Medicinska sestra daje infuziju nasmejanom pacijentu.

Šta je NAD – magična terapija ili neprovereni suplement?

Zahvaljujući reklami NAD infuzije, predavanje o ćeliji bilo je malo interesantnije. Iako sam za trenutak pomislio da su se studenti zainteresovali za mitohondrije, razlog je bio više praktičan. Naime, nekom od studenta predloženo je da dobije NAD infuziju, jer će na taj način imati više energije i bolje učiti. Pošto terapija nije bila jeftina, odlučio je da je proveri. Već i nasumično pretraživanje na Guglu pokazalo je da desetak ordinacija daje tu vrstu infuzije i da je najjeftinija terapija oko sto evra (za razliku od Amerike gde je terapija nekoliko stotina). Nažalost, nije bilo mnogo dokaza.

Studiranje, između ostalog, uči da uvek treba pronaći odgovarajuće reference. Vrlo lako smo došli do rada dr Dine Radenković, matematičarke i doktorke našeg porekla, koja je, kao jedna od najuspešnijih poslovnih žena (proglašena od strane Forbsa), stigla i da napiše metaanalizu o NAD terapiji.

Šta je NAD?

Kofaktor nikotinamid adenin dinukleotid (NAD) je važan metabolički regulator i kofaktor za ključne enzime neophodne za normalnu ćelijsku funkciju u različitim tkivima. Poznat je kao NAD+ u svom oksidovanom stanju, NADH u redukovanom stanju, ili aktivni oblik vitamina B3 (niacin).

Infuzija.

Shutterstock.com

Prvi put opisan je pre više od jednog veka kao molekul u lancu transporta elektrona u procesu oksidativne fosforilacije u mitohondrijama. Novije interesovanje za NAD pojavilo se iz istraživanja uloge sirtuina koji utiču na mnoge važne ćelijske procese, uključujući upalu, metabolizam, stvaranje cirkadijalnog ritma i rast ćelija, što je sve fundamentalno za starenje ćelija. Ovi putevi stavljaju NAD u centar ćelijskog metabolizma, mitohondrijalne funkcije i bioloških procesa starenja. Većina ljudskih ćelija mora da se osloni na novo stvaranje NAD iz različitih izvora, kao što su triptofan ili nikotinska kiselina. Međutim, najveći deo sinteze NAD u ćelijama se generiše iz nikotinamida, koji je dominantni prekursor NAD i potiče iz ishrane.

Šta kaže literatura?

Farmakologija nikotinamid adenin dinukleotida (NAD) koristi se u tretmanima za zdravo starenje i održavanje metabolizma i imuniteta. Pored direktnog korišćenja, u širokoj je upotrebi preko vitamina B3 koji je prekursor NAD. Međutim, uprkos nekoliko decenija aktivnog istraživanja i brojnim mogućim biohemijskim mehanizmima delovanja koji su predloženi, postoji samo mali broj randomizovanih i adekvatnih kliničkih ispitivanja NAD terapije.

Sistematskim pregledom literature1 analizirana su sprovedena klinička ispitivanja na ljudima kojima je dat NAD sa ciljem da se vidi stanje kože, metabolizma i starosti. Razmatrane su medicinske indikacije koje su dale obećavajuće rezultate u ograničenim studijama. Neki od rezultata prijavljenih za lečenje psorijaze i poboljšanje aktivnosti skeletnih mišića su spekulativni. Potrebna su dalja ispitivanja da bi se odredio optimalni metod za podizanje nivoa NAD i identifikovanje indikacija. Autori smatraju da farmakološke metode koje povećavaju nivo NAD treba direktno uporediti sa fiziološkim načinima za podizanje nivoa NAD, kao što su programi vežbanja i dijetetske intervencije koje su prilagođene starijim osobama, i koje mogu biti efikasnije.

Šta kaže reklama?

Na većini sajtova ordinacija koje se bave NAD infuzijama kaže se da ova vrsta terapije daje više ćelijske energije, poboljšava fizičku izdržljivost i mentalnu kondiciju, da dovodi do popravke oštećenja DNK i usporava starenje, štiti nerve od degenerativnih procesa i poboljšava metabolizam, utiče na gojaznost i dijabetes, kao i da poboljšava endotelnu funkciju i smanjuje oksidativni stres.

Nasmejan muškarac prima infuziju.

Shutterstock.com

U Americi postoje i specijalizovane klinike koje ga preporučuju kod bolesti zavisnosti i odvikavanja od narkotika. Iako ga neki zovu molekulom života i kažu da uzbudljiva vremena predstoje, u sopstvenom tekstu priznaju da su neophodna dalja istraživanja. I pored toga, preporučuju ga i ordiniraju kao terapiju.

NAD je suplement

Jedan od razlog zašto nema mnogo objavljenih studija koje pokazuju da li i kako funkcioniše NAD jeste činjenica da se on prodaje kao suplement, a NAD terapija nije dokazana, niti odobrena za bilo koju upotrebu. Pored toga, Američka agencija za hranu (FDA) i lekove smatra da kompanije i klinike ne bi trebalo da prodaju NAD terapiju kao tretman za lečenje poremećaja zavisnosti ili simptome odvikavanja, a posebno ne da ga reklamiraju i tvrde da dobro funkcioniše.

Umesto zaključka

Nesporno je da je ključ našeg života u energetskom metabolizmu na nivou ćelije. Zbog toga je logično očekivanje od nekih centralnih faktora u mitohondriji, kao što je NAD+, da imaju ulogu u održavanju zdravlja i sprečavanju patologije. Međutim, trenutno znanje o NAD+ metaboličkim putevima i poznavanje načina na koje ih NAD+ reguliše, nije dovoljno, i zato su neophodna dalja ispitivanja. To za sadašnje korisnike znači oprez i neprihvatanje bilo kakve terapije zdravo za gotovo.

A do neke budućnosti, možda je dobar savet da ishranom koja se sastoji od ribe, govedine, piletine, ćuretine, mahunarki, oraha, semenki i proizvoda od soje obezbedite malo niacina (vitamina B3) i pravilno ga iskoristite redovnom fizičkom aktivnošću, jer prirodu nije dobro imitirati, već je bar malo poštovati.

Izvori:

1: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32942582

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39273473

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37971292

Naslovna fotografija: Shutterstock.com