vremena pred početak predstave na mestu izvođenja, ako ostane slobodnih mesta.

Celokupan program festivala dostupan je na zvaničnom sajtu Bitefa.