Stariji par, obučen veselo sa mladalačkim, modernim naočarama za sunce. Drže u rukama komande za igrice.

Generacija Z – novi klinci, novi jezik, nove reklame

U poslednje vreme,prosto su ʼeksplodiraleʼ reklame (video-snimci) sa Tiktoka, koje prave praktikanti koji pripadaju generaciji Z. Nekima može zvučati kao besmislica, međutim pokazalo se da, ako se odbaci ozbiljnost, takav sadržaj postaje viralan među mlađom publikom.

Video-klipovi ove vrste1 koje su radili npr. Nestle i još neke veće firme prikupili su stotine miliona pregleda.

Muzej na otvorenom Beamish prikupio je skoro pet miliona pregleda za dva dana zahvaljujući ovom trendu.

Njihov prezenter, stariji čovek, obučen u klasično trodelno odelo i sa šeširom, pokazivao je muzej posetiocima, koristeći moderne izraze poput lit (dobar) i G.O.A.T. (najveći svih vremena). 

Lagana i humorom protkana taktika pomogla je preduzećima da dopru do nove publike, dok ovi klipovi postaju viralni među pripadnicima generacije Z (Gen Z) na društvenim mrežama.

Gledaoci su ostavljali pozitivne komentare, starijima možda nerazumljive, poput: „Muzej je najveći hit” i „Koga god da zapošljavate iz Gen Z, svaka čast!”

Devojka generacije Z pravi srce prstima....drugačije od milenijalaca, koristeći samo prste, index prst i srednji...

Shutterstock.com

Tiktok reklame na jeziku generacije Z

Tekstovi koriste opušten ton, skraćenice i popularne izraze, koji privlače mlađu publiku, pružajući im osećaj modernosti i relevantnosti brenda.

Ko želi npr. da prikaže supermarket kao zabavno i moderno mesto za šoping, može koristiti sleng generacije Z, a usput promovisati svežinu, kvalitet i pristupačne cene proizvoda.

Zamislite sledeću situaciju: dve osobe šetaju supermarketom i vode ovakav razgovor.

Prva osoba (A), uzdišići, kaže: „Ovo je stvarno slej (ubija) mesto za šoping! Njihov raf sa zdravom hranom je pravi zen.”

Druga (B) pita: Jesi li si probala onu čokoladu sa jagodama?

A: Njihova čokolada, ah sending me (šalje me), stalno se vraćam, a cene brutalno povoljne!

B: Znači, u nedelju smo opet ovde, ne budi nub zažalićeš ako ne dođemo, ovde je sve top.

A: Važić, samo prvo malo vikend čil.:))

B: Ti si G.O.A.T. 

Tu su, naravno, uvek prisutne i sličice, tzv. emodži (emojis – emotikoni). Naišli smo na podatak da se čak i pantomima generacije Z razlikuje – kako prstima prave srce, kako pokazuju da će se čuti telefonom, kako u kolima otvaraju prozor itd.

Da li razumete jezik generacije Z?

Ko ima decu ove generacije sigurno se našao u situaciji da ne razume svoje dete. Imamo generacijski jaz, ali je tu i jezički jaz koji ponekad otežava komunikaciju. Kada ih čujete da pričaju sa drugarima, može da se desi da ne razumete tačno o čemu je reč, a kada vam slučajno od njih stigne tekstualna poruka, to stvarno može da bude problem.

Tu su i čudne skraćenice koje koriste da ne bi gubili vreme, iako kuckaju brzinom svetlosti i to uglavnom palčevima, i to bez greške!? Ima još nešto dečija navika da kad kucaju izbacuju suglasnike – na primer supermarket je sprmkt i slicno:) 

Crtež na kome su pripadnici generacije Z, sa telefonima, notepads, lap topom, gadžetima od kojih s ene odvajaju.

Shutterstock.com

Da li jezik postaje siromašniji? Verovatno ne! I mi smo koristili sleng, a danas, ako pokupimo neku od njihovih reči, kao što su smor, lol, top, riz, osećamo se kao da smo se podmladili, da smo u trendu, odnosno da pričamo istim jezikom kao generacija Z, družimo se sa njima i u dobrom smo fazonu sa decom. Ipak, ups, ne smemo da preterujemo, jer može izgledati smešno.

Generacija Z koristi dosta stranih reči, jer to je prva generacija koja je ceo život sa internetom i novim tehnologijama. Nove reči uglavnom imaju koren u engleskom i potiču iz gaming kulture i društvenih mreža.

IZVOR:

1- https://www.shooglebox.com/shared-stack/2qZFJDlKFLIFmmnG0FT4/stack/rxv3ksgTPiIYEGOelyA7/floated

Naslovna fotografija: Shutterstock.com