Ulaz u Metropoliten muzej u Nju Jorku, iznad ulaza je natpis met, belim slovima, na crvenoj tkanini.

Met Gala 2024 – cvetna bašta za modne sladoskusce

U ponedeljak, 6. maja, osvanuo je dan koji željno iščekuju svi oni kojima je moda više od puke zabave. Najčešće se ovaj događaj u stručnoj javnosti doživljava kao svojevrsni konkurs na koji su oni posebni pozvani da prošetaju stepeništem ispred Metropoliten muzeja, ali se to odnosi i na dizajnere koji stvaraju za ovu priliku i bivaju ili oni koji su dobro odgovorili temi konkursa ili su slavno na njemu propali.

Tema i povod

Tema ovogodišnje Gale izvedena je iz kratke priče Dž. G. Balarda Bašta vremena u kojoj grof i njegova žena beru „cveće vremena” koje privremeno vraća sat unazad, kako bi se odbranili od besne rulje koja napada njihovo imanje. Njihova bašta je ubrzo ogoljena, svi cvetovi su ubrani, a dok rulja ubrzano pustoši njihovo imanje, oni se pretvaraju u statue.

Tako nastaje i paralela sa ovogodišnjom izložbom Instituta za kostim, Sleeping Beauties: Reawakening Fashion (Uspavane lepotice: Ponovno buđenje mode), koja u život stavlja kapacitete muzeja i remek-dela iz kolekcije Metropolitena, kroz istraživanje iz prve ruke, analizu konzervacije i različite tehnologije – od najsavremenijih alata veštačke inteligencije i kompjuterski generisanih slika do video-animacije, projekcija svetlosti i zvučnih pejzaža.

Kada neki odevni predmet uđe u kolekciju Instituta za kostim, njegov status se zauvek menja. Ono što je nekada bilo vitalni deo čovekovog života sada je nepomično „umetničko delo”, koje se više ne može nositi, čuti, dodirnuti ili pomirisati. Ova izložba reanimira ove objekte, pomažući posetiocu da ih doživi onako kako su prvobitno zamišljeni – sa živošću, dinamikom i životom.

U tom duhu je zamišljeno i da se odgovori na temu same Met Gale, bilo da se reanimiraju neke već postojeće kreacije i dizajn pojedinih dizajnera, preko ponovnog života odeće koja nije imala priliku da bude nošena, pa sve do pomeranja granica i stavljanja u pogonon nekih sasvim novih i neočekivanih rešenja.

Ova Gala trebalo je da bude povod za kreativno cvetanje i, posle dugo vremena, može se sa zadovoljstvom reći da je to u velikoj meri i postigla.

Tema i odgovor

I dok su nam neke haljine promakle ili zaličile na bilo koju promenadu crvenim tepihom, o nekima se danima pričalo, a neke su odgovorile na temu, oživevši umetnička dela, bilo da smo ih prepoznali ili sami učitavali značenje u komade koji će i sami jednog dana možda postati deo kolekcije Metropoliten instituta za kostim.

Svakako nismo ostali imuni na autfit glumice Rebeke Ferguson koji je, kroz dizajn Toma Brauna, oživeo čuvenu poemu Edgara Alana Poa Gavran. Kada smo kod Toma Brauna, njegove jednako atraktivne kreacije poneli su i Kvin Latifa, Điđi Hadid, Eboni Nikols, Ben Simons i Stiven Jeun. Tako je ovaj američki dizajner novije generacije samouvereno zavladao stepeništem ispred Metropoliten muzeja.

Jednaku pažnju izazvala je i mlada pevačica Tajla (Tyla) koja je u Balmenovoj (Balmain) referenci na peščani sat, haljini od kristala peska, bila jedna od najfotografisanijih ličnosti večeri.

Kada smo kod vraćanja na anale modne istorije i njeno oživljavanje, moramo pomenuti američku pevačicu i glumicu Zendaju koja se, posle petogodišnje pauze, vratila na Met Galu sa perom u šeširu – bukvalno. Njena haljina, modne kuće Maison Margiela, bila je kroja sirene u svetlucavim nijansama plave boje, ukrašena voćem. Boje ansambla podsećaju na pauna, pomislili smo – drevni simbol večnosti. Ono što su svi primetili – Galijano, dizajner kuće Margiela, kroz ovu haljinu udahnuo je novi život jednoj od svojih prethodnih haljina i tako dao značajan doprinos odgovoru na zadatu temu.

Mračna princeza

Lana del Rej, koja je izazvala salve oduševljenja među okupljenim fotografima, donela je slatko-taman ton koji neretko ide u paru sa njenom umetnošću. Da bi ispunila mračnu šik viziju koju je zamislila, obratila se pokojnom čarobnjaku mode Aleksandru Mekvinu i alegoričnom nemačkom romantičarskom pejzažnom slikaru Kasparu Davidu Fridrihu. Novi Mekvin dizajner Šon Lin ažurirao je izgled osnivača kuće iz 1996. Lanin izgled je fantastično kanalisao Fridrihove ravni metafizičke umetnosti.

I dok su se brojna imena, od Džesike Parker, domaćice večeri Dženifer Lopez (u pomalo razočaravajućoj haljini kuće Skjapareli) do mnogobrojne familije Kardašijan i Kardi B smenjivali, jedno ime, nepoznato široj javnosti, ukralo je šou.

Kinetički leptir

Izvesna Mona Patel, filantrop i preduzetnica, ponela je haljinu Iris van Herpen koju su mnogi nazvali haljinom budućnosti.

Nazvana APSARA (apsare su nimfe u indijskoj mitologiji), mitološka haljina visoke mode Iris van Herpen odgovara savršeno temi Met Gale 2024, Garden of Time (Bašta vremena). Dok je Mona Patel koračala crvenim tepihom, skulpture leptira su pratile njenu ravnotežu i stav, krećući na svoje gracilne letove duž njenih ruku. Iza haljine, umetnik Kejsi Kuran, poznat po svojim kinetičkim skulpturama, u dizajn je postavio dobro uklopljenu kutiju koja je pokretala leptire. Prozirne žice su povučene pomoću poluge koja se rotirala na dnu kutije, neprestano izazivajući udaranje krila leptira.

Oštre linije, koje su već dugo haute couture potpis Iris Van Herpen, bile su vidljive i ovog puta, zlatne i svetle oko haljine ružičaste nijanse, formirajući sopstvenu siluetu koja je pratila steznik Mone Patel, sve do kraja šlepa haljine, gde je niz preklapajućih krojnih delova podsećao na slojeve krila svojevrsne skulpture leptira.

Na svoj način, ova haljina je bila savršen poziv gledaocima i na samu izložbu, pomerajući fokus Bašte vremena sa prošlost i na budućnost odevanja.