Jesenji period, drveće sa požutelim lišćem i žena koja vozi bickl.

Vremenska prognoza: Čeka nas toplija i vlažna jesen 2025.

    Sadržaj:
  • 1. Jesenja prognoza po mesecima

Kao što već vidimo po septembru, prati nas lepo vreme, sa manjim odstupanjima. Međutim, za sve one koje preciznije zanima kakvo vreme možemo očekivati tokom cele jeseni, zatražili smo odgovore od Slobodana Sovilja, master meteorologa i načelnika Centra za hidrometeorološki sistem, rane najave i upozorenja RHMZ-a.

Prognoza za jesen nas je obradovala jer se očekuje miholjsko leto, koje je uobičajeno za naš klimatski pojas. Pozitivna odstupanja temperature biće bar +1 °С u odnosu na referentni klimatološki period (od 1991. do 2020).

U drugom delu jeseni biće mraznih dana i to oko 30 u planiskim predelima, dok se u nižim predelima očekuje da bude petnaestak dana sa mrazom.

Košava u oktobru i novembru

U oktobru i novembru biće povećana učestalost dana sa košavom (jak jugoistočni vetar) koja će duvati naročito u Podunavlju, Pomoravlju i Vojvodini. U drugom delu jeseni često se mogu očekivati magle po kotlinama, dolinama reka i, uopšte, u nižim predelima.

Bliži se završetak sušnog perioda

Sezonski izgledi vremena ukazuju da se u oktobru i novembru očekuje postepen završetak sušnog perioda na celom području Srbije, kojim je bilo obeleženo leto. Imali smo tek trećinu ili polovinu očekivanih letnjih padavina.

„Jesenje kiše će omogućiti obnavljanje zaliha vlage u zemljištu, podzemnim vodama i rezervoarima, smanjiti rizike od požara na otvorenom, ublažiti toplotni stres u ekosistemima i, uopšte, izvršiti pripremu tla za nastupajuću zimu”, kaže Slobodan Sovilj.

Jesenja prognoza po mesecima

Oktobar će u većem delu Srbije biti topliji i prosečno vlažniji, dok će u južnoj Srbiji biti topliji i suvlji. U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura vazduha tokom oktobra biće око 19,2 ºС, dok će minimalna biti oko 10 ºС.

Novembar će takođe biti topliji i prosečno vlažan. U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura vazduha tokom oktobra biće око 12,9 ºС, a minimalna 5,7 ºС.

Padavine u toku novembra zadržaće se u granicama višegodišnjeg proseka.

I poslednji jesenji mesec, decembar, biće blaži nego uobičajeno i prosečno vlažan, a u Vojvodini, Mačvi i Timočkoj Krajini blaži i vlažniji.

U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura vazduha tokom decembra biće око 7,5 ºС, a minimalna око 1,9 ºС.

Padavine će se zadržavati u granicama višegodišnjeg proseka.

Grabulja i jesenje opalo lišće.

Shutterstock.com

Naslovna fotografija – Shutterstock.com