Žena koja stoji pred mikrofonom, drži se za grlo.

Kako da čuvamo glasne žice?

Tokom starenja se u našem organizmu dešavaju razne promene. Neke promene – kao što su, na primer, bore na koži, keratoze, sede dlake, spušteni kapci – vidimo. Neke promene osećamo, na primer povišen krvni pritisak, povišena kiselina, promene u nivou šećera, holesterola. Većina promena se dešava nakon 40. godine života i većina nas zabrinjava.

Ali da li smo ikada razmišljali o svom glasu, koji i te kako odaje naše godine pa nas u nekim slučajevima može učiniti starijim nego što jesmo?

Glasne žice su ključni organ za govor, disanje i gutanje. Pri govoru, one se skupljaju i zatežu, a tkivo koje ih pokriva vibrira i tako se proizvodi glas. Glas se uz pomoć usana, zuba, jezika i nosa oblikuje u govor. Svaki čovek ima specifičan glas i govor.

Po pravilu, danas jedino pevači i spikeri, kojma su glasnice profesionalno sredstvo za rad, vode računa o njima, svi ostali promene u glasu primete tek nakon 60. godine života, a tada već bude kasno za terapiju.

S godinama života se glasne žice i mišići u grlu „umore”, neuromišićni sistem oslabi, tako da glas gubi svoju jačinu i tonus. Kapacitet pluća takođe opada. Posle 80. godine života volumen pluća iznosi polovinu u odnosu na vreme kada smo imali 15 ili 20 godina.

Pa šta da preduzmemo da bismo usporili i ublažili starenje glasnih žica i kako da ih sačuvamo?

Saveti za čuvanje glasnih žica

Pijte što više tečnosti

Vlaženje grkljana je isto što i ulje za motor. Tečnost je potrebna za normalno vibriranje glasnih žica. Tečnost ne dolazi direktno u dodir sa glasnim žicama, ali podstiče proizvodnju sekreta iz pljuvačnih žlezda koje vlaže glasne žice. Urađeno je više studija koje se odnose na to koliko je potrebno da popijemo tečnosti za jedan dan. Dobijeni rezultati pokazuju da, za normalnu funkciju glasnica, žene treba da popiju oko dva i po litra ili 10 čaša vode, a muškarci oko tri litra ili 12 čaša vode u toku dana.

Žena u kancelariji pije vodu.

Prestanite da pušite

Pušenje je štetno za celo telo pa i za glasne žice. Dim u grlu onemogućava pravilno funkcionisanje glasnica i njihov rad. Nikotin iz cigara povećava stvaranje želudačne kiseline i gastrični refluks, dok toplota iz dima može uzrokovati oštećenja na glasnim žicama. Posledica toga jeste grub i hrapav glas.

Prestanite da vičete

Vikanje dovodi do upalnog procesa na glasnim žicama koje za posledicu ima teže zatvaranje glasnih žica i promuklost. Jaki udari glasnih žica jedne o drugu dovode do zadebljanja i izraslina na njima što, sa svoje strane, dovodi do poteškoća u radu mišića grkljana i promuklosti.

Pravi kandidati za ovakva oštećenja glasnih žica su učitelji, kolporteri, telefonski agenti, ali i osobe koje rade na bučnim mestima kao što su kafići i restorani. I vikanje na fudbalskim i košarkaškim utakmicama može dovesti do ovakvih oštećenja glasnih žica.

Ako ipak na poslu morate da vičete ili koristite povišen glas, savetuje se desetominutni odmor glasa na svakih 45 minuta kako ne bi došlo do oštećenja glasnih žica. Takođe se savetuje da u normalnim okolnostima ne vičete: ako je neko udaljen od vas više od dva metra, bolje mu se približite i normalno pričajte nego da vičete, što je, nažalost, kod nas izraženo.

Izbegavajte začinjenu hranu

Još uvek nismo ni svesni kako gastroezofagealna refluksna bolest može da ošteti naše glasne žice. Nažalost, to je podmukla bolest. Ona nastaje kada se želudačna kiselina vraća nazad u jednjak. Može izazvati sukrvičav ili krvav ispljuvak, suvoću u ustima, suvo grlo, otežano gutanje i, vrlo retko, osećaj kiseline. Vagus, kao živac, na to reaguje stvaranjem vrlo lepljivog sekreta iz pljuvačnih žlezda, koji onemogućuje pravilan rad glasnih žica. Vrlo često se i nos zapuši ili se oseća pozadinsko slivanje tečnosti kao posledica iritacije vagusa. U svakom slučaju, dolazi do promuklosti i kašljucanja. Zbog svega toga izbegavajte začinjenu hranu i slatkiše, smanjite unos gaziranih pića, a poslednji obrok neka bude najkasnije dva sata pred spavanje.

Izbegavajte alkohol i gazirana pića

Alkohol, gazirana pića i prekomerno kozumiranje kafe, osim što deluju toksično i iritiraju glasne žice, izazivaju i dehidrataciju celog organizma, što kao posledicu dovodi do sušenja glasnih žica i nihovog otežanog rada. Ako ipak želite da popijete poneku kafu, predlog je da uz kafu popijete i čašu vode.

Žena koja se tušira  i peva.

Pevajte u kadi i pod tušem

Nije sramota ponekad pustiti glasu na volju. Povoljan uticaj isparenja vode u tuš-kabini ili sauni već odavno je dokazan. U tim okolnostima glasnice se vlaže, tonus im se ojačava i, na neki način, osnažuju se; zbog toga je ovo pravi način oporavka glasnica od svakodnevnih naprezanja u spoljašnjoj zagađenoj sredini.

Pravilno držanje Hodajte uspravno – uspravljen hod održava glas mladolikim, ma koliko nam to čudno bilo. Jednostavno, ukoliko smo savijeni, glasne žice moraju više i jače da rade da bi proizvele zvuk jer je duboko disanje u takvim okonostima nemoguće. Jednostavna demonstracija toga jeste da stanete uspravno i izgovarate neki samoglasnik, a onda savijete glavu ne prekidajući glas – videćete kako se glas menja i slabi zbog lošeg držanja.