
Vremenska prognoza za proleće – mart topliji, maj sa najviše padavina
Proleće koje je pred nama (počinje 20. marta) biće toplije u odnosu na prethodni period, tačnije, temperatura će biti za dva stepena viša u odnosu na višegodišnji prosek. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) prognozira da će maj biti mesec sa najučestalijim padavinama, te da će broj mraznih dana biti manji od proseka.
Iako su nas već na početku marta dočekali topli i sunčani dani, odgovore na pitanje kakvo nas vreme očekuje do kraja proleća dao nam je Slobodan Sovilj, master meteorolog i načelnik Centra za hidrometeorološki sistem, rane najave i upozorenja RHMZ-a.
Dani sa preko 25 stepeni biće učestaliji u drugoj polovini proleća, odnosno krajem aprila i tokom maja, dok će gradovi u Vojvodini, Velikom Pomoravlju, centralnoj i zapadnoj Srbiji biti topliji od gradskih sredina u brdovito-planinskom području.
Kako odmiče proleće, postepeno se pojačava kiša
Kako proleće bude odmicalo, tako se očekuje postepeno povećanje količine kiše, pa su dosadašnje prognoze da će mesec s najučestalijim padavinama u Srbiji biti upravo maj.
Količina kiše na zapadu i jugozapadu zemlje (naročito u brdsko-planinskom području) će biti veća u odnosu na ostale predele, gde se još tokom marta prognozira deficit, dok će od aprila količine padavina biti u granicama normale.
U regionu se najviše padavina očekuje na zapadu Balkana, na Jadranu i u planinskim predelima okrenutim ka moru.
„Klimatski izgledi ukazuju da će tokom proleća količina padavina biti u granicama višegodišnjeg proseka. Prognozira se broj dana s padavinama većim od 0,1 mm tokom proleća u nižim krajevima u intervalu od 32 do 40, a na planinama do 50 dana”, kazao je Sovilj.
Letnji dani tokom druge polovine proleća
U prvoj dekadi marta u Nišu, Kragujevcu i Ćupriji dočekali su nas letnji dani (maksimalna temperatura dostiže i prelazi 25 stepeni). Međutim, Sovilj poručuje da treba očekivati da će takvi dani biti češći u drugoj polovini proleća.
Dodao je i da se očekuje od 17 do 25 letnjih dana u nižim predelima. Pojasnio je da su, zbog načina zagrevanja atmosfere, tipično najtopliji ravničarski predeli, a u njima veće urbane sredine.
„Između urbanih i ruralnih područja, temperaturne razlike su najizraženije noću, ali sveukupno treba očekivati da gradovi u Vojvodini, Velikom Pomoravlju, centralnoj i zapadnoj Srbiji, uključujući naravno i Beograd, budu topliji od gradskih sredina u brdovito-planinskom području, naročito na jugozapadu i jugoistoku naše zemlje”, rekao je meteorolog.
Subjektivni osećaj ide od hladnog do sparnog
Često se desi da subjektivni osećaj temperature bude drugačiji u odnosu na ono što pokazuje merenje, pa će nam tako i u prvom delu proleća biti hladnije ujutru i uveče. Sovilj to pojašnjava uticajem brzine vetra, ali i kratkotrajnim naletima hladne košave sa istoka i jugoistoka.
Međutim, kako proleće bude odmicalo, tako će nas obavijati osećaj sparine, a dominantan faktor postaje količina vlage u vazduhu.
„Visoke vrednosti relativne vlažnosti vazduha već pri temperaturama od 22 do 25 stepeni pojačavaju osećaj neprijatnosti i sparine, što je najviše izraženo pri promenljivom vremenu tokom koga se često smenjuju sunčani i oblačni periodi s padavinama”, navodi Sovilj.
Srednja temperatura do 15 stepeni
Srednja prolećna temperatura, prema prognozi, iznosiće od 12 do 15 stepeni, dok će se u višim predelima kretati od 3 do 9 stepeni.
„Klimatski izgledi pokazuju da će temperature vazduha u toku proleća 2025. godine u Srbiji biti iznad višegodišnjeg proseka sa odstupanjem do +2 stepena”, trenutne su prognoze RHMZ-a.
Temperaturna odstupanja će biti veća u martu, odnosno, biće od 2 do 5 stepeni toplije u odnosu na normalu, dok se i tokom aprila i maja očekuje toplo vreme. Biće najviše 15 dana sa minimalnom temperaturom nižom od 0 stepeni, ali je prognoziran i broj mraznih dana svakako manji od proseka.
Naslovna fotografija: Pobednik na Kalemegdanu © miamia