Gibanica sa sirom – recepti
Tradicionalni miris i ukus gibanice iz kuhinje naših baka i mama ostao je svima u najlepšem sećanju. Kako ne bi sve ostalo na sećanju ili iščekivanju tople dobrodošlice, otkrivamo vam recept za najukusniju gibanicu sa sirom!
Postoji mnogo načina za pripremu, ali treba uvek odabrati onaj koji je najviše prilagođen vašim željama i mogućnostima. Sigurni smo da ćete uz naše savete za najlakšu i najbržu pripremu početi redovno da je pravite, a najsrećniji će biti vaši ukućani. Priprema se od svega nekoliko sastojaka, a glavni su jaja, sir i jogurt. Zvuči poprilično jednostavno, zar ne?
Počnimo prvo od toga odakle uopšte ovo, mnogima omiljeno jelo, vuče poreklo, gde je napravljena ona koja je ušla u Ginisovu knjigu rekorda i saznajte koji su to najbolji recepti za gibanicu sa sirom!
Gibanica – odakle potiče
Gibanica se smatra jednim od najstarijih jela na Balkanskom poluostrvu i njena istorija seže u srednji vek. Tada je bila popularna kod pravoslavnih hrišćana, a posebno se jela tokom praznika i važnih religijskih ceremonija.
Ipak, njena istorija nije potpuno poznata, ali se veruje da je prvobitno nastala kao obrok za seljake i porodice u ruralnim područjima Balkana. S vremenom se proširila na druge delove regije i danas je jedno od najpopularnijih jela na Balkanu.
U našem narodu rasprostranjeno je verovanje da je gibanica u potpunosti srpsko jelo. Međutim, kako je svojevremeno zapisao etnolog Milenko Filipović, naziv je arapskog porekla (giban, sir) i dokaz je da je bilo bar nekog uticaja na pravljenje tog jela.
Fotografija: Shutterstock.com
Ako bismo želeli još preciznije da saznamo poreklo reči gibanica, pronašli bismo ga u Egiptu, budući da se upravo na egipatskom arapskom sir kaže gibna, u množini giban.
Postoje izvedenice: gibaničar – onaj koji pravi gibanicu, onaj koji rado jede gibanicu, onaj koji se rado nameće kao gost i gosti na tuđi račun. Poznata je i izreka zamesiti nekom gibanicu, u značenju – učiniti nekome neku neprijatnost, zamesiti nekome kolač.
Zanimljiv je i podatak da je još 2007. godine gibanica napravljena u Mionici ušla u Ginisovu knjigu rekorda! Bila je teška 1.140 kilograma i duga 127,38 metara. Za njenu pripremu, bilo je utrošeno 380 kilograma kora, isto toliko sira, 3.300 jaja, 40 litara jestivog ulja, 50 kilograma masti, 110 litara mineralne vode i 600 kesica praška za pecivo.
Nije svuda gibanica – gibanica
Mnogi misle da je gibanica jelo koje se samo kod nas spominje, ali u zavisnosti od dela zemlje (ili druge države), variraju i značenja. Tako, imamo primer Banata, gde je gibanac ili gibanka – lepinja pečena na masti, a gibančica je kolač od dve lepinje između kojih se stavi nadev.
U Makedoniji i Bugarskoj gibanica se naziva banicom, dok u Hrvatskoj čak nije ni slana! U pitanju je Međimurska gibanica, tradicionalni dezert koji se sastoji od slojeva gotovih ili domaćih kora i čak četiri vrste nadeva: oraha, sira, maka i jabuka. Izuzetno je sočna, a kombinacija toliko različitih i naizgled nespojivih ukusa čini je vrlo zanimljivom, bogatom i zaista ukusnom poslasticom. Možda vam se u početku učini malo konfuznim spoj toliko različitih ukusa i aroma, ali velika je verovatnoća da ćete tražiti još jedno parče
I Slovenci svoju gibanicu za trku imaju! Njihova se zove Prekmurska gibanica, koja je manje-više isti desert, s jedinom razlikom u načinu slaganja. Međimurska gibanica priprema se od sočnih filova od maka i oraha, s mlekom, i svaki nadev slaže se jedanput u debljem sloju. Kod Prekmurske gibanice kore se obično posipaju suvim sastojcima, bez mleka, i stavlja se po dva tanka sloja od svakog nadeva.
Kako napraviti gibanicu sa sirom – recept
Poneko bi mogao da se zapita da li je gibanica, u stvari, pita sa sirom, što se ne dovodi u pitanje za prave ljubitelje kulinarstva (i uglavnom ljude s Balkana), jer je razlika, naravno, očigledna.
Među mnoštvom raznih recepata koji se mogu naći na internetu, teško je odlučiti se za najbolji način pripreme gibanice. Mi savetujemo da to bude onaj koji je najjednostavniji, jer je to jelo koje ne bi trebalo da zahteva mnogo komplikacija.
Najbolji recept za gibanicu je onaj koji će vama biti najlakši, a zbog kojeg ćete obradovati svoja nepca (prvo vaša, pa onda ukućana). S obzirom na to da se gibanica sa sirom priprema od svega nekoliko sastojaka, možda je od svih koji se mogu naći u frižideru, ipak najbitniji onaj koji zavisi samo od vas – dobra volja i malo slobodnog vremena.
Mi vam predstavljamo recept i poneku „caku” kako da testo bude više vazdušasto, mekanije i ukusnije!
Sastojci:
- 1/2 kg kora za gibanicu
- 4 jaja
- 1/2 kg sira
- 1 čaša jogurta
- 1dl kisele vode
- 1dl ulja
- 50 g brašna
- 1/2 praška za pecivo
- 1 kašičica soli ili manje, ako je slan sir
- ulje za podmazivanje pleha
Priprema:
Za početak, nauljite okrugli pleh i na dno stavite dve kore, tako da se preklapaju i da krajevi budu prebačeni preko ivica. Ukoliko koristite papir za pečenje, možete ga staviti ispod tih kora, kako biste bili sigurni da se neće zalepiti. Zatim ih malo poprskajte uljem i uključite rernu na 200 stepeni Celzijusa da se zagreje.
Za fil je potrebno da umutite jaja, dodate izmrvljeni sir, jogurt, kiselu vodu, ulje, brašno i prašak za pecivo. Posolite po ukusu, ali pre toga probajte malo fila.
Fotografija: Shutterstock.com
Jedna od „caka” koje vam možemo predočiti jeste da kada budete pravili fil, posebno umutite belanca tako da dobiju masu sličnu snegu, a zatim je pomešajte sa ostatkom sastojaka. Tako će gibanica biti više vazdušasta. Naravno, ovo nije obaveza, već samo ukoliko želite da eksperimentišete i isprobavate nove načine.
Pospite malo fila preko kora, pa odozgo stavite drugu koru, naborajući je tako da cela može da stane preko pleha. Preko tako naborane kore opet pospite fil, pa ponovo stavite naboranu koru.
Postupak je poprilično jednostavan, jer je potrebno da ga samo ponovite sa svakom narednom korom, tako da pratite redosled kora – premaz, dok ne potrošite sav materijal.
Kada stignete do pretposlednje kore, prebacite pre nje krajeve onih kora na dnu tepsije, koje ste prvo stavili. Preko pospite još malo fila i stavite poslednju koru, koju ćete zašuškati i uvući ivice.
Kada ste završili, premažite s malo ulja i pecite oko 40‒50 minuta, odnosno dok kora porumeni. Ostavite je 10-ak minuta u odšrkinutoj rerni, a kada je budete izvadili, okrenite je na drugu stranu, tako da ono što je bilo dole sada bude gore. Ohladite kratko na sobnoj temperaturi i isecite na komade željene veličine.
Uživajte u svakom zalogaju!
Gužvara sa sirom – recept
Gibanica ne mora da bude samo „ravna”, već može da bude i „izgužvana”. U narodu poznata kao gužvara sa sirom, verovatno je i lakši način pripreme, jer kore ne morate da ređate redosledom jednu na drugu, već je potrebno da ih zgužvate. Ipak, to ne znači da je manje ukusna ili drugačija, već prema mišljenju mnogih, upravo suprotno je slučaj – gužvare su mekše i ukusnije!
Nemojte se demotivisati ukoliko vam se neki pokušaj ranije završavao s gnjecavim potopljenim korama, ili da na kraju nije bila dovoljno mekana, jer ćemo vam predstaviti najbolji način pripreme gužvare sa sirom!
Ukus za ovo gurmansko zadovoljstvo je jedinstven, a i recept! Sastojci koji su vam potrebni su isti kao kod obične gibanice, samo je drugačiji način pripreme.
Sastojci:
- 500 g kora za gibanicu
- 250 g sira
- 2 jajeta
- 100 ml jogurta
- 150 ml kisele vode
- 50 ml ulja
- 1 kašika ulja
- 1/2 šoljice vode
Fotografija: Shutterstock.com
Priprema:
Za početak, ulupajte jaja, dodajte sir, jogurt i ulje, i sve dobro pomešajte. U smesu dodajte i kiselu vodu. U pola šoljice vode pomešajte jednu kašiku ulja i to će vam kasnije koristiti kao premaz prvih i poslednjih kora.
Obložite tepsiju papirom za pečenje ili premažite uljem, pre nego što stavite prvu koru. Tada na scenu stupa mešavina ulja i vode koju ste ranije napravili i njome je poprskajte, a zatim stavite i drugu koru, pa opet malo vode i ulja.
Zgužvajte dve kore (po slobodnoj volji, ali pazite da ne budu toliko zgužvane da se izmrve), utopite ih u fil (jaja, sir, jogurt), pa ređajte u tepsiju. Pri ovom koraku ne morate mnogo da pazite, možete koru nemarno nabacivati i srazmerno je rasporediti po plehu.
Preko dve zgužvane kore stavite još jednu suvu, kako ne bi izlazili ćoškovi iz tepsije. Ponovite proces, dve utopljene kore u fil ređate u pleh jednu pored druge, pa jedna preko i tako dok se ne utroši sav materijal.
Za kraj će vam biti potrebne dve suve kore kojima ćete prekriti sve i premazati ih mešavinom ulja i vode.
Zagrejte rernu na 200 stepeni Celzijusa i pecite oko 40 minuta. Nemojte zaboraviti na gibanicu, već u toku pečenja (posle 20-ak minuta) smanjite temperaturu na 150 stepeni Celzijusa. Kada korica bude porumenila, gužvara je gotova!
Poprilično jednostavno, zar ne? Na ovaj način gužvara sa sirom neće vam biti ni suva, masna ili gnjecava, već baš onakva kakvu pamtite iz mamine ili bakine kuhinje!
Nadamo se da smo vam pomogli da saznate najlakše načine kako da napravite gibanicu sa sirom. Uvereni smo da ćete se ovim receptima iznova vraćati!
Potrudite se da uživate i u samom procesu pravljenja, jer sve što je iz domaće kuhinje i pripremano je s ljubavlju, već samo po sebi ima određenu čar.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com