Muškarac i žena spremni za takmičenje u mačevanju.

Seks pre takmičenja – mit ili realnost za olimpijce

Ideja da sportisti treba da apstiniraju od seksa pre takmičenja dugogodišnja je tema debata i istraživanja. Iako ne postoji definitivan naučni konsenzus, neke teorije i verovanja podržavaju ovu praksu.

U tekstu možete pročitati i šta na to kaže nauka, koji su psihološki aspekti, ali i neke bizarnosti.

Teorije i verovanja

  1. Očuvanje energije
    • Teorija: Smatra se da seksualna aktivnost troši energiju koja bi inače mogla da se sačuva za postizanje boljih rezultata.
    • Verovanje: Apstinencija od seksa osigurava da sportisti budu fizički odmorni i da imaju maksimalne rezerve energije za takmičenje.
  2. Hormonski efekti
    • Teorija: Seksualna aktivnost može uticati na nivo hormona, kao što su testosteron i oksitocin.
    • Verovanje: Neki veruju da apstinencija od seksa pomaže u održavanju optimalnog nivoa hormona koji pojačavaju fokus, agresivnost i takmičarski duh.
  3. Mentalni fokus
    • Teorija: Seksualna aktivnost i misli o seksu mogu biti ometajući.
    • Verovanje: Izbegavanje seksa može pomoći sportistima da ostanu mentalno fokusirani i izbegnu ometanja, što vodi ka boljim performansama.
  4. Tradicija i sujeverje
    • Teorija: Istorijska verovanja i kulturne tradicije često oblikuju prakse.
    • Verovanje: Mnogi treneri i sportisti pridržavaju se prakse apstinencije zbog dugogodišnjih tradicija i sujeverja unutar sporta.

Ovaj tekst je inspirisan nedavno objavljenim člankom u Tajmsu u kome se navodi da je rekordan broj kondoma podeljen sportistima koji se takmiče na Olimpijskim igrama u Parizu, kao i da su u Olimpijskom selu postavili „antiseks krevete” koji su napravljeni od neke vrste čvrstog kartona, navodno su vrlo uzani i deluju krhko. Postavlja se pitanje da li se tu radi i o održivosti, recikliranju, uštedi materijala… U svakom slučaju, kako prenosi Tajms, ovi kreveti nikako ne izgledaju kao udobno mesto za ljubavni susret.

Ygodan muškarac u sportskoj opremi grli devojku u sportskoj opremi.

S druge strane, postavlja se pitanje da li tako nešto može sprečiti seks. 

Mišljenja smo da pomenuti i slični izumi ne mogu sprečiti mlade. Ukoliko žele da imaju seks – imaće ga, i to uspešno, naročito kada su u pitanju ljudi koji izvode razne gimnastičke akrobacije, u parteru i na spravama, itd.

A šta kaže nauka?

  • Mešani dokazi

Istraživanja o uticaju seksualne aktivnosti na sportske performanse su nejasna i mešovita. Neke studije sugerišu da možda nema značajnog uticaja, dok druge ukazuju na potencijalne koristi ili nedostatke u zavisnosti od različitih faktora.

  • Individualne razlike

Efekti seksualne aktivnosti mogu se značajno razlikovati među pojedincima. Ključnu ulogu igraju faktori kao što su lična fiziologija, psihološko stanje i vreme aktivnosti u odnosu na takmičenje.

Psihološki aspekti

  • Placebo efekat

Verovanje da apstinencija poboljšava performanse može stvoriti placebo efekat, gde se percipirane koristi pretvaraju u poboljšane performanse zbog povećanog samopouzdanja i fokusa.

  • Rutina i samopouzdanje

Praćenje rutine, koja uključuje i apstinenciju, može pomoći sportistima da se osećaju bolje pripremljeni i samouvereni, što pozitivno utiče na njihove performanse.

Preporuka stručnjaka

  • Uravnotežen pristup

Mnogi savremeni sportski psiholozi i treneri zalažu se za uravnotežen pristup, naglašavajući da umerena seksualna aktivnost verovatno neće štetiti performansama i da su blagostanje i mentalno zdravlje sportista najvažniji.

  • Lični izbor

Sportistima se preporučuje da donose lične odluke na osnovu sopstvenih iskustava i onoga što ih čini najbolje pripremljenim za takmičenje.

Iako je verovanje da uzdržavanje od seksa pre takmičenja poboljšava performanse (što je ukorenjeno u tradiciji), naučni dokazi nisu definitvni. Uticaj seksualne aktivnosti na performanse je verovatno individualizovan, i sportisti bi trebalo da razmotre sopstvene fizičke i psihološke potrebe prilikom donošenja odluka o ponašanju pre takmičenja.