
Pariz – 10 dragulja koje vredi posetiti
Pariz je neverovatan grad, koji uvek iznova oduševljava. Može se šetati kilometrima i uživati u njegovoj arhitekturi i urbanizmu. Sve je pod konac, identične, stare, održavane fasade, sa prepoznatljivim pariskim mansardama. Široki, pregledni bulevari, niz koje se pruža pogled unedogled.
Pariz, naravno, nisu samo Ajfelova kula, Trijumfalna kapija sa fascinantnom, pravilnom zvezdom koju prave avenije koje idu do nje, predivna Jelisejska polja – čuveni Champs-Élysées, Luvr i Mona Liza, Sena sa šarmantnim brodićima (bateaux mouches) i romantičnim mostovima, Latinski kvart…
Ovog puta odlučili smo da navedemo desetak mesta koja se obično ne obilaze kada ste prvi put u Parizu.

© REPORT/ Shutterstock.com
Louis Vuitton fondacija
Duž Jelisejskih polja, koja se protežu od prostranog Trga Konkord na kome dominira obelisk (koji potiče iz Luksora), sve do Trijumfalne kapije, nižu se kafei, restorani i butici renomiranih svetskih kuća, među kojima je i Luj Viton (Louis Vuitton), sada upakovan u karakteristčan metalni kofer. Inače, iza radnje se zida i hotel brenda.

Luj Viton prodavnica na Jelisejskim poljaima u Parizu. © privatna arhiva
Fondacija iste kuće, koju sponzoriše grupacija LVMH (Louis Vuitton, Moet et Chandon, Henessy), nalazi se malo dalje – smeštena je u Bulonjskoj šumi i predstavlja francuski muzej umetnosti i kulturni centar. Dobila je nadimak oblak, zbog svoje arhitektonske kompleksnosti (delo američkog arhitekte Fenk Gerija). Mesto je gde se održavaju izložbe i plesne predstave.
Naročito je lepo posetiti Luj Viton fondaciju krajem dana i posle obilaska centra, na terasi sačekati da Grad svetlosti zasija!
Nacionalni dom invalida i grandiozni spektakl
Hôtel national des Invalides, Nacionalni dom invalida (poznat i kao Palata invalida), je kompleks zgrada gde se nalaze muzeji i spomenici povezani sa francuskom vojnom istorijom. Tu je i bolnica i dom za ratne veterane, što je bila njegova izvorna funkcija. U kompleksu se nalaze i grobovi istaknutih francuskih heroja, pre svega grob Napoleona Bonaparte, kao i grob generala Foša. Kompleks je smešten u blizini Ajfelove kule, u VII arondismanu.
Ono što je novo u kompleksu je AURA svetlosni šou koji se održava u samom srcu Doma invalida.
Muzej Orse
Le musée d’ Orsay (naslovna fotografija) nalazi se u bivšoj zgradi železničke stanice, u blizini parka Tiljeri; sa terase ovog muzeja, koja se nadvija nad Senom, pruža se odličan pogled na Trg Konkord. Ovaj muzej, koji je 2018. u jednoj anketi proglašen za najbolji na svetu, posebno je značajan po delima impresionista i postimpresionista. Ako ga posetite, uživaćete u radovima Monea, Manea, Renoara, Van Goga, Degaa, Sezana, Matisa, Modiljanija, Pikasa, Utrila, Gogena i mnogih drugih velikih umetnika.
Rodenov muzej
Musee Rodin smešten je u prelepoj vili i vrtu; otvoren je 1919. godine i nalazi se u VIII arondismanu. U njemu su izložena dela čuvenog vajara Ogista Rodena. Među skulpturama koje se mogu videti ističu se Mislilac, Poljubac i Vrata pakla. Inače, kritičari Rodena smatraju jednim od najvećih portretista u istoriji vajarstva, a posebno su poznati portreti Viktora Igoa i Onorea de Balzaka. Iako je živeo krajem XIX i početkom XX veka, kopije njegovih dela se i dalje izrađuju.

Rodenova skulptura – Poljubac © pauloalberto82/ Shutterstock.com
Galerija Dior
Galerija Dior je definitvno vredna posete, naročito kada ste u Parizu, koji je poznat i kao jedan od važnih modnih centara. Galerija ima 13 soba i potrebno je sat-dva da se obiđe i oseti taj posebni duh pariske mode. Tu se mogu videti Diorove kreacije i kreacije nastale u ovoj modnoj kući posle njegove smrti – odeća, cipele, tašne, kao i interesantni video-snimci. Takođe, kroz stakleni pod možete proviriti u stari Diorov atelje. Zanimljivo je i što se u galeriji može popričati sa krojačima o postupcima izrade komplikovanih kreacija.

© Raffaella Galvani/ Shutterstock.com
Galerie Vivienne
Svaki grad ima neki prelepi pasaž, a u Parizu se apsolutno izdvaja Galerie Vivienne u drugom arondismanu. To je natkriveni pasaž izgrađen 1823. godine po planovima arhitekte Delanoa. Danas su u pasažu smeštene luksuzne prodavnice.
Muzej Marmotan Mone
Za ljubitelje Monea, musee Marmottan Monet, u XVI arondismanu je must see. U muzeju je izložena slika Impresija, izlazak sunca, koja je posebno značajna, jer je po ovoj slici ceo pokret i dobio naziv impresionizam.
Muzej je smešten u divnoj staroj zgradi – kada zakoračite u nju i u donjem delu vidite zidove prekrivene Moneovim slikama, imate osećaj da ste u umetničkom raju.

© EQ Ray/ Shutterstock.com
Palata Tokio
Palais Tokyo je centar savremene umetnosti i najveći je izložbeni prostor u Francuskoj za tu vrstu umenosti. U njoj se u toku godine smenjuju značajne izložbe. Inače, napravljena je 1937. godine povodom Internacionalne izložbe umetnosti i tehnologije. Ulica u kojoj se nalazi tada se zvala Quay de Tokyo, po kome je palata i dobila ime. Nalazi se u XVI arondismanu u blizini Trokadera, još jednog od prelepih pariskih trgova. Zdanje ima veliku terasu sa koje se pruža izvanredan pogled.

© Elena Ska / Shutterstock.com
Place des Vosges
Prelepi Place des Vosges (Plas de Vož ili Trg Vogeza), najstariji je trg u Parizu, koji je planski izgrađen. Nalazi se u popularnoj četvrti Mare (Marais). Poznat je i pod starim imenom Place Royale, koje je nosio do kraja XVIII veka. Prvobitno je bio posvećen kralju Anriju IV, a po njegovom ubistvu, njegovom sinu Luju XIII.
Trg je uokviren uniformnim petospratnicama ispred kojih su kolonade. Danas su tu smeštene galerije i restorani, a u sredini je divno uređen park. Iako je na drugoj lokaciji, ne možemo a da ne pomenemo još jedan lep trg, Place Victor Hugo (Trg Viktora Igoa) u blizini Ajfelovog tornja.

Sen Žermen de Pre
Saint Germain des Pres nalazi se u VI arondismanu i oslikava pariski stil, kulturu i šik. Danas je ovo područje živopisno, kao i uvek. Kaldrmisane ulice, skrivena dvorišta i idilični kafići, odlikuju ovu četvrt. Međutim, pored toga, ovo je glavna destinacija za kupovinu i dom je butika kao što su Celine i Saint Laurent. Tu je smeštena i prva moderna robna kuća na svetu Le Bon Marche, otvorena 1852.
Pravo je uživanje šetati ovim krajem, kao i sedeti u nekom od šarmantnih kafea, dok na klasičan pariski način posmatrate prolaznike i život koji se odvija ispred vas. Ne čudi da je slatka serija Emili u Parizu (Emily in Paris) uglavnom snimana u ovom kraju.
Krajem XIX veka tu su se okupljali pisci, slikari, muzičari, filozofi egzistencijalisti. Lepo je posetiti legendarni kafe Les deux magots, mesto okupljanja nadrealista, intelektualaca među kojima su bili Simon de Bovoar i Žan Pol Sartr, kao i mladi pisci, među kojima je bio i Ernest Hemingvej.
Naziv kafea je neobičan i u prevodu znači dva Kineza ili dva kineska mudraca. Smatra se da naziv potiče od dve dekorativne kineske figure, smeštene u samom lokalu, a najverovatnije je da su one nekada krasile prodavnicu egzotičnih tkanina i predmeta, koja se pre otvaranja kafea nalazila na tom mestu.

© Petr Kovalenkov / Shutterstock.com
Prevoz i karte
Evo i nekoliko korisnih saveta za sve koji planiraju put u Pariz.
Ulaznice obavezno kupite unapred, jer redovi za ulazak mogu biti dugački. Postoji i mogućnost kupovine skupljih ulaznica, koje omogućavaju brži ulazak. Cene možete proveriti na internetu.
Grad je vrlo pregledan i nije se teško snalaziti i orijentisati. Jeste da je prostran, međutim u tome pomažu znamenitosti raspoređene po užem centru Pariza. Naravno, tu su i internet mape, ali nije retkost videti i nostalgičare sa papirnim mapama.
Metroom, koji ide neverovatno često, vrlo jednostavno i brzo može se kretati od jedne do druge tačke. Cene karata za uži centar su 2,5 evra, a popularan je i Uber – po užem centru ćete moći da se prevezete za 10-15 evra.
Nadamo se da smo bar malo uspeli da približimo delove Pariza koji nisu prvi na listi za posete ovom velelepnom gradu. Naravno, ima još skrivenih dragulja, koje ostavljamo za neki drugi put.
On t’aime Paris!
Naslovna fotografija Muzej Orse © Pyty/ Shutterstock.com