Ilustracija jajnika i test epruveta sa uzorkom krvi za testiranje AMH hormona.

AMH hormon – marker važan za plodnost

Poslednjih deset godina, svaka žena koja je je bila u problemu sa ostajanjem u drugom stanju ili je išla na vantelesnu oplodnju, čula je za čuveni marker AMH (antimilerijalni hormon). Pacijenti uglavnom znaju da je povezan sa plodnošću, ali im nije baš sve jasno u vezi sa ovim markerom.
Ovaj hormon je davno otkriven, daleke 1947. godine. Prvo je otkriven kao značajan glikoprotein, koji ima veliku ulogu u razvoju muških polnih organa za vreme embrionalnog razvoja. To su bila neka početna otkrića. Kako je vreme prolazilo i nauka se razvijala, stizalo je sve više informacija. Važno otkriće bilo je da je pronađen gen AMH lociran na hromozomu 19, koji je odgovoran za rad ovog hormona, a pronađen je i gen koji kodira njegove receptore.

Niži AMH, teže oplođenje
Nova saznanja su dovela do otkrića da je ovaj hormon veoma važan za rad primordijalnih folikula u jajniku. Primordijalni folikuli su potencijalne jajne ćelije koje će se u budućnosti razviti iz ovih folikula. Kako su godine odmicale, bilo je sve više radova i istraživanja na ovu temu, i pre oko desetak godina stvorili su se uslovi da koncentracija ovog hormona u serumu žena bude proglašena za važan biološki marker kada je reč o plodnosti. Podaci su govorili da je njegova vrednost povezana sa rezervom jajnih ćelija u jajniku i samim tim je davala dosta podataka o potencijalnoj plodnosti žene.
Naravno, kao i svi biološki markeri, i ovaj marker zavisi od nekih stanja u organizmu. Danas znamo da je ovaj hormon niži ako je smanjena koncentracija vitamina D u serumu, kod hirurških intervencija na jajniku, kod endometrioze. Čak i neke mutacije gena izazivaju snižen AMH. Policistični jajnici daju povišen nivo AMH markera, kao i neki specifični tumori jajnika.
Danas, posle deset godina upotrebe ovog markera, znamo da je veoma važan. Pogotovo je važna njegova uloga u slučajevima stimulacije za vantelesnu oplodnju. Danas ga čak zovu zlatnim standardom u proceni potencijala jajnih ćelija za oplođenje. Sa starenjem, vrednost ovog hormona se smanjuje, baš kao i potencijal jajnih ćelija za oplođenje. Međutim, on može biti smanjen i kod žena koje su mlađe i gotovo uvek pokazuje da su rezerve jajnih ćelija niže i da je oplođenje teže.

Lista biohemijskih analiza.

AMH – mali delić velike slagalice
Postoji tabela vrednosti AMH markera koja će vam dati informaciju, ali neophodna je konsultacija sa ginekologom da bi se ova vrednost sagledala iz svih aspekata i doneo validan zaključak.

Normalan nivo AMH markera je od 1,0 do 4,0 ng/ml, veoma nizak je ispod 0,5, a povišen je iznad 4,0.
Ove vrednosti zaista može precizno da protumači samo lekar, uzimajući u obzir sve druge parametre.


Često me u ordinaciji pitaju kako možemo da utičemo na nivo ovog markera, šta bi trebalo jesti ili kako se ponašati. Iako na internetu ima veliki broj saveta za ovaj problem, u praksi to nije lako. Kada se proveri stanje vitamina D i stanje svih hormona u telu, kao i klinička slika pacijentkinje, ekstermno nizak nivo AMH markera sa velikom sigurnošću predviđa da se jajna ćelija neće oploditi.
Ovaj marker je široko prihvaćen u celom svetu i iz godine u godinu se sve preciznije određuje i daje sve više podataka.
Činjenica je da ovim markerom, kao i svim procesima u našem telu, upravljaju geni, i tek kad budemo znali da menjamo njihov rad, a to je takozvana genska terapija, tada ćemo moći direktno da utičemo na mnoge stvari u našem telu. Ali to je već neka druga priča.

Pomenula sam je samo da biste shvatili kompleksnost funkcionisanja našeg organizma, jer iako intenzivno dobijamo sve više podataka iz genetike, ne možemo do kraja ni shvatiti ni objasniti sve procese u telu. AMH je samo sićušni delić ogromne slagalice.