Da li je moguće živeti moćnije i produktivnije u starosti?
Pre samo sto godina, očekivana prosečna dužina života bila je između 55 i 60 godina.(1) Na Olimpijskim igrama u Parizu bilo je 178 boksera sa prosekom godina oko 25. Bilo je i mnogo rasnih tenzija u prošlosti i ne verujem da bi iko pomislio da će samo sto godina kasnije crni bokser u 57. godini izazvati američkog plavušana od 28 godina. A to se upravo dogodilo. I, da bi sve bilo još interesantnije, prenos meča između Majka Tajsona i Džejka Pola bio je na striming platformi Netflix (2), iz zemlje koja neće imati boks na sledećim Olimpijskim igrama, 2028. godine u Los Anđelesu.
Ovome treba dodati da je izazivač legendarnog Majka Tajsona bio Džejk Pol, jutjuber koji je postao profesionalni bokser tek nakon što je stekao preko pet miliona pratilaca. Prema Forbsu, u jednom trenutku bio je treći najplaćeniji sportista, ali i YouTube kreator na svetu.
Boks-meč sa puno kurioziteta
Ko zna koliko ovaj meč ima kurioziteta, ali mene su interesovali samo oni medicinski. Tačnije, najviše me je interesovalo šta je 57+ osoba uzimala od lekova i supstanci da bi postigla formu neophodnu za ovakvu borbu.
Kao stručnjaku koji se bavi enhancing supstancama, bio mi je zanimljiv Tajsonov pristup zabranjenim supstancama. Poznati bokser je iskoristio poslovno partnerstvo sa kompanijom Ocenture sa Floride da reklamira upotrebu sintetičkog testosterona i drugih supstanci za povećanje niskog nivoa testosterona. Pored toga, Tajson je koristio proteine dobijene iz placente i pupčane vrpce za otklanjanje bolova u leđima, iako nije baš lako naći vezu. Najviše kontroverzi izazivali su baš faktori rasta koji su bili u preparatu proteina dobijenih iz materice. Na sreću, ni jedan ni drugi bokser nije bio pozitivan, pa cela priča nema onaj senzacionalistički karakter. Tajsonu su takođe ubrizgani egzozomi*, nosači različitih supstanci. Njegovi doktori su upotrebili termin biohakiranje za kombinaciju matičnih ćelija koje su davane uz elektrostimulaciju i korišćenje hiperbarične komore.
I pored svega, Tajson i Pol bili su suočeni sa nasumičnim testiranjem na zabranjene supstance prema zakonu Teksasa, a ne Svetske antidoping agencije, mada su u pitanju male razlike. Zakon Teksasa kaže: „Zabranjena je primena ili upotreba bilo kojih droga, alkohola, stimulansa ili injekcija u bilo koji deo tela, bilo pre ili tokom borbe, takmičaru ili od strane takmičara, osim ako je lek propisan, primenjen ili ovlašćen od licenciranog lekara, a izvršni direktor je ovlastio takmičara da koristi lek.” Iako su bokseri mogli da se prijave za izuzeće radi terapijske upotrebe (engl. Therapeutic use exemption – TUE), zbog zaštite podataka nikada nećemo saznati da li je to neko od njih dvojce iskoristio.
Da je pobednik borbe bio pozitivan na zabranjenu supstancu, rezultat bi se promenio u „Nema odluke”, čime bi pobeda bila poništena.
Tajsonov trener je dodatno potvrdio da se Tajson konsultovao sa lekarima o lečenju testosteronom i da je prekinuo tretmane kada je počeo da trenira za egzibicionu borbu sa Džonsom 2020. godine (prethodni meč) kako bi izbegao pozitivan test na testosteron sa Polom.
Inače, dovoljno je oko šest meseci da iz organizma nestanu metaboliti pomenutih supstanci.
© Howard Weiss/ Shutterstock.com
Tajson propagira „hormonsku terapiju”
Tajson je celu famu oko meča iskoristio da propagira upotrebu „hormonske terapije” i svoju kompaniju, koja je u saopštenju opisana kao virtuelna klinička praksa (onlajn savetovanje i prepisivanje testosterona). Ovde je intersantno da o tome nisu govorili lekari. Rekao je da muškarci svuda treba da znaju da ima rešenja koja će im pomoći da budu „najbolja verzija sebe”. Jednostavno su ubedili ljude da im treba testosteron i da treba da ga uzimaju.
Međutim, iz ugla poboljšanja ljudske sposobnosti, odnosno korišćenja supstanci za poboljšanje ljudskih performansi, priča je mnogo interesantnija. A ceo koncept Hormon replacement therapy (HRT) je zahvaljujući Tajsonovoj priči dobio potpuno novu prezentaciju. Meni je, kao doktoru, upravo to nedostajalo jer najveći broj mojih kolega ne podržava davanje testosterona, proteina, faktora rasta, matičnih ćelija, niti korišćenje drugih metoda, jer smatraju da je starenje prirodan proces.
Trendovi dugovečnosti
Za sve je važno da razumemo da se na putu kojim je čovečanstvo prošlo u poslednjih sto godina mnogo toga promenilo kada je reč o povećanju dužine života, i da savremeni čovek ne želi da živi dvadesetak godina duže stareći, već želi da se bori i uživa u svakoj godini. Suštinska je razlika da li idete u teretanu ili sedite u kolicima.
Verovatno će proći godine dok sve što je koristio Tajson ne bude apsolutna indikacija u starenju, ali bar je do tada važno da razumemo da postoje različiti pristupi longevity trendovima (trendovima dugovečnosti). O tome sam već pisao i sve ovo oko Tajsona samo potvrđuje da je dugovečnost pitanje načina života i korišćenja svega onoga za šta postoji dokaz da utiče na zdravstveno blagostanje.
Biti u formi, izgledati pristojno, imati snage, biti mentalno sposoban je pitanje opšte kulture. Ne znam zašto je prihvatljivije biti gojazan, nepokretan i star, nego biti normalne telesne težine i voditi aktivne životne stilove.
Tajsonova poruka je da postoji mogućnost kojom se može pomoći muškarcima koji pate od niskog testosterona da žive moćnije i produktivnije, da imaju bolji san i veću izdržljivost. Sve te pozitivne promene mogu da imaju ogroman uticaj na život svakog pojedinca, izazivajući kod njih uzbuđenje kada vide šta mogu da postignu. Ideja je da svi muškarci znaju da postoje rešenja koja mogu da pomognu, odluka je na individui.
Razmišljajući koji bi susret bio podjednako zanimljiv, pomislio sam na Džona Mekinroa i Novaka Đokovića. Zamislite da se tako nešto dogodi! Baš bi bilo zanimljivo da vidimo šta bi Mekinro koristio.
Do tada nam svima ostaje da shvatimo koje smo funkcije i sposobnosti izgubili starenjem i da ih ishranom, treningom, ali i po želji,enhancing supstancama, vratimo i održimo bar toliko da bismo bili živi svakog trenutka života. I kod muškaraca, kao i kod žena, doziranje i stručno praćenje je individualno upravo zato da bi se dobio terapijski efekat, a sprečili neželjeni efekti. A ako razmišljate zašto biste to uradili, Tajson kaže zato što možete, jer ne treba ništa nikom da dokazujete osim sebi.
*Egzozomi su nanovezikule, odnosno nosači različitih supstanci. Mogu da nose dozvoljene i zabranjene supstance. Sportisti koriste samo dozvoljene (npr. gvožđe) ako ne žele da budu pozitivni.
Naslovna fotografija – © Howard Weiss/ Shutterstock.com
Izvori:
- https://u.demog.berkeley.edu/~andrew/1918/figure2.html
- https://www.netflix.com/search?q=tay&jbv=81764952