Predstava Sveti Georgije ubiva Aždahu.

Šta gledati: Februar u beogradskim pozorištima

Posle (subjektivno) najdužeg meseca, stiže onaj najkraći za koji se uvek pitamo kad je pre prošao. Februar obično povezujemo sa Danom zaljubljenih, ali mi ćemo to malo preoblikovati – dajemo vam predloge kako da sa dragom osobom provedete slobodno vreme tokom celog meseca, nevažno koji je dan.

Februar nam donosi nove premijere, drame, komedije, ali i neka proverena ostvarenja koja bi trebalo da uvrstite na svoju listu!

Jugoslovensko dramsko pozorište

Sveti Georgije ubiva aždahu

Premijera predstave Sveti Georgije ubiva aždahu, održana krajem decembra prošle godine u JDP-u, pozdravljena je aplauzom i ovacijama. Radnja ove čuvene drame Dušana Kovačevića dešava se u osvit Prvog svetskog rata, a glumci nas uvode u priču o ljubavnom trouglu, koji čine neobičan žandar, njegova žena i njen ljubavnik, invalid iz balkanskih ratova.

Kako se između ratova ipak živi, ili bar pokušava da se živi, tako i akteri ove drame, gotovo svi obeleženi što rođenjem što prethodnim ratovima, junaci nekih prošlih ili budućih veličanstvenih istorijskih događaja, pokušavaju da osete dašak lične sreće, ostvare pravo na zasluge iz prethodnih ratova, ili bar nakratko uhvate trenutak u kome se život i sloboda neće međusobno isključivati.

Milan Marić u predstavi Sveti Georgije ubiva Aždahu.

Deo iz predstave Sveti Georgije ubiva aždahu © Nebojša Babić

Režiju potpisuje Milan Nešković, scenograf je Gorčin Stojanović, dok u predstavi glume Milan Marić, Nikola Rakočević, Jovana Belović, Marko Janketić, Anđelika Simić, Nebojša Ljubišić…

Na Velikoj sceni „Ljuba Tadić” predstavu možete pogledati 5, 7. i 24. februara od 20 časova.

Teatar Vuk

Osam žena

Osam žena je diplomska predstava studenata Akademije umetnosti u Beogradu, po motivima teksta francuskog pisca i glumca Robera Toma, inspirisanog detektivskim romanima Agate Kristi.

Igra osam divnih, talentovanih devojaka koje će vas odvesti u Francusku, gde će tokom božićnog jutra jedini muški član porodice biti pronađen mrtav u kući. Napolju je nevreme koje ih je „odseklo” od sveta, tako da moraju same da pronađu ubicu, koji se sigurno nalazi među njima.

Međutim, svaka od njih ima svoje tajne i motiv za ubistvo, a ono što se na početku čini kao ozbiljna priča, pretvara se u komediju.

Režiju potpisuje Igor Đorđević, a igraju Neda Vuković, Ana Pogorelić, Marija Damjanov, Sara Čizmović, Nataša Miovčić, Tijana Gal, Tamara Mladenović i Matea Trifunović.

Možete je pogledati 4. februara od 19.30 časova na sceni Kult u Teatru Vuk.

Atelje 212

Avgust u okrugu Osejdž

Premijera ove predstave bila je pre 11 godina, a radnja Avgusta u okrugu Osejdž prati priču porodice kod koje se, usled teških trenutaka, stvaraju još teži, kada se krene sa iznošenjem tajni i laži.

Naime, tri sestre se vraćaju kući da bi se našle majci u teškim trenucima, ali se situacija pogoršava kada se ispostavi da se njihov otac udavio. Šira porodica dolazi na sahranu, ali baš tada sve kreće nizbrdo.

Isečak iz predstave Avgust u okrugu Osejdž.

Deo iz predstave Avgust u okrugu Osejdž © Boško Đorđević

Likovi sa „tragičnim izrazima lica” mogu pobeći iz te kuće, ali ne i od sebe samih.

Na sceni „Mira Trailović” predstava se igra 11. februara od 20 časova, a u glumačkoj postavi su Dara Džokić, Anita Mančić, Branimir Brstina, Jelena Đokić, Isidora Minić, Milica Mihajlović, Branka Šelić, Jelena Petrović / Jovana Gavrilović, Gordan Kičić, Mladen Andrejević…

Pozorište Slavija

Jasmin na stranputici

Daniel Kovačević igra lik Jasmina, čoveka koji je bežeći od rata završio u Beogradu, ali ga odjeci strahota ne napuštaju. Ivana Kovačević igra Marlenu, psihijatra, ćerku ambasadora Francuske, koja je slepo brinula o njemu, ne vodeći računa o sebi, što je ostavilo uticaja.

Ljiljana Lašić, koja je pisala i tekst predstave, igra ulogu slikarke Staše. Naizgled okrutna, sklona razvratu, ljubitelj svake vrste skandala, slobodna, rečita, Staša prkosi svetu i slika samo đavole… Slika ono što vidi oko sebe.

U originalnoj postavci ove predstave, koja traje 23 godine, igrali su Ivan Bosiljčić, Rada Đuričin i Ljiljana Lašić.

Na repertoaru je 14. februara od 20 časova.

Bitef

Smrt i devojka

Smrt i devojka je redak primer psihološkog trilera na sceni. Osveta, seks, manipulacije, teme su koje se istražuju na uzbudljiv način. Lične drame i preispitivanja koje junaci doživljavaju je ono što publiku ostavlja bez daha, dok se tokom 90 minuta trajanja predstave stalno pitamo kome od njih troje da verujemo.

Paulina, bivša politička aktivistkinja, ubeđena je da je slučajni gost u vikendici njenog muža zapravo čovek koji ju je davno, mesecima zlostavljao i silovao u korist bivšeg režima. Ona ga zarobljava, vezuje i pokušava da natera da prizna šta je radio, dok paralelno testira poverenje i razumevanje svog muža, koji je inače advokat za ljudska prava.

Na pozornici su Tamara Krcunović, Andrija Kuzmanović i Aleksandar Đurica, dok je reditelj predstave Nikola Ljuca.

Predstavu možete pogledati 11. februara u 20 časova.

Hartefakt kuća

Kako sam naučila da vozim

Predstavu Kako sam naučila da vozim režirala je Tara Manić, po tekstu američke autorke Pole Vogel, a uloge tumače Svetozar Cvetković (Teča) i Marta Bogosavljević (Malecka).

U izvornom tekstu radnja drame smeštena je u šezdesete godine prošlog veka, međutim rediteljka se odlučila da publici donese savremeno čitanje.

Marta Bogosavljević i Svetozar Cvetković, predstava Kako sam naučila da vozim

Marta Bogosavljević i Svetozar Cvetković © Marko Stojanović

Odnos ova dva lika, Malecke i njenog teče, pun je ambivalencija: ljubavi, nežnosti, radoznalosti, podučavanja, poverenja, formiranja autoriteta, grešaka, a posledično: probijanja granica, gruminga i povređivanja, sve do tačke samouništenja. Velika vrednost ovog teksta je empatija autorke za oba lika, čime se otvara važan, polemičan ton o uzrocima, a ne samo posledicama takvog odnosa.

U Hartefakt kući predstava se igra 20. feburara u 20 časova.

Akademija 28

Nije smešno Žarko

Ukoliko ste ljubitelji stand-up nastupa, smeha i zabave, verovatno ste čuli za Subotičanina Srđana Olmana. Njegovi nastupi su uvek puni, publika voli njegove šale i nikad odatle ne možete otići istog raspoloženja kao što ste došli.

Srđan će se, uz Bojanu Grabovac i Tamaru Belošević, naći na sceni Akademije 28 kako bi gledaocima predstavio novi projekat Nije smešno Žarko. Režiju potpisuje Staša Koprivica, dok su tekst za predstavu pisali ona i Olman.

„Ova neobična mešavina komedije situacije i stendap komedije donosi sat vremena i petnaest minuta osvežavajuće zabave, ali i uzbudljivih tema i pitanja koji će biti povod za užarene rasprave nakon predstave”, navodi se u zvaničnom opisu.

Premijera je zakazana za 12. februar u 20 časova, a savetujemo da požurite po svoje ulaznice, jer ih nije ostalo još mnogo!

Beogradsko dramsko pozorište

Crno zlato

Novo delo makedonskog dramaturga Dejana Dukovskog, Crno zlato, režira Oliver Frljić, jedan od najvažnijih, najprovokativnijih i najradikalnijih reditelja i u Evropi, a premijerno je gledamo u Beogradskom dramskom pozorištu.

U fokusu drame Crno zlato je konflikt u porodici. To je stari konflikt između oca i sina, koji je zbog toga jednom napustio porodicu, a sada se nakon dugo vremena vraća kući kao „ćerka”. Uspešna žena. U suštini, ovo je drama o transrodnoj osobi na Balkanu, koja se grčevito bori sa svojim ocem, okruženjem, društvom, za pravo na svoj identitet i mesto pod suncem.

Drama se dešava u disfunkcionalnoj porodici, u disfunkcionalnom društvu. Kako je Dukovski rekao u jednom od intervjua, „u pozorišnoj tradiciji je da je ono što se dešava u porodici, obično i refleksija onoga što se dešava u društvu”.

Karte za premijeru 20. februara su rasprodate, ali predstavu možete gledati na Velikoj sceni „Olivera i Rade Marković” i naredna tri dana, odnosno 21, 22. i 23. feburara.

Naslovna fotografija: Deo iz predstave Sveti Georgije ubiva aždahu © Nebojša Babić