
Vežbanje i zima: Fizička aktivnost prija i po hladnom vremenu
Većina ljudi počne da razmišlja o fizičkoj aktivnosti tek kad počne da se približava lepo vreme. To nikako ne bi trebalo da bude slučaj, jer je redovnost u vežbanju vrlo bitna.
Danas postoji veliki broj sportskih centara sa raznovrsnom ponudom, a ni zimsko vreme ne bi trebalo da nas spreči da vežbamo napolju, jer su i istraživanja pokazala da vežbanje na hladnom i svežem vazduhu ima prednosti.
Prilagodite se vežbanju na otvorenom
Pre svega, važno je da se prigodno obučete. Danas to nije problem, jer postoji veliki izbor sportske odeće za sve vremenske prilike.
Predlog je da se obučete slojevito. Postoje specifično napravljene, majice, jakne, helanke za npr. vožnju biciklom po hladnom i vetrovitom vremenu ili za trčanje, o skijanju da ne govorimo.
Danas se ta odeća pravi od tanjih materijala i omogućava fleksibilnost pokreta i bolje regulisanje temperature. Ukoliko se pregrejemo tokom vežbanja, lako možemo da skinemo neki sloj i navučemo ga ponovo kada završimo trening i telo počne postepeno da se hladi.
I još nešto, a to naročito znaju pravi zaljubljenici u skijanje – zimski sportovi, odnosno vežbanje napolju tokom zime, i te kako prija. S dobrom opremom skija se i na temperaturama ispod nule, po mećavi i magli (sa specijalnim naočarama), a osećaj je i tokom aktivnosti, i posle, izuzetan.

Shutterstock.com
A ako možete da vežbate i po takvom vremenu, često vrlo hladnom i vetrovitom, to samo znači da možete da trenirate bilo kada.
Postoje i prikladne kapice, kao i tzv. fantomke, koje obezbeđuju da hladan vazduh ne ulazi direktno u usta i nos, naročito kod osoba sa osetljivim respiratornim sistemom.
I rukavice su bitne i ima ih za bavljenje raznim sportovima. Ukoliko se radi o redovnom treningu u parku, gde su sprave napravljene od metala, dobro je da imate neke sportske rukavice koje se ne klizaju – dodir hladnih šipki može biti vrlo neprijatan, toliko da imate osećaj kao da se ruke lepe za njih.
Ne zaboravite ni prikladne čarape i patike koje se ne klizaju. Pazite ako ima leda, zaobiđite takve terene.
Ipak, zimi se obično trenira dok temperatura ne padne ispod 0 stepeni.

Shutterstock.com
Da li vežbanje po hladnom vremenu ima prednosti?
Vežbanje po hladnom vremenu dobro utiče na naš kardiovaskularni sistem (KVS), jer je on tada primoran da radi brže i jače, što dovodi do korisnih adaptacija koje pomažu u ukupnoj kondiciji. Hladno vreme nas osvežava i jača imunitet, poboljšava raspoloženje, jača volju i izdržljivost.
Postoji još jedna dobra strana vežbanja po hladnom vremenu – potreban je unos jače, kaloričnije hrane, jer se prilikom treninga na hladnoći troši više energije. Veći unos kalorija doprinosi i da nam bude manje hladno.
I još jedna prednost – redovnim vežbanjem tokom zime (a i generalno) vežbate i disciplinu i motivaciju.
Pre i posle vežbanja na hladnoći
Zagrevanje pre vežbanja na hladnom je OBAVEZNO, bili to čučnjevi, iskoraci, pokreti rukama, tzv. „plivanje na suvom”, kružni pokreti trupom, šakama, stopalima i kolenima, da bi se lepo zagrejali svi zglobovi.
Umesto uobičajene vode, ne zaboravite da ponesete neki topli biljni čaj u termosu.
Posle vežbanja se istegnite, dobro se utoplite (obucite delove garderobe koje ste skinuli pre vežbanja) i požurite kući na tuširanje toplom vodom ili na toplu kupku. Preporučujemo vam i odlazak u saunu posle vežbanja, naravno ako vam je dostupna u blizini.
Nadamo se da smo vam ukazali na sve prednosti vežbanja po hladnom vremenu, tako da – NEMA ODLAGANJA!

Shutterstock.com
Naslovna fotografija – Shutterstock.com