Nataša Ninković u predstavi.

Nataša Ninković kao Fema – Pokondirena tikva i njena palanka

Premijera komedije Pokondirena tikva Jovana Sterije Popovića, izvedena u Narodnom pozorištu u Beogradu 18. septembra ove godine, dobro je nasmejala gledaoce, ali ih je naterala i da se zamisle. A Sterija je upravo to i hteo, jer je u predgovoru ove svoje drame, objavljene 1838. godine, u duhu vladajućeg prosvetiteljstva, napisao da je delo „sočinio” na zabavu, ali i na „polzu” (korist) svojih čitalaca. Isto je uspela da postigne i rediteljka Iva Milošević, koja je u predstavu unela savremeno razumevanje Sterijinog teksta.

Nataša Ninković u predstavi.

© Marketing narodnog pozorišta, fotograf Marijana Janković

Nataša Ninković u ulozi Feme

Prvakinja Narodnog pozorišta Nataša Ninković maestralno je odigrala glavnu junakinju Femu, izmeštenu iz prve polovine 19. veka, kada je delo nastalo, u ovo naše vreme. Zajedno sa celim ansamblom, a po zamisli rediteljke Ive Milošević, Nataša Ninković nas je svojom savremenom Femom podsetila da se legitimna ljudska težnja za boljim i lepšim životom često slomi na ličnim manama i zabludama, ali završni udarac uglavnom daje palanački duh, često agresivnog okruženja.

Izraz „pokondirena tikva”, koji danas svi razumemo, smislio je i prvi put upotrebio komediograf Sterija za naslov svog dela. Očigledno da je dobro smislio kad se taj izraz u srpskom jeziku drži već gotovo dva veka.

Ko je danas pokondirena tikva?

Tako je danas „pokondirena tikva” osoba koja je lako došla do velikog novca, zbog čega je počela da prezire klasu i porodicu iz koje potiče i da imitira višu klasu kojoj, po znanju i iskustvu, nije dorasla. Iz preteranosti i neukosti te imitacije, iz tog nesklada stvarne osobe i onoga kako ona želi da se predstavi okolini, proističe komični, ali i tragični efekat.

Prema rečima rediteljke Ive Milošević: „Današnje Feme nisu samo one osobe koje su zaglibile u pomodarstvo, već su to i svi oni što nastoje da preko noći, veoma paušalno i bez svesti o ličnoj nekompetentnosti, bez mnogo ulaganja u lično obrazovanje i oplemenjivanje sopstvenog duha, osvoje neki vid moći agresivnim i primitivnim sredstvima.”

Nataša Ninković

© Marketing narodnog pozorišta, fotograf Marijana Janković

Kakav Beč, samo Pariz!

Glavna junakinja Sterijine komedije Fema je opančareva udovica kojoj je od muža ostalo dosta novca, od koga ona očekuje da joj omogući neki bolji i uzvišeniji život. U svojoj neukosti i naivnosti, ona to pokušava tako što se upinje da postane „nobles”. Počinje da se oblači po poslednjoj modi. „Kakav Beč, samo Pariz!”, uzvikuje ona egzaltirano. Koristi u govoru mnogo nemačkih i francuskih reči, mešajući ih sa srpskim, mada je lično potpuno neobrazovana. Zabranjuje okolini da je, kao ranije, zove majstorice, već traži da je oslovljavaju sa „milostiva gospođa”.

Preuređuje kuću i ispunjava je skupim nameštajem, ali sve te stvari, kao i ona sama, deluju kič. Fema se, u svojoj opsesiji noblesom, odriče rođenog brata Mitra (igra ga Slobodan Beštić) zato što je majstor.

Šta je za koga bolji život?

I sve bi to možda ostalo na nivou humora, da Fema i svoju ćerku Evicu (igra je Iva Milanović) ne primorava da prihvati njeno novo ponašanje. Fema Evicu počinje da zove Evicken, po nemački, i brani joj da se uda za Vasilija (igra ga Dragan Sekulić) jer je on samo običan čizmar.

Femin novac i lakovernost namirisali su i prevaranti, tako da ona lako postaje žrtva Sare (igrar je Sena Đorović), nekadašnje kuvarice koja je, kuvajući po uglednim kućama, pohvatala neke nobles manire. Iako zna da Saru u varoši zovu „čankoliza” (ulizica), Fema je uzima za svog savetnika. Tako je Sara nešto kao lajfkouč 19. veka.

Feminu opsesiju da preko noći stekne neki bolji život koristi i prevarant Ružičić (u tumačenju Aleksandra Đurice), koji se predstavlja kao filozof. Zato Fema želi da za njega uda svoju ćerku Evicu.

Plakat za predstavu Pokondirena tikva u Narodnom pozorištu. Glava Mona lIye je yamenjena glavom Merlin Monro-crtež

© Marketing narodnog pozorišta, fotograf Marijana Janković – Plakat za predstavu Pokondirena tikva

Kako dosegnuti lepši vid egzistencije?

U 21. veku, varoški ambijent je drugačiji, nema više opančara i čizmara, devojke same sebi biraju priliku. I dalje ima vrednog i poštenog sveta, ali je danas, možda više nego u Sterijino vreme, mnogo onih koji preziru rad, a posebno je mnogo onih koji žele da se predstave kao mnogo više nego što jesu, i u stvarnom, a naročito u virtuelnom svetu. Fejsbuk, Instagram, Tiktok i druge društvene mreže prepune su Fema, Sara i Ružičića. Ali za razliku od Sterijinog vremena, okruženje prema njima nije tako agresivno. Ili možda ipak jeste?

Rediteljka Iva Milošević je želela da „naša inscenacija Pokondirene tikve korespondira sa sadašnjim osećanjem stvarnosti i da se temelji na senzibilitetu današnjeg trenutka”. Ona je promenila klasičnu perspektivu podele na mane i vrline i nastojala da Feminu sudbinu sagleda „kao hrabru i sumanutu težnju individue da dosegne neki bolji i lepši vid egzistencije od onoga koji joj je nametnut”. S druge strane, u predstavi je kritički sagledana i reakcija Femine okoline „koja se grčevito upinje da toj njenoj težnji stane na put”. U intervjuu za Politiku, Iva Milošević je rekla da je nastojala da u predstavi osvetli „agresivno udruženo reagovanje palanačkog duha”.

Isečak iz predstave Pokondirena tikva.

© Marketing narodnog pozorišta, fotograf Marijana Janković

Naslovna fotografija – © Marketing narodnog pozorišta, fotograf Marijana Janković