Umorna žena, prepraznična atmosfera, vraća se iz kupovine novogodišnjih poklona.

Pretpraznični stres i kako ga izbeći

Pretpraznična groznica uveliko traje – po ulicama, prodavnicama, na poslu, pa i u našim domovima! Čini mi se, dok se i sama nalazim u središtu ove euforije, da sve nekako podseća na intenzivnu stresnu reakciju. Ne spavate baš najbolje, niste fokusirani kao i uvek, često ste nervozni, ponekad i izazovete svađu, brige kao da se gomilaju jer želimo da sve probleme, koje smo do tada gurali pod tepih, rešimo upravo u ovim poslednjim danima tekuće godine – a to sve uzima danak.

Ono što se dešava u telu odjekuje u umu i obrnuto!

Moglo bi se reći da smo u ovoj novogodišnjoj atmosferi ipak pod stresom!

Katastrofe su stresne, ali stresne su i standardne životne promene – venčanja, roditeljstvo, pa tako i razni praznici.

Svi u životu doživljavmo stres, ali u nekom stepenu na njega reagujemo kao individualci. Koji je vaš stil stresa i da li možete da ga promenite?

Vrlo zauzeta žena  u firmi pred novogodišnje praznike.

Shutterstock.com

Optimističan stav

Optimističan stav vas uči da usvojite pozitivan stav kao deo svog antistresnog programa. Optimisti prirodno prevazilaze stres.

POZITIVNA očekivanja od novogodišnjih praznika mogu da učine čuda. Blagostanje koje donosi ovaj stav ne povećava samo ozaren izgled ovih ljudi; oni su i zabavni, spremni da događaje i ljude tumače kroz prizmu „opravdane sumnje” i dobronamerni su.

U stresnim situacijama kažu:

• Sada sam u blagom padu, ali biće bolje.

• Srećna sam, kao i uvek.

• Poželjna sam kao partner.

• Danas na poslu nije bilo super, ali sutra ću biti efikasnija.

• Nova godina mi donosi još lepših trenutaka i druženja.

Ako je i bilo teških stvari u staroj godini, optimisti se ne prave da problemi ne postoje, oni izazove dočekuju dignutog čela, sakupljajući, po potrebi, sve svoje snage.

Srećna porodica pred praznike leži na podu, smeje se i raduje.

Shutterstock.com

Oslobađajući smeh

Koliko to smeh može da smanji tenzije u stresnim situacijama pa i u pretprazničnoj atmosferi?

SMEH opušta socijalnu i emocionalnu napetost i uklanja stres. On pomaže ljudima da se izbore sa manjim životnim frustracijama i da se radosnim osećanjima suprotstave stresu, pokazujući tako i nama i drugima da je sve u redu.

• Smeh, i bez reči, podmazuje točkove komunikacije. On stvara neku vrstu neverbalne komunikacije. Tada nas povezuje jedne s drugima. I kada biramo s kim da dočekamo Novu godinu, znamo da je to onaj ko ceni smeh, neko uz koga možemo da se opustimo i dobro provedemo.

• Smeh je socijalni sigurnosni ventil. On može da nam pomogne da podnesemo stres svakodnevnih trzavica, posebno u jurnjavi oko poklona, izbora mesta za novogodišnji doček…, sa većom staloženošću i što manje prepirki sa partnerom.

• Frojd smeh opisuje kao telesni način za oslobađanje ne samo od napetosti, već i agresije, straha i besa.

• Smeh obezbeđuje osećaj kontrole nad stresom – kontrole vašeg raspoloženja. On pomaže da održite veselo stanje duha i zato ide ruku podruku sa negovanjem optimizma.

• Smeh je stanje koje stvara zdrave reakcije.

• Smeh nije ništa više od zdrave vežbe za mozak kako bi ostao gibak, a takav mozak je spreman da se sa nepredviđenim stimulansima bori na KREATIVAN način koji stres drži u šaci.

Činite dobro, osećajte se dobro

Kako pomaganje drugome može da smanji stres? Kada se osećamo srećno i sigurno, naše dobro raspoloženje učiniće da budemo spremni da pomognemo drugima.

Brojna istraživanja su proučavala uticaj pomaganja nepoznatma na naše fizičko i emocionalno blagostanje. Ali ne radi se samo o tome da dobro činimo kada se i sami osećamo dobro; stvar je u tome da se OSEĆAMO DOBRO KADA ČINIMO DOBRO!

U stvari, naša nesebičnost, korisna osećanja i radnje kreiraju „branu” protiv stresa. Osećamo se zdravije kada reagujemo milosrdno u korist drugih (manje je prehlada, bolova, nesanice i glavobolje); takođe, duže živimo i dobro se osećamo.

Međutim, i kroz naše dobročinstvo NE SMEMO ići do neumerenih krajnosti. Kad god se tako nešto desi, naše blagostanje može biti ugroženo. Zato, uvek obratite pažnju na sopstvene potrebe podjednako kao i na tuđe!

Treba da znate da čin ljubaznosti prema nepoznatima preusmerava našu pažnju sa nas i sa naših briga.

Seksom protiv stresa

Seks, i sve vrste ljubavi i nežnih dodira, mogu da imaju ANTISTRESNE EFEKTE.

Ali seks ima još jedan dodatni kvalitet. Možda niste mislili na taj način, ali seks može, između ostalog, biti i sjajna vežba. Seks podiže broj otkucaja srca i sagoreva gomilu kalorija. Osoba od 80 kilograma može da sagori 10 kalorija za svakih 5 minuta živahnog seksa.

A sada, stvarno dobar deo: što više trenirate, razvijate izdržljivost, snagu i aerobne kapacitete, vaš seksualni život biće bolji.

Najmanje što treba da znate:

• Vežba je dobar stres – pozitivan stres koji daje uzbuđenje ili izazov.

• Kada treniramo, tela su nam jača i efikasnija, pa naše opšte fizičko stanje pomaže prevazilaženju negativnih zdravstvenih efekata izazvanih stresom.

Idite u susret novoj 2025. godini mirni, rasterćeni, sa osmehom i željom da i vama i onima oko vas nova godina donese puno srećnih trenutaka koje ćete pamtiti zauvek!

Gradska ulica sa novogodišnjim ukrasima i osvetljenjem.

Shutterstock.com

Naslovna fotografija – Shutterstock.com