Voja Brajovic i Sergej Trifunovic u predstavi Voz.

Preporuka za gledanje: Novembar u beogradskim pozorištima

Novembar je idealan mesec da sa dragom osobom kvalitetno provedete vreme u nekom od beogradskih pozorišta. Repertoar je raznolik, a ukoliko još uvek ne znate za koju predstavu da se odlučite, donosimo vam preporuke koje vas neće ostaviti ravnodušnim.

U nastavku teksta vam predstavljamo premijere i provereno dobre predstave.

Narodno pozorište

Majstor i Margarita

Premijera drame Majstor i Maragrita na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu održaće se 10. novembra, kao što je najavljeno sredinom septembra, kada su počele probe.

Dramatizaciju čuvenog romana Mihaila Bulgakova uradila je Kata Đarmati, a režiju potpisuje Andraš Urban, pozorišni reditelj snažnog autorskog pečata, čija se estetika temelji na stalnom preispitivanju stvarnosti u kojoj živimo, ali i sopstvenih stavova o tome. U glumačkoj podeli su: Igor Đorđević, Nada Šargin, Aleksandar Vučković, Vanja Ejdus, Pavle Jerinić, Vanja Milačić, Dragan Sekulić, Julija Petković, Jelena Blagojević, Andrej Nježić, Bojan Krivokapić i Nedim Nezirović.

Ovo će biti tek druga postavka Majstora i Margarite u Narodnom pozorištu u Beogradu; za sada, prvu i jedinu uradio je Aleksandar Saša Petrović, a premijera je održana 6. aprila 1982. godine na Velikoj sceni.

Karte za premijeru su rasprodate, ali ih zato možete kupiti već za prvu reprizu, 11. novembra.

Vlast

Komediju Branislava Nušića u adaptaciji i režiji Milana Neškovića možete pogledati 18. novembra na sceni „Raša Plaović”. U pitanju je poslednja komedija Branislava Nušića, pisana oko 1937. godine, a koja nikada nije dovršena zbog piščeve smrti.

Nušić, u svom prepoznatljivom maniru, analizira predstavnike vlasti i malograđane koji žude za vlašću. Kroz odličnu komediju će vas voditi glumci Aleksandar Srećković, Ivan Bosiljčić, Nikola Rakočević, Dimitrije Dinić, Vanja Ejdus i Zorana Bećić Đorđević.

Ostalo je još malo karata, pa požurite.

Atelje 212

Ovaj će biti drugačiji

Ovaj će biti drugačiji je pobednička drama petog Hartefaktovog regionalnog konkursa za najbolji angažovani celovečernji dramski tekst 2017. godine.

Postdramska bajka Ovaj će biti drugačiji suočava dnevne snove mladih žena sa istinom noćne more. U svetu spektakla, prihvaćenih modela potrošnje i poželjnog ponašanja, maštanje o idealnom muškarcu sudara se sa mačizmom, mizoginijom, vulgarnim seksom i nasiljem. Posledice su gubitak iluzija i nasilje koje mlada žena čini kao odgovor na nasilje koje trpi. Ovo je ironični, povremeno cinično duhoviti pogled na snove koji imaju probleme, piše u opisu predstave.

Detalj iz predstave "Ovaj će biti drugačiji".

Fotografija: Detalj iz predstave © Boško Đorđević

Drama Staše Bajac u režiji Đurđe Tešić je praizvedba domaćeg savremenog dramskog teksta na repertoaru Ateljea 212. Na sceni je 3. i 24. novembra.

Strah u operi

Komad Strah u operi, prema tekstu Jelene Mijović, po motivima priča italijanskog pisca Dina Bucatija, a u režiji Ivana Vukovića, možete pogledati 22. i 23. novembra u Ateljeu 212.

Tokom premijerne večeri, na Dan Svetog Markolina, dok se u operi na pozorišnoj sceni događaju biblijske priče, foaje postaje pozornica drame u kojoj se odvija klasna borba između gradske elite i čistačice koja štiti svoje dete. Istovremeno, Sveti Gančilo, tek proglašeni svetac, prolazi kroz egzistencijalnu krizu, pitajući se koja bi mogla da bude svrha njega kao sveca.

Detalj iz predstave Strah u operi.

Fotografija: Detalj iz predstave © Boško Đorđević

Strah u operi je priča o nepravdi, ali i o evropskoj istoriji u kojoj još uvek odzvanja eho nacizma, o uzrocima dekadencije društva, nedostatku ljudskosti, nespremnosti savremenog čoveka da prepozna tuđe patnje i fenomenu solidarnosti koji, u našem vremenu, prepoznajemo kao čudo.

Jugoslovensko dramsko pozorište

Muška suza

Predstava Muška suza reditelja Aleksandra Popovskog, po tekstovima ruskog pisca Antona Pavloviča Čehova, premijerno je odigrana 12. oktobra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu. Glumačku ekipu predvodi Vojin Ćetković.

Kolažna drama obuhvata motive četiri jednočinke: Šala, Prosidba, Medved i Tatjana Rjepnina, i jedne kratke priče, Krčma na drumu.

Akteri ove pozorišne igre poraženi su u ljubavi, izgubljeni u vremenu i zatočeni u krčmi tokom apokaliptične oluje koja ih upućuje jedne na druge i podstiče kako na sukobe, tako i na setna prisećanja, natopljena piščevom sveprožimajućom ironijom. Zajednički sadržalac odabranih tekstova su krahovi muških junaka, koji ih dovode do suza, i danas posmatranih kao znak neprimerene slabosti, te stoga izloženih stigmi i samouzdržavanju.

Nažalost, oba termina u novembru su rasprodata.

Tako je (ako vam se tako čini)

Duhovito, cinično i mudro delo nobelovca Luiđija Pirandela, velikog italijanskog dramskog pisca i jednog od najznačajnijih reformatora dramskog teatra u 20. veku, sadrži motive i ideje koje snažno odjekuju i u naše doba u kom je istina izjednačena sa informacijom, a saosećanje s bližnjima iščezlo pred žudnjom za senzacijom.

Ko je ta tajanstvena gospođa Frola što se doselila u komšiluk? I zašto ne živi zajedno sa zetom koji je stalno posećuje i ćerkom koja nikad ne izlazi i koju niko nije video! Kakvu misteriju skrivaju?

To su pitanja koja muče junake Pirandelove drame, stanovnike jedne italijanske varoši. Nemajući ništa – osim praznine – iza uglednih i značajnih društvenih maski koje nose, oni opsesivno i neumorno prekopavaju i pretražuju živote drugih ljudi, verujući da mogu otkriti istinu.

Predstava koju je režirao Jagoš Marković, a u kojoj između ostalih igraju Vojislav Brajović, Jelisaveta Sablić, Marko Janketić, Sloboda Mićalović, Nenad Jezdić…, na repertoaru je 6. novembra.

Teatar na Brdu

Sedam sati sunčeve svetlosti

Predstava Sedam sati sunčeve svetlosti rediteljke Đurđe Tešić premijerno je odigrana sinoć u Teatru na Brdu, a u novembru se igra 1, 3 i 19. Glavna uloga je pripala glumici Anici Dobroj, a na sceni joj prave društvo Mina Sovtić, Mirjana Karanović i Bojan Dimitrijević.

Sanja živi život kakav mnoge od nas mogu da prepoznaju. Mnogo radi, na usluzi je svima – i svojoj odrasloj ćerki, pa čak i bivšem mužu, a sa svojom pokojnom majkom ima nerazrešene odnose. Kada sazna da boluje od raka dojke, čini joj se da je potpuno sama u tome i da nema dovoljno podrške, ali je život natera da stvari posmatra drugačije…

Deo iz predstave „Sedam sati sunčeve svetlosti“.

Fotografija: Detalj iz predstave © Nenad Dimić

Odnosi u ovoj disfunkcionalnoj porodici su lako prepoznatljivi, vrlo često urnebesni, ali uvek puni ljubavi kako god da spolja izgledaju.

Karte za 1. i 3. novembar su rasprodate, pa preporučujemo da, ukoliko želite, požurite i kupite za preostali termin.

Između dva meseca

Elegantni pop pevač Dane i energični folk treper Stole se nakon naporne tezge u Velikoj Varoši prevrnu kolima i upadnu u reku. Dvojica najboljih prijatelja se zatiču u čudnovatom, nepoznatom svetu, istovremeno uplašeni, ljuti i zabrinuti za sebe, ali i jedan za drugog.

Ispostavlja se da njihova dalja sudbina ne zavisi samo od bizarnih pravila tog sveta koji tek treba da otkriju, već i od njihovog međusobnog odnosa koji je sve, samo ne jednostavan. U prostoru između dva meseca, zajedno sa zbunjenim pevačima, akteri predstave pokušavaju da otkriju šta je pravo prijateljstvo, porodica, umetnost, neizbežni kompromisi, humor…

Uloge tumače Aleksandar Radojičić i Jovan Jovanović, a režiju potpisuje Staša Koprivica, dok su tekst pisali rediteljka i Stevan Koprivica. Predstava je na repertoaru 14. novembra.

Zvezdara teatar

Udovica živog čoveka

Predstava Udovica živog čoveka obeležila je početak nove pozorišne sezone u Zvezdara teatru i svoje premijerno izdanje je imala početkom oktobra. Tekst i režiju je radio Dušan Kovačević, dok uloge tumače Jelena Đokić, Sunčica Milanović, Nela Mihailović, Miodrag Krstović, Anđelika Simić i Dušan Tomić.

Detalj iz predstave Udovica živog čoveka.

Fotografija: Detalj iz predstave © Jakov Simović

U predstavi se prepliće više priča, od kojih je centralna priča o nasilju. Kao i uvek, Kovačević prikazuje realnost sadašnjice isprepletanu sa elementima komedije. Iako tema ovog dela ostavlja određenu gorčinu, kako je i sam Kovačević rekao, da bi se tako teška drama mogla gledati potrebni su elementi komedije „kao kad se pije gorak lek obložen slatkim ukusom”.

Voz

Inspirisan delom Kormaka Makartija, glumac Voja Brajović se u ovom ostvarenju našao i u ulozi reditelja. On tumači ulogu Belog, dok je sa njim na sceni i Sergej Trifunović (Crni), a obojica se slučajno sreću na železničkoj stanici. Predstava nije puka razmena replika, već zanimljiva i kvalitetna filozofska rasprava o smislu života, iskustvima, smrti…

„Jedino što želim ovom predstavom je da izazovem kritički odnos i svest o tome kuda ovaj svet ide. I naravno, pre svega, čovekoljublje, koje ima veliku moć da spreči propast civilizacije. Po mom mišljenju, najbolji lek za čoveka i njegovo najjače oružje je kultura, čiji su najvažniji segmenti umetnost i reč”, rekao je Brajović.

Kao i za sve predstave Zvezdara teatra karte je potrebno kupiti ranije; nažalost obe predstave koje vam preporučujemo su rasprodate, zato požurite da obezbedite karte za sledeći mesec.

Naslovna fotografija: Detalj iz predstave Voz © Nikola Vukelić