Karbonara

Karbonara – pripremite najukusnije špagete

    Sadržaj:
  • 1. Špagete karbonara - originalni italijanski recept
  • 2. Recept za karbonare na brži i jeftiniji način
  • 3. Bonus trikovi za najlepše špagete karbonare
  • 4. Poreklo imena i recepta za špagete karbonara

Karbonara (carbonara), je savršeno jelo koje potiče iz Italije, i koje je osvojilo srca ljubitelja pasta širom sveta. U nastavku teksta vam dajemo provereno dobre recepte, istražujemo istoriju karbonare, i razjašnjavamo kako je jelo postalo toliko popularno.

Osim originalnog recepta, pravog italijanskog, sa najkvalitetnijim sastojcima, dajemo vam i ideju za brži recept sa jeftinijim sastojcima. Naši recepti su skoro jednako ukusni i neodoljivi. 

Špagete karbonara – originalni italijanski recept

Špagete karbonara su jelo koje nas odmah asocira na Italiju. 

Čine ga: pasta, odnosno testenina, i preliv, odnosno sos

Za ovaj recept se od testenine najviše koriste špageti, fetučine, taljatele, lingvini, jer se sos nekako bolje „lepi” uz njih, a i da bi se živa jaja bolje skuvala i sos prionuo uz testeninu. Svakako je pogodnija ona sa većom površinom, dugačka i tanka.

A šta to sve ide u ovaj neodoljivi sos?

To su, najpre, neki suhomesnati, dimljeni komadići, npr. dimljeni svinjski obrazi – guanciale ili pančeta, umesto kojih se danas, naročito van Italije, često koristi dimljena slanina; zatim, tvrdi sir, i to obično pekorino (Pecorino Romano), parmezan (Parmigiano – Reggiano) ili njihova kombinacija, crni sveže mleveni biber, i jaja cela, ili samo žumance. Dakle, postoje manje varijacije recepta. Poneko dodaje i pavlaku, pa čak i komadiće povrća, kao što su pečurke itd., ali se to onda ne smatra originalnim receptom.

Sastojci:

  • 300g špageta
  • 200g dimljenih svinjskih obraza (Guanciale) ili pančete, iseckanih na sitne komade; u slučaju da se koristi pančeta, u tiganj prethodno staviti kašiku maslinovog ulja
  • 4 jaja (3 žumanca i jedno belance)
  • 100g izrendanog sira Pecorino Romano ili parmezana, po mogućstvu Parmigiano Reggiano

Priprema:

  1. U tiganju propržite suhomesnate proizvode po izboru, uz mešanje. Oni će otpustiti masnoću. Dužina prženja zavisi od ukusa, ako želite mekane komadiće mesa, prži se kraće, a za hrskavu teksturu, duže. Potom tiganj skloniti sa vatre i poklopiti.
  2. U činiji spojite 3 žumanca i jedno belance, umutite i dodajte sir, posolite i dodajte sveže mleveni biber po želji (smesa za sos).
  3. Za to vreme skuvajte špagete, i ocedite ih, a zatim ih prebacite u tiganj u kome se nalaze komadići mesa i kuvajte nekoliko minuta.
  4. Zatim tiganj sklonite sa vatre i prelijte sosom. Bitno je da se doda sos i da se lepo umeša, kada tiganj sklonite sa vatre, da ne biste dobili kajganu umesto sosa!
  5. Sipajte u tanjir i, da bi lepše izgledalo, umotajte špageti u obliku gnezda, a na trpezu stavite i posudicu sa parmezanom da bi svako mogao da ga doda po želji. Uživajte uz originalne karbonare!

Originalna italijanska karbonara video recept

Recept za karbonare na brži i jeftiniji način

Iako je originalni recept svakako autentičniji, a po pravim hedonistima – i ukusniji, on definitivno ne spada u najjeftinija jela. Evo zato brže, jeftinije varijante recepta

Sastojci:

  • 300 g špageta
  • 2 jajeta
  • kisela pavlaka (2 kašike)
  • 100ml pavlake za kuvanje
  • 2 čena belog luka (iscediti)
  • 100 g dimljene slanine
  • kesica parmezana i narendan svež parmezan
  • ulje, so, biber po želji

Priprema: 

  1. Skuvajte špagete, kao i u prethodnom receptu.
  2. Dok se kuvaju, u tiganju, na srednje jakoj vatri, prepržite slaninu.
  3. Slanina treba da bude hrskava. Potom sklonite tiganj sa vatre i stavite poklopac.
  4. Ocedite špageti, vratite tiganj na vatru i dodajte meso.
  5. Kuvajte, uz mešanje, nekoliko minuta.
  6. Isključite vatru i dodajte smesu sa jajima, pavlaku i parmezan. 
  7. Nastavite sa mešanjem dok se sve ne sjedini i sos postane kremast.
  8. Pospite sveže mlevenim biberom i posolite po želji. Poslužite uz parmezan.
Karbonara na tanjiru.

Bonus trikovi za najlepše špagete karbonare

U recept se može dodati beli luk, kao i mladi luk, na kome se dimljeno prerađeno meso može propržiti. Ovo je kombinacija za gurmane koji vole začinjeniju hranu.

Ako se dodaje beli luk dovoljna su 2 izgnječena čena. 

Manja glavica luka, sitno iseckanog, koristi se tako što se proprži u malo ulja (2 kašike maslinovog ulja su dovoljne) pre dodavanja komadića mesa i belog luka (ako se koristi).

Možete da dodate pavlaku ili krem, koji poboljšava teksturu jela (iako nije deo originalnog recepta). Time se dobija bogatiji sos koji se potom služi sa makaronima, koji se u ovom slučaju bolje sjedinjuju sa sosom.

Ono što ovo jelo može da učini sasvim posebnim i drugačijim je da se tokom pripreme sosa, osim jaja, sira, bibera i soli, doda i oko 180 ml pavlake za kuvanje.

Iskoristite mast od propržene slaninice za pripremu umesto ulja  

Ko želi jači ukus i da mu recept bude mrsniji, za prženje komadića mesa može koristiti svinjsku mast, koja će dati poseban “šmek” jelu.

U slučaju da želite da koristite svinjsku mast kada pripremate karbonaru, obično se koristi oko 100 grama (naši recepti za četiri osobe).

Naravno, sve zavisi od toga šta više volite.

Napravite al dente verziju za potpuni italijanski doživljaj

Dužina kuvanja je kritična i treba pratiti uputstva sa pakovanja kupovne paste. 

Najbolje je probati da li je dovoljno kuvana i to činiti i nekoliko puta, ako je potrebno. U Italiji, pasta je dobro kuvana ako je al dente, što znači da je čvrsta kada se zagrize, odnosno kada je meka spolja, ali joj je centralni deo još uvek tvrd.

To je pravilo za bilo koju pastu koju pravimo po italijanskom receptu i tada je stvarno savršeno, kao i tekstura! Ovaj trik otrkili smo vam i u receptu za špagete bolonjeze, a u suštini je primenjiv na svim receptima za pastu, jer ako se kuva duže od ove tačke, ona postaje lepljiva i kašasta.

Kada smo utvrdili da je pasta kuvana i al dente, procedimo je u đevđiru i odmah prebacimo u činiju i prelijemo rastopljenim puterom ili čak komadom putera koji će se usled toplote istopiti. Kada se testenina nakon toga promeša, puter će sprečiti da se stvrdne i zalepi.

Druga opcija je da se odmah ubaci u šerpu sa sosom i prokuva lagano još nekoliko minuta.

Špagete karbonara.

Karbonara sos razredite dodavanjem vode od špageta

Ovo je trik dobrih kuvara, koji manji deo vode ostave i koriste za razređivanje sosa, ako je pregust.

Zašto baš ova voda?

Ona sadrži malo skroba koji se pri kuvanju izdvoji iz testenine i zato je ta voda gušća nego ona obična, ukusnija je i prigodna za dodavanje sosu.

Izbor testenine za recept karbonara

Ovde se može ponovo naglasiti da je vrsta, odnosno izbor testenine bitan, jer sos zahteva određenu vrstu zbog svojih karakteristika, koje smo pomenuli.

Za sos, pored špageta, možete da koristite lingvine, taljatele ili fetučine.

Kada je sos ređi, u slučaju kada se dodaje i pavlaka, onda se preporučuju makarone.

Poreklo imena i recepta za špagete karbonara

Postoje razne hipoteze o poreklu kada je u pitanju pasta karbonara, danas globalno popularna

Smatra se da vodi poreklo od jedne druge, bazičnije paste, cacio e uova (paste sa sirom i jajima) koja se tradicionalno preliva istopljenom svinjskom masti. Ova vrsta testenine pominje se krajem XIX veka i pretpostavka je da je to bio naziv za karbonaru pre II svetskog rata.

Nakon 1950. godine, kada je recept za karbonaru opisan u italijanskim novinama La Stampa, njen naziv se odomaćio. Navodno je mladi italijanski kuvar, koji je tada radio za saveznike, prvi na određeni način pomešao sastojke (naravno u svežoj formi) koji se danas koriste za pripremu ove paste. 

On je iskoristio namirnice koje su stizale iz Amerike, slaninu, krem/pavlaku, sir i jaja u prahu. Stoga pojedini istoričari hrane smatraju da je u stvari ovo jelo slučajno nastalo u Italiji i bilo omiljena hrana američkih vojnika.

Sigurno se pitate odakle ovaj naziv, kada na italijanskom carbonare označava peć na ugalj. Navodno, nekada je bilo veoma jako i zasitno jelo za italijanske rudare, koji su radili u rudnicima uglja, pa je moguće da je naziv posredno u vezi sa rudarima i ugljem.

Moguće je i da ima veze sa preprženim suhomesnatim parčićima koji se ponekad prže do tačke dimljenja, pa se pojedini delovi sa strane ugljenišu.

Sigurni smo da su vas naši recepti inspirisali da za svoje najmilije pripremite jedan od najukusnijih italijanskih obroka – ovo obično, a opet savršeno jelo, u bilo kojoj od navedenih kombinacija. Odlična ideja, za različite prilike!

Ako želite da uživate i u drugim klasičnim italijanskim jelima, kao što su lazanje, svakako isprobajte i ovaj recept koji je jednako ukusan i bogat u svojoj tradiciji!